Dieta sokowa. Czy to niebezpieczny trend?
Dieta sokowa polega na piciu napojów na bazie owoców lub warzyw, przy jednoczesnej rezygnacji z pokarmów stałych. Czy detoks sokowy to dobry sposób na oczyszczenie organizmu, czy może jednak ma więcej wad niż zalet? Przeczytaj w artykule!
Dieta sokowa – co to takiego?
Dieta sokowa jest rodzajem diety alternatywnej, czyli takiej, podczas której wyklucza się dane produkty lub rezygnuje z niektórych sposobów przygotowywania żywności. Jej celem jest przede wszystkim obniżenie masy ciała, ale także działanie prozdrowotne i poprawa samopoczucia. Większość planów żywieniowych bazuje na spożywaniu wyłącznie płynnych pokarmów i piciu wody, a ilość kalorii w takiej diecie jest mocno ograniczona.
Dietę sokową możemy nazwać detoksem, ponieważ pomaga oczyścić organizm z toksyn, usprawnić pracę jelit i poprawić tempo metabolizmu. Przyjmuje się, że może trwać od 3 do 5 dni, jednak nie należy stosować jej dłużej niż przez 7 dni. Idea diety sokowej polega na piciu 5-6 soków dziennie. Soki powinny być jedynym posiłkiem. Warto pić wodę, należy jednak zrezygnować z picia kawy. Jeżeli natomiast nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki małej czarnej, to kawę i sok musi oddzielać minimum 30-minutowa przerwa. Dietę możesz uzupełniać poprzez picie zielonej herbaty lub naparów ziołowych. Taka dzienna porcja soków warzywno-owocowych dostarcza około 1000 kcal.
Zalety diety sokowej
- Dieta sokowa pobudza wątrobę i nerki do pracy, co wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
- Warzywa i owoce obfitują w witaminy, przeciwutleniacze i składniki odżywcze.
- Wysoka zawartość antyoksydantów wzmacnia organizm.
- To bomba składników mineralnych dla organizmu, skoncentrowanych w niewielkiej porcji. Np. wypicie szklanki soku marchwiowego jest odpowiednikiem zjedzenia sześciu dużych marchwi.
- Sok zawiera śladowe ilości błonnika, przez co jest lekkostrawny.
- Dzięki sokom można w łatwy sposób uzupełnić dietę w zalecaną porcję owoców i warzyw.
- Niska kaloryczność prowadzi do utraty wagi.
Wady diety sokowej
- Dieta oparta wyłącznie na sokach wiąże się z małym spożyciem białka i tłuszczu oraz ogólnie niską dostępnością energii. Pozbawia to organizm wielu składników odżywczych, które normalnie można dostarczyć wraz ze zbilansowaną dietą.
- Niska kaloryczność wiąże się z odczuwaniem głodu. Gdy taka dieta trwa dłużej niż 1 dzień może pojawić się także osłabienie.
- Niskokaloryczna dieta sokowa może powodować spadek masy ciała, jednak nie będzie to efekt długofalowy. Detoks sokowy może spowodować spowolnienie tempa przemiany materii, co zdecydowanie nie sprzyja odchudzaniu.
- Wyciskanie soku usuwa włókna z owoców i warzyw. Brak błonnika pokarmowego to powód, dla którego nie zaleca się stosowania diety sokowej przez dłuższy czas.
- Gotowe soki mogą nie być przygotowywane we właściwy sposób. To decyduje o niskiej zawartości witamin, przeciwutleniaczy i składników mineralnych.
- Nie wszystkie warzywa i owoce nadają się do robienia soków (np. awokado, banan).
- Przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze są wrażliwe na działanie światła i powietrza, dlatego sok trzeba wypić jak najszybciej po wyciśnięciu.
Dieta sokowa – przeciwwskazania
Soki owocowe i warzywne wykazują silne działanie na organizm, np.:
- szybkie wypicie soku z buraka przez osoby z niskim ciśnieniem krwi może spowodować zawroty głowy;
- sok ze szpinaku, jarmużu czy kapusty jest bogaty w witaminę K i może wpłynąć na krzepliwość krwi, zwłaszcza u osób stosujących leki przeciwzakrzepowe;
- wysokie spożycie cukrów prostych naturalnie występujących w owocach może powodować wahania cukru (glukozy) we krwi; z tego względu osoby chorujące na cukrzycę lub insulinooporność nie powinny stosować diety sokowej.
Przeciwwskazaniem do przejścia na dietę sokową są również choroby wątroby, nerek i tarczycy. Z uwagi na małą liczbę kalorii, dieta sokowa nie powinna być stosowana przez sportowców. Duży wysiłek fizyczny w połączeniu z niską dostępnością energii może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Przeciwwskazaniem do przejścia na dietę sokową jest również okres ciąży i karmienia piersią. Nie powinny jej także stosować dzieci i osoby w podeszłym wieku.
Podczas diety sokowej zachowaj ostrożność i w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem.
Przeczytaj również:
Sok, nektar i napój. Czym się różnią?
- Kołłajtis-Dołowy A., Jeruszka-Bielak M., Wawrzyniak A., Diety alternatywne, ich stosowanie w wybranych grupach osób oraz źródła informacji, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, 2019, s. 185-200.
- Morrison J.A., Iannucci A.L., Symptom Relief and Weight Loss From Adherence to a Meal Replacement–enhanced, Low-calorie Detoxification Diet, Integrative Medicine 2012.
- Lewko K., Leczenie dobrą dietą, Wyd. SBM, Warszawa 2016, s. 299-305.
- Mi Joung K., Jung Hyun H., Hyun Ji K., Hye Bock N., Jung Hee K., Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women, Nutrition Research, 2015, s. 409-420.
- Reguła J., Charakterystyka i ocena wybranych diet alternatywnych, Wybrane Problemy Kliniczne, Via Medica, 2013.
Dzięki za art. ja zamawiam od kilku lat. zawsze pomagaja oczyscic.