Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory

Zdrowie

Sortuj wg

Zdrowie i medycyna – porady medyczne i zdrowotne  

Dbanie o zdrowie umożliwia nam uchronienie się przed wieloma chorobami. Jednak wielu z nas zwraca uwagę na tę kwestię, dopiero gdy zauważy u siebie niepokojące objawy. Tymczasem powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego profilaktyka jest podstawowym narzędziem, które pozwala nam uchronić się przed wieloma schorzeniami. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest zdrowie? Czy wiesz, jakie są jego rodzaje? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.   Czytaj więcej...

Zdrowie – definicja 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Rozszerzając tę definicję, zdrowie polega na dbaniu o prawidłową pracę wszystkich tkanek i narządów, zachowaniu pełnej sprawności fizycznej oraz równowagi wewnętrznej, jak również zapewnieniu optymalnych warunków społecznych. 

Aby lepiej zrozumieć definicję zdrowia, warto zapoznać się z publikacjami z zakresu medycyny i zdrowia, które zawierają darmowe porady medyczne i zdrowotne. Jeśli mamy wątpliwości co do oceny naszego stanu zdrowia, możemy wykonać podstawowe badania kontrolne. Ich wynik możemy zweryfikować podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. W razie wątpliwości lekarz skieruje nas na dodatkowe badania diagnostyczne. 

Czym jest zdrowie? 

Zdrowie to zdolność do codziennego funkcjonowania przy zachowaniu wszystkich czynności i funkcji życiowych. To także umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków środowiska oraz zachowanie równowagi i harmonii wewnętrznej. Aby zachować zdrowie, warto pamiętać przede wszystkim o profilaktyce. Zdrowe nawyki, aktywność fizyczna, regularne badania i samokontrola pozwalają w pełni monitorować i obserwować odchylenia od normy w naszym organizmie. Gdy czujemy się gorzej lub coś nas niepokoi, warto skorzystać z porady zdrowotnej, aby upewnić się, że jesteśmy zdrowi. Tylko dzięki kontroli i samoobserwacji możemy w pełni zadbać o własne zdrowie

Jak dbać o zdrowie? 

Aby jak najdłużej zachować zdrowie i witalność, należy pamiętać o wykonywaniu badań okresowych.  Informacji co do wskazań do takich badań mogą udzielić nam lekarze pierwszego kontaktu, dietetycy, fizjoterapeuci oraz inni specjaliści związani z medycyną i zdrowiem.   

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, warto pamiętać o: 

  • odpowiedniej suplementacji – w szczególności witaminą D, kwasami omega-3 i 6, magnezem oraz innymi witaminami i minerałami, na których brak jesteśmy narażeni w ciągu naszego życia; 
  • zdrowym odżywianiu – w tym zbilansowanej diecie oraz zdrowych nawykach żywieniowych i nawodnieniu organizmu; 
  • regularnej aktywności fizycznej – nawet mało intensywny i umiarkowany, ale regularny ruch przez min. 30 minut dziennie wpływa korzystnie na zdrowie. Warto zatem wychodzić na spacery oraz ćwiczyć zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna powinna być dobrana do aktualnego stanu zdrowia i wieku; 
  • odpoczynku i śnie – czas na regenerację, w tym min. 8 godzin snu dziennie oraz relaksacja organizmu, pozwala uzyskać spokój wewnętrzny oraz stabilność emocjonalną. Minimalizowanie codziennego stresu oraz odpoczynek są wskazane każdego dnia.  
  • unikaniu używek – wszelkie nałogi wpływają niekorzystnie na organizm oraz niosą ryzyko rozwoju chorób; 
  • odpowiednim zabezpieczeniu podczas stosunków seksualnych – pozwala to uchronić się przed chorobami wenerycznymi; 
  • kontaktach społecznych, socjalizacji z innymi ludźmi, np. poprzez wspólne hobby, naukę nowych umiejętności; 
  • samobadaniu – należy regularnie prowadzić samokontrolę, co pozwoli na wykrycie pierwszych symptomów poważnych chorób, w tym nowotworów piersi, jąder itp. 
  • badaniach profilaktycznych – pozwalają kontrolować stan zdrowia oraz wykryć wszelkie odchylenia od normy. Wcześnie wykryte choroby wiążą się z lepszymi rokowaniami oraz większą szansą na powrót do zdrowia. 

Dbając o zdrowie, należy podkreślić, jak ważne są badania profilaktyczne oraz porady medyczne udzielane przez lekarzy POZ. W celu kontroli zdrowia warto wykonywać regularnie (min. co 6 miesięcy): 

Aby zweryfikować stan zdrowia, należy także pamiętać o głównych problemach zdrowotnych dotykających osoby dorosłe, takich jak: 

  • zaburzenia psychiczne (lęki, nerwice, depresja, uzależnienia – głównie alkoholizm), 
  • choroby układu oddechowego (astma, POChP), 
  • choroby układu krążenia (choroba wieńcowa, zawał, udar), 
  • nowotwory złośliwe, 
  • choroby cywilizacyjne (cukrzyca, otyłość i inne), 
  • wypadki w pracy, choroby zawodowe, 
  • wypadki i urazy w życiu codziennym. 

Rodzaje zdrowia 

Zdrowie możemy podzielić na 4 wymiary: 

  • zdrowie fizyczne (somatyczne) – prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jego układów i narządów; 
  • zdrowie psychiczne
    • zdrowie emocjonalne – zdolność do rozpoznawania emocji, wyrażania ich w odpowiedni sposób, umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciem, lękiem, depresją, agresją, 
    • zdrowie umysłowe – zdolność do logicznego, jasnego myślenia; 
  • zdrowie społeczne – zdolność do nawiązywania, podtrzymywania i rozwijania prawidłowych relacji z innymi ludźmi; 
  • zdrowie duchowe – zasady wiary, wyznanie religijne i wewnętrzne przekonania pozwalające utrzymać spokój wewnętrzny i cel życia.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę