Zioła na wzmocnienie i porost włosów
Codziennie wypada nam od 50 do ok. 100 włosów. Taka ilość nie powinna nas martwić. Jeśli jednak ilość włosów, które znajdujemy na szczotce czy w odpływie pod prysznicem, stale rośnie, powinniśmy zastanowić się, co zrobić, aby ten proces zahamować, oraz jaka może być jego przyczyna.
Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele. Począwszy od chorób, do których należą m.in. anemia, choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników, cukrzyca, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy łysienie plackowate. Kolejnymi powodami mogą być: zła dieta, zaburzenia jedzenia, stres, stany zapalne w organizmie. Jak widać, wypadanie włosów wcale nie musi być wynikiem ich nadmiernej stylizacji czy koloryzacji (co również jest możliwe) – na ich stan mogą wpływać również zdecydowanie poważniejsze czynniki.
Aby zahamować wypadanie włosów oraz wzmocnić ich kondycję, sięgamy po wiele preparatów. Są nimi najczęściej szampony, odżywki, wcierki, maski czy też preparaty stosowane doustnie. Większość z wymienionych preparatów opiera się na składnikach podchodzenia naturalnego. Najważniejsze z nich zostały opisane poniżej.
Pokrzywa (łac. Urtica dioica)
Liść/ziele pokrzywy wyróżnia się bogatym składem:
- kwasy organiczne (mrówkowy, octowy, cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy), kwas kawowy, flawonoidy,
- witaminy: K, B, C, E, B11, β-karoten,
- chlorofil,
- związki mineralne (magnezu, wapnia, potasu, krzemu, sodu),
- aminokwasy,
- triterpeny.
Opisane wyżej surowce należą jednocześnie do surowców farmaceutycznych. Wyciągi z pokrzywy znajdziemy w wielu preparatach do pielęgnacji włosów, ale także w suplementach diety czy fixach do zaparzania (jako produkt leczniczy).
Skrzyp (łac. Equisetum arvense)
Podobnie jak pokrzywa ziele skrzypu jest surowcem farmaceutycznym. W jego składzie wyróżnia się:
- flawonoidy,
- związki mineralne (pochodne krzemu, potasu, glinu, magnezu),
- kwasy organiczne,
- kwasy fenolowe,
- fitosterole,
- glukozę,
- sacharozę,
- fruktozę.
Skrzyp spotykany jest w szamponach, odżywkach i innych preparatach do pielęgnacji oraz w suplementach diety. Jest zarejestrowany jako produkt leczniczy w postaci saszetek do zaparzania.
Czarna rzodkiew (łac. Raphanus sativus)
Korzeń czarnej rzodkwi (pot. czarnej rzepy) jest surowcem farmaceutycznym, który zawiera:
- glukozynolaty,
- witaminy: C, B1, B2, PP, β-karoten,
- związki mineralne (sole potasu, wapnia, magnezu, żelaza, siarki, fosforu),
- fitosterole,
- węglowodany,
- kwasy fenolowe.
Wyciągi z korzenia czarnej rzepy są składnikiem szamponów, wcierek, odżywek oraz innych preparatów do pielęgnacji zewnętrznej. Z korzenia rzodkwi możemy także wykonać samodzielnie płukankę, która wzmacnia włosy.
Bambus (łac. Bambusa)
Ta azjatycka roślina również posiada właściwości wzmacniające i zapobiegające wypadaniu włosów. W jej składzie znajdują się:
- flawonoidy,
- związki mineralne (głównie sole krzemu – nawet do 70%),
- glikozydy,
- saponiny,
- kumaryny.
Bambus występuje w suplementach diety oraz szamponach i odżywkach.
Kozieradka (łac. Trigonella foenum-graecum)
Obecne w składzie śluzy, tłuszcze, saponiny, flawonoidy, garbniki, aminokwasy, cholina, witaminy D, F, PP warunkują jej dobroczynne działanie. Kozieradkę zazwyczaj stosuje się na włosy w postaci wcierki. Wcześniej jednak należy sporządzić napar z jej zmielonych ziaren. Efekty są bardzo szybko widoczne, pod warunkiem, że stosujemy wcierkę regularnie. Jedynym minusem tej kuracji może być zapach nasion kozieradki, przypominający zapach kostki rosołowej.
Jak widzimy, wzmacnianie włosów to nie tylko suplementacja. Wiele ekstraktów z ziół świetnie nadaje się do stosowania zewnętrznego. Pamiętajmy, iż delikatny masaż, przeprowadzany co wieczór i trwający ok. 10-15 minut, jest świetnym mechanizmem stymulującym wzrost włosów. Dodatkowo dla wzmocnienia efektu możemy dodać ulubioną wcierkę czy ampułkę stymulującą.
Aby zahamować wypadanie włosów, możemy sięgnąć także po doustną suplementację. W aptekach znajdziemy wiele preparatów zawierających wyżej wymienione wyciągi roślinne. Korzystajmy zatem z darów matki natury, ale też żyjmy z nią w zgodzie, by z jej dobrodziejstw mogły czerpać następne pokolenia.
Przeczytaj również:
Domowe sposoby na włosy – jak poprawić ich kondycję?
Jak dieta wpływa na kondycję włosów?
Jakie są rodzaje włosów? Jak dobrać odpowiednią pielęgnację?
Równowaga PEH (proteiny, emolienty, humektanty) we włosach