Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
4

Krem na cellulit. Jakie składniki powinien zawierać?

Słuchaj artykułu

Cellulit to temat znany wielu kobietom. Dostępne na rynku preparaty antycellulitowe, w tym kremy, w połączeniu ze zdrowym stylem życia mogą pomóc zniwelować „pomarańczową skórkę”. Jakie składniki powinien zawierać krem na cellulit?

Krem na cellulit. Jakie składniki powinien zawierać?

Czym jest cellulit? 

Cellulit jest schorzeniem, które występuje zarówno u młodych, jak i dojrzałych kobiet. Wiąże się to z gospodarką hormonalną, a dokładniej z wydzielaniem estrogenów. Rzadziej pojawia się u mężczyzn, głównie z powodu niedoboru androgenów lub wymagających terapii estrogenowej.

Pojęciem medycznym, które charakteryzuje cellulit jest lipodystrofia, czyli nieprawidłowe rozmieszczenie adipocytów – komórek tłuszczowych. Najczęściej dotyczy to dolnych partii ciała, takich jak uda, biodra, pośladki, a czasami również brzuch.

Przyczyny cellulitu to m.in.:  

  • zaburzenia hormonalne,  
  • wysokokaloryczna dieta,  
  • brak ruchu,  
  • alkohol.  

Dużą rolę odgrywają tutaj również uwarunkowania genetyczne.  

Zmiany w tkance podskórnej rozpoczynają się od zaburzeń mikrokrążenia krwi i limfy. Adipocyty (komórki tkanki tłuszczowej) napierają na naczynia krwionośne i limfatyczne. Dochodzi do zaburzeń przemiany materii w komórkach, gorszego przyswajania tlenu oraz odprowadzania produktów metabolicznych. To wszystko powoduje, że produkty przemiany materii wraz z wodą zalegają w komórkach, co objawia się występowaniem cellulitu na wielu partiach ciała. 

Jaki krem na cellulit wybrać?

Kremy na cellulit przeznaczone są do codziennego stosowania, najlepiej podczas wieczornej pielęgnacji. Warto sięgnąć po nie po kąpieli, aby nawilżyć i uelastycznić skórę. Efekt wygładzenia zauważymy wówczas już po 4 tygodniach regularnego stosowania.  

Krem na cellulit powinien przede wszystkim: 

  • działać przeciwobrzękowo,  
  • uszczelniać naczynia krwionośne,  
  • poprawiać krążenie krwi i limfy.

Popularnym i sprawdzonym składnikiem takich kremów jest przede wszystkim kofeina, która doskonale pobudza mikrokrążenie, poprawiając tym samym kondycję naczyń krwionośnych i ich dotlenienie. Dodatkowo zmniejsza magazynowanie tłuszczu w adipocytach i zwiększa aktywność metaboliczną. Regularne stosowanie preparatów z kofeiną poprawi wygląd skóry i zwiększy jej elastyczność.  

Drugim, dobrze znanym składnikiem kremów na cellulit jest L-karnityna. Jej stosowanie miejscowe przyczynia się do zwiększenia procesów rozkładu kwasów tłuszczowych, a co za tym idzie zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej, co szczególnie można zauważyć w okolicach ud, bioder czy brzucha. 

Nie można zapominać również o preparatach z wyciągiem z kasztanowca czy ruszczyka. Zawarte w nich składniki aktywne, jak escyna czy rutyna, należące do grupy polifenoli, wzmacniają naczynia krwionośne i limfatyczne. Usprawniają mikrokrążenie, zwiększając przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych, co wiąże się z lepszym odprowadzaniem produktów przemiany materii z komórek, w tym toksyn.  

Coraz częściej w kosmetykach ujędrniających można odnaleźć również wyciągi z alg. Należą do nich najczęściej wyciągi z morszczyna pęcherzykowatego czy chrzęścicy kędzierzawej. Algi bogate są w witaminy i składniki mineralne, a w kremach antycellulitowych mają za zadanie regulować proces lipolizy i poprawiać ukrwienie skóry.

Dodatkami do kremów na cellulit są witamina A, witamina E i kwas askorbinowy. Wszystkie te trzy składniki wzmacniają połączenia kolagenowe, wpływając na elastyczność i napięcie skóry. Witamina A przyspiesza odnowę naskórka, poprzez wpływ na procesy keratynizacji, witamina E posiada dodatkowo właściwości nawilżające i wpływające na gospodarkę lipidową, a kwas askorbinowy uczestniczy w oddychaniu komórkowym i licznych procesach metabolicznych, jednocześnie uszczelniając naczynia krwionośne. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Serum antycellulitowe, a może olejek? 

Kremy i balsamy antycellulitowe przeznaczone są do systematycznego stosowania, natomiast od czasu do czasu (raz lub dwa razy w tygodniu) warto sięgnąć po bardziej skoncentrowaną formułę jaką jest serum.  

Sera antycellulitowe opierają swoje działanie na bardzo podobnych składnikach jak kremy czy balsamy, lecz docierają one do głębokich partii skóry i efekty są widoczne niemal od razu

Olejki eteryczne z kolei mają wielokierunkowe działanie. Cechują się właściwościami przeciwbakteryjnymi, odkażającymi i przeciwzapalnymi. Wspomagają walkę z cellulitem, stymulując mikrokrążenie i poprawiając jędrność skóry. Popularnością cieszą się olejek pomarańczowy, cynamonowy, grejpfrutowy czy imbirowy. Olejki można stosować jako dodatek kilku kropel do kąpieli. 


Jaki peeling na cellulit? 

Formuła peelingu doskonale złuszcza martwy naskórek, pobudza krążenie i wygładza skórę, dzięki czemu wygląda ona na promienną i elastyczną. W tym celu polecane są peelingi kawowe, solne lub cukrowe. Peelingi w swoim składzie zawierają często naturalne oleje, które również nawilżą skórę. Ich zastosowanie nie tylko usprawni mikrokrążenie, ale będzie doskonałą bazą przed nałożeniem kremu czy balsamu, dzięki czemu skóra stanie się bardziej wrażliwa na składniki aktywne. Peelingi należy stosować 1-2 razy w tygodniu, jako dopełnienie pielęgnacji ciała. Przeciwwskazania do ich stosowania to np. przerwana ciągłość skóry, stany zapalne czy żylaki


Do wygładzenia skóry sprawdzi się również szczotkowanie ciała na sucho. Ważne jest, aby ten zabieg wykonywać regularnie, przeznaczając na to 5-10 minut dziennie. Zwróć uwagę, aby włosie szczotki było w miarę możliwości naturalne. Bardzo ważna jest tutaj technika. Szczotkuj ciało od dołu do góry, w kierunku serca. 


Przeczytaj również:
Szczotkowanie ciała na sucho – czy warto to robić?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Bass L., Kaminer M., Insights Into the Pathophysiology of Cellulite: A Review, 2020. 
  • Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J., Probl Hig Epidemiol, Kosmetyki redukujące cellulit, 2016. 
  • Gałązka M., Galęba A., Nurein H., Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, 2014.
  1. 5 sierpnia 2022, 17:17
    Krystyna

    Bardzo przydatny materiał!

    1. 8 sierpnia 2022, 09:04
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

  2. 29 sierpnia 2022, 17:05
    Rzapka

    U mnie podstawa składników to z doswiadczenia kofeina, bylica, gurana albo ruszczyk.

    1. 20 września 2022, 18:20
      Michalina

      O, i to dobrze działa?

    2. 24 października 2022, 08:44
      Janka

      Patrząc po ich właściwościach powinno dobrze działać, zwłaszcza w połączeniu ich razem.

    3. 2 stycznia 2023, 12:26
      Ela

      Mi działało dobrze na cellulit.

    4. 20 marca 2023, 10:37
      Liszka

      a gdzie to kupić?

    5. 23 kwietnia 2023, 14:44
      Suwka

      Najprościej chyba w jakimś gotowym kremie po prostu?

    6. 22 maja 2023, 18:17
      Hiro

      A sa takie z tym konkretnie czy trzeba kilka róznych?

    7. 18 czerwca 2023, 09:47
      Żelka

      Wyszukiwarka mi pokazuje np Sinial, możesz o nim poczytać.

    8. 15 sierpnia 2023, 12:24
      Leia97

      pierwsze słyszę, na czym on ma baze?

  3. 9 października 2023, 22:35
    Biedronka00

    Też chyba muszę się w końcu pochylić nad kremami na cellulit i sprawdzić który sprawdzi sie u mnie najlepiej…

    1. 10 października 2023, 10:06
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Zachęcamy! 🙂

    2. 21 listopada 2023, 15:05
      Kinia

      Też miałam ostatnio ten problem, ale juz działam 😀

    3. 30 stycznia 2024, 11:58
      Truskawa

      Hmm, też bym chciała działac i wiedzieć od czego zacząć xD

    4. 12 lutego 2024, 12:29
      Agnes

      Tu chyba nie ma wielkiej filozofii – dieta, aktywnośc fizyczna i pielęgnacja skóry przeciwcellulitowo 😀

    5. 25 lutego 2024, 11:35
      Bella Donna

      A są jakieś konkretne filmiki albo artykuły odnośnie tej diety i pielegnacji?

    6. 5 maja 2024, 09:11
      Fuji

      Wpisz sobie pielęgnacje antycellulitową w google/na yt i wyskoczy ci masa xD Podstawa to body wrappingi, peelinig antycellulitowe i masaże skóry.

    7. 2 czerwca 2024, 15:07
      DoDon

      A jakieś protipy jak to robić? :3

  4. 28 listopada 2023, 12:44
    od siebie polecam takie składniki jak

    ekstrakt z bluszczu, ekstrakt z kasztanowca, ekstrakt z bylicy boże drzewko, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, wyciągi z alg, kofeina, rutyna czy kwas askorbinowy są fantastyczne na cellulit.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę