Lovasterol zawiera substancję czynną lowastatynę. Lowastatyna stosowana w połączeniu z dietą obniża poziom lipidów we krwi.
Nazwa | Lovasterol |
Nazwa międzynarodowa | Lovastatinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki |
Skład - substancja czynna | Lowastatyna |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Zmniejszające stężenie cholesterolu we krwi |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności | Zaleca się okresowe przerwanie leczenia lowastatyną w takich przypadkach jak:
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Często (u mniej niż 1 na 10 pacjentów) |
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Lek Lovasterol jest przeciwwskazany w ciąży. |
Karmienie piersią | Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować leku Lovasterol. |
Dzieci | Nie należy stosować leku Lovasterol u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Z uwagi na występowanie działań niepożądanych takich jak zawroty głowy należy poinformować pacjenta o niebezpieczeństwie związanym z prowadzeniemi pojazdów i obsługiwaniem maszyn. Należy zachować ostrożność szczególnie w początkowym okresie leczenia. |
Jak działa lek Lovasterol?
Lowastatyna zawarta w leku Lovasterol jest nieaktywnym farmakologicznie laktonem kwasu hydroksylowego, będącego bardzo silnym inhibitorem syntezy endogennego cholesterolu; jest środkiem zmniejszającym stężenie cholesterolu. Po wchłonięciu w przewodzie pokarmowym lowastatyna jest szybko hydrolizowana do beta - hydroksykwasu, który jest inhibitorem kompetencyjnym reduktazy 3 - hydroksy - 3 - metyloglutarylokoenzymy A (HMG - CoA). Enzym ten katalizuje jeden z początkowych, wpływających na szybkość syntezy etapów biosyntezy cholesterolu w organizmie. W badaniech klinicznych wykazano, że lowastatyna zmniejsza całkowite stężenie cholesterolu w osoczu oraz stężenie cholesterolu zawartego we frakcjach LDL i VLDL. Ponadto lowastatyna w średnim stopniu zwiększa stężenie cholesterolu zawartego we frakcji HDL oraz zmniejsza stężenie trójglicerydów w osoczu.
Kiedy stosuje się lek Lovasterol?
Lek Lovasterol stosuje się:
Jak stosować lek Lovasterol?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmacauty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pacjenci z nasiloną hipercholesterolemią
Pacjenci z łagodną lub umiarkowaną hipercholesterolemią
Pacjenci stosujący leki immunosupresyjne
Pacjenci z niewydolnością nerek
Przedawkowanie
W razie przedawkowania lowastatyny mogą wystąpić objawy niepożądane ale o większym nasileniu niż normalnie. Największe dawki jakich została przyjęta lowastatyna wynosiły 5 - 6 g. Po takich dawkach u pacjentów nie wystąpiły swoiste objawy niepożądane. Wszyscy powrócili do zdrowia. Brak jest specyficznej odtrutki w przypadku przedawkowania lowastatyny. Należy zastosować ogólne zasady leczenia ostrych zatruć i monitorować czynności wątroby. Nie wiadomo czy lowastatyna i jej metabolity są usuwane z krwi za pomocą dializy.
Pominięcie zastosowania leku
Kolejną dawkę leku należy przyjąć o ustalonej porze. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku
Leczenie zaburzeń i chorób w których stosuje się lowastatynę jest długotrwałe. Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej.
Kiedy nie stosować leku Lovasterol?
Nie należy stosować leku Lovastatin, kiedy wystąpi:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Lovasterol może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast skontaktować się z lekrzem lub farmaceutą, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych.
Często (u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 pacjentów):
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Przed rozpoczęciem leczenia lowastatyną należy prowadzić leczenie niefarmakologiczne z zachowaniem odpowiedniej diety, zwiększeniem aktywność fizycznej, zmniejszeniem masy ciała.
Zaleca się okresowe przerwanie leczenia lowastatyną w takich przypadkach jak:
Cukrzyca
Niektóre dane sugerują, że wszystkie leki z grupy statyn zwiększają stężenie glukozy we krwi i u niektórych pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia cukrzycy w przyszłości, mogą powodować hiperglikemię o nasileniu wymagającym odpowiedniej opieki diabetologicznej. Nad tym ryzykiem przeważa jednak korzyść w postaci zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób naczyniowych, a zatem nie powinno się z tego powodu przerywać leczenia statynami.
Wpływ na mięśnie
Lowastatyna, podobnie jak inne ingibiotry reduktazy HMG - CoA, może niekiedy wywołać miopatię objawiającą się bólami mięśni, tkliwością lub osłabieniem, z towarzyszącym zwiększeniem aktywności kinazy kreatynowej (CK), nawet dziesięciokrotnie przekraczającej górną granicę wartości prawidłowych. Miopatia czasem przekształaca się w rabdomiolizę z lub bez ostrej niewydolności nerek spowodowanej mioglobinurią. Odnotowano rzadkie przypadki zgonów. Duża aktywność inhibiotrów reduktazy HMG - CoA w osoczu zwiększa ryzyko wystąpienia miopatii
Ryzyko wystąpienia miopatii/ rabdomiolizy jest większe jeśli lowastatynę stosuje się jednocześnie z następującymi substancjami:
Ryzyko wystąpienia miopatii/ rabdomiolizy jest zależne od dawki. W badaniach klinicznych (EXCEL), w trakcie których pacjenci byli pod ścisłą kontrolą oraz nie otrzymywali niektórych produktów leczniczych powodujących interakcje, stwierdzono jeden przypadek miopatii wśród 4933 pacjentów przyjmujących lowastatynę w dawce 20 - 40 mg na dobe przez 48 tygodni i 4 przypadki w grupie 1649 pacjentów przyjmujących lowastatynę w dawce 80 mg na dobę.
Wpływ na wątrobę
Wstępne badania klinoczne wykazały znaczne zwiększenie aktywności aminotransferaz u niektóych pacjentów. Odchylenia te występowały najczęściej po 3- 12 miesiącach stosowania lowastatyny. Nie stwierdzono przy tym żółtaczki, ani innych objawów klinicznych.
Zaleca się oznaczanie aktywności aminotransferaz u pacjentów przed zastosowaniem lowastatyny oraz okresową kontrolę tych aktywności w czasie leczenia, zwłaszcza u pacjentów z nieprawidłowymi wynikami testów czynnościowych wątroby lub spożywających znaczne ilości alkoholu oraz, u których dawka została zwiększona do 40 mg na dobę lub więcej. Jeśli aktywność aminotransferaz w surowicy przekroczy trzykrotnie górną granicę normy, należy rozważyć korzyści z leczenia w stosunku do ryzyka. Lowastatynę należy ostrożnie stosowac u pacjentów, którzy przebyli choroby wątroby. Czynna choroba wątroby jest przeciwwskazaniem do stosowania produktu leczniczego.
Wpływ na narząd wzroku
Brak wpływu.
Pacjenci w podeszłym wieku
W badaniu klinicznym poświęconym stosowaniu lowastatyny u pacjentów powyżej 60 lat stwierdzono podobną skuteczność produktu leczniczego jak u pacjentów młodszych oraz nie stwierdzono zwiększenia częstości występowania objawów niepożądanych ani odchyleń w badaniach laboratoryjnych.
Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna
Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna jest chorobą rzadką. Lowastatyna w tych przypadkach jest mniej skuteczna. Prawdopodobną przyczyną jest brak aktywnych receptorów LDL. U osób z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną lowstatyna częściej powoduje wzrost poziomu aminotransferaz w surowicy.
Hipertriglicerydemia
Lowastatyna jedynie umiarkowanie zmniejsza stężęnie triglicerydów i nie jest zalecana do leczenia zaburzeń, których głównym objawem jest hipertriglicerydemia.
Śródmiąższowa choroba płuc
W pojedyńczych przypadkach u pacjentów leczonych niektórymi statynami występowała śródmiąższowa choroba płuc. Objawami mogą być duszność, nieproduktywny kaszel i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Jeśli istnieje podejrzenie wystąpienia śródmiąższowego zapalenia płuc leczenie statynami należy przerwać.
Lek Lovasterol zawiera laktozę. Nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktozy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania galaktozy - laktozy.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Produkt jest przeciwwskazany w ciąży. Bezpieczeństwo stosowania lowastatyny u kobiet w ciąży nie zostało określone. Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących stosowania lowastatyny u kobiet w ciąży. Stwierdzono rzadkie przypadki występowania wad wrodzonych u noworodków matek, które w czasie ciąży przyjmowały inhibiotry reduktazy HMG - CoA.
Jeśli pacjentka karmi piersią powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak badań dotyczących przenikania lowastatyny lub jej metabolitów do mleka kobiet karmiących dlatego w czasie karmienia lek należy odstawić.
Zawsze należy poinformowac swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Lowastatyna jest metabolizowana przez izoenzym CYP3A4, ale nie działa hamująco na ten izoenzym. Należy więc oczekiwać,że nie będzie wpływała na stężenie innych leów metabolizowanych przez CYP3A4 w osoczu. Substancje będące silnymi inhibiotorami CYP3A4 zwiększają ryzyko wystąpienia miopatii poprzez zmniejszenie wydalania lowastatyny. Do nich należą: mibefradil, itrakonazol, ketokonazol, erytromycyna, klarytromycyna, telitromycyna, inhibiotry proteazy wirusa HIV, nefazodon, cyklosporyna, danazol.
Ryzyko miopatii jest zwiększone podczas stosowania następujących produktów leczniczych zmniejszających stężenie lipidów we krwi: gemfibrozyl, inne fibraty, niacyna.
Jednoczesne stosowanie amiodaronu lub werapmilu (lecz nie innych produktów blokujących kanał wapniowy) z dużymi dawkami produktów leczniczych z grupy inhibitorów reduktazy HGM - CaA zwiększa ryzyko miopatii.
Ryzyko miopatii, w tym rabdmiolizy, może być zwiększone podczas jednoczesnego podawania kwasu fusydowego ze statynami. Mechanizm leżący u podłoża tej interakcji jest nieznany. Istnieją doniesienia o przypadkach rabdomiolizy ( w tym zakończonej zgonem) wśród pacjentów leczonych tym połączeniem. U pacjentów, u których podawanie kwasu fusydowego ogólnoustrojowo uważa się za konieczne, leczenie lowastatyną należy przerwać na czas leczenia kwasem fusydowym.
Bardzo duze ilości soku grejpfrutowego zwiększają aktywność hamującą reduktazy HMG - CoA.
Podczas jednoczesnego stosowania lowastatyny i pochodnych kumaryny może nastąpić u niektórych pacjentów wydłużenie czasu protrombinowego. Jeśli wskazane jest u tych pacjentów stosowanie leków przeciwzakrzepowych, czas protorombinowy należy oznaczyć przed podawaniem lowastatny, a potem okresowo w czasie leczenia, w celu upewnienia się, że nie nastąpiła istotna zmiana czasu protrombinowego. Gdy czas ten jest stabilny, można go kontrolować w takich odstępach, jakie są zwykle zalecane u pacjentów leczonych przeciwzakrzepowymi pochodnymi kumaryny. Taką samą procedurę należy powtórzyć, jeśli zmienia się dawkę lowastatyny.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Brak danych.
Z uwagi na występowanie działań niepożądanych takich jak zawroty głowy należy poinformować pacjenta o niebezpieczeństwie związanym z prowadzeniemi pojazdów i obsługiwaniem maszyn. Należy zachować ostrożność szczególnie w początkowym okresie leczenia.
Jak przechowywać lek Lovasterol?
Lek Lovasterol należy przechowywać: