Olej z pestek moreli. Czy warto go stosować?
Olej z pestek moreli od dawna cieszy się uznaniem ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne i kosmetyczne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu olejowi, jego potencjalnym korzyściom dla zdrowia, sposobom zastosowania oraz ewentualnym skutkom ubocznym.
Morela pospolita (Prunus armeniaca L.) jest rośliną wieloletnią pochodzącą z Azji. Jest popularna na całym świecie, również w Polsce. Z jej pestek tłoczony jest olej o złocistym kolorze i lekko migdałowym smaku.
Olej z pestek moreli obfituje głównie w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas oleinowy (powyżej 50%) i linolowy (35%). Zawiera również małą ilość kwasu palmitynowego (5%), który jest nasyconym kwasem tłuszczowym. Ponadto jest on źródłem związków bioaktywnych – m.in. tokoferoli (witamina E) należących do silnych antyoksydantów i fitosteroli. Olej może zawierać również niewielkie ilości amigdaliny (witaminy B17).
Olej z pestek moreli – właściwości zdrowotne
Doustne stosowanie oleju z pestek moreli może mieć pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy ze względu na obecność korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-9 i omega-6.
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na metabolizm lipoprotein, co skutkuje obniżeniem poziomu cholesterolu frakcji LDL („złego” cholesterolu) i wzrostem poziomu cholesterolu frakcji HDL („dobrego” cholesterolu). Stosowanie olejów o dobrym profilu kwasów tłuszczowych, a więc m.in. oleju z pestek moreli, może pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia, takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby serca.
Olej z pestek moreli wykazuje także silny potencjał antyoksydacyjny. Dzięki zawartości tokoferoli chroni organizm przed działaniem wolnych rodników tlenowych.
Olej z pestek moreli na raka?
Niektóre źródła zwracają uwagę na potencjalne działanie przeciwnowotworowe oleju z pestek moreli ze względu na zawartość amigdaliny (witaminy B17). Amigdalina to związek występujący w nasionach roślin jadalnych, także w pestkach moreli. Od lat jest wykorzystywana w medycynie niekonwencjonalnej, wspomagając leczenie raka. Liczne publikacje naukowe przemawiają za jej przeciwnowotworowym działaniem, jednakże potrzeba większej ilości badań klinicznych z udziałem ludzi, aby potwierdzić jej skuteczność.
Olej z pestek moreli w kosmetyce
Olej z pestek moreli na twarz
Olej z pestek moreli wpływa na lepsze nawilżenie skóry i zapobiega utracie wody z naskórka. Może być wykorzystywany jako emolient w dermokosmetykach. Jest szczególnie polecany do cery dojrzałej – wpływa na lepsze odżywienie skóry, działa przeciwstarzeniowo i może redukować istniejące przebarwienia, wyrównując koloryt skóry. Ponadto olej ten może również łagodzić stany zapalne skóry w przypadku atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.
Olej z pestek moreli na włosy
Olej z pestek moreli może być również stosowany na włosy. Warto olejować nim włosy zniszczone, co pozytywnie wpłynie na ich kondycję.
Olej z pestek moreli – przeciwwskazania
Spożywanie oleju z pestek moreli nie jest zalecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz dzieciom do 12. roku życia. Stosowanie zewnętrzne nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami.
Olej z pestek moreli – dawkowanie
Sugerowane dzienne spożycie według niektórych źródeł to 5-15 g dziennie, jednakże warto stosować się do dawkowania umieszczonego na opakowaniu. Olej z pestek moreli powinien być przechowywany w lodówce.
Olej z pestek moreli możesz kupić w sklepach ze zdrową żywnością, a także w niektórych aptekach. W kuchni powinien być stosowany wyłącznie do potraw na zimno – nie nadaje się do obróbki termicznej.
Przeczytaj również:
Olej z granatu – właściwości i zastosowanie
- Pavlovic N., Vidovic S., Vladić J., Popović L., Moslavac T., Jakobović S., Jokić S., Recovery of Tocopherols, Amygdalin, and Fatty Acids From Apricot Kernel Oil: Cold Pressing Versus Supercritical Carbon Dioxide, Europeran Journal od Lipid Science and Technology, 2018.
- Tian H., Yan H., Tan S., Zhan P., Mao X., Wang P., Wang Z., Apricor Kernel Oil Ameliorates Cyclophosphamide- Associated Immunosuppression In Rats, Lipids, 2016.
- Kutlu T., Durmaz G., Ates B., Erdogan A., Protective Effect of Dietary Apricot Kernel Oil Supplementation on Cholesterol Levels and Antioxidant Status od Liver in Hypercholesterolemic Rats, Journal od Food Agriculture and Environment, 2009.
- Nowak A., Zielińska A., Aktywność Przeciwnowotworowa Amigdaliny, Postępy Fitoterapii, 2016.
- Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007.
- Gertig H., Przysławski J., Bromatologia. Zarys nauki o żywności i żywieniu, PZWL, 2007.