Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory

Włosy

Sortuj wg

Włosy – pielęgnacja, choroby, leczenie i porady 

Piękne, zadbane włosy stanowią często o naszej atrakcyjności. Ich kolor, długość czy połysk są naszą wizytówką. Dodają nam zarówno urody, jak i pewności siebie. Są źródłem silnych bodźców na tle kulturowym, seksualnym, psychologicznym, a także społecznym. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja włosów. W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na pytania o choroby włosów i zapobieganie im, leczenie włosów, a także porady dotyczące dbania o fryzurę. Czytaj więcej...

Rodzaje włosów 

Zanim zaczniesz szukać odpowiednich kosmetyków, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki masz typ włosów. Słynny amerykański stylista włosów Andre Walker podzielił włosy na cztery grupy: 

  1. Włosy proste – nigdy nie kręcą się same, ciężko nadać im inny kształt na dłużej.  
  2. Fale – najbardziej popularne w Polsce, układają się w literę S.  
  3. Loczki – mocny skręt, tworzący coraz drobniejsze korkociągi. Nie lubią czesania i dotykania, zazwyczaj są bardziej suche i wymagające niż włosy proste, są wrażliwe na zmiany wilgotności. 
  4. Sprężynki – bardzo mocno kręcone, charakterystyczne dla osób o ciemnej skórze, potrzebują dużej dawki nawilżenia. 

Inną klasyfikacją jest podział ze względu na strukturę włosa. Wyróżniamy następujące typy:  

  • cienkie (miękkie w dotyku, przypominające puch, mocno przyklapnięte, trudne do ułożenia), 
  • grube (sztywne i szorstkie, odporne na zniszczenia powodowane przez farbowanie czy prostowanie, często są suche i łamliwe, trudne do ułożenia ze względu na małą plastyczność), 
  • pośrednie (pomiędzy włosami cienkimi i grubymi, łatwiejsze do układania niż włosy z pozostałych typów). 

Kolejną cechą włosów, którą warto znać, jest ich porowatość, czyli rozmieszczenie łusek włosa i ich zdolność do odchylania się i wracania na swoje miejsce.  

  • Włosy o niskiej porowatości mają łuski ściśle przylegające do kory włosa. Są odporne na uszkodzenia, ale także na stylizację i zabiegi fryzjerskie. Są z natury zdrowe, gładkie i błyszczące. Wymagają ograniczonej pielęgnacji. 
  • Włosy wysokoporowate są wyjątkowo wrażliwe i łatwo ulegają zniszczeniu, są podatne na stylizację i zabiegi fryzjerskie, bez odpowiedniej pielęgnacji mogą być matowe, szorstkie i napuszone. 

Pielęgnacja włosów 

Wpływ na wygląd naszych fryzur mają nie tylko geny, ale także pielęgnacja włosów, sposób odżywiania, stosowane zabiegi (prostowanie, farbowanie), warunki atmosferyczne (wilgotność powietrza, temperatura), a także woda stosowana do mycia.  

Niektórzy nie przykładają zbytniej wagi do pielęgnacji włosów. Wybierają w drogerii szampon, który na etykiecie ma informacje o tym, do jakich włosów jest przeznaczony. Nie czytają składu, nie szukają najlepszego dla siebie kosmetyku. Niewiele osób wie, że włosy są niemal tak samo unikalne, jak odcisk palca. Dobór odpowiedniej pielęgnacji włosów może być więc wyzwaniem, którego jednak warto się podjąć. Niewłaściwa pielęgnacja włosów może być bowiem przyczyną chorób i problemów z włosami. 

Włosy – choroby i najczęstsze problemy 

Dziedziną wiedzy zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób włosów oraz skóry głowy jest trychologia. Dzieli się ona na trychologię medyczną, zajmującą się diagnostyką i leczeniem, oraz kosmetyczną, odpowiadającą za profilaktykę i zabiegi pielęgnacyjne, mające na celu poprawę stanu włosów i skóry głowy. 

U wielu osób występują różnego rodzaju zaburzenia struktury pasm, choroby włosów lub skóry głowy, niejednokrotnie związane z nieprawidłową pielęgnacją włosów. 

Do najczęstszych nieprawidłowości dotyczących włosów zaliczamy: 

  • nadmierne owłosienie – uogólnione, miejscowe, hirsutyzm, 
  • wypadanie włosów i łysienie, 
  • anomalie strukturalne prowadzące do łamliwości lub zmiany wyglądu łodygi włosa – włosy węzełkowate, paciorkowate, obrączkowate. 

Wypadanie włosów 

Utrata włosów wiąże się często z dużym dyskomfortem i może stanowić poważny problem estetyczny i psychologiczny. Wypadanie włosów może być przejściowe, np. po ciąży lub związane z nieprawidłową dietą, bądź trwałe, np. w wyniku łysienia bliznowaciejącego. Może występować miejscowo (np. łysienie plackowate) lub mieć charakter rozlany (łysienie androgenowe kobiet). Łysienie dzieli się także na bliznowaciejące (wiąże się z nieodwracalną utratą włosów) i niebliznowaciejące.  

Przyczyn wypadania włosów jest wiele, zaczynając od niezdrowego stylu życia, przez złą pielęgnację, aż do zaburzeń hormonalnych i chorób ogólnoustrojowych. Czasami do wdrożenia skutecznego leczenia wystarczy zmiana diety lub produktów do pielęgnacji włosów. A niekiedy potrzebna jest współpraca wielu specjalistów – trychologa, dermatologa, endokrynologa, psychologa i histopatologa. 

Problemy z włosami 

Do najczęściej występujących problemów związanych z włosami zaliczamy: 

  • łupież (suchy lub tłusty), 
  • przetłuszczanie się włosów (związane z nadprodukcją łoju przez skórę głowy), 
  • suche włosy (niewystarczająca ilość łoju), 
  • zniszczone włosy (łamiące się, kruszące, rozdwajające na końcach, przesuszone, szorstkie, pozbawione blasku), 
  • elektryzowanie się włosów (najczęściej jesienią, gdy nosimy swetry, szaliki i czapki, związane ze zbyt suchym powietrzem), 
  • rozdwajające się końcówki, 
  • puszenie się włosów (wpływ zbyt dużej wilgotności powietrza), 
  • brak objętości. 

Większość tych nieprawidłowości można rozwiązać, stosując kosmetyki odpowiednio dobrane do konkretnego typu włosów i wdrażając zasady właściwej pielęgnacji. 

Włosy – porady 

Mogłoby się wydawać, że mycie włosów nie powinno być skomplikowane. Przecież to jedna z podstawowych czynności higienicznych w ciągu dnia. A mimo tego wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie, jak dbać o włosy. Porady dotyczące właściwej pielęgnacji włosów znajdziesz poniżej. 

  1. Przed myciem bardzo dokładnie rozczesz włosy (nie rozczesuj włosów kręconych). Do czesania używaj grzebieni o gładkich zębach lub szczotek dedykowanych do rozczesywania. Podczas układania włosów najczęściej dochodzi do uszkodzeń włosów. 
  2. Zmocz włosy ciepłą wodą. Nie używaj wody zimnej ani gorącej. 
  3. Nałóż niewielką ilość szamponu i bardzo delikatnie masuj skórę głowy. Nie drap, nie szarp i nie pocieraj skóry głowy włosami.  
  4. Na całej długości włosy najlepiej myć jedynie spływającą po nich pianą. 
  5. Wybierając szampon, kieruj się tym, jaką masz skórę głowy. Odżywkę natomiast dobieraj do rodzaju włosów. 
  6. Po umyciu włosów odpowiednio dobranym szamponem należy pamiętać o bardzo dokładnym spłukaniu piany. 
  7. W przypadku rzadkich, cienkich i przetłuszczających się włosów warto odwrócić kolejność i najpierw zastosować odżywkę, a dopiero potem umyć włosy. Nawilżysz w ten sposób włosy, ale ich nie obciążysz. 
  8. Nie trzyj włosów ręcznikiem. Poczekaj, aż wchłonie on nadmiar wody. 
  9. Włosy po myciu powinny wyschnąć same. Jeżeli nie masz na to czasu, użyj suszarki z chłodnym nawiewem. Włosy nie lubią wysokich temperatur. 
  10. Szczotkowanie włosów powinno być wykonywane od szyi w kierunku czoła. Sposób ten pobudza krążenie krwi, dotlenia skórę i przyspiesza wzrost włosów. Nigdy nie szczotkuj mokrych włosów bez odżywki. 
  11. Nie spinaj włosów ani nie splataj w ciasne koki czy warkocze. Napięcie włosów może zwiększyć ich skłonność do wypadania. 
  12. Nie śpij z rozpuszczonymi włosami. Upnij je w lekki koczek na czubku głowy lub zapleć w warkocz. 
  13. Staraj się chronić swoje włosy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak wiatr, deszcz, śnieg i skrajne temperatury. Istotna jest także ochrona przed promieniowaniem UV. Pomocne w tym będą kapelusze, chustki, czapki oraz kosmetyki z filtrami UV. 

Włosy  fakty i mity 

Warto poznać kilka ciekawostek dotyczących włosów, które mogą pomóc w ich świadomej pielęgnacji. 

  • Włosy pełnią funkcję ochronną przed promieniowaniem słonecznym, zimnem, urazami, a także owadami. Są również odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej temperatury. 
  • Na ciele człowieka znajduje się ok. 5 mln mieszków włosowych, z czego 100 do 150 tysięcy znajduje się na skórze głowy. Ich ilość i gęstość zostają określone na etapie życia płodowego. Nie ma zatem sposobu, by zwiększyć ich ilość po urodzeniu. 
  • Włosy rosną z prędkością ok. 0,3 mm na dobę, czyli ok. 1 cm miesięcznie. Podcinanie włosów nie ma wpływu na prędkość, z jaką rosną. 
  • Aby włosy urosły do pasa, należy czekać ok. 7 lat. 
  • Dziennie wypada nam z głowy 50-100 włosów, które następnie odrastają. 
  • Jeden mieszek włosowy w ciągu całego życia produkuje 20-30 włosów. Każdy włos rośnie przez kilka lat, następnie wypada, a na jego miejscu pojawia się nowy. 
  • Nieprawdą jest, że do włosów tłustych nie powinno się stosować masek i odżywek. Tłuste włosy potrzebują tak samo intensywnej pielęgnacji, jak pozostałe typy. 
  • Zdrowy włos może się rozciągnąć nawet o 10% bez powstawania uszkodzeń. 
  • Ludzki włos jest niezwykle silny – mógłby unieść ciężar o masie 100-150 g. 
  • Rude włosy posiada tylko 4% całej naszej populacji. 
  • Na podstawie analizy włosów naukowcy są w stanie określić, w jakim środowisku żyje ich właściciel i jaką prowadzi dietę. 
  • Włosy stanowią jeden z najważniejszych elementów naszego wyglądu. Gdy są gęste, mocne i zadbane, kojarzymy je z dobrym zdrowiem i witalnością. Postępujące problemy z włosami i ich wypadanie są jednak coraz częstszymi problemami wielu osób. Aby ich uniknąć, niezwykle ważne jest stosowanie kosmetyków dobranych do typu włosów oraz wprowadzenie w życie zasad właściwej pielęgnacji. 

Źródła: 

  • Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, wyd. Helion. 2014. 
  • E. Małek, Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów. Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007. 
  • P. Styczeń, Włosom na ratunek, Art. Of Beauty, Nr 2 2015. 
  • https://epi-centrum.pl/problemy/wlosy/ [dostęp: 10.03.2021 r.]. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę