Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
33

Olej ze słodkich migdałów – właściwości i zastosowanie

Słuchaj artykułu

Olej ze słodkich migdałów jest naturalnym kosmetykiem. Jest uznawany za bezpieczny i ma wszechstronne zastosowanie. Jest przeznaczony do każdego rodzaju skóry, zapewniając jej odżywienie, nawilżenie, wygładzenie i ochronę przed procesami starzenia. Stanowi też doskonałą odżywkę do włosów i paznokci.

Olej ze słodkich migdałów – właściwości i zastosowanie

Jak powstaje olej migdałowy? 

Olej migdałowy pozyskuje się przez tłoczenie nasion migdałowca pospolitego (inaczej śliwa migdał, łac. Prunus dulcis). Ta wieloletnia roślina należy do rodziny różowatych i pochodzi z rejonu Azji Mniejszej i Środkowej. Obecnie uprawiana jest także w Południowej Europie, Afryce Północnej oraz Ameryce. Stany Zjednoczone są obecnie największym producentem migdałów, podczas gdy największymi konsumentami są Europejczycy. Istnieją dwie odmiany migdałowca – słodka i gorzka. Gorzkie migdały używane są do aromatyzowania wyrobów cukierniczych. Nasiona tej odmiany zawierają amidgalinę, nadającą im charakterystyczny, gorzki smak. Jest to glikozyd cyjanogenny, który w środowisku wodnym ulega rozkładowi do glukozy, aldehydu benzoesowego i toksycznego cyjanowodoru.  Na większą skalę uprawiana jest natomiast odmiana słodka, która zawiera tylko śladowe ilości tej substancji.  


Produkty z olejem ze słodkich migdałów
Zakupy z doradcą Gemini

Olej migdałowy – właściwości 

Olej migdałowy to jasnożółta, przejrzysta, gęsta ciecz o lekkiej konsystencji i charakterystycznym słodkawym zapachu. Po rozprowadzeniu na skórze bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustych plam na ubraniach. Nie należy podgrzewać go powyżej temperatury 70°C, aby nie stracił swoich dobroczynnych właściwości. Składa się w głównej mierze z kwasu oleinowego, którego zawartość waha się od 63 do 73% oraz kwasu linolowego (21-29%). Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym olej migdałowy działa jak naturalny emolient. Regeneruje barierę lipidową skóry,  a także doskonale nawilża i zmiękcza naskórek. Ponadto olej migdałowy zawiera kwasy fenolowe, flawonoidy, kwas ferulowy, proteiny, magnez, mangan, potas, fosfor oraz witaminy: A, E, B1, B2 i B6. Bogactwo substancji bioaktywnych sprawia, że działa on odżywczo na skórę, poprawia jej ukrwienie, zmiękcza i wygładza. Kwas ferulowy i witamina E to silne antyoksydanty, które zapobiegają uszkodzeniom DNA przez wolne rodniki. W konsekwencji opóźniają procesy starzenia skóry wywołane promieniowaniem słonecznym, niewłaściwą dietą, zanieczyszczeniem powietrza, stresem czy stanami zapalnymi. Kwas ferulowy dodatkowo stymuluje syntezę włókien kolagenowych  i zmniejsza widoczność przebarwień. Olej ze słodkich migdałów bardzo dobrze penetruje skórę, zmniejszając widoczność zmarszczek i tworząc barierę chroniącą przed działaniem czynników zewnętrznych.  

Olej migdałowy – zastosowanie 

Zastosowanie oleju ze słodkich migdałów w kosmetyce jest bardzo szerokie. Może być wykorzystywany jako: 

  • naturalny środek przeciw rozstępom u kobiet w ciąży, 
  • olejek do masażu, 
  • ochrona przed procesem starzenia dla skóry dojrzałej, 
  • środek nawilżający dla osób borykających się z wysuszoną skórą, 
  • produkt do demakijażu, 
  • odżywka do włosów suchych, zniszczonych, łamliwych, remedium na rozdwojone końcówki, 
  • protekcja włosów przed promieniowaniem słonecznym i wiatrem, 
  • odżywka do łamliwych paznokci z przebarwieniami, 
  • środek łagodzący do cery podrażnionej, swędzącej, w stanach zapalnych, łuszczycy czy egzemie, 
  • preparat pielęgnujący delikatną skórę niemowląt – jako oliwka do smarowania ciała, a także jako emolient dodawany do kąpieli, 
  • baza do sporządzenia domowego peelingu. 

Jak stosować olej ze słodkich migdałów? 

Olej ten może być stosowany jako samodzielny kosmetyk, a także w połączeniu z innymi olejami lub jako dodatek do gotowych kremów czy peelingów. Poniżej kilka przykładów użycia oleju w codziennej pielęgnacji: 

Twarz  

Aby nawilżyć i odżywić skórę, należy przemyć twarz ciepłą wodą, a następnie rozprowadzić kilka kropel oleju. W celu zmycia makijażu i zanieczyszczeń przecieramy twarz wacikiem nasączonym olejkiem. Można także wymieszać go z cukrem, tworząc domowy peeling, którym delikatnie masujemy zwilżoną skórę. 

Ciało 

Olej najlepiej rozprowadzać na skórze zaraz po kąpieli, uwzględniając miejsca narażone na powstawanie rozstępów i objęte cellulitem. Kobiety w ciąży mogą rozpocząć kurację przeciw rozstępom już od pierwszych miesięcy ciąży, dbając szczególnie o brzuch, piersi, uda i pośladki. Kilka kropli oleju jest doskonałym dodatkiem nawilżającym do kąpieli. Ponieważ bardzo szybko się wchłania, jako olej do masażu najlepiej sprawdzi się w połączeniu z innym olejem o cięższej konsystencji. 

Włosy 

Olej można nakładać zarówno na końcówki, jak i całą długość włosów, włącznie ze skórą głowy. Ważna jest systematyczność i czas działania – najlepiej, aby taka odżywka pozostała na włosach przez kilka godzin. Po takim zabiegu włosy należy dokładnie oczyścić z resztek oleju, aby nie dopuścić do ich nadmiernego przetłuszczenia i obciążenia. W przypadku włosów cienkich i osłabionych lepszym rozwiązaniem jest aplikacja na same końcówki. Olej wygładzi i wzmocni włosy, nadając im blasku. 

Paznokcie 

Olej wcieramy w płytkę paznokci i skórę dłoni. Stosowanie oleju przyniesie najlepsze efekty, jeśli przed aplikacją podgrzejemy go do temperatury ciała. 

Ciekawostka: Do buteleczki z olejem można dodać 2% witaminy E, aby przedłużyć jego trwałość i wzmocnić działanie przeciwutleniające.  

Olej ze słodkich migdałów – przeciwwskazania 

Olej ze słodkich migdałów jest bezpieczny i nadaje się do każdego typu skóry, nawet uszkodzonej czy objętej procesem zapalnym. Bardzo rzadko wywołuje alergie, co sprawia, że może być stosowany już od pierwszych dni życia.  

Osoby z alergią na orzechy przed pierwszym użyciem powinny wykonać test uczuleniowy na małej powierzchni skóry. 

Olej migdałowy ze względu na swoje właściwości znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest stosunkowo tani i łatwy w stosowaniu, a jego uniwersalność sprawia, że warto mieć go  w swojej kosmetyczce. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Gediya S. K., Mistry R. B., Patel U. K., Blessy M., Jain H. N., Herbal plants: used as a cosmetics, J. Nat. Prod. Plant Resour., 2011 
  2. Kaczmarczuk R., Migdałowiec zwyczajny oraz Trójklapowy, Wszechświat, t. 114, nr 4-6, 2013 
  3. Klimaszewska E., Research on the development of safe cosmetics for children, Current Trends In Commodity Science, 2017 
  4. Kryczyk A., Piotrowska J., Opoka W., Muszyńska B., Surowce i substancje pochodzenia naturalnego stosowane w fotoprotekcji, Pol. J. Cosmetol., 2018.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę