Pytania do lekarza – o co pytać?
Poniżej znajdziesz listę pytań do lekarza, które warto zadać podczas wizyty.
- Jakie są możliwości leczenia? Czasami możliwe są różne metody i terapie, warto więc przedyskutować dostępne opcje z lekarzem, by wybrać najlepszą dla nas.
- Jakiego efektu mogę się spodziewać? Kiedy zobaczę efekty leczenia? Warto zadać takie pytania przed czekającym zabiegiem lub terapią, by poznać swoje szanse na wyzdrowienie i nie denerwować się, jeżeli efekty nie są widoczne natychmiast po zażyciu leku.
- Jak działa ten lek i jakie są skutki uboczne? Jakie są zagrożenia związane z tą metodą? Dobrze jest wiedzieć, które objawy po zażyciu leku mogą nas niepokoić i na czym polega działanie przepisanego leku.
- Co mogę zrobić, by poprawić swój stan zdrowia? Nie każde schorzenie leczy się przy pomocy leków. Czasami, by zwalczyć chorobę, należy zmienić dietę, zadbać o dobre samopoczucie, wyeliminować stres czy zadbać o odpowiednią ilość ruchu.
- Jak mogę potwierdzić diagnozę? Czasami lekarz rodzinny nie posiada tak rozległej wiedzy jak specjalista, warto więc udać się do lekarza zajmującego się daną dziedziną, by potwierdzić diagnozę.
- Jakie będą koszty leczenia? Dobrze wiedzieć, ile będzie nas kosztowało leczenie, by móc odpowiednio się przygotować na taki wydatek.
- Jak się przygotować do zabiegu? Warto wiedzieć, czy do czekającego nas zabiegu należy się odpowiednio przygotować.
Czemu pacjenci wstydzą się pytań do lekarza?
Pacjenci często wstydzą się zadawać pytania, bo wydaje im się, że są one nie na miejscu. Jest to również związane z tym, że wizyta u lekarza trwa zazwyczaj kilka minut i nie chcemy zajmować cennego czasu na pytania.
Grupą pacjentów, która krępuje się, aby zadawać pytania lekarzowi, są mężczyźni. Dlatego często się zdarza, że długo zwlekają oni z wizytą u specjalisty i zatajają niektóre objawy, głównie te związane z seksualnością.
Pacjenci boją się także zadawać pytania o dalsze rokowania w chorobach przewlekłych. Jest to oczywiście związane ze strachem i niechęcią do zaakceptowania swojego stanu zdrowia. Czasami jednak pogodzenie się z chorobą ułatwia jej dalsze leczenie.
Kłopotliwe pytania do lekarza
Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjent nie zadaje jakiegoś ważnego pytania lub nie informuje o objawach z powodu wstydu lub nieznajomości właściwego nazewnictwa. Poniżej znajdziesz przykłady kłopotliwych sytuacji, które jednak warto omówić z lekarzem, mogą bowiem być objawem choroby.
- Pytania o współżycie i seksualność (ból podczas stosunku, niskie libido, przedwczesny wytrysk, infekcje intymne, choroby weneryczne).
- Pytania o dolegliwości (upławy, niestrawność, gazy, hemoroidy, nietrzymanie moczu, nieprawidłowy kolor lub zapach wydzieliny – moczu, kału, śliny).
- Pytania o zaburzenia psychiczne (depresja, lęki).
- Pytania o ciążę i poród (lewatywa przed porodem, żylaki, nietrzymanie moczu, hemoroidy, wzdęcia).
Podczas wizyty u lekarza warto pamiętać o tym, że jest on specjalistą i dolegliwości, które Ty uważasz za wstydliwe, dla niego nie są niczym dziwnym. Zatajanie objawów może skutkować tym, że lekarz nie będzie w stanie postawić właściwej diagnozy. Warto również dopytywać o sposoby leczenia, czekające Cię zabiegi i rokowania.
Źródła:
- https://portal.abczdrowie.pl/7-pytan-ktore-lekarz-chcialby-od-ciebie-uslyszec [dostęp: 19.03.2021 r.].
- https://lukasza.pl/10-pytan-lekarza-ortopedy/ [dostęp: 19.03.2021 r.].