Keto grypa. Jak jej uniknąć?
Dieta ketogeniczna budzi wiele kontrowersji. Jak każda dieta ma zalety, ale i wady. Jednym ze skutków ubocznych jest w tym przypadku tzw. keto grypa. Czym jest, jak się objawia i czy można sobie z nią poradzić? Przeczytaj w artykule.
Keto grypa – co to takiego?
Keto grypa (grypa węglowodanowa) to zespół objawów, które towarzyszą osobom stosującym dietę ketogeniczną (polegającą na spożywaniu głównie tłuszczów, a zredukowaniu ilości węglowodanów do minimum). W ciągu pierwszych dni stosowania diety keto organizm adaptuje się do nowych warunków.
Powszechnym efektem ubocznym tych zmian jest właśnie keto grypa. Oczywiście nie ma ona nic wspólnego z wirusową infekcją i nie jest zaraźliwa. Są to krótkotrwałe objawy ze strony przewodu pokarmowego, mięśni i układu nerwowego. Wystąpienie takich dolegliwości może dodatkowo potęgować niechęć do przestrzegania diety i budzić pewne obawy. Czy są powody do zmartwień?
Keto grypa – objawy
Do najczęściej zgłaszanych objawów keto grypy należą:
- zmęczenie,
- ból i zawroty głowy,
- „mgła umysłowa”,
- nudności,
- biegunka,
- bóle mięśni,
- zmniejszenie apetytu.
Oprócz tych symptomów, u niektórych osób mogą pojawić się także: zwiększone pragnienie, problemy ze snem, niepokój, drażliwość, problemy z koncentracją.
Dolegliwości te występują zazwyczaj po kilku dniach od rozpoczęcia diety ketogenicznej, nasilają się w pierwszym tygodniu i ustępują po 2-4 tygodniach. Przebieg i czas trwania poszczególnych objawów jest kwestią indywidualną, ale są one zazwyczaj krótkotrwałe. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą pomóc w ich złagodzeniu.
Keto grypa – jak jej uniknąć?
Najważniejszym składnikiem pokarmowym w diecie ketogenicznej są tłuszcze. Dlatego też bardzo istotne jest, aby w okresie adaptacji dostarczyć z nich minimum 80% spożywanych kalorii i nie bać się nadwyżki kalorycznej. Przestawienie się organizmu na pozyskiwanie energii z tłuszczu może być stresującym procesem, dlatego nie jest wskazany deficyt kaloryczny.
Przejście ze zbilansowanej diety na „keto” musi być stopniowe i łagodne.
Dlatego właśnie odpowiednia podaż tłuszczu, nieprzesadzanie z ilością białka i odpowiednie ograniczenie węglowodanów jest kluczowe do wejścia w ketozę i uniknięcia jej niechcianych skutków ubocznych pod postacią keto grypy.
Wpływ ma tutaj również wiele czynników, w tym wcześniejsza dieta, wrażliwość na insulinę, czy rodzaj podejmowanej aktywności fizycznej. Nagła zmiana sposobu żywienia może okazać się zbyt dużym szokiem dla organizmu. Ten problem może dotyczyć również osób z wysokim poziomem insuliny oraz borykających się z nadwagą i otyłością. Istotne jest również współwystępowanie innych chorób oraz obecność niedoborów pokarmowych.
Keto grypa – jak złagodzić objawy?
Drażliwość, drgania powiek, brak energii mogą być objawem niedoboru elektrolitów. Niezwykle ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości składników mineralnych, dlatego pamiętaj o włączeniu do diety produktów bogatych w sód i potas. Sięgaj po liściaste warzywa, orzechy, awokado, grzyby i łososia, które są dobrym źródłem potasu.
Zadbaj też o prawidłową podaż magnezu i wapnia. Z uwagi na to, że produkty spożywcze z magnezem zawierają również sporą ilość węglowodanów, najlepszą opcją będzie suplementacja.
Ważne jest też nawodnienie, by nie zaburzać równowagi elektrolitowej i tym samym uniknąć niskiego ciśnienia krwi oraz bólu i zawrotów głowy. W trakcie trwania keto grypy pomocne może okazać się stosowanie ketonów egzogennych, które usprawnią okres adaptacji i zmniejszą nieprzyjemne dolegliwości.
Przy problemach ze strony przewodu pokarmowego warto wprowadzić probiotyki, które wspomogą pracę jelit zarówno przy zaparciach, jak i biegunkach. U osób, które wcześniej jadły mało tłuszczu i dostarczały zbyt mało błonnika pokarmowego wraz z dietą mogą pojawić się biegunki tłuszczowe. W takim przypadku lepiej wybierać tłuszcze nasycone (mięso, jaja, masło), a zmniejszyć ilość oleju MCT czy oleju kokosowego w diecie (np. w kuloodpornej kawie), które mogą w tym czasie nasilać biegunki.
Produkty dozwolone w diecie keto mogą nie pokrywać dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Przy jego niskiej podaży mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją. Aby zniwelować te dolegliwości (zwłaszcza u kobiet), zalecana jest suplementacja, najlepiej formą metylowaną.
Diecie keto powinna towarzyszyć również suplementacja witamin z grupy B oraz składników mineralnych (cynku, selenu, kwasów omega-3), co dodatkowo pozwoli złagodzić objawy keto grypy.
Przeczytaj również:
Dieta ketogeniczna. Czy warto ją stosować? Wady i zalety keto
- Pondel N., Liśkiewicz A., Dieta ketogeniczna – mechanizm działania i perspektywy zastosowania w terapii: dane z badań klinicznych, Postępy Biochemii, 2020.
- Bostock E., Kirkby K., Bruce V. Taylor, Jason A. Hawrelak, Consumer Reports of “Keto Flu” Associated With the Ketogenic Diet, Front Nutr. 2020; 7:20., Taylor B., Hawrelak J., Consumer Reports of “Keto Flu” Associated With the Ketogenic Diet, Front Nutr., 2020.
- Jarosz M. (red.), Normy żywienia dla populacji Polski, Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2020.
- Spulber G., Spulber S., Hagenäs L., Amark P., Dahlin M., Growth dependence on insulin-like growth factor-1 during the ketogenic diet, 2019, s. 297-303.
- Frączek B. i in., Dietetyka sportowa, PZWL, Warszawa 2020, s. 724-736.
Dane moczanowa mam 23lata obecnie powstajaguzy przy stawach ból piszczela i silne bulemiesni tragedia pozdrawiam