Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
5

Domowe sposoby na skurcze nóg latem

Słuchaj artykułu

Zdarzyło się, że skurcz mięśni wybudził Cię ze snu lub wystąpił np. w trakcie pływania? To powszechne zjawisko, które nie należy do przyjemnych. Jeśli się powtarza, nie należy go lekceważyć. Dlaczego skurcze mogą nasilać się latem? Jak im zaradzić?

Domowe sposoby na skurcze nóg latem

Skurcze mięśni latem – z czym są związane? 

Skurcze mięśni zwykle pojawiają się nagle. Niekiedy mogą być bardzo bolesne. Stanowią duże utrudnienie w funkcjonowaniu, lecz ponadto mogą być niebezpieczne. Podczas prowadzenia pojazdów czy pływania skurcz może uniemożliwić poruszanie się. Skurcze najczęściej pojawiają się w obrębie nóg, zwłaszcza łydek.   

Przyczyny występowania skurczów mogą być zróżnicowane. Najczęściej powstają na skutek odwodnienia oraz nadmiernej utraty ważnych składników mineralnych i elektrolitów. Niedobory elektrolitów bezpośrednio przyczyniają się do powstawania zaburzeń komunikacji nerwowej, a efektem są skurcze i drgania mięśni. Za skurcze mięśni odpowiada niedobór magnezu, wapnia i potasu.


Elektrolity
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Dlaczego skurcze mięśni nasilają się latem? 

Wysoka temperatura zmusza organizm do wzmożonego pocenia, by utrzymać stałą temperaturę. Z potem tracimy cenne pierwiastki i składniki mineralne. Na wystąpienie objawów duży wpływ ma też dieta. Zbyt mało magnezu, potasu i wapnia w pożywieniu powoduje sezonowo występujące skurcze mięśni.

Inne przyczyny skurczów mięśni 

Skurcze mięśni kończyn dolnych mogą być objawem niedostatecznego zaopatrzenia tkanek w krew. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w przebiegu miażdżycy, gdy światło naczyń krwionośnych znacznie się zwęża. Inne choroby, które mogą powodować podobne skutki, to nadciśnienie tętnicze i żylaki. Charakterystyczną cechą skurczów spowodowanych problemami z dostarczaniem krwi, jest szybkie ustąpienie objawów podczas odpoczynku.

Aby pomóc sobie doraźnie, masuj nogi i unoś je do pozycji powyżej serca. Wykonaj też podstawowe badania: lipidogram i pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Nieprawidłowe wyniki tych badań to sygnał, aby koniecznie zgłosić się do lekarza. Specjalista dodatkowo może zlecić USG naczyń krwionośnych.

Inne choroby wywołujące skurcze mięśni to:

  • niedoczynność tarczycy, 
  • cukrzyca, 
  • stwardnienie rozsiane, 
  • choroby nerek. 

Domowe sposoby na skurcze nóg

W trakcie wysiłku fizycznego pamiętaj o rozgrzewce. Rozciąganie mięśni przed wysiłkiem fizycznym zmniejsza ryzyko wystąpienia skurczów. Pamiętaj również o rozciąganiu przed snem, by zapobiec skurczom nocnym. Jeśli rozciąganie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, może to oznaczać deficyt ważnych dla organizmu minerałów i elektrolitów. Pomocna może okazać się suplementacja składników utraconych wraz z potem.

Przed rozpoczęciem suplementacji wykonaj badania stężenia elektrolitów. Dadzą Ci jasną informację w kwestii niedoborów lub skłonią do poszukiwania innej przyczyny. Najczęściej wskazana jest suplementacja magnezu z witaminą B6 oraz spożywanie wody z elektrolitami.  


Latem ogranicz słodkie napoje, kawę i alkohol. Odwadniają one organizm i nasilają parcie na mocz, z którym także tracimy cenne składniki.

Co roku wykonaj badania poziomu glukozy we krwi i hormonów tarczycy oraz badania moczu. Skurcze mięśni bardzo często pojawiają się także na skutek nagłej i dużej utraty wody (w przypadku wystąpienia biegunki i wymiotów). W przypadku zatrucia pokarmowego, które objawia się silnymi wymiotami i biegunkami, wskazana jest suplementacja podstawowych elektrolitów i minerałów.

Przeczytaj również:
Jak i czym uzupełnić elektrolity? Które elektrolity warto wybrać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152437,kurcze-i-sztywnosc-miesni. 
  2. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/172477,magnez. 
  3. Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, s. 2167.
  1. 11 października 2023, 16:02
    Japan

    Witam. Od paru lat, każdej wiosny i lata,mam problem ze skurczem lewego uda. Podczas tych pór roku, pocę się intensywnie ciężko pracując na co dzień. Średnio co cztery, pięć dni pojawiają się objawy odwodnienia,i wtedy już wiem,że najbliższej nocy zostanę obudzony przez niesamowicie silny skurcz lewego uda,a co gorsza,nie chcący odpuścić ani na sekundę. W tej sytuacji,sekunda albo dwie odpuszczenia tego spięcia, były by dla mnie sekundowym wytchnieniem od tego przeraźliwego bólu. Jak dla mnie,jest to ból który o stokroć przebija intensywnością,każdy inny ból z jakim miałem do czynienia w swoim życiu. Przez te kilka lat,jak się z tym męczę sezonowo,desperacko poszukiwałem sposobu,jak odpuścić ten skurcz, doraźnie,w tym momencie kiedy wyję z bólu… Którejś nocy,podczas walki ze skurczem, wpadł mi do głowy pomysł żeby spróbować lodu,.. POMOGŁO!! może być cokolwiek z zamrażarki. Przykładam, zamrażam i już tylko sekundy dzielą mnie od tej najcudowniejszej na świecie ulgi,kiedy skurcz puszcza. Po każdej takiej walce z tym bólem, czułem się po prostu wykończony fizycznie. Następnego,i kolejnego dnia, mega zakwas na udzie. Pozdrawiam.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę