Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
73

Przyczyny wypadania włosów i sposoby na ich wzmocnienie

Słuchaj artykułu

Wypadanie włosów to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Przyczyny mogą być różne – od stresu, przez zaburzenia hormonalne, aż po nieodpowiednią dietę i pielęgnację. Utrata włosów może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie i pewność siebie, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co ją wywołuje, oraz jak można skutecznie wzmocnić włosy i zahamować ten proces. W artykule przyjrzymy się głównym przyczynom wypadania włosów oraz podpowiemy sprawdzone sposoby na ich regenerację i wzmocnienie.

Przyczyny wypadania włosów i sposoby na ich wzmocnienie

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest procesem całkowicie naturalnym. Każdego dnia tracimy około stu włosów i nie powinno nas to niepokoić. Problem pojawia się, gdy liczba ta zaczyna wzrastać. Oczywiście nie musimy liczyć włosów, które pozostały na szczotce po czesaniu, ponieważ nadmiernej utraty włosów raczej nie przeoczymy.

Podstawowym działaniem mającym na celu zahamowanie wypadania włosów jest ustalenie jego przyczyny. Bez eliminacji czynnika pobudzającego ich utratę, nawet przyjmowanie najdroższych preparatów może nie przynieść efektu.

Istnieje kilka podstawowych powodów osłabienia włosów:

  • niewłaściwa pielęgnacja włosów, czyli czynniki fizyczne i chemiczne: zbyt częste wiązanie włosów, np. w koński ogon, co napina skórę głowy i uszkadza mieszki włosowe; używanie gumek czy spinek, które powodują łamanie i wyrywanie włosów; narażanie włosów na działanie wysokiej temperatury; farbowanie; niewłaściwe preparaty do pielęgnacji;
  • niewłaściwa dieta, powodująca niedobory mikro- i makroelementów;
  • nagły i przewlekły stres;
  • zaburzenia hormonalne: nadczynność i niedoczynność tarczycy, spadek poziomu estrogenów po menopauzie, łysienie androgenowe, łysienie poporodowe;
  • choroby skóry głowy, np. grzybica lub łojotokowe zapalenie skóry;
  • choroby psychiczne;
  • zatrucie metalami ciężkimi, np. rtęcią;
  • przyjmowanie niektórych leków, szczególnie podczas chemioterapii (przejściowa utrata włosów), ale także podczas brania niektórych preparatów antykoncepcyjnych czy przeciwzakrzepowych;
  • niektóre choroby zakaźne (np. kiła);
  • przewlekłe przeziębienie;
  • palenie papierosów.

Wypadanie włosów po ciąży 

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych. W tym czasie rośnie poziom estrogenów i progesteronu, hormonów które odpowiadają za podtrzymanie ciąży. Estrogeny są odpowiedzialne za zdrowy wygląd skóry, dobrą kondycję włosów i paznokci. Dlatego w okresie ciąży kobiety zauważają, że ich włosy stają się mocniejsze, gęstsze i ich ogólny wygląd jest lepszy niż przed ciążą. Wszystko zmienia się wraz z porodem i nastaniem po nim okresu połogu. Dochodzi do gwałtownego spadku poziomu estrogenów, rozpoczyna się produkcja prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za laktację. Zmiana to sprawia, że włosy zaczynają nadmiernie wypadać, staja się łamliwe, matowe, pozbawione objętości.  

Niedobór estrogenów sprawia, że włosy przechodzą w fazę telogenową, czyli wypadania. Stąd też wzięła się nazwa wypadania telogenowego, którym określana jest utrata włosów po ciąży. Cykl życiowy włosów trwa około 3 miesięcy i właśnie w tym czasie po porodzie kobiety obserwują największe wypadanie włosów.  

Dodatkowo sam poród znacznie obciąża organizm. Wiąże się on z utratą krwi, co przekłada się na niedobory składników odżywczych, w tym żelaza czy witamin z grupy B.  

Co na wypadanie włosów?

  • Witamina H (biotyna) – jej niedobór jest bardzo częsty, zwłaszcza u mężczyzn i powoduje wypadanie włosów, zaburzenia ich wzrostu oraz nadmierną łamliwość. Odbija się także na stanie paznokci, a nawet skóry. Witamina H dzięki zawartości siarki pomaga tworzyć keratynę, która jest podstawowym białkiem budującym włosy. Jej naturalnymi źródłami są przede wszystkim: wątroba, jajka, marchew i szpinak.
  • Witamina A uczestniczy w produkcji sebum, czyli wydzieliny gruczołów łojowych oraz odpowiada za metabolizm komórek włosa. Jej niedobór, oprócz wypadania, objawia się także dużą suchością włosów. Witaminę A znajdziemy w mleku, serze, maśle, pomidorach, a także produktach wymienionych jako źródła biotyny.
  • Witaminy z grupy B – odpowiadają za ogólną kondycję włosów. Mają wpływ na pigmentację i grubość włosa, a nawet w pewnym stopniu zapobiegają powstawaniu łupieżu. Witaminy z tej grupy występują w jajach, fasoli czy orzechach. Częstym niedoborem jest zbyt mała ilość witaminy B12 u wegetarian, ponieważ jej głównym źródłem jest czerwone mięso i wątróbka.
  • Witamina C – uczestniczy w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do zachowania zdrowej skóry i włosów. Znajdziemy ją oczywiście w największej ilości w cytrusach.
  • Witamina E poprawia ukrwienie skóry, co ułatwia dostarczenie składników odżywczych do mieszków włosowych. Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych i orzechach.
  • Żelazo – jego zbyt mała ilość zaburza transport tlenu, w tym także do włosów, co powoduje ich osłabienie i w dalszej kolejności utratę. Samo zdiagnozowanie niedoboru żelaza jako przyczyny łysienia nie jest łatwe i najczęściej towarzyszą mu inne objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie czy bladość skóry.
  • Aminokwasy – cysteina, metionina i lizyna są budulcem włosów. Są źródłem siarki, która niezbędna jest do budowy keratyny. Ich niedobór może powodować nadmierną łamliwość i wypadanie włosów.  

Suplementy na piękne włosy

W przypadku łysienia androgenowego podstawową substancją jest minoksydyl, występujący w postaci płynów na skórę. Hamuje on (a nawet całkowicie odwraca) proces zmniejszania się mieszków włosowych spowodowany zbyt wysokim poziomem androgenów. Dodatkowo pobudza komórki mieszków włosowych do wzrostu.

Preparaty z minoksydylem stosuj dwa razy dziennie i aplikuj tylko na łysiejące miejsca. Włosy przestają wypadać zazwyczaj już po miesiącu, a po dwóch stopniowo odrastają. Minoksydyl stosuj regularnie nawet przez rok. 


Produkty z minoksydylem
Zakupy z doradcą Gemini

Szampon na wypadanie włosów

Choć naturalne jest, że codziennie tracimy pewną liczbę włosów, czasem może dojść do nadmiernego wypadania. W takich sytuacjach warto sięgnąć po odpowiednie dermokosmetyki, które pomogą wzmocnić włosy i stymulować ich wzrost. Szampony na wypadanie włosów są specjalnie opracowane, aby dostarczać skórze głowy i cebulkom niezbędnych składników odżywczych. Aktywne substancje, takie jak biotyna, keratyna czy kofeina, mają za zadanie pobudzać krążenie krwi w skórze głowy. To z kolei wspomaga dostarczanie substancji odżywczych do cebulek włosowych, poprawia ich kondycję i hamuje wypadanie. 

Pharmaceris H Stimpurin 

Szampon stymuluje wzrost włosów dzięki zawartości kofeiny, która wpływa na hormony odpowiedzialne za wypadanie. Pozostałe składniki aktywne, w tym niacynamid, pantenol i biotyna, łagodzą stany zapalne i przywracają równowagę skórze głowy. Szampon może być stosowany do pobudzenia wzrostu nowych i istniejących włosów, a także wspomagająco w terapii łysienia androgenowego.  


Seboradin Forte 

Szampon przeznaczony do pielęgnacji skóry głowy w przypadku wypadania włosów, także androgenowego. Składniki aktywne, w tym ekstrakty z korzenia żeń-szenia i drzewa cytrusowego, pobudzają krążenie krwi w skórze głowy, co wzmacnia cebulki. Kwas oleanolowy działa przeciwstarzeniowo, a prowitamina B5 nawilża łodygi włosów i ułatwia rozczesywanie.  


WAX Pilomax Tricho 

W składzie szamponu znajduje się kompleks kofeiny, biotyny i witaminy E, które docierają do głębi skóry, stymulując pracę komórek. Zielona herbata normalizuje pH skóry głowy, pobudza krążenie krwi w skórze. Szampon zawiera dodatek piroktonu olaminy, który działa przeciwłupieżowo i reguluje wydzielanie sebum.  


Peeling na wypadanie włosów

To istotny element w pielęgnacji włosów, który często bywa niedoceniany. Peeling usuwa martwe komórki naskórka, nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia, które mogą blokować pory. Dzięki temu skóra głowy lepiej „oddycha”, co sprzyja wzrostowi włosów. Peelingi mogą być wzbogacone o składniki aktywne, takie jak kwasy AHA, które delikatnie złuszczają i odświeżają skórę. Regularne stosowanie peelingów nie tylko poprawia kondycję skóry głowy, ale także stymuluje krążenie, co sprzyja wzrostowi włosów. 

beBIO Cosmetics Longevity 

Peeling dokładnie oczyszcza skórę głowy z sebum i pozostałości kosmetyków do stylizacji. Złuszczająco działają w nim papaina i kwasy AHA. Aloes i arginina nawilżają skórę głowy, odżywiają cebulki włosów, dzięki czemu włosy rosną szybciej. Resweratrol i metabolit niacyny NMN przeciwdziałają starzeniu się komórek.  


Pharmaceris H Stimupeel 

Martwy naskórek i nadmiar sebum złuszczane są przez papainę oraz drobne łupiny z pestel moreli. Jest to połączenie peelingu enzymatycznego i mechanicznego. Dodatkowo peeling zawiera pirokton olaminy, który reguluje wydzielanie sebum i rogowacenie naskórka. Kofeina pobudza krążenie krwi do cebulek włosa, co wpływa na ich wzmocnienie i szybszy porost.  


Tołpa Dermo Hair Enzyme Clean Scalp 

Substancjami złuszczającymi martwy naskórek są kwas glikolowy, papaina i bromelaina. Dodatek torfu tołpa wspomaga regenerację naskórka, zapobiega utracie wody. W peelingu znajdują się także substancje łagodzące podrażnienia, aloes i pantenol.  


Odżywka na wypadanie włosów

Odżywki mają na celu wzmocnienie struktury włosów oraz poprawę ich ogólnego stanu. Dzięki odpowiednim składnikom aktywnym, takim jak biotyna, keratyna czy aminokwasy, dostarczają włosom niezbędnych substancji odżywczych, które sprzyjają ich regeneracji. Regularne stosowanie odżywek może również zredukować łamliwość włosów, co przekłada się na ich zdrowszy wygląd i większą objętość. 

Biotynox 

Skład odżywki bogaty jest w naturalne ekstrakty roślinne, które mają za zadanie wzmocnienie włosów oraz pielęgnację skóry głowy. Dodana biotyna hamuje wypadanie włosów i wspiera odbudowę keratyny, czyli ich głównego budulca.  


Klorane

Ekstrakt z chininy wzmacnia strukturę włosa, przez co stają się one mocniejsze. Witaminy z grupy B i kofeina pobudzają wzrost. Włosy stają się mniej łamliwe i mocniejsze. 


Biovax Niacynamid

Odżywka kompleksowo nawilża i odżywia włosy, pobudza ich wzrost, włosy mają większą objętość. W jej składzie znajdziemy 10% niacynamid, kofeinę, prowitaminę B5 i olej z awokado.  


Serum na wypadanie włosów

Wcierki i sera to produkty, których głównym zadaniem jest wzmocnienie cebulek włosowych oraz pobudzenie krążenia krwi w skórze głowy. Często zawierają składniki aktywne, które mają właściwości stymulujące wzrost włosów i redukujące ich wypadanie. Są to np. kofeina, pokrzywa, skrzyp polny. Aby były skuteczne, ważna jest regularność. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta. Po nałożeniu wykonaj masaż, który pobudzi krążenie krwi i zwiększy efektywność.

Kerabione Booster 

Serum bogate jest w składniki aktywne pochodzenia roślinnego. Znajdziemy w nim olejki eteryczne z rozmarynu, bergamotki, ylang ylang, a także pochodną retinolu. Pobudzają one wzrost włosów, pobudzają krążenie, dzięki czemu mieszki są bardziej odżywione. 


Ducray Neoptide Expert 

W składzie serum znajdują się opatentowane składniki, które pobudzają naturalną produkcję keratyny, regulują cykl życia włosów, poprawiają mikrokrążenie w skórze głowy. Preparat może być stosowany po przeszczepie włosów.  


Seboradin Forte

Serum hamuje wypadanie włosów, sprawia, że włosy są lepiej odżywione, mają większa objętość, a skóra głowy jest zregenerowana i nawilżona. Za te działania odpowiadają składniki aktywne pozyskiwane z roślin, a także niacynamid.  


Babcine sposoby na wypadanie włosów 

Wypadanie włosów to problem, z którym zmagały się również nasze babcie. Często nie mając dostępu do kosmetyków, wzmacniały włosy naturalnymi sposobami. Wiele z tych metod jest popularnych także dziś.

  • Wcierka z czarnej rzepy – czarna rzepa jest źródłem siarki, która zastosowana na skórę głowy pobudza krążenie krwi. Aby skorzystać z tych właściwości, zetrzyj rzepę na tarce, miąższ przeciśnij przez gazę. Otrzymany sok nanieś na skórę głowy, wmasuj i pozostaw na godzinę. Po tym czasie umyj włosy. 
  • Płukanka ze skrzypu i pokrzywy – skrzyp jest bogaty w krzem, cynk, magnez, a pokrzywa działa przeciwbakteryjnie i przeciwświądowo. Płukanka wzmocni włosy i ograniczy ich przetłuszczanie. Zaparz zioła w około 200 ml wody. Po ostudzeniu wypłucz nimi umyte włosy.
  • Płukanka octowa – ocet jabłkowy ułatwia rozczesywanie włosów, przez co ogranicza ich wyrywanie i łamanie, przywraca odpowiednie pH skórze głowy, nadaje włosom blask. Do 1 litra wody dodaj 2 łyżki octu jabłkowego. Spłucz włosy mieszanką pod koniec mycia.  
  • Maseczka z jajka – jajka są źródłem wielu witamin, kwasów omega i białek. Maseczka nawilży i odżywi mieszki włosowe i łodygę włosa. Roztrzepane jajko nanieś na suche lub wilgotne włosy, owiń je folią i ręcznikiem. Pozostaw na około 30 minut, następnie umyj szamponem.  
  • Płukanka piwna – piwo jest źródłem witamin z grupy B, których niedobór może przyczynić się do wypadania włosów. Płukanka ograniczy wypadanie, wzmocni włosy oraz przywróci równowagę skórze głowy. Do płukania włosów wybierz piwo niepasteryzowane pszeniczne, bez żadnych dodatków smakowych.  

Babcine sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów – jakie badania wykonać? 

Jeśli nie wiesz, jaki czynnik spowodował nadmierne wypadanie włosów, wykonaj zestaw badań, który pomoże znaleźć przyczynę takiego stanu. Przyczyn wypadania włosów jest wiele, dlatego warto skonsultować z lekarzem, które badania wykonać w pierwszej kolejności.

Przydatne w postawieniu diagnozy są: 

  • morfologia krwi z rozmazem – badanie pomaga w określeniu ogólnego stanu organizmu, wielkości i liczby krwinek, a także ewentualnego stanu zapalnego, który może występować w organizmie; 
  • poziom żelaza, ferrytyny i witaminy B12 – pomaga w określaniu, czy wypadanie włosów nie jest spowodowane anemią; ferrytyna mówi o tym, ile zmagazynowanego żelaza znajduje się w organizmie;
  • poziom witaminy D – witamina ta jest głównie znana ze swojej roli w gospodarce wapniowo-fosforanowej i wpływie na kości, ale uczestniczy także w regulacji cyklu wzrostu włosów; jej niedobór może przyczynić się do szybszego wypadania włosów;
  • badanie TSH, fT3,fT4, anty-TPO, anty-TP – są to parametry, które pozwalają określić pracę tarczycy; zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tego narządu, mogą wpłynąć na wypadanie włosów; 
  • prolaktyna – nadmierne wydzielanie prolaktyny świadczy o problemach z przysadką mózgową; utrzymujące się wysokie stężenie prolaktyny negatywnie wpływa na stan włosów i skóry;  
  • testosteron i DHT – podwyższony poziom testosteronu u kobiet powoduje problemy z miesiączkowaniem; przyczynia się także do osłabienia włosów na głowie; u mężczyzn testosteron jest głównym hormonem, który odpowiada za cechy płciowe, a także za owłosienie; zbyt wysoki poziom testosteronu jest przyczyną łysienia androgenowego; 
  • kortyzol – tzw. hormon stresu; wysoki poziom kortyzolu występuje u osób, które odczuwają przewlekły stres, ale także jest charakterystyczny dla choroby Cushinga; kortyzol może przyczyniać się do nasilenia wypadania włosów. 

Jeśli wykonanie powyższych badań nie przyniesie odpowiedzi dotyczącej przyczyny wypadania włosów, konieczna będzie konsultacja z dermatologiem.  

  1. 10 września 2019, 09:38
    Kasia34

    Ja stosowałam wiele różnych specyfików na włosy, ale wszystko na nic, Dopiero za namową koleżanki kupiłam odżywkę z oleju rycynowego, lnianego, sezamowego, oliwy z oliwek oraz olejku eterycznego rozmarynowego na wypadanie włosów i to dzięki niej problem po 3 tygodniach przestał istnieć. Polecam! Używam ją przez 2 miesiące dwa razy do roku. Efekty są super.

    1. 6 kwietnia 2020, 21:00
      Ola

      Hej, mam ten sam problem od paru miesięcy… Na początku myślałam, że to kwestia odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, jednak mija już 6 miesięcy, a wydaje mi się, że nawet problem się nasilił. Czy mogłabyś podać producenta i nazwę tej odżywki?

    2. 26 czerwca 2020, 23:23
      Monika

      Odżywka przeciw wypadaniu włosów z olejem rycynowym jest super ?

  2. 23 maja 2020, 15:43
    Irmina

    Mnie trycholog zalecił przeprowadzenie badania, tzw. analizy pierwiastkowej włosa, żeby dowiedzieć się czego w organiźmie brakuje i zalecił stosowanie odpowiednich kosmetyków dostosowanych do rodzaju włosów. Dzięki nim włosy mi już nadmiernie nie wypadają.

    1. 25 maja 2020, 09:14
      Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini
      Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini

      Dobór odpowiednich kosmetyków oraz suplementacja to klucz do zdrowych i mocnych włosów 🙂

    2. 29 lipca 2020, 09:19
      Daria

      A jakie są te odpowiednie kosmetyki?

  3. 29 lipca 2020, 09:16
    Mejla

    Jakie szampony sprawdzily wam sie najlepiej? Uzywaliscie tylko ich czy byliscie na np. zabiegu mezoterapii?

  4. 13 marca 2021, 21:59
    Justyna

    Wcierka Jantar jest bardzo skuteczna

  5. 9 września 2021, 22:16
    Katarzyna

    Wypadają mi włosy z przód i to bardzo źle wygloda bo to widać

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę