Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
13

Wypadanie włosów u mężczyzn – co stosować na ich porost? Przyczyny i leczenie

Słuchaj artykułu

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn jest procesem dotykającym coraz młodsze osoby, powodując liczne kompleksy. Najczęściej ma ono podłoże hormonalne lub jest wynikiem niezdrowego stylu życia. Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn? Jak powstrzymać wypadanie włosów u mężczyzn?

Wypadanie włosów u mężczyzn – co stosować na ich porost? Przyczyny i leczenie

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny 

Przedwczesna i nadmierna utrata włosów jest spowodowana wieloma czynnikami, które mają różne podłoże. Najważniejsze z nich: 

  • uwarunkowania genetyczne, które stwierdzono w dwóch najczęstszych typach łysienia, czyli łysieniu androgenowym i łysieniu plackowatym; 
  • zaburzenia hormonalne mające wpływ na łysienie telogenowe; 
  • choroby przewlekłe, np. niedoczynność tarczycy; 
  • choroby autoimmunologiczne 
  • niewłaściwa dieta uboga w witaminy A, B, E oraz pierwiastki wzmacniające strukturę włosów, np. krzem, cynk oraz żelazo; 
  • nadmierny stres; 
  • palenie papierosów; 
  • nadużywanie alkoholu; 
  • cukrzyca; 
  • różne choroby skóry (łuszczyca, łojotok, łupież czy atopowe zapalenie skóry); 
  • nowotwory złośliwe skóry atakujące mieszki włosowe; 
  • przyjmowanie sterydów; 
  • negatywny wpływ przyjmowanych leków (niektóre leki przeciwdepresyjne, przeciwgrzybicze, antybiotyki, a także stosowane w chemioterapii). 

Na wypadanie włosów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Co zrobić, gdy obserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów? 

Gdy zaobserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów, to pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza zajmującego się problemami z włosami, czyli trychologa. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnych badań oceni kondycję włosów i dokładnie zidentyfikuje przyczynę problemu, zalecając odpowiedni sposób leczenia. 

Co stosować na wypadanie włosów u mężczyzn? 

W zależności od szczegółowego rozpoznania problemu trycholog może zastosować proste zabiegi stymulujące porost włosów. Zaliczamy do nich: 

  • specjalne masaże poprawiające ukrwienie skóry głowy, które pozwolą odbudować strukturę włosów i zwiększyć ich gęstość; 
  • mezoterapię igłową, czyli jeden z najskuteczniejszych zabiegów odżywiających skórę głowy polegający na iniekcji indywidualnie dobranych substancji odżywczych, które regenerują, pobudzają oraz wzmacniają włosy; 
  • laseroterapię skóry głowy, czyli zabieg polegający na naświetlaniu miejsc dotkniętych nadmiernym wypadaniem włosów światłem lasera o niskiej mocy; prowadzi to do poprawy mikrokrążenia, utlenienia i odżywienia mieszków włosowych; 
  • terapię opartą na iniekcji podskórnej komórek macierzystych pozyskanych z własnej tkanki tłuszczowej; pozwala to na pobudzenie regeneracji skóry, polepszenie jej ukrwienia i stymulację mieszków włosowych. 

Dodatkowo trycholog w zależności od wyników badań oraz przyczyny wypadania włosów może zarekomendować inne metody leczenia oraz wprowadzić szereg istotnych zaleceń, od których realizacji w dużej mierze zależeć będzie efektywność leczenia. Najczęściej obejmują one: 

  • zmianę trybu życia – najczęściej poprzez próbę eliminacji czynników stresogennych, gdyż nadmierny stres przyczynia się do intensywnego wypadania włosów; 
  • odpowiednią dietę – bogatą w witaminy i minerały niezbędne do odpowiedniego odżywiania mieszków włosowych; 
  • dodatkową suplementację – w wypadku znacznego niedoboru witamin i minerałów; 
  • stosowanie dobrze dobranych preparatów stymulujących porost włosów, czyli szamponów, odżywek, wcierek czy ampułek; 
  • zastosowanie leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego prowadzonego pod ścisłym nadzorem lekarza. 

Jak całkowicie powstrzymać wypadanie włosów u mężczyzn? 

Przeciętnie dorosły człowiek traci od 80 do nawet 150 włosów każdego dnia i jest to fizjologiczny proces, który nie musi prowadzić do łysienia. Niemniej jednak nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn najczęściej jest związane z jakąś konkretną przyczyną lub postępującą już chorobą.  

Nie wolno więc tego zjawiska bagatelizować.  

Im wcześniej rozpoznamy przyczynę tego problemu, tym szybciej i lepiej możemy na nią odpowiednio zareagować. Pozwoli to dłużej cieszyć się zdrowymi i dobrze odżywionymi włosami oraz zahamować proces ich nadmiernego wypadania. 

Jak zapobiegać wypadaniu włosów u mężczyzn? 

Hipokrates ponad 2400 lat temu powiedział: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. To stwierdzenie jest dziś niezwykle aktualne, zwłaszcza w dobie postępującego problemu związanego z nadmiernym wypadaniem włosów dotykającego coraz młodszych mężczyzn. Bardzo dużo zależy od nas samych. Choć genetycznie uwarunkowanej skłonności do nadmiernej utraty włosów nie da się zapobiec, to jednak zmniejszenie codziennego stresu, rzucenie palenia, aktywny tryb życia, przestrzeganie zrównoważonej diety i regularne stosowanie specjalistycznych produktów do codziennej pielęgnacji męskich włosów pozwoli znacząco zredukować problem nadmiernego wypadania włosów.  

Dieta na wypadanie włosów u mężczyzn – co warto jeść? 

Dieta bogata w liczne witaminy i minerały jest jednym z najważniejszych elementów dbania o kondycję męskich włosów. Jadłospis powinien być bogaty w: 

  • witaminy z grupy B – chodzi tutaj głównie o witaminę B6, której niedobór wzmaga proces łysienia; znajdziemy ją m.in. w marchwi, fasoli, orzechach czy otrębach; 
  • witaminę E – wspiera ona wzrost włosów; jej źródłem są orzechy ziemne, szpinak, migdały czy brokuły.  
  • witaminę D – znajduje się w nabiale, rybach czy wątróbce; ponadto warto zadbać o regularną ekspozycję na słońce, gdyż witamina D jest wytwarzana w organizmie w największych ilościach pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne; szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto zadbać o dodatkową suplementację witaminą D; 
  • kwasy tłuszczowe – alfa linolenowy (ALA) i gamma linolenowy (GLA) – kwasy ALA i GLA spowalniają przemianę testosteronu w jego pochodną, czyli dihydrotestosteron, który jest odpowiedzialny za różne typy łysienia; związki te można znaleźć w olejach (lnianym i rzepakowym), a także w pestkach dyni, orzechach, winogronach i czarnej porzeczce. 

Ponadto warto zadbać o obecność w diecie składników mineralnych, których niedobór może nasilać problemy z wypadaniem włosów. Do najważniejszych minerałów zaliczamy żelazo, wapń, selen, siarkę, magnez i cynk. Są one dostępne w wielu produktach żywieniowych lub licznych suplementach pozwalających uzupełnić niedobory tych składników.  Również niektóra zioła wykazują korzystny wpływ na stymulację porostu włosów. Napary sporządzone ze skrzypu polnego, pokrzywy czy wierzbownicy odżywiają i wzmacniają cebulki włosów, zmniejszając przy tym stany zapalne.  Należy ograniczyć spożycie dużych ilości mocnej kawy, herbaty, alkoholu, soli, słodyczy oraz wysokoprzetworzonej żywności, ponieważ wymienione produkty wpływają niekorzystnie na strukturę i kondycję męskich włosów. 

Jakie leczenie może pomóc na zahamowanie wypadania włosów u mężczyzn? 

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie.  Metody farmakologiczne obejmują m.in. stosowanie leków dostępnych w aptekach bez recepty, które zawierają w swoim składzie: 

  • minoksydyl – w postaci płynu do wcierania; może być stosowany przez mężczyzn i kobiety; pomaga pobudzić porost włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi i stymulację mieszków włosowych; 
  • aminexil – w postaci szamponu, ampułek, wcierek oraz odżywek; pomaga odżywić i wzmocnić męskie włosy; 
  • biotynę występującą w wielu lekach OTC; niedobór tej witaminy jest jedną z przyczyn wypadania włosów. 

Ponadto w zależności od typu łysienia lekarz może zastosować leki na receptę, zawierające najczęściej w swoim składzie finasteryd, dutasteryd czy kortykosteroidy. Terapia z ich wykorzystaniem musi przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza, a efekty leczenia pojawiają się po kilku miesiącach.  Leczenie chirurgiczne opiera się na metodzie HT, która polega na pobraniu fragmentu owłosionej skóry z tyłu głowy, przygotowaniu przeszczepów, a następnie umieszczeniu ich w obszarach głowy pozbawionych włosów. Ponadto w specjalistycznych gabinetach wykonuje się implantację włosów, czyli wszczepienie sztucznych włosów w miejsca ich pozbawione. 

Podsumowując, nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn jest częstym problemem. Poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, odpowiednią dietę oraz prawidłową higienę skóry głowy warto wzmocnić strukturę włosów. Pierwsze efekty uzyskane w ten sposób powinny nastąpić stosunkowo szybko, poprawiając ogólną kondycję i wygląd włosów. W przypadku zaobserwowania u siebie wzmożonej utraty włosów powinno się jednak w pierwszej kolejności udać po fachową poradę do specjalisty, który wskaże optymalną metodę leczenia. 

Przeczytaj również:
Dieta na wypadanie włosów – co jeść, aby włosy przestały wypadać? Łysienie androgenowe – jak je leczyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.healthline.com/health/hair-loss-treatments-for-men#lifestyle-changes 
  2. Rose PT. Advances in hair restoration. Dermatol Clin. 2018 Jan; 36(1): 57-62. 
  3. Phillips TG, Slomiany WP, Allison R. Hair Loss: Common causes and treatment Am Fam Physician. 2017 Sep 15;96(6):371-378 
  4. Vañó-Galván S, Camacho F. New treatments for hair loss. Actas Dermosifiliogr. 2017 Apr;108(3):221-228 
  5. Rushton DH. Nutritional factors and hair loss Clin Exp Dermatol. 2002 Jul;27(5):396-404. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 20 czerwca 2023, 17:59
    Kasztanix

    Z doświadczenia wiem, że przydaje się szampon z witaminą A, B, C i E

    1. 10 lipca 2023, 09:42
      Ino

      Czemu akurat nimi? W takiej bezposedniej formie? Nie lepiej łykać je po prostu?

    2. 5 września 2023, 10:04
      Cynia

      Łykać też warto, ale bezpośrednie nakładanie na skórę jednak trochę “skraca” dotarcie witamin do niej.

    3. 9 października 2023, 13:40
      misza96

      A są kosmetyki do włosów z nimi czy jak?

    4. 2 listopada 2023, 09:28
      Aleksandra

      Delpos chyba ma takie składniki?

    5. 9 stycznia 2024, 09:54
      Julka Ch.

      z tego co widzę to tak 🙂

    6. 10 marca 2024, 16:43
      Joanna

      Witam
      Były kiedyś w internecie tabletki na włosy niebieskie albo żółte, pod nazwa witamina H i D1 podobne jak ibum czy ktoś zna może ich inna nazwę ?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę