Lek Fiasp zawiera insulinę aspart, której zadaniem jest obniżanie stężenia cukru we krwi. Insulina ta stosowana jest w leczeniu cukrzycy zarówno u osób dorosłych jak i dzieci powyżej 1 roku życia. Cukrzyca jest chorobą, w której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, aby kontrolować stężenie cukru we krwi. Podawanie leku Fiasp pomaga zapobiegać powikłaniom cukrzycy.
Nazwa | Fiasp 100 jednostek/ ml |
Nazwa międzynarodowa | Insulinum aspartum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 100 jednostek/ ml |
Postać | Roztwór do wstrzykiwań |
Skład - substancja czynna | Insulina aspart |
Skład - substancje pomocnicze | |
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | obniża stężenie cukru we krwi |
Zastosowanie | Leczenie cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 1 roku życia. |
Przeciwwskazania | uczulenie na insulinę aspart lub jakikolwiek z pozostałych składników tego leku |
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo Częste (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 osób):
Częste (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 osób):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Lek Fiasp może być stosowany u kobiet w ciąży. |
Karmienie piersią | Lek Fiasp można stosować u kobiet podczas karmienia piersią. |
Dzieci | Nie jest wskazane stosowanie tego leku u dzieci w wieku poniżej 1. roku życia. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Niski poziom cukru we krwi, może doprowadzić do zaburzeń koncentracji, co negatywniie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, używania narzędzi lub obsługiwania urządzeń. Pacjent musi zapytać lekarza o możliwość prowadzenia pojazdów, w przypadku gdy za często występuje u niego małe stężenie cukru we krwi lub ma trudności w rozpoznawaniu objawów. |
Jak działa lek Fiasp?
Lek Fiasp zawiera substancję czynną insulinę aspart, działającą na zasadzie szybkiego zmniejszenia stężenia cukru we krwi. Największy efekt działania leku odnotowuje się między 1. a 3. godziną po wstrzyknięciu.
Kiedy stosuje się lek Fiasp?
Lek Fiasp jest stosowany w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia. Ten lek zazwyczaj powinien być stosowany w skojarzeniu z insulinami o średnim lub długim czasie działania. Ten lek może być stosowany we wlewie ciągłym za pomocą pompy.
Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Całkowite dobowe indywidualne zapotrzebowanie na insulinę u dorosłych, młodzieży i dzieci może się różnić i stanowi od 0,5 do 1,0 jednostki/kg/dobę.
Dorośli:
Zaleca się podanie leku Fiasp tuż przed rozpoczęciem posiłku (do 2 minut), z możliwością wstrzyknięcia do 20 minut po rozpoczęciu posiłku.
Dzieci i młodzież:
Zaleca się podanie leku Fiasp tuż przed rozpoczęciem posiłku (do 2 minut), z możliwością wykonania wstrzyknięcia do 20 minut po rozpoczęciu posiłku, w sytuacji niepewności co do przyjęcia posiłku.
Pacjenci z cukrzycą typu 1
U pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy nie przyjmowali dotąd insuliny wskazana dawka początkowa stanowi około 50% całkowitej dawki dobowej insuliny. Dawka ta rozkłada się w zależnosci od rodzaju i częstości posiłków. Na pozostałą część całkowitej dawki dobowej insuliny składa się insulina o średnim lub długim czasie działania. U takich pacjentów przyjęty przelicznik to 0,2 do 0,4 jednostki insuliny na kilogram masy ciała.
Pacjenci z cukrzycą typu 2
U pacjentów z cukrzycą typu 2 zalecana dawka początkowa stanowi 4 jednostki w przeliczeniu na jeden lub większą liczbę posiłków. Liczba wstrzyknięć i wielkość kolejnych dawek zależy od ustalonej indywidualnie glikemii docelowej oraz wielkości i składu posiłków.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
Podanie za dużej ilości insuliny może przyczynić się do spadku stężenia cukru we krwi (hipoglikemii).
Pominięcie zastosowania leku
W sytuacji pominięcia dawki leku Fiasp, może nastąpić wzrost stężenia cukru we krwi (hiperglikemia).
Przerwanie stosowania leku
Nie należy przerywać kuracji lekiem bez konsultacji z lekrzem, ponieważ może to spowodować ciężką hiperglikemię i kwasicę ketonową (zwiększone stężenie kwasu we krwi).
Wstrzykiwanie leku Fiasp
Ten lek należy wstrzykiwać pod skórę (wstrzyknięcie podskórne) lub stosować we wlewie ciągłym za pomocą pompy. Podawanie za pomocą pompy wymaga uzyskania szczegółowego przeszkolenia od fachowego personelu medycznego.
Trzy proste sposoby pozwalające uniknąć małego lub dużego stężenia cukru we krwi:
Pacjenci w podeszłym wieku (w wieku ≥ 65 lat)
Lek Fiasp można stosować u pacjentów w podeszłym wieku. W tym przypadku ważna jest stała kontrola stężenia glukozy we krwi oraz dostosowanie dawki insuliny do indywidualnych potrzeb pacjenta. Doświadczenie związane z leczeniem pacjentów w wieku 75 lat i powyżej jest ograniczone.
Zaburzenia czynności nerek i wątroby
W tym przapadku ważna jest stała kontrola stężenia glukozy we krwi oraz dostosowanie dawki insuliny do indywidualnych potrzeb pacjenta, ponieważ zaburzenia czynności nerek i wątroby mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę.
Kiedy nie stosować leku Fiasp?
Leku Fiasp nie należy stosować:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Fiasp może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
W przypadku wystąpienia poważnej reakcji uczuleniowej na lek Fiasp lub którykolwiek ze składników leku Fiasp należy zaprzestać stosowania tego leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy ciężkiej reakcji uczuleniowej to:
Ogólne działania niepożądane związane z cukrzycą:
Występuje dość często z powodu spożycia alkoholu, podania zbyt dużej dawki insuliny, intensywnego wysiłku fizycznego czy niedostatecznego posiłku. W przypadku ciężkiego przebiegu może dojśc do upośledzenia czynności mózgu oraz stanowić zagrożenie dla życia. Objawami świadczącymi o zbyt niskim stężeniu cukru we krwi są: bóle głowy, zaburzenia mowy, szybkie bicie serca, uczucie zimna, drżenie, niepokój, stan splątania, silny głód, zmęczenie czy trudności w widzeniu.
Występuje z powodu spożycia większego niż dotąd posiłku, zbyt słabego wysiłku fizycznego, spożycia alkoholu, zakażenia lub gorączki, zastosowania zbyt małej dawki insuliny, pominięcia dawki insuliny lub zaprzestania przyjmowania insuliny bez omówienia z lekarzem. Stopniowo ukazującymi się objawami świadczącymi o zbyt wysokim stężeniu cukru we krwi są: zaczerwieniona, sucha skóra, uczucie senności i zmęczenia, suchość w ustach i zapach owoców (acetonu) w wydychanym powietrzu, częste parcie na mocz, pragnienie, brak apetytu, nudności lub wymioty.
Inne działania niepożądane:
Częste (mniej niż 1 na 10 osób):
Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 osób):
Przed zastosowaniem leku Fiasp należy omówić z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Lek Fiasp może być stosowany w okresie ciąży, jednak zalecana jest stała kontrola i monitorowanie stężenia cukru we krwi. W pierwszym trymestrze ciąży odnotowano zmiejszone zapotrzebowanie na insulinę, natomiast zwiększone w czasie trymestru drugiego i trzeciego. Po porodzie konieczna może być zmiana dawki insuliny, ponieważ zapotrzebowanie na insulinę zazwyczaj gwałtownie wraca do poziomu sprzed okresu ciąży.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Fiasp można stosować u kobiet podczas karmienia piersią, jednak należy dostosować odpowienio dawkę leku.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Leki powodujące spadek stężenia cukru we krwi (hipoglikemia):
Leki powodujące wzrost stężenia cukru we krwi (hiperglikemia):
Leki powodujące zarówno wzrost, jak i spadek stężenia cukru we krwi:
Pioglitazon (doustny lek przeciwcukrzycowy stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2), preparat ten w skojarzeniu z insuliną u niektórych pacjentów z długotrwałą cukrzycą typu 2 i chorobą serca lub wcześniejszym udarem, może powodować niewydolność serca.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Alkohol może nasilać lub zmniejszać hipoglikemizujące działanie insuliny. Należy częściej niż zwykle monitorować stężenie cukru we krwi.
Niski poziom cukru we krwi, może doprowadzić do zaburzeń koncentracji, co negatywniie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, używania narzędzi lub obsługiwania urządzeń. Pacjent musi zapytać lekarza o możliwość prowadzenia pojazdów, w przypadku gdy za często występuje u niego małe stężenie cukru we krwi lub ma trudności w rozpoznawaniu objawów.
Jak przechowywać lek Fiasp?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przed pierwszym użyciem:
Przed pierwszym użyciem lek należy przechowywać w lodówce (2°C – 8°C), z dala od elementu chłodzącego. Nie zamrażać. Przechowywać fiolkę w opakowaniu kartonowym w celu ochrony przed światłem.
Po pierwszym otwarciu lub jako doraźny zapas:
Fiolkę można nosić przy sobie i przechowywać w temperaturze pokojowej poniżej 30°C lub w lodówce (2°C – 8°C) do czasu 4 tygodni (wliczając czas przechowywania w zbiorniku pompy insulinowej). Fiolki przechowywać w kartonowym opakowaniu zewnętrznym, co pozwala chronić przed światłem.