Drogocenne właściwości kakao
Prozdrowotne właściwości kakaowców zostały docenione już przez Majów i Azteków, którzy nazywali kakao napojem bogów. Warto szerzej poznać tę wyjątkową roślinę i wykorzystać jej walory nie tylko w kuchni.
Kakao dostępne jest pod wieloma postaciami: czekolady, kakao w proszku, czy kruszonego ziarna kakaowca. Nie każda postać kakao jest równie wartościowa. Najwięcej właściwości zdrowotnych mają naturalne ziarna kakaowca, niepoddane obróbkom termicznym i bez dodatków, np. cukru.
Kakao – skład i właściwości
Kakao, a właściwie jego ziarna są źródłem wielu związków mineralnych i witamin.
W jego składzie znajdują się:
Naturalne kakao zawiera przeciwutleniacze chroniące organizm przed czynnikami chorobotwórczymi i zwalczające wolne rodniki. Wprowadzenie kakao na stałe do menu może zwiększyć nasze szanse w walce z chorobami krążenia oraz zmniejszyć ryzyko zachorowań na nowotwory. Zawarte w ziarnach kakao polifenole mają działanie przeciwzakrzepowe, obniżają ciśnienie krwi, zwiększają przepływ krwi do mózgu, działając pozytywnie na pamięć i koncentrację, obniżają poziom „złego cholesterolu” , a także przeciwdziałają powstawaniu we krwi zakrzepów.
Surowe ziarna kakao mają piętnastokrotnie wyższą zawartość antyoksydantów niż czarne jagody, dwudziestokrotnie wyższą niż czerwone wino i trzydziestokrotnie wyższą niż zielona herbata.
Zawartość przeciwutleniaczy w kakao nie jest też obojętna dla skóry. Neutralizując wolne rodniki, spowalniają one proces starzenia skóry. Spożywanie naturalnego kakao jest skutecznym środkiem w trosce o młody wygląd. Niestety powszechnie dostępne w sklepach czekolady czy zmielone ziarna kakaowca są słabej jakości, bogate zaś w kalorie, które nie wpływają pozytywnie na wygląd skóry. Dlatego tak istotna jest jakość produktu, który kupujemy.
Najzdrowsza jest czekolada wyprodukowana z surowych składników, z ziarna konszowanego na zimno.
Jeśli nie mamy możliwości zakupu takiej czekolady, wówczas najlepiej wybrać taką z jak największą zawartością kakao (70-98%), bez nabiału i innych dodatków.
Kakao zawiera kofeinę i teobrominę, czyli substancje dodające energii. Dodatkowo teobromina przyśpiesza regenerację organizmu po wysiłku intelektualnym i fizycznym oraz pomaga w walce z kaszlem. Swoim działaniem blokuje neurony czuciowe, niwelując niemal do minimum odruch kaszlu.
Ziarno kakao zawiera również anandamid i fenyloetyloaminę. Wpływają one na uwalnianie endorfin, czyli „hormonu szczęścia”. To właśnie dzięki niemu czekolada bogata w kakao może naprawdę poprawić humor.
Naturalne kakao może być też wsparciem w walce z otyłością. Jedna łyżeczka naturalnego kakao w proszku to tylko 41 kcal. Dodatkowo zawarty w kakao magnez uczestniczy w 300 reakcjach metabolicznych w organizmie człowieka. Spożywanie kakao w takiej postaci daje poczucie sytości, hamuje apetyt na potrawy słodkie, słone i tłuste. Obecna w kakao epikatechina pomaga spalać zbędny tłuszcz w organizmie poprzez pobudzanie mięśni.
Właściwości ziaren kakaowca a nauka
Właściwości ziaren kakaowca zaciekawiły naukowców z Harvard Medical School, którzy dokonali analizy diety plemienia Kuna z Panamy. W trakcie prowadzonych badań stwierdzono, że członkowie tego plemienia wypijali ok. 40 filiżanek kakao tygodniowo. Rzadko chorowali, nie dotykała ich starcza demencja oraz żyli dłużej niż pozostali mieszkańcy Panamy. Tego stanu rzeczy naukowcy upatrywali w zawartym w kakao flawonoidzie – epikatechinie, występującej także w herbacie i winie. Oczywiście nie bez znaczenia dla długowieczności tego plemienia są czynniki genetyczne i środowisko, w jakim żyją. Jako jedyni jednak spożywają kakao, które wspomaga odporność ich organizmów na takie choroby jak: choroby serca, cukrzyca, rak czy wylew. Tego typu schorzenia występowały wśród tej niewielkiej społeczności rzadziej niż u 1 na 10 osób.
Super.
Dziękuję za ciekawe informacje, Bardzo mnie zainteresowal!
Bardzo nam miło 🙂
Ciekawe,czytałam z przyjemnością
Dziękujemy za komentarz🙂