Artykuły
Ciało
Codzienna pielęgnacja ciała często ogranicza się do zabiegów higienicznych. Znacznie większą uwagę zwracamy na utrzymanie dobrego zdrowia i wyglądu eksponowanych części ciała, takich jak skóra twarzy, dekoltu czy włosy. Odpowiednio dobrana i regularna pielęgnacja całego ciała przynosi wymierne korzyści. Wśród nich obok poprawy wyglądu należy wymienić przede wszystkim lepsze samopoczucie. Współcześnie kosmetyka oferuje szereg zabiegów na ciało o działaniu relaksacyjnym i odprężającym. Jak dbać o ciało, by zachować jego dobry wygląd przez długi czas?
Domowa pielęgnacja ciała przynosi najlepsze efekty, gdy wykonywana jest regularnie. Jeżeli nie mamy czasu na codzienne wykonywanie masażu antycellulitowego, to starajmy się wracać do niego w miarę swoich możliwości. Regularne złuszczanie i odżywianie skóry ciała poprawia jej wygląd, ale również wspomaga naturalne procesy regeneracyjne. Domową pielęgnację ciała warto wspierać zabiegami wykonywanymi w gabinecie kosmetycznym. Przeznaczone do profesjonalnego użytku kosmetyki, nowoczesne narzędzia, a także wiedza i doświadczenie personelu, który pomoże wskazać najlepszy kierunek w pielęgnacji, to główne korzyści wiążące się z korzystaniem z usług kosmetycznych. Najczęściej wykonywanymi zabiegami są: masaż ciała, zabiegi antycellulitowe, zabiegi pielęgnacyjne na biust, a także dedykowane szczególnym potrzebom skóry.
Wpływ na wygląd ciała ma zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. Dostarczanie niezbędnych składników odżywczych i wody poprawia kondycję skóry oraz pomaga utrzymać jej odpowiednie nawilżenie.
Pielęgnacja ciała powinna być dostosowana do aktualnych potrzeb skóry, dlatego warto rozpocząć od próby określenia jej rodzaju, stanu oraz szczególnych potrzeb związanych z oddziaływaniem czynników zewnętrznych – wiatru, mrozu, promieniowaniu UV bądź częstej ekspozycji na detergenty. W zachowaniu systematyczności pomocne jest dostosowanie ilości i częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych do indywidualnych możliwości czasowych, technicznych i finansowych.
Wybranie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych skrojonych na miarę potrzeb skóry opóźnia proces jej starzenia się i zapobiega powstawaniu defektów. Kluczowe jest, aby przed rozpoczęciem pielęgnacji określić posiadany rodzaj skóry. Niewłaściwie dobrane kosmetyki bądź zabiegi mogą nie tylko nie poprawić jej stanu, ale również pogłębić jej problemy, np. powodując nadmierne przesuszenie.
Z uwagi na wygląd i szczególne potrzeby pielęgnacyjne wyróżnia się następujące typu skóry:
Skóra sucha charakteryzuje się łuszczeniem, świądem, zaczerwienieniem. Ma skłonność do pękania. Jej niewłaściwe nawilżenie wynika z zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu bariery naskórkowej, która ma za zadanie chronić organizm przed wpływem czynników zewnętrznych i hamować utratę wody. Pielęgnacja skóry suchej polega przede wszystkim na intensywnym nawilżaniu i natłuszczaniu naskórka, by stworzyć ochronny film, a przez to zwiększyć jej nawodnienie i zredukować problem suchości.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która prowadzi do suchości, silnego świądu i zmian skórnych o podłożu zapalnym. W jej pielęgnacji szczególnie ważne jest stosowanie emolientów, a więc preparatów utrzymujących lub przywracających prawidłowe natłuszczenie, nawilżenie i elastyczność naskórka. Szczególnie polecanymi składnikami kosmetyków dla skóry atopowej są wazelina, dimetikon, koloidalne płatki owsiane i ceramidy.
Skóra naczyniowa jest delikatna i charakteryzuje się widocznością naczynek, a także skłonnością do ich pękania. Jej pielęgnacja wymaga szczególnej uwagi. Niektóre zabiegi korzystne dla skóry normalnej, np. peelingi mechaniczne, mogą pogorszyć jej wygląd. Do pielęgnacji ciała ze skłonnością do teleangiektazji zalecane są produkty podobne jak w przypadku skóry wrażliwej i suchej. Szczególną uwagę należy zwrócić na składniki o działaniu wzmacniającym i łagodzącym, a w trakcie codziennej higieny powinno się unikać szorstkich ręczników i intensywnego pocierania.
W zachowaniu dobrego wyglądu skóry normalnej pomaga pielęgnacja opierająca się na oczyszczaniu, odżywianiu, nawilżaniu oraz zapobieganiu procesowi starzenia. Wybór odpowiednich metod nie jest ściśle uzależniony od szczególnych potrzeb skóry, dlatego z zwiększą swobodą można dostosować pielęgnację do indywidualnych upodobań.
Pielęgnacja ciała dobrana do typu skóry przynosi wymierne korzyści – poprawia jej wygląd, pobudza naturalne procesy regeneracyjne, a także niweluje niedoskonałości. Jest również skutecznym narzędziem w opóźnianiu naturalnego procesu starzenia.
Źródła: