Plamy wątrobowe – jak je usunąć?
Plamy wątrobowe, zwane również plamami soczewicowatymi starczymi lub słonecznymi, to małe, ciemne przebarwienia na skórze. Występują najczęściej na obszarach skóry narażonych na światło słoneczne i świadczą o nadmiernej ekspozycji na ten czynnik.
Plamy wątrobowe najczęściej występują u osób po 50. roku życia, mogą również pojawiać się u osób młodszych podczas silnej ekspozycji na światło słoneczne. Spowodowane są działaniem promieni ultrafioletowych (UV) na melanocyty – komórki warstwy podstawnej naskórka. W efekcie następuje wzmożona produkcja melaniny, naturalnego barwnika skórnego, co powoduje powstawanie plamek. Wbrew nazwie nie mają nic wspólnego z chorobami wątroby, nazwane zostały tak ze względu na charakterystyczny kolor.
Jak wyglądają plamy wątrobowe?
Melanocyty mogą mieć barwę od jasnożółtej do ciemnobrązowej. Mają zazwyczaj owalny kształt i rozmiar od wielkości pieprzyka do 2 cm. Występują najczęściej na skórze dłoni, stóp, ramionach oraz twarzy.
Czy plamy wątrobowe trzeba leczyć?
Plamy wątrobowe nie są zmianami, które trzeba leczyć. Należy je jednak odróżnić od innych zmian skórnych. Uwagę powinny zwrócić:
- czarna barwa zmiany,
- nieregularny kształt
- szybki wzrost.
W takim przypadku należy zwrócić się do lekarza w celu zbadania zmiany. Jeżeli jednak decydujemy się na usunięcie plamek ze względów kosmetycznych, mamy kilka możliwości.
Jak usunąć plamy wątrobowe?
Leki miejscowe – głównie hydrochinony i retinoidy, stosowane przez długi czas mogą spowodować wyblaknięcie zmian. Ich stosowaniu mogą jednak towarzyszyć swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oraz suchość skóry.
Krioterapia – wymrażanie zmian poprzez naniesienie na nie ciekłego azotu.
Terapia laserowa i systemy światła impulsowego o dużej mocy – niszczą złogi melanocytów bez uszkadzania skóry.
Mikrodermabrazja – złuszcza warstwy naskórka, może wymagać kilku zabiegów.
Peeling chemiczny – usunięcie za pomocą roztworów chemicznych górnych warstw naskórka, może wymagać kilku zabiegów.
Zabiegi te mają wymiar kosmetyczny, nie są więc refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Optymalny sposób usunięcia plam wątrobowych należy rozważyć wspólnie z lekarzem dermatologiem.
Jak zapobiegać plamom wątrobowym?
Głównym sposobem na zapobieganie plamom wątrobowym jest używanie kremu z filtrem, co najmniej SPF 30, na miejsca narażone na promienie słoneczne. Innym sposobem jest zakrywanie narażonych miejsc. W miarę możliwości powinno się unikać słońca pomiędzy godziną 10 a 14, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne. Szczególnie narażone na plamy wątrobowe są osoby o jasnej karnacji.
Warto też umieć odróżniać plamy wątrobowe od np. łupieżu pstrego na ciele.
Czym to sie różni
łupiez pstry to są takie czerwone grzybiczne plamy
i co wtedy
lekarz przepisuje maść, masz też kosmetyki do skóry z łupieżem pstrym
jakie kosmetyki?
pityver?
Skąd to brać
Podbijam pytanie!
A co powinien mieć taki szampon na to