Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
X - Darmowa Dostawa 17.04-18.04
4

Witamina B3 (niacyna). Do czego prowadzi jej niedobór?

Słuchaj artykułu

Witamina B3, zwana również witaminą PP lub niacyną, korzystnie wpływa m.in. na nasz układ nerwowy czy stan skóry. Jej nadmiar, jak i niedobór mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na ten składnik? Gdzie występuje witamina B3?

Witamina B3 (niacyna). Do czego prowadzi jej niedobór?

Niacyna – co to?

Witamina B3, niacyna i witamina PP – to wszystkie nazwy tej samej witaminy. Z chemicznego punktu widzenia obejmuje dwa związki: kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. W przeciwieństwie do innych witamin z grupy B witamina B3 może być produkowana przez organizm z aminokwasu – tryptofanu, lecz jest to proces nieefektywny.

Witamina B3 bierze udział w wielu procesach biochemicznych – przemianach węglowodanów, białek czy tłuszczów. Wpływa ona korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, rozszerzając naczynia krwionośne. Odpowiada również za prawidłowy stan skóry oraz nabłonka przewodu pokarmowego. Wpływa także regulująco na poziom cholesterolu. Według niektórych doniesień niacyna może zapobiegać chorobach neurodegeneracyjnych takim jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.


Witamina B3
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Witamina B3 – gdzie występuje?

Bogatymi źródłami niacyny są:  

  • wątróbka,  
  • mięso,  
  • ryby,  
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,  
  • drożdże,  
  • rośliny strączkowe,  
  • otręby,  
  • orzechy.  

W mniejszych ilościach znajdziemy ją w owocach i warzywach, mleku oraz produktach mlecznych. 

W organizmie człowieka witamina B3 może być również syntetyzowana z aminokwasu – tryptofanu, którego źródłem są głównie białka pochodzenia zwierzęcego. W białkach roślinnych występują bardzo małe ilości tryptofanu. Przykładem rośliny pozbawionej tego aminokwasu jest kukurydza.  

Witamina B3 jest odporna na działanie wysokiej temperatury, światła, tlenu oraz kwaśnego i zasadowego środowiska. Jest ona rozpuszczalna w wodzie, co jest głównym źródłem jej strat. 

Witamina B3 – zapotrzebowanie 

Zapotrzebowanie na witaminę B3 jest zróżnicowane i zależy od płci, wieku, a także stanu fizjologicznego.

Zalecane dzienne spożycie witaminy B3: 

Kto?Jaka dawka?
Dzieci 1-3 lata6 mg
Dzieci 4-6 lat8 mg
Dzieci 7-12 lat12 mg
Dziewczęta od 13 r.ż. i mężczyźni14 mg
Chłopcy od 13 r.ż. i kobiety16 mg
Kobiety karmiące piersią17 mg
Kobiety w ciąży18 mg

Witamina B3 – niedobór 

Na niedobór witaminy B3 są narażone szczególnie osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, anoreksję czy nadmiernie spożywające alkohol. Zwiększone zapotrzebowanie na tę witaminę mają także kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz osoby aktywne fizycznie. 

Niedobór witaminy PP prowadzi do rozwoju pelagry.

Jest ona rzadką chorobą występującą w krajach, w których głównym składnikiem diety jest kukurydza, np. w Afryce. Objawami charakterystycznymi dla tej choroby są stany zapalne skóry, zaburzenia psychiczne i biegunka. Leczenie pelagry polega na podawaniu wysokich dawek niacyny oraz stosowaniu diety wysokobiałkowej. Nieleczona pelagra może prowadzić do śmierci.

Istotny wpływ na wystąpienie niedoboru niacyny mają witamina B2, B6 i żelazo, ponieważ przy udziale tych składników dochodzi do syntezy niacyny z tryptofanu.  

Witamina B3 nadmiar 

Ponieważ witamina B3 jest wydalana z moczem, jej nadmiar występuje bardzo rzadko. Za wysoki poziom niacyny może pojawić się, jeśli stosujemy suplementy diety z wysokimi dawkami tej witaminy. Początkowymi objawami nadmiaru są bóle głowy, zaczerwienienie twarzy oraz uderzenia gorąca. W przypadku znacznego nadmiaru dochodzi do zaburzenia funkcjonowania wątroby, metabolizmu moczanów, co może prowadzić do rozwoju dny moczanowej. Długotrwałe stosowanie suplementów diety z wysoką dawką witaminy B3 może skutkować także uszkodzeniem siatkówki i plamki żółtej. 

Przeczytaj również:
Czy warto suplementować witaminy z grupy B?


Witamina B Complex
 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007. 
  • Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017. 
  • Ming Yeong Lim, O’Neale Roach J., Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012.  
  • Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, 2010. 
  • Murray Robert K., Granner Daryl K., Rodwell Victor W., Biochemia Harpera, PZWL, 2008.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę