19
17 stycznia 2018

Co się kryje w napojach energetycznych?

“Energetyki” to napoje gazowane, wzbogacone o różne substancje mające na celu pobudzenie organizmu do działania, zmniejszenie uczucia zmęczenia i poprawienie koncentracji. Zaliczane są do żywności funkcjonalnej, czyli poza skutkiem odżywczym powinny pozytywnie wpływać na organizm, chociaż w jednym aspekcie zdrowotnym.

Co zawierają napoje energetyczne?

Część składników powtarza się w różnych produktach. Zazwyczaj są to takie substancje, jak:

 • kofeina,
 • guarana,
 • tauryna,
 • witaminy z grupy B,
 • zioła,
 • duża ilość cukru,
 • dwutlenek węgla,
 • regulatory kwasowości.

Po napoje energetyzujące sięgają przede wszystkim sportowcy, którzy muszą wzmacniać organizm obciążony wzmożonym wysiłkiem. W ostatnim czasie coraz częściej sięgają po nie dzieci, młodzież i dorośli, w celu podwyższenia wydajności psychofizycznej. Długa nauka, ciężka praca, wiele zajęć – to wszystko powoduje, że po napoje energetyzujące są spożywane w nadmiarze. Trzeba jednak bardzo uważać, bo oprócz odczucia szybkiego przypływu sił, wypicie już pięciu puszek (500 mg kofeiny) może prowadzić do zatrucia. Trzeba pamiętać, że kofeina, chociaż sama nie powoduje przyspieszenia akcji serca i tętna, zwłaszcza u osób, które wytworzyły tolerancję), w połączeniu ze składnikami napojów energetycznych, może być niebezpieczna.

Guarana

Guarana jest pozyskiwana z rośliny Paulinia Guarana, zawierającej najwyższą ilość kofeiny. 1 gram guarany to ok. 40 mg kofeiny.

Tauryna

Kolejnym składnikiem napojów energetyzujących jest tauryna. Dzięki niej prawidłowo funkcjonują mięśnie szkieletowe oraz układ nerwowy, ma również działanie antyoksydacyjne. Tauryna może także poprawiać sprawność sercowo-naczyniową i działać wyciszająco. Utrzymuje też prawidłowe stężenie jonów wapnia w komórkach nerwowych i mięśniowych podczas dużego wysiłku.

Inozytol

Jest składnikiem napojów energetycznych. To alkohol polihydroksylowy, który zwiększa wrażliwość receptorów serotoninowych, co sprzyja poprawie samopoczucia, a także sprawności umysłowej i dobrego nastroju. Uczestniczy w wielu procesach biologicznych, szlakach sygnałowych oraz kontroli homeostazy komórek organizmu. Jest również stosowany jako bezpieczny dodatek do żywności.

UWAGA! Ze względu na wysoką zawartość cukru i  kofeiny napojów energetyzujących nie powinni pić cukrzycy, chorzy na arytmie serca, ciśnieniowcy, kobiety karmiące, dzieci i młodzież.

Negatywne skutki picia „energetyków”

 • Duża ilość węglowodanów w napojach energetyzujących w połączeniu z wysokim stopniem kwasowości wpływa negatywnie na szkliwo zębowe. Węglowodany przyjmowane w takiej dawce mogą sprzyjać również otyłości i rozwojowi cukrzycy.
 • Nadmierne pobudzenie wpływa niekorzystnie na jakość i długość snu, co powoduje przemęczanie, rozdrażnienie i apatię.
 • Krótka euforia, nagły przypływ sił, poprawa pamięci nie jest długotrwałym efektem. Tak, jak w przypadku narkotyków, po fazie szczęścia przychodzi szara rzeczywistość, pojawia się senność oraz pogorszenie nastroju.
 • Przedawkowanie skutkuje takimi samymi dolegliwościami jak w przypadku wypicia zbyt dużej ilości kawy.

Ciekawostki

Badania wykazały, że wypijanie trzech filiżanek kawy lub herbaty dziennie sprzyja ochronie przed chorobami starczymi, czyli Alzheimerem i Parkinsonem. W przypadku Parkinsona kofeina może redukować związane z nim objawy. Wstępne badania wykazują też dobroczynny wpływ kawy na zabezpieczenie przed wystąpieniem niektórych chorób nowotworowych. Ciśnienie tętnicze zostaje podniesione po trzech filiżankach kawy dziennie, ale już po trzech dniach regularnego spożywania napoju występuje tolerancja na kofeinę, co niweluje ten problem. Pierwszy napój energetyzujący to Lipovitan – powstał w Japonii w latach 60. XX wieku. Natomiast w Polsce tego typu używki pojawiły się dopiero w latach 90-tych. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak poradzić sobie z niedociśnieniem, któremu towarzyszą bóle i zawroty głowy?

Niedociśnienie jest przypadłością, która dotyka wielu osób. U Pani niestety daje konkretne objawy w postaci bólów i zawrotów głowy. Przyczyny…

Zobacz więcej

Jak badać ciśnienie krwi elektronicznym ciśnieniomierzem?

W celu poprawnego pomiaru ciśnienia ciśnieniomierzem elektronicznym należy: 1. Odpocząć 15 minut. Pomiar nie powinien być wykonywany bezpośrednio po wysiłku,…

Zobacz więcej

Czy można pić kawę w ciąży? Czym ewentualnie ją zastąpić?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie będzie miał przeciwwskazań, nie ma konieczności całkowitego rezygnowania z kawy. Trzeba jednak pamiętać…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Anonim pisze:

  Dla mnie to wazne. Czy picie energetykow powoduje ze na narkotestach moga byc wykryte narkotyki? Czy po wypiciu wykrywa je?

  1. mgr farm. Natika Karolak pisze:

   Dzień dobry.
   Wypicie napoju energetycznego nie spowoduje dodatniego wyniku na obecność narkotyków.

 2. jan pisze:

  zakaz sprzedazy pomizej 18lat

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)