Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Dlaczego warto pielęgnować skórę głowy?

Słuchaj artykułu

„Włosing”, czyli świadoma pielęgnacja włosów stała się ostatnio ogromnym trendem. O ile zaczynamy rozumieć jak dbać o nasze włosy, tak skóra głowy zdaje się być wciąż nieco pomijana. Wiele problemów, jak wypadanie włosów, świąd czy łupież wynika z niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy bądź całkowitego jej braku. Jak odpowiednio zadbać o skórę głowy?

Dlaczego warto pielęgnować skórę głowy?

Pielęgnacja okołomieszkowa powinna być obowiązkowym elementem naszej codziennej rutyny. O ile świadomość na temat pielęgnacji włosów jest coraz większa, o tyle skóra głowy wciąż jest nieco zaniedbywana. Należy pamiętać, że koncentrowanie się tylko na włosach jest błędem. Jedynie dostateczne zadbanie o skórę głowy pozwoli cieszyć się naprawdę zdrowymi i silnymi włosami.  

Skóra głowy – jakie ma potrzeby? 

Skórę głowy, podobnie jak skórę na ciele i twarzy, należy odżywiać, nawilżać i regularnie złuszczać. Warto zadbać również o poprawę mikrokrążenia.  

Cele w pielęgnacji skóry głowy: 

  • dokładne oczyszczenie, 
  • usunięcie sebum, 
  • złuszczenie martwego naskórka, 
  • wygładzenie skóry, 
  • utrzymanie odpowiedniego pH, 
  • nawilżenie i odżywienie, 
  • poprawa mikrokrążenia. 

Żele i peelingi do skóry głowy
Zakupy z doradcą Gemini

Skóra głowy – minimum pielęgnacji 

Większość z nas pielęgnację skóry głowy ogranicza jedynie do oczyszczania. Należy pamiętać, że duża ilość detergentów, drażnienie i drapanie skóry głowy może zdecydowanie pogorszyć jej stan i spowodować ich przerzedzenie, a nawet zapoczątkować łysienie. 

W podstawowej pielęgnacji skóry głowy powinny znaleźć się minimum 3 kosmetyki: 

  • szampon, 
  • peeling, 
  • maska do skóry głowy. 

Skóra głowy – szampon 

Szampon to najpopularniejszy i najczęściej stosowany kosmetyk, dlatego powinien być odpowiednio dobrany. Szampon należy dopasować do potrzeb skóry głowy, a nie włosów na długości. Kosmetyku nie należy nakładać na łodygi włosów, ponieważ nie jest to konieczne, a może doprowadzić do ich wysuszania. Warto pamiętać, że szampon nakłada się jedynie na skórę głowy. Podczas doboru odpowiedniego kosmetyku należy zwrócić uwagę na to, czy skóra głowy jest sucha, swędząca, czy może nadmiernie się przetłuszcza. Deklaracje zwiększania objętości czy wygładzenia włosów mają mniejsze znaczenie. Szampon służy przede wszystkim do oczyszczania skóry głowy. Na wygląd włosów na długości większy wpływ mają inne kosmetyki, takie jak odżywki, maski czy oleje. 

Aby dobrać najlepszy szampon, warto wybrać się do trychologa, który pomoże w ocenie stanu skóry głowy i dobierze odpowiednie kosmetyki.  

Skóra głowy – peeling 

Skóra głowy, podobnie jak skóra reszty ciała, wymaga regularnego złuszczania. Należy pamiętać, że szampony usuwają zanieczyszczenia jedynie powierzchownie.  

Zbierająca się na głowie warstwa rogowa z dużą ilością keratyny prowadzi do uczucia suchości i świądu. Jest też pożywką dla bakterii i grzybów, dlatego jej nadmierna ilość może prowadzić np. do pojawienia się łupieżu. Keratyna zatyka nieaktywne mieszki włosowe, uniemożliwia nowym włosom przebicie się i hamuje proces odrastania nowych włosów.  

Rozpuszczanie keratyny i złuszczanie martwych komórek naskórka jest niezwykle ważne w pielęgnacji skóry głowy.  

Na wrażliwą skórę głowy nie należy stosować peelingów ziarnistych, ponieważ wycierają włosy, mogą spowodować ich przerzedzenie oraz łamanie. Ziarna zawarte w kosmetykach mogą także zapychać nieaktywne mieszki włosowe. Ponadto peelingi ziarniste zbyt mocno drażnią delikatną skórę głowy. 

Do skóry głowy stosuje się dwa rodzaje peelingów: 

  • peelingi enzymatyczne – oparte na enzymach owocowych, takich jak bromelaina (pozyskiwana z ananasa) i papaina (otrzymywana z papai); 
  • peelingi chemiczne (kwasowe) – zawierające w swoim składzie głównie kwas mlekowy oraz salicylowy, które są najlepsze do skóry głowy. 

Peeling skóry głowy warto wykonywać raz w tygodniu, przed myciem głowy. Kosmetyk należy dokładnie nałożyć na skórę głowy, wmasować i pozostawić na kilka do kilkunastu minut, zgodnie z zaleceniami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu. 

Na rynku dostępne są także peelingi ziarniste, które można stosować, kiedy skóra głowy nie jest wyjątkowo wrażliwa i wymagająca. 

Skóra głowy – maska trychologiczna 

Skóra głowy pod względem budowy zdecydowanie różni się od skóry ciała i skóry twarzy. Kosmetyki nałożone na skórę głowy znacznie lepiej penetrują do wnętrza skóry i łatwiej docierają do korzeni włosa. Maska jest kosmetykiem, którego w pielęgnacji skóry głowy nie należy pomijać.  

Maski trychologiczne dedykowane skórze głowy zawierają wiele cennych składników aktywnych poprawiających jej kondycję.  

W maskach do skóry głowy warto szukać takich składników aktywnych jak: 

  • probiotyki dbające o prawidłową mikroflorę, 
  • ekstrakty roślinne, np. ze skrzypu, pokrzywy, mięty, łopianu, 
  • witaminy, m.in. A, E, K czy PP, 
  • składniki mineralne, m.in. cynk, miedź, krzem, 
  • peptydy, 
  • mocznik. 

W skład masek trychologicznych często wchodzi również alkohol, czego nie należy się bać, ponieważ jego zadaniem jest wspomaganie wchłaniania składników aktywnych. 

Maskę stosuje się na umytą skórę głowy, pozostawia na kilka do kilkunastu minut, a następnie zmywa letnią wodą, bez ponownego użycia szamponu. Maski trychologiczne są kosmetykami specjalistycznymi, które nie obciążają skóry głowy i nie spowodują nadmiernego przetłuszczenia. Warto wykorzystać ten czas także na pielęgnację włosów na długości i nałożyć na nie maskę dopasowaną do ich potrzeb. W tym przypadku maskę dobiera się do porowatości włosów oraz ich aktualnych potrzeb (związanych z równowagą PEH). Odpowiedni dobór kosmetyku zapewni włosom zdrowy wygląd, natychmiastowe wygładzenie i blask.  

Skóra głowy – masaże 

Masaże skóry głowy są opcjonalne, jednak niosą za sobą tak duże korzyści, że warto pomyśleć o wdrożeniu ich na stałe w naszą pielęgnację. Masowanie skóry głowy poprawia mikrokrążenie i dotlenia cebulki włosów. Regularne masaże wzmacniają cebulki włosowe, zapobiegają wypadaniu i korzystnie wpływają na porost nowych włosów. Delikatny masaż można wykonywać nawet 3 razy w tygodniu. Sprawdzą się tu zarówno profesjonalne masażery, jak i opuszki palców

Odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry głowy pozwolą pozbyć się wielu problemów, takich jak nadmierne przetłuszczanie, świąd czy łupież, a także korzystnie wpłyną na kondycję całych włosów. Warto skonsultować się z trychologiem, który określi stan skóry głowy i dobierze odpowiednie kosmetyki. Świadoma pielęgnacja włosów i skóry głowy pozwala osiągnąć niezwykle zadowalające efekty. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie są one natychmiastowe i trzeba na nie poczekać nieco dłużej.

Przeczytaj również:
Jakie są rodzaje włosów – jak dobrać odpowiednią pielęgnację?
Zioła na wzmocnienie i porost włosów
Olejowanie włosów – jak zacząć?
Biotyna – nie tylko na skórę, włosy i paznokcie

  1. 30 maja 2023, 19:48
    Becia

    Od niej wiele zależy. Polecam kosmetyki Wax Pilomax.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę