Węglan litu – kiedy się go stosuje?
Węglan litu to lek stosowany w psychiatrii, który działa normotymicznie. Najczęstszą jednostką chorobową, w której stosuje się węglan litu, jest choroba afektywna dwubiegunowa. Lek normalizuje zaburzenia nastroju i zapobiega nawrotom choroby. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Węglan litu – właściwości
Węglan litu to substancja lecznica, która ma postać soli. Jest to lek stosowany w psychiatrii. Zalicza się go do grupy leków normotymicznych, czyli stabilizujących nastrój. Najczęściej stosuje się go w chorobie afektywnej dwubiegunowej, która charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem epizodów manii i depresji. Węglan litu, występujący w postaci tabletek doustnych, normalizuje zaburzenia nastroju i zapobiega nawrotom choroby. Stosuje się go zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce nawrotów choroby afektywnej dwubiegunowej. Dawkowanie ustalane jest indywidualnie, a efekt działania jest zauważalny po ok. 1-3 tygodniach stosowania leku. Odkrycie właściwości normotymicznych tej substancji przypisuje się australijskiemu psychiatrze Johnowi Cade’owi w 1949 roku.
Udowodniono, że długotrwałe stosowanie leku zapobiega próbom samobójczym, choć początkowy etap jego przyjmowania wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia myśli samobójczych.
Węglan litu – mechanizm działania
Mechanizm działania litu nie został w pełni poznany. Jego działanie wiąże się z wpływem na transport i dystrybucję jonów sodu, potasu i wapnia w komórce. Lit może zastępować jony sodu, co powoduje wzrost aktywności enzymu – ATP-azy sodowo-potasowej w krwinkach czerwonych. Enzym ten w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej jest osłabiony. Działanie przeciwdepresyjne następuje na skutek nasilenia przekaźnictwa serotoninergicznego i noradrenergicznego. Mechanizm przeciwmaniakalnego działania soli litu wiąże się z hamującym wpływem na przekaźnictwo dopaminergiczne.
Węglan litu wpływa także na uwalnianie hormonów tarczycy, co może powodować niedoczynność tego narządu.
Lek hamuje wychwyt zwrotny sodu z kanalików nerkowych – w czasie terapii należy zapewnić odpowiednią ilość wody i sodu w diecie.
Węglan litu – zastosowanie
Do wskazań do zastosowania węglanu litu należą:
- leczenie epizodu maniakalnego w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych;
- zapobieganie nawrotom zaburzeń afektywnych dwubiegunowych;
- zmniejszenie nasilenia i częstotliwości epizodów maniakalnych;
- zapobieganie występowaniu epizodów depresji w zaburzeniach depresyjnych nawracających.
Węglan litu – działania niepożądane
W początkowym okresie leczenia stosunkowo często występują drżenia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wielomocz, wzmożone pragnienie, osłabienie siły mięśniowej i znużenie. Inne udowodnione działania niepożądane to m.in.:
- leukocytoza;
- wole, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc;
- hiperglikemia;
- hiperkalcemia;
- zwiększenie masy ciała;
- anoreksja;
- omamy;
- senność;
- zaburzenia pamięci;
- drgawki;
- drżenia mięśniowe;
- ataksja;
- miastenia;
- zaburzenia przewodnictwa nerwowego;
- niewyraźna mowa;
- bóle i zawroty głowy;
- zaburzenia widzenia – mroczki, niewyraźne widzenie;
- zaburzenia rytmu serca;
- niewydolność krążenia obwodowego, niedociśnienie;
- zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, biegunka);
- bóle stawów i mięśni;
- łysienie, trądzik, świąd, wysypka;
- zburzenia pracy nerek, nietrzymanie moczu;
- impotencja i zaburzenia seksualne.
Węglan litu – przeciwwskazania
Stosowanie węglanu litu jest przeciwwskazane w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną lub inne składniki preparatu zawierającego węglan litu;
- ciężkiej niewydolności nerek;
- świeżo przebytego zawału serca;
- organicznych uszkodzeń mózgu;
- białaczki.
Węglanu litu nie należy także stosować w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze – wiąże się to ze zwiększoną częstością występowania wad wrodzonych i możliwym działaniem teratogennym. Lit przenika również do mleka matki – podczas terapii tym lekiem karmienie piersią jest przeciwwskazane.
Węglan litu – interakcje z innymi lekami
- Metronidazol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, inhibitory konwertazy angiotensyny, antagoniści receptora angiotensynowego i leki moczopędne podwyższają stężenie litu, co może spowodować objawy zatrucia tym lekiem.
- Leki moczopędne (z grupy inhibitorów anhydrazy węglanowej), środki alkalizujące (węglan sodu), ksantyny i mocznik zmniejszają stężenie litu w surowicy krwi, co może osłabiać efekt terapeutyczny leku.
- Neuroleptyki, karbamazepina, metyldopa, antagoniści kanału wapniowego, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane razem z węglanem litu mogą powodować efekty neurotoksyczności, takie jak ataksja, drgawki, skurcze mięśniowe, zaburzenia mowy, splątanie, senność, oczopląs.
- Lit może nasilać i wydłużać działanie środków zwiotczających.
- Lit wzmaga hamujące czynność tarczycy działanie wysokich dawek jodu.
- Lit może wpływać na wyniki oznaczeń glukozy, wapnia i parathormonu.
Zaleca się, aby przed rozpoczęciem kuracji węglanem litu ocenić czynność nerek, serca i tarczycy oraz oznaczyć stężenie sodu i glukozy. Lekarz powinien także uczulić pacjenta, że prowadzenie pojazdów lub obsługa maszyn może się wiązać z niebezpieczeństwem w związku z ryzykiem wystąpienia senności, omamów czy zawrotów głowy.
Przeczytaj również:
Choroba afektywna dwubiegunowa – czym się objawia?
Źródła:
- Zejc A., Chemia Leków – Podręcznik dla studentów farmacji i farmaceutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
- Janiec W., Kompendium Farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
- Stahl S., Podstawy psychofarmakologii. Leki przyciwpsychotyczne i normotymiczne, Via Medica, Gdańsk 2007.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego zawierającego węglan litu.https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=516.