Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
31

Mumio. Jak rozpoznać prawdziwe? Ranking produktów z mumio

Słuchaj artykułu

Mumio jest to naturalna substancja znana od wielu lat w ajurwedzie. Obecnie jest ona wykorzystywana jako środek wzmacniający cały organizm. Jak działa mumio i czy warto go suplementować?

Mumio. Jak rozpoznać prawdziwe? Ranking produktów z mumio

Co to jest mumio? 

Mumio, znane także pod nazwą Shilajit, to lepka substancja o brązowo-czarnym kolorze, która wydostaje się spomiędzy skał położonych na dużych wysokościach, szczególnie w Himalajach. Mumio powstało w efekcie naturalnego rozkładu roślin pod wpływem działania mikroorganizmów oraz wysokiego ciśnienia i temperatury na przestrzeni wieków.

Mumio jest uważane za jeden z cudownych leków w ajurwedzie. Zostało odkryte przez ludzi zamieszkujących tereny Himalajów, którzy zaczęli spożywać tę substancję. Miała ona wykazywać właściwości polepszające zdrowie.

Znane są cztery różne typy mumio: Tamra (miedź) o niebieskim kolorze, Rajat (srebro) o białym kolorze, Suvarna (złoto) o czerwonym kolorze, Lauha (żelazo) o brązowo-czarnym kolorze.  

Mumio – skład 

W zależności od miejsca pozyskiwania, mumio może różnić się składem. Szacuje się, że Shilajit zawiera m.in. 14-20% wody oraz 18-20% minerałów. W każdym rodzaju mumio można znaleźć huminy, kwasy huminowy i fulwowy oraz witaminy i minerały.

Kwas fulwowy jest jednym z głównych związków odpowiadających za właściwości mumio. Jest on silnym antyoksydantem, wspiera efektywne transportowanie składników odżywczych w organizmie, w tym minerałów takich jak: wapń, magnez, fosfor, do tkanek mięśni i kości. 

Mumio – właściwości 

Suplementacja mumio może: 

  • działać przeciwzapalnie,
  • łagodzić skutki stresu, chronicznego zmęczenia, podnosić poziom energii, 
  • przyspieszać regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, 
  • obniżyć poziom glukozy we krwi, 
  • wpływać na zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego, 
  • zwiększać zdolności intelektualne, wspomagając procesy zapamiętywania i uczenia się, 
  • opóźniać starzenie komórek, 
  • podwyższać produkcję kolagenu, 
  • poprawiać gęstość kości, 
  • podnosić poziom dihydroepitestosteronu i testosteronu, co przekłada się na płodność u mężczyzn, 
  • wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. 

Jak rozpoznać prawdziwe mumio?  

Mumio to substancja pozyskiwana z naturalnego środowiska. Producenci podejmują działania stworzenia syntetycznego mumio, które może być niepełnowartościowe. Przed zakupem suplementu diety z mumio warto sprawdzić, czy taki produkt jest zarejestrowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dba on o czystość i skład wprowadzanych suplementów diety.  

Prawdziwe mumio powinno rozmiękać pod wpływem temperatury. Trzymane w dłoniach bryłki mumio stają się miękkie i plastyczne. W ciepłej wodzie (do 40°C) mumio rozpuszcza się całkowicie, zabarwiając ciecz na ciemnobrązowo.

W suplementach diety z mumio zwróć uwagę na standaryzację na zawartość kwasów fulwowych.  

Miejsce 1: Jarrow Formulas Shilajit Fulvic Acid Complex 

Skład w 1 kapsułce: ekstrakt mumio 417 mg, w tym kompleks kwasu fulwowego 250 mg. 

Dawkowanie: 1 kapsułka 1-2 razy dziennie. 

Suplement ma najwyższą zawartość mumio i kwasów fulwowych w 1 kapsułce. Kapsułki są w pełni wegańskie. 1 opakowanie suplementu wystarczy na 30-60 dni, w zależności od dawkowania.


Miejsce 2: Yango Mumio Shilajit 

Skład w 1 kapsułce: ekstrakt z mumio 330 mg, w tym kwasy fulwowe (40%) 132 mg. 

Dawkowanie: 1 kapsułka dziennie. 

Preparat zawiera 330 mg mumio, z wysoką standaryzacją – aż 40% na zawartość kwasów fulwowych. Jest odpowiedni dla wegan. Nie zawiera substancji wypełniających, zapachowych czy barwiących. Opakowanie wystarczy na 90 dni stosowania.  


Miejsce 3: Swanson Shilajit Extract 

Skład w 1 kapsułce: shilajit ekstrakt 400 mg, w tym kwas fulwowy 20 mg. 

Dawkowanie: 1 kapsułka dziennie. 

Suplement zawiera wysoką dawkę mumio, ale ma niską standaryzację na kwasy fulwowe (5%). Tak jak poprzednie preparaty, jest odpowiedni dla wegan. Jedno opakowanie wystarczy na 2 miesiące suplementacji. 


Miejsce 4: Mumio Ashwagandha 

Skład w 1 kapsułce: ekstrakt z Mumio Shilajit 200 mg, standaryzowany ekstrakt z korzenia witanii ospałej 120 mg, witanolidy 8,4 mg. 

Dawkowanie: 1 kapsułka dziennie. 

Mumio zawarte w suplemencie nie ma standaryzacji, ale w składzie znajdziemy dodatek ekstraktu z witanii ospałej, czyli ashwagandhy. Wzmocni ona efekt suplementacji mumio. Jedno opakowanie wystarczy na 2 miesiące. 


Miejsce 5: Mumio-Bon 

Skład w 2 kapsułkach: mumio 200 mg, żelazo 2,1 mg, cynk 1,5 mg, mangan 0,3 mg, miedź 0,15 mikrogramów, jod 22,5 mikrogramów, selen 8,25 mikrogramów. 

Dawkowanie: 1 kapsułka 2 razy dziennie. 

Ostatni preparat zawiera 200 mg mumio, bez standaryzacji na kwasy fulwowe. W jego składzie znajdziemy dodatek składników mineralnych, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Preparat wystarczy na 30 dni stosowania.  


Mumio – przeciwwskazania 

Z uwagi na zawartość kwasu fulwowego, mumio nie powinny przyjmować osoby z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak: stwardnienie rozsiane, układowy toczeń rumieniowaty, choroba reumatyczna. Kwas fulwowy pobudza układ odpornościowy i pogarsza stan osób z wymienionymi chorobami. Spożywanie kwasu fulwowego może doprowadzić do rozwoju choroby Kashin-Becka, w której zniszczeniu ulegają stawy.  

Suplementów diety zawierających mumio nie powinny też przyjmować kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią oraz dzieci.

Substancji tej unikaj również w przypadku podwyższonego poziomu testosteronu lub żelaza we krwi.  

Mumio – skutki uboczne 

Zażywanie mumio, tak jak każdego suplementu diety, może wiązać się z potencjalnym wystąpieniem działań ubocznych. Z racji tego, że cały czas trwają badania nad tą substancją, dokładne działania niepożądane nie są znane.  

Z obserwacji wynika, że mumio może powodować: 

  • wzrost stężenia żelaza we krwi – jest to szczególnie niebezpieczne u osób z hemochromatozą, czyli nadmiarem żelaza w surowicy krwi; 
  • wzrost stężenia testosteronu we krwi
  • zatrucie metalami ciężkimi – poprzez spożywanie surowego mumio lub nieoczyszczonego suplementu diety. 

Przeczytaj również:
Co to jest johimbina i jak działa?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Pandey P.S., Shilajit – A Wonder Drug of Ayurveda: An Overview, Int. J. Pharm. Sci. Rev. Res., 59(1), 2019, s. 140-143. 
  • Review: Chemical Characteristics and Therapeutic Potential of Asphaltum Punjabianum (Shilajit), Postępy Biologii Komórki, nr 4, tom 46, 2019. 
  • https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-shilajit-89514 
  • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1320/fulvic-acid 
  • https://nami24.pl/jak_rozpoznac_prawdziwe_mumo.html
  1. 3 marca 2024, 12:38
    Lilla Blitek

    Krótko i konkretnie.

  2. 11 maja 2024, 17:33
    Piotr

    Dzień dobry, czy osoby z chorobą autoimmunologiczną tj. hashimoto w niedoczynności tarczycy mogą używać mumio ?
    Dziękuję i pozdrawiam.

    1. 14 maja 2024, 13:56
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Choroby autoimmunologiczne są przeciwwskazaniem do przyjmowania suplementów diety z mumio.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę