Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
17

Naturalne statyny w walce z cholesterolem – czy są skuteczne?

Słuchaj artykułu

Nutraceutyki zostały zaproponowane jako narzędzia wspierające profilaktykę i leczenie wielu chorób. Znakomitym przykładem jest podejście do leczenia zespołu metabolicznego, który obejmuje nadwagę, otyłość i choroby sercowo-naczyniowe, powodujące kaskadę przewlekłych schorzeń. Jednym z nich jest hipercholesterolemia – czy naturalne statyny są odpowiednie w walce z hipercholesterolemią?

Naturalne statyny w walce z cholesterolem – czy są skuteczne?

Naturalne statyny – czym są? 

Statyny to grupa leków, które stosowane są w celu obniżenia stężenia cholesterolu we krwi. Efektem jest obniżenie stężenia całkowitego cholesterolu, frakcji LDL i poziomu trójglicerydów we krwi. Niektóre statyny mogą powodować podwyższenie w niewielkim stopniu frakcji cholesterolu HDL, która jest korzystna dla naszego organizmu. 

Naturalne statyny są coraz częściej stosowane przez pacjentów, którzy przez dietę nie osiągają zamierzonych stężeń cholesterolu.  

Naturalne statyny czyli sterole roślinne znajdują się głównie w warzywach i owocach oraz w oleju rzepakowym. Żywność funkcjonalna wzbogacona w fitosterole pojawiła się po raz pierwszy około dwadzieścia lat temu, a wiele badań klinicznych potwierdziło właściwości różnych typów fitosteroli obniżające poziom cholesterolu w lipoproteinach o niskiej gęstości (LDL). W ostatnich latach dodatkowe badania kliniczne i ponad dziesięć ważnych metaanaliz dostarczyło informacji pozwalających lepiej zrozumieć właściwości obniżające poziom cholesterolu przez sterole roślinne. 


Preparaty obniżające cholesterol
Zakupy z doradcą Gemini

Naturalne statyny – czy mogą zastąpić zwykłe statyny? 

Niestety naturalne sterole nie mogą zastąpić zwykłych statyn. Statyny najczęściej stosowane przez pacjentów to: atorwastatyna, rosuwastatyna, lowastatyna i symwastatyna. Suplementy diety zawierające nutraceutyki nie mogą zastąpić leczenia wprowadzonego przez lekarza.   

Naturalne statyny wprowadzane są najczęściej u pacjentów, którzy mają problemy z ustabilizowaniem stężenia cholesterolu zwykłą dietą, ale nie kwalifikują się jeszcze na wprowadzenie przez lekarza zwykłych statyn. Kolejna grupa pacjentów, którzy mogą stosować nutraceutyki są osoby z niskim lub wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, które pomimo przyjmowania leków, nie uzyskują zamierzonych efektów terapeutycznych. Jeśli pacjent ma już wprowadzone zwykłe statyny, nie powinien na własną rękę odrzucać tych leków, a stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.  

Naturalne statyny – czy mogą mieć jakieś skutki uboczne? 

Jak każdy produkt roślinny lub suplement, naturalne statyny mogą mieć skutki uboczne. Istotne jest, aby osoby zdrowe (nieposiadające wysokich stężeń cholesterolu we krwi) nie przesadzały z ilością steroli roślinnych w diecie. Nadmiernie spożywana ilość steroli może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, obniżenia poziomu witaminy A w organizmie oraz problemów ze skórą.

Nie należy przekraczać dawki 3 g steroli na dobę.  

Naturalnych statyn nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, matki karmiące piersią oraz dzieci do 5. roku życia. Sterole mogą przyczynić się bowiem do zakłócenia wchłaniania witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Nieodpowiedzialne ograniczenie przyjmowania cholesterolu u dzieci może w wieku starszym doprowadzić do zaburzeń gospodarki lipidowej.  

Przykładowe naturalne statyny 

Produkty zawierające kwasy omega-3 i omega-6 są najlepszym wyborem dla osób walczących z podwyższonym stężeniem cholesterolu we krwi. Nienasycone tłuszcze przyczyniają się do obniżenia cholesterolu LDL, czyli tego „złego”, jednocześnie podwyższając poziom cholesterolu HDL, czyli tego „dobrego” dla naszego organizmu. Warto wspomnieć o produktach, które w swoim składzie zawierają bardzo dużo witamin, np. te z grupy B, ale także i błonnika. Zawarty w produktach błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny sprzyja kontrolowaniu oraz utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi.  

ProduktZawartość fitosteroli w produkcie [mg/100 g]
olej kukurydziany  952
olej sezamowy865
olej słonecznikowy725
sezam714
suszone nasiona warzyw strączkowych160-350
orzechy ziemne 153
kakao/czekolada94-126
orzechy włoskie 121
kasza gryczana 94

Przeczytaj również:
Statyny – czym są? Działanie, szkodliwość i skutki uboczne statyn


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:  

  1. Santini A., Novellino E., Nutraceuticals in hypercholesterolaemia: an overview. Br J Pharmacol. 2017 Jun;174(11):1450-1463. 
  2. Kuźnicki D., Antyoksydanty i środki obniżające poziom cholesterolu zawarte w surowcach roślinnych wykazujące działanie przeciwmiażdżycowe, Postępy Fitoterapii 2006, 4: s. 212 
  3. Moreau R.A., Nyström L., Whitaker B.D., Winkler-Moser J.K., Baer D.J., Gebauer S.K., Hicks K.B., Phytosterols and their derivatives: Structural diversity, distribution, metabolism, analysis, and health-promoting uses. Prog Lipid Res. 2018 Apr; 70:35-61. 
  4. Gylling H., Hallikainen M., Nissinen M. J., Miettinen T. A., The effect of a very high daily plant stanol ester intake on serum lipids, carotenoids, and fat-soluble vitamins, „Clinical Nutrition”, nr 29 (1) 2010.  
  5. Kopeć A., Nowacka E., Piątkowska E., Leszczyńska T., Charakterystyka i prozdrowotne właściwości steroli roślinnych, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość”, nr 3 (76) 2011.  
  6. Harcombe Z., Baker J. S., Plant sterols lower cholesterol, but increase risk for coronary heart disease. J Biol Sci 2014, 14 (3): 167-169. 
  1. 31 grudnia 2023, 23:22
    Małgosia

    Dużo mi dał ten artykuł szkoda że lekarze nie informują o skutkach brana statyny i objawach. U mnie po roku brania statyny, popsuł się wzrok, cholesterol zamiast spadać rósł, bezsenność.

    1. 2 stycznia 2024, 12:03
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🧡

  2. 2 maja 2024, 09:56
    Hashi

    Po, tak, tak, niecałym tygodniu brania simwastatyny zaczęły boleć mnie uda. Gdy po 10 dniach było coraz gorzej po konsultacji z lekarką zmieniłam na atorwastatynę (po jakiś 4 dniach przerwy by trochę się oczyścicić) bo ponoć młodsza generacja. Po 2 tyg odstawiłam bo zaczął zmieniać się i kolor moczu. Miałam przestawić sie na Ezochron ale jak poczytałam o nim, że też rozkłada mięśnie a wydalane produkty rozkładu uszkadzają nerki ZREZYGNOWAŁAM. Na razie próbuję panować na CHL rożnymi naturalnymi. Bóle mięśni ud minęły gdzieś po 3 tyg od ostatniej piguły.
    Nie rozumiem tej mody na statyny. Rozmawiałam z kardiologiem który jest bardzo przeciwny.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę