Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost

Medycyna estetyczna

Sortuj wg

Medycyna estetyczna – co to jest i na czym polega? 

Korekcja powiek, modelowanie twarzy wypełniaczami, korekta zmarszczek toksyną botulinową, nici liftingujące, mezoterapia  – to przykłady zabiegów, które oferuje współczesna medycyna estetyczna. Czym jest i jakie metody poprawiania wyglądu leżą w jej zakresie? Czytaj więcej...

Medycyna estetyczna – co to jest? 

Historia poprawiania wyglądu i zwiększania atrakcyjności sięga czasów starożytnych. Z biegiem lat wykształciło się kilka kierunków, które w różnym stopniu i przy zastosowaniu odmiennych metod pozwalają cieszyć się dobrym i zdrowym wyglądem przez dłuższy czas. Jedną z nich o stosunkowo krótkiej historii jest medycyna estetyczna. Co to za dziedzina medycyny?  

Medycyna estetyczna jest działem estetologii medycznej, czyli nauki zajmującej się badaniem, pielęgnowaniem, kreowaniem i przywracaniem atrakcyjności fizycznej. Estetologia w odróżnieniu od kosmetyki wykorzystuje środki medyczne, a zabiegi z jej zakresu wykonywane są wyłącznie przez lekarzy. Medycyna estetyczna opiera swoje metody na działaniu leków oraz zabiegów o mało inwazyjnym charakterze, które poprawiają wygląd i opóźniają naturalny proces starzenia się skóry.  

Na czym polega medycyna estetyczna? 

Korzystanie z medycyny estetycznej cieszy się coraz większą popularnością. Pojawianie się nowoczesnych technik, preparatów i metod ich wykorzystania daje coraz większe możliwości zapobiegania i niwelowania niedoskonałości skóry. Ich efektem powinna być naturalnie wyglądająca poprawa wyglądu, która nie powoduje zmian indywidualnych rysów, a daje wrażenie wypoczętej, zrelaksowanej i zadbanej twarzy.  

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są w gabinetach przez odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy. Ich realizację poprzedza wywiad, który polega przede wszystkim na identyfikacji problemu pacjenta oraz ustaleniu możliwych metod jego eliminacji. Wiedza i doświadczenie lekarza pozwalają uzyskać naturalny i atrakcyjny wygląd, dlatego warto zdać się na opinię profesjonalistów. Zbyt daleko idąca interwencja może bowiem przynieść odwrotny efekt – sztuczny, nieestetyczny wygląd. 

Zabiegi medycyny estetycznej 

Medycyna estetyczna oferuje szeroki i różnorodny zakres usług. Najczęściej kojarzymy ją z wypełnianiem ust, korektą owalu twarzy bądź wykorzystaniem botoksu. W jej zakresie leżą również zabiegi z zakresu usuwania tkanki tłuszczowej, cellulitu, rozstępów i blizn, leczenia nadmiernej potliwości czy wypadania włosów. Dużą rolę odgrywają także zabiegi rewitalizujące skórę – w tym np. mezoterapia.  

Wśród zabiegów medycyny estetycznej najczęściej wymienia się: 

  • Botoks – polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej, która działa relaksująco na mięśnie i redukuje przez to widoczność zmarszczek mimicznych. 
  • Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – polega na wstrzyknięciu go w ubytek tkanki, co sprawia, że zostaje on wypełniony od wewnątrz. Kwas hialuronowy dodatkowo chroni skórę przed utratą wody, wzmacnia jej właściwości ochronne i eliminuje wolne rodniki. Jest stosowany w redukcji zmarszczek niepoddających się botoksowi oraz bruzd nosowo-wargowych. 
  • Niechirurgiczny lifting twarzy (nici aptos) – polega na nakłuciu skóry twarzy i wprowadzeniu przy pomocy igły nici z polipropylenu na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej. Nici kotwiczą się za pomocą ząbków, co sprawia, że podciągają i napinają skórę, przywracając młodzieńczy kontur twarzy. 
  • Wolumetrię (modelowanie) twarzy – polega na przywróceniu twarzy miękkiego, młodzieńczego owalu. Przy pomocy specjalnej kaniuli pod skórę aplikowany jest preparat z kwasem hialuronowym. Po iniekcji implantu lekarz poprzez delikatny masaż równomiernie go rozprowadza. 
  • Powiększanie ust – to jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na wstrzyknięciu wypełniacza (najczęściej kwasu hialuronowego) w celu zmiany wielkości ust.  
  • Mezoterapię – jej głównym zadaniem jest poprawienie kondycji skóry poprzez dostarczenie do jej głębszych warstw substancji odżywczych. Ze względu na zastosowaną technikę wyróżnia się mezoterapię igłową, bezigłową i mikroigłową. Po zabiegu skóra zostaje pobudzona do rewitalizacji. Mezoterapia ma szerokie zastosowanie. Wykonuje się ją w celu redukcji problemu zmarszczek, ale też rozstępów, cellulitu czy wypadania włosów.  
  • Wampirzy lifting – polega na ostrzykiwaniu skóry osoczem bogatopłytkowym pozyskanym z krwi pacjenta, w którym znajdują się peptydy stymulujące skórę do rewitalizacji.  
  • Lipolizę iniekcyjną – metoda ta pozwala usunąć niewielkie ilości tłuszczy, np. z podbródka. Polega na iniekcji do tkanki tłuszczowej leków, które prowadzą do jej rozpadu. 
  • Lipolizę ultradźwiękową – opiera się na oddziaływaniu fal ultradźwiękowych, które powodują zjawisko kawitacji (powstanie pęcherzyków gazu w komórkach tłuszczowych), co powoduje w konsekwencji ich rozpad.  

Współczesna medycyna estetyczna daje ogromne możliwości poprawiania wyglądu twarzy i ciała. Wśród oferowanych zabiegów na szczególną uwagę zasługują te, które wspomagają naturalne mechanizmy regeneracyjne i rewitalizacyjne skóry. Korzystanie z nich jest doskonałą profilaktyką, która nie tylko w widoczny sposób opóźnia pojawienie się niedoskonałości, ale poprawia wygląd skóry i wpływa na dobre samopoczucie.   

Źródła: 

  • Podstawy medycyny estetycznej pod red. A. Przylipiaka, Białystok, 2014. 
  • Medycyna estetyczna w praktyce pod red. B. Mamcarz, D. Prandeckiej, t. 1,  Warszawa 2010. 
  • Styczeń P., Medycyna estetyczna [w:] „Po prostu żyj” nr 1, 2015. 
  • Śpiewak R., Estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, ginekologia estetyczna, stomatologia estetyczna – definicje i wzajemne relacje poszczególnych dziedzin, estetologia.pl [dostęp: 09.03.2021]. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę