Zdrowe przekąski na podróż. Co wybrać?
Przekąski w podróży dodają energii i pomagają zaspokoić głód. Jednak ich wybór może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć niezdrowych produktów. Lokale na dworcach czy lotniskach oferują najczęściej produkty typu fast-food, warto więc poświęcić chwilę przed podróżą, aby zabrać ze sobą zdrowe jedzenie.
Dlaczego warto wybierać zdrowe przekąski?
Sięganie po zdrowe przekąski ma wiele zalet dla zdrowia i samopoczucia. Wartościowe składniki odżywcze są potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo nie odczuwamy potrzeby sięgania po niezdrowe produkty, które powodują uczucie ciężkości i wzdęcia podczas jazdy.
Wybieranie zdrowych przekąsek pomaga w utrzymaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, a co za tym idzie – właściwego poziomu cukru we krwi.
Jakie zdrowe przekąski zabrać w podróż?
Przede wszystkim takie, które są wygodne w spożyciu, łatwe w przechowywaniu i nie psują się zbyt szybko.
- Owoce i warzywa – umyte i pokrojone nie wymagają szczególnych warunków przechowywania, a przede wszystkim są zdrowe i smaczne. Do owoców, które nadają się na przekąski w podróży należą jabłka, gruszki, winogrona, banany i mandarynki. Wśród warzyw: marchewki, seler naciowy, papryka, kalarepa, rzodkiewki, ogórki gruntowe i pomidorki koktajlowe;
- Bakalie – orzechy i suszone owoce to źródło sycącego białka i zdrowych kwasów tłuszczowych, cukrów, przeciwutleniaczy oraz błonnika, dzięki któremu zatrzymasz uczucie sytości na dłużej;
- Kanapki i tortille – przygotowane w domu zaspokoją niewielki głód i dostarczą wartości odżywczych. Można je zapakować w papier lub pojemnik. Do ich przygotowania użyj pełnoziarniste pieczywo, produkty zawierające białko, np. chude mięso, pastę z ciecierzycy, ser lub inne dodatki oraz warzywa;
- Chrupki kukurydziane lub ryżowe – sprawdzą się w sytuacji, kiedy chcesz uniknąć ciężkostrawnych produktów i masz ochotę na coś do pochrupania. Wybierz te bez dodatków smakowych i posypek.
Jak przygotować zdrowe przekąski na podróż?
Weź pod uwagę czas podróży – na krótką wystarczą owoce, orzechy lub sok warzywny. Te rodzaje przekąsek są lekkie i zajmują mało miejsca. Jeśli jednak podróż potrwa kilka godzin, przygotuj więcej jedzenia i zapakuj je w pojemniki. Tu doskonale sprawdzą się kanapki lub tortille.
Przygotuj jedzenie w domu – zgodnie z prostą zasadą „wiem, co jem”. Wybierz świeże produkty, umyj te, które tego wymagają i zapakuj w poręczne pojemniki.
Postaw na wartościowe składniki – wybierz produkty, które są bogate w wartości odżywcze i dostarczą niezbędnej energii na dłużej. Sprawdzą się tutaj orzechy, suszone owoce, jogurt, kanapki z mięsem, jajkiem lub twarożkiem i warzywami. Możesz zabrać również sałatki w szczelnie zamkniętym pojemniku z osobno zapakowanym sosem.
Unikaj soli i słonych dodatków – zwłaszcza kiedy większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej. Nadmiar soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie, pojawiają się obrzęki nóg i dłoni.
Pamiętaj o praktycznych dodatkach – widelec lub łyżka, papierowe serwetki i mokre chusteczki z pewnością ułatwią higieniczne i komfortowe jedzenie w podróży.
Przepisy na zdrowe przekąski
Kulki mocy
Składniki:
- 3-4 łyżki gładkiego masła orzechowego,
- 1 szklanka miękkich daktyli (bez pestek),
- 5 łyżek płatków owsianych,
- 1 łyżka gorzkiego kakao,
- szczypta soli.
Zmiel płatki owsiane tak, aby powstała z mąka. Następnie dodaj do niej pozostałe składniki i zmiksuj wszystko na gładką masę. Uformuj z masy kilka niewielkich kulek. Możesz obtoczyć je w wiórkach kokosowych lub rozdrobnionych płatkach migdałów. Wstaw kulki do lodówki na kilka godzin. Na podróż zapakuj je w pojemnik.
Tortilla
Składniki:
- 1 placek tortilli żytniej,
- 1 czubata łyżka hummusu,
- ulubione warzywa pokrojone w paski,
- kawałki grillowanego kurczaka lub marynowanego tofu,
- kiełki słonecznika,
- 2 liście sałaty lodowej.
Placek tortilli posmaruj hummusem. Połóż na tym kurczaka lub tofu i warzywa. Zwiń placek podobnie jak krokiety. Zawiń ściśle folią aluminiową lub papierem śniadaniowym.
A co do picia?
W trakcie podróży pamiętaj także o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody, soku warzywnego lub herbaty ziołowej. Jeśli natomiast wybierasz się na długą pieszą wycieczkę, zwłaszcza latem przyda się napój izotoniczny lub woda z dodatkiem elektrolitów.
W trakcie podróży unikaj alkoholu, słodzonych napojów gazowanych i dużej ilości kawy.
Przeczytaj również:
Kosmetyczka podróżna. Co zabrać na wakacje?
- https://academic.oup.com/jn/article/150/8/2214/5850414
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15670984/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37049451/
- Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, NIZP-PZH, Warszawa, 2020.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6770596/