Witamina C pod oczy. Czy warto ją stosować?
Witamina C to cenny składnik aktywny wielu kosmetyków. Ze względu na silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe jest szczególnie polecana w pielęgnacji skóry wokół oczu. Stosowanie preparatu z witaminą C redukuje cienie pod oczami, wzmacnia naczynka i pozwala na dłuższe zachowanie młodzieńczego blasku.
Znaczenie witaminy C dla skóry
Witamina C ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chroni przed stresem oksydacyjnym, bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych oraz przyspiesza gojenie ran. Prawidłowe stężenie witaminy C jest związane także ze stanem naszej skóry, gdyż kwas L-askorbinowy wpływa bezpośrednio na syntezę kolagenu.
Kolagen stanowi aż 30% puli wszystkich białek ciała człowieka i stanowi składnik budulcowy dla chrząstek, stawów, więzadeł, mięśni, kości czy skóry. W tkankach wypełnia przestrzeń międzykomórkową, nadając im odpowiednią twardość i elastyczność. Niestety produkcja kolagenu w naszym organizmie spada już po 25. roku życia, a u sześćdziesięciolatków zostaje w zasadzie całkowicie zahamowana. W konsekwencji skóra traci jędrność i elastyczność, staje się wiotka, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.
Skóra i błony śluzowe manifestują jako pierwsze brak witaminy C w organizmie, co w konsekwencji wpływa na:
- zaburzenia w syntezie kolagenu,
- odwodnienie skóry,
- obniżoną możliwość gojenia ran,
- uszkodzenie bariery hydrolipidowej,
- osłabienie ochrony antyoksydacyjnej,
- zwiększoną podatność na fotouszkodzenia i zanieczyszczenie środowiska,
- ryzyko przedwczesnego starzenia i pojawienia się zmarszczek.
Witamina C pod oczy – jakie ma działanie?
Stosowanie kosmetyków zawierających witaminę C ma uzasadnienie nie tylko pielęgnacyjne, ale też zdrowotne. Jest to związane z przeciwutleniającymi właściwościami witaminy C oraz jej udziałem w procesie syntezy kolagenu.
Zawartość witaminy C w kosmetykach wynosi 5-20%. Dużym problemem jest niska stabilność, dlatego dłuższe utrzymanie aktywności biologicznej witaminy C uzyskuje się często poprzez połączenie z kwasem ferulowym, glukonolaktonem lub kwasem alfa-liponowym (ALA). Spotykana jest także postać nano- i liposomalna witaminy C, która pozwala na zwiększenie stabilności i lepszą wchłanialność.
Ze względu na niską stabilność kwasu L-askorbinowego w kosmetykach stosowane są często jego pochodne.
W składach kosmetyków można znaleźć np.:
- kwas tetraizopalmitoilo-askorbinowy (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate),
- sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phospate),
- sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate),
- kwas L-askorbinowy 2-Glukozyd (INCI : Ascorbyl Glucoside),
- kwas 3-O-etylo askorbinowy (INCI: 3-O Ethyl Ascorbic Acid),
- palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate).
Czy witamina C pomaga na zmarszczki w okolicy oczu?
Pierwsze oznaki starzenia są szczególnie widoczne na skórze wokół oczu. Jest ona niezwykle wrażliwa, cienka i delikatna, dlatego istnieje ryzyko szybkiego pojawienia się tzw. kurzych łapek. Dużym problemem jest też brak gruczołów łojowych, co sprzyja zjawisku suchości. Niestety to właśnie w obrębie skóry wokół oczu najszybciej obserwujemy osłabienie elastyczności i utratę blasku.
Na szczęście nie musimy biernie poddawać się procesowi starzenia. Dobrze zbilansowana dieta, aktywny styl życia oraz odpowiednia pielęgnacja poprzez zastosowanie składników aktywnych w kosmetykach z pewnością pozwoli na dłuższe zachowanie młodzieńczego wyglądu.
Efekty działania witaminy C na skórę wokół oczu
- Witamina C jest kofaktorem enzymu biorącego udział w syntezie kolagenu. Bez prawidłowego stężenia kwasu L-askorbinowego nie będzie możliwe wyprodukowanie tego białka w organizmie, co zdecydowanie przełoży się na wiotczenie skóry i szybsze pojawienie się zmarszczek. Kolagen wiąże także wodę, zatem jego zaburzona synteza z pewnością będzie wiązała się z wystąpieniem suchości skóry.
- Witamina C sprzyja gojeniu ran i regeneracji skóry. Wpływa także na jej prawidłowe nawilżenie, między innymi poprzez stymulację syntezy ceramidów.
- Witamina C jest doskonałym antyoksydantem (przeciwutleniaczem), który stanowi potężną ochronę przed działaniem wolnych rodników. Niweluje to uszkodzenia skóry spowodowane stresem oksydacyjnym i działaniem zanieczyszczeń środowiska. Warto zaznaczyć, że wzmocnienie antyoksydacyjnych właściwości kwasu L-askorbinowego jest często uzyskiwane przez producentów poprzez jednoczesne stosowanie witaminy E w tym samym preparacie.
- Witamina C, poprzez swoje właściwości przeciwutleniające, chroni delikatną skórę wokół oczu przed nadmiernym działaniem promieni UV i fotostarzeniem. Dzięki temu białka komórkowe, w tym kolagen, są chronione przed uszkodzeniem, co daje nie tylko efekt przeciwzmarszczkowy, ale także obniża ryzyko występowania zmian nowotworowych.
- Witamina C pomaga pozbyć się przebarwień i lekko rozjaśnia skórę, co pozwala dłużej zachować świeży i młodzieńczy wygląd. Depigmentacyjne działanie kwasu L-askorbinowego jest oparte na inhibicji wytwarzania melaniny.
- Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i jest skuteczna w pielęgnacji skóry naczynkowej.
- Witamina C wzmacnia skórę, redukuje cienie i oznaki zmęczenia pod oczami. Stanowi także cenny czynnik przeciwzapalny, przez co działa łagodząco na delikatną i wrażliwą skórę wokół oczu.
Jak stosować kosmetyki z witaminą C?
Preparaty z wysokim stężeniem witaminy C najlepiej aplikuj wieczorem. Niskie stężenia możesz stosować niezależnie od pory dnia.
Optymalne pH dla witaminy C wynosi 3-3,5. Przed nałożeniem kosmetyku odpowiednio przygotuj skórę, by zwiększyć aktywność kwasu L-askorbinowego i poprawić jego dobroczynne działanie. W tym celu najpierw umyj twarz żelem, następnie zastosuj tonik, a w kolejnym kroku zaaplikuj preparat z witaminą C pod oczy.
Kosmetyki z witaminą C przechowuj ściśle według zaleceń producenta.
Przeczytaj również:
Zabieg C-Peel. Na czym polega złuszczanie skóry witaminą C?
- Jaros A. i in., Evaluation of selected skin parameters following the application of 5% vitamin C concentrate. Journal of cosmetic dermatology.
- Jociene J., Vainorė I., Impact of Vitamin C to Mature Facial Skin. Applied Research in Health & Social Sciences: Interface & Interaction/Sveikatos ir Socialiniu Mokslu Taikomieji Tyrimai: Sandura ir Saveika.
- Kilian-Pięta E., Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna, 8.
- Musiał C. i in., Witamina C w medycynie i kosmetologii, Wiadomości Chemiczne, 73.
- Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra. Farmacja współczesna, 5.
oprócz witaminy c ważne jest też nawilżenie tej strefy
A czym najlepiej?
np ekstraktem z lawendy
a co on daje????
nawilża i działa przeciwzapalnie
I robi to widocznie?
Noo, całkiem nieźle to robi…
a jak go stosowałaś, jeżeli można spytać?
Najprosciej w jakimś kosmetyku
To które sugerujesz? :>
Ode mnie moze polecieć polecanko np czegoś na kwasie hialuronowym, koenzymie Q10, ruszczyku, guaranie,..
I to ci szybko i mocno pomogło?
Tak po 3-4 tygodniach na pewno?
Ooo, to poszukam…
Dobra, już mam jakby co 😀
A co maaasz?
Podbijam pytanie??