Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
82

Domowe sposoby na ból głowy

Słuchaj artykułu

Polacy znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o stosowanie leków przeciwbólowych. To najszybsza metoda radzenia sobie z bólem, może jednak stać się przyczyną uzależnienia. Warto poznać domowe sposoby na ból głowy, które w niektórych przypadkach mogą ograniczyć stosowanie środków farmakologicznych, a czasem stać się dla nich alternatywą.

Domowe sposoby na ból głowy

Jakie są przyczyny bólu głowy? 

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości. Może być spowodowany różnymi czynnikami i nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Może towarzyszyć przemęczeniu, złemu samopoczuciu, stresującej pracy, czy długo utrzymującemu się napięciu psychicznemu, odwodnieniu, zmianie ciśnienia atmosferycznego lub pogody, a także różnego rodzaju infekcjom (np. ucha, górnych dróg oddechowych, zatruciu pokarmowemu). 

Mechanizm występowania bólu głowy wynikający z procesów chorobowych zależy od przyczyny i jest bardzo zróżnicowany, a w przypadku wielu typów nieustalony. Może mieć on postać pierwotnego bólu głowy (bez przyczyny organicznej), np. migrena, ból głowy typu napięciowego, klasterowy ból głowy lub wtórnego bólu głowy (jako objaw znanego procesu chorobowego), np. w wyniku urazu głowy lub szyi, choroby naczyń wewnątrzczaszkowych. Jeśli bóle powtarzają się, nie pozwalają na normalne funkcjonowanie lub pojawiają się inne objawy (np. nudności, wymioty, światłowstręt) wskazana jest wizyta u lekarza, w celu ustalenia przyczyny.

Nie bagatelizuj nagłego i silnego bólu głowy. Konieczna jest szybka diagnostyka, gdyż często może być to objaw zagrażającej życiu choroby. 

Domowe sposoby na ból głowy 

Nawadnianie 

Często pierwszym objawem świadczącym o lekkim odwodnieniu jest właśnie ból głowy. Z tego względu pierwszym domowym sposobem na ból głowy może być sięgnięcie po szklankę wody. Może to być również ziołowa herbata, np. mięta, rumianek, imbir lub lipa. Pij małymi łykami, aby w ciągu godziny wypić jej około litr.  

Odpoczynek, relaks, masaż, akupresura 

Odpoczynek w zaciemnionym pokoju, sen, relaksująca kąpiel to łatwe domowe sposoby na ból głowy, które mogą przynieść ulgę. Ból możesz złagodzić, wykonując masaż karku i ramion. Inną skuteczną metodą jest akupresura, która sprawdzi się najlepiej przy migrenie i napięciowych bólach głowy. To prosty sposób, którego można się nauczyć i samodzielnie stosować. Niewątpliwą zaletą jest to, że można ją wykonywać w każdym momencie i miejscu. Polega ona na uciskaniu odpowiedniego miejsca czubkiem kciuka lub palca wskazującego przez około 2 minuty. Wybór miejsca zależy od tego, gdzie odczuwasz ból. Ucisk powoduje usunięcie napięcia i blokad mięśniowych, poprawia krążenie limfy, a jednocześnie pobudza wydzielanie endorfin.  

Równie ciekawą i prostą metodą w przypadku tego typu dolegliwości jest aromaterapia. W przypadku bólu głowy sprawdzą się olejki: bazyliowy, lawendowy, majerankowy, miętowy i geraniowy. Można je stosować miejscowo, wcierając bezpośrednio w skórę czoła, skroni i karku, do inhalacji w kominkach aromaterapeutycznych, dodając do kąpieli lub do masażu. Pamiętaj, że olejki eteryczne mogą podrażnić skórę. Przed zastosowaniem możesz rozcieńczyć go w oleju bazowym, np. migdałowym lub oliwie z oliwek. 


Olejki eteryczne
Zakupy z doradcą Gemini

Dodatkowo możesz zastosować zimne okłady na czoło i skronie lub moczenie nóg w chłodnej wodzie, które często od razu łagodzą ból. W przypadku bólu głowy typu napięciowego sprawdza się psychoterapia i różnego rodzaju techniki relaksacyjne połączone z praktyką prawidłowego oddechu. 

Świeże powietrze 

Ból głowy może być wywołany także zbyt długim przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach. Dobrym sposobem będzie przewietrzenie pomieszczenia (optymalna temperatura to ok. 20°C), a także spacer połączony z głębokimi oddechami.  

Domowe sposoby na ból głowy – co jeść? 

Pewne pokarmy mogą nasilać bóle głowy. Jednym z najbardziej prowokujących czynników jest alkohol, szczególnie czerwone wino (głównie w przypadku migreny). Inne pokarmy to czekolada, niektóre rodzaje serów (zwłaszcza te dojrzewające), niektóre cytrusy i orzechy. Bardzo często ból głowy jest wynikiem głodu. Z kolei ryby morskie, zawierające duże ilości kwasów omega-3, zmniejszają ryzyko skurczu naczyń, przez co mogą zmniejszyć częstość występowania migren.  

Leki na ból głowy 

Według klasyfikacji istnieje ponad 280 typów i podtypów bólów głowy. Nie ma więc jednego standardu leczenia.

Poza lekami stosowanymi wyłącznie z przepisu lekarza, w leczeniu bólu głowy można stosować: 

  • kwas acetylosalicylowy (ASA) w dawce 1000 mg, 
  • ibuprofen w dawce 200-600 mg,  
  • naproksen w dawce 500-1000 mg, 
  • diklofenak w dawce 50-100 mg, 
  • paracetamol w dawce 1000 mg, 
  • metamizol w dawce 1000 mg, 
  • kwas tolfenamowy w dawce 200 mg.  

W bólach głowy sprawdzą się także preparaty łączone zawierające NLPZ i inne leki, np. preparat złożony zawierający ASA, paracetamol i kofeinę. 


Preparaty przeciwbólowe

Przeczytaj również:
Ból głowy u dziecka – czym może być spowodowany? Przyczyny i domowe sposoby na leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152658,bol-glowy 
  • https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.4. 
  • Popowicz D., Akupresura bez tajemnic. 
  • https://www.mp.pl/bol/ekspert/135907,bole-glowy 
  • https://www.mp.pl/bol/ekspert/134101,bole-glowy
  1. 3 czerwca 2024, 17:58
    julka

    git

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę