Poradnik
lub
Ulubione0 produktów
Zaloguj się lub załóż konto, aby mieć dostęp do Listy życzeń i zapisywać ulubione produkty na Twoim koncie.
Lek Azitrox zawiera azytromycynę, która jest antybiotykiem z grupy makrolidów. Stosowany jest między innymi w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, ostrym zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich.
Nazwa | Azitrox 500 |
Nazwa międzynarodowa | Azithromycinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 500 mg |
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | Azytromycyna |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Przeciwbakteryjne |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania | Uczulenie na azytromycynę lub inny antybiotyk makrolidowy, taki jak erytromycyna lub klarytromycyna, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. |
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Często (u 1 do 10 na 100 pacjentów):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Leku tego nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że zostało to zalecone przez lekarza. |
Karmienie piersią | Lekarz przepisuje lek kobietom karmiącym piersią tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. |
Dzieci | Azitrox 500 tabletki powlekane jest zalecany do stosowania u dzieci tylko o masie ciała nie mniejszej niż 45 kg. Dla pozostałej grupy dzieci zaleca się stosowanie Azitrox Z w postaci proszku do sporządzania zawiesiny. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | W razie wystąpienia takich działań niepożądanych, jak zawroty głowy lub drgawki należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych. |
Jak działa lek Azitrox?
Lek Azitrox zawiera azytromycynę, która jest antybiotykiem z grupy makrolidów. Stosowany jest w celu leczenia zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę: między innymi zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich.
Kiedy stosuje się lek Azitrox?
Jak stosować lek Azitrox?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dorośli, młodzież i dzieci o masie ciała powyżej 45 kg
Zakażenia dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem rumienia wędrującego i trądziku pospolitego):
Rumień wędrujący:
dawka całkowita to 3 g i należy ją podać w następującym schemacie:
Trądzik pospolity o umiarkowanym nasileniu:
wyłącznie u dorosłych: dawka całkowita wynosi 6 g i jest zalecana do podania według następującego schematu:
Przed rozpoczęciem oraz w trakcie powyższej kuracji u pacjentów z trądzikiem pospolitym o umiarkowanym nasileniu konieczne jest monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych ze względu na przyjmowanie dużej dawki azytromycyny.
Ze względu na brak danych z kontrolowanych badań klinicznych, dotyczących powtarzania schematu leczenia trądziku pospolitego o umiarkowanym nasileniu, schemat ten (3 dni + 9 tygodni) może być u danego pacjenta zastosowany tylko raz.
Niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis:
Stosowanie leku Azitrox u pacjentów w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku dawkowanie leku jest takie samo, jak u pozostałych dorosłych. Ze względu na ryzyko wystąpienia chorób serca zaleca się ostrożność w stosowaniu leku u tych pacjentów.
Dzieci o masie ciała poniżej 45 kg
Lek Azitrox w postaci tabletek powlekanych stosuje się tylko u dzieci o masie ciała powyżej 45 kg. U dzieci o masie ciała poniżej 45 kg należy stosować azytromycynę w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.
Stosowanie leku Azitrox u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek lub wątroby, należy powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ może być konieczna zmiana dawki leku.
Azytromycyna jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z żółcią, zatem leku nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania azytromycyny u tych pacjentów.
Sposób podawania
Podanie doustne.
Azytromycynę należy podawać raz na dobę. Tabletki należy przyjmować w całości, co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Azitrox
W przypadku zastosowania większej dawki niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zbyt duże dawki mogą spowodować przemijającą utratę słuchu, silne nudności, wymioty i biegunkę.
Pominięcie zastosowania leku Azitrox
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć jak najszybciej. Następną dawkę należy zażyć w zwykłym czasie.
Przerwanie stosowania leku Azitrox
Lek należy przyjmować do końca zaleconego cyklu leczenia, nawet jeśli samopoczucie pacjenta ulegnie poprawie. Zbyt wczesne przerwanie leczenia może spowodować nawrót zakażenia. Również bakterie mogą stać się oporne na lek, co może spowodować późniejsze problemy z leczeniem.
Kiedy nie stosować leku Azitrox?
Leku Azitrox nie powinno się stosować w przypadku uczulenia na azytromycynę lub inny antybiotyk makrolidowy, taki jak erytromycyna lub klarytromycyna, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Azitrox może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy zaprzestać stosowania leku Azitrox i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych:
W trakcie stosowania leku Azitrox mogą wystąpić przedstawione niżej działania niepożądane, uszeregowane według częstości występowania.
Inne działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas leczenia azytromycyną:
Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Często (u 1 do 10 na 100 pacjentów):
Niezbyt częste (u 1 do 10 na 1 000 pacjentów):
Rzadkie (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):
Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania:
Działania niepożądane, których związek ze stosowaniem azytromycyny w zapobieganiu i leczeniu zakażenia Mycobacterium avium jest prawdopodobny:
Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Często (u 1 do 10 na 100 pacjentów):
Niezbyt często (u 1 do 10 na 1 000 pacjentów):
Przed stosowaniem leku Azitrox należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, gdy:
Jeśli pomimo leczenia objawy zakażenia nie ustępują lub pojawiają się objawy kolejnego zakażenia, np. grzybiczego, należy zwrócić się do lekarza.
Zakażenia wywołane przez paciorkowce
W leczeniu zapalenia gardła i migdałków podniebiennych spowodowanych przez paciorkowce lekiem z wyboru jest zazwyczaj penicylina.
Rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy
W przypadku wystąpienia biegunki należy to natychmiast zgłosić lekarzowi, gdyż może to być objaw rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy - powikłania występującego czasami podczas stosowania antybiotyków makrolidowych. Takie rozpoznanie lekarz powinien rozważyć u pacjentów, u których wystąpi biegunka po rozpoczęciu terapii azytromycyną. W przypadku rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy w wyniku stosowania azytromycyny konieczne może być odstawienie leku Azitrox i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Przeciwwskazaniem jest podawanie środków hamujących perystaltykę.
Długotrwałe stosowanie
Brak danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności azytromycyny stosowanej długotrwale w wymienionych wskazaniach. W przypadku szybko nawracających zakażeń, lekarz rozważy leczenie innym lekiem przeciwbakteryjnym.
Miastenia
Podczas leczenia azytromycyną obserwowano zaostrzenie miastenii lub wystąpienie zespołu miastenicznego.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lekarz przepisuje lek kobietom w ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy w jego opinii korzyść dla matki przeważa nad ryzykiem dla dziecka.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lekarz przepisuje lek kobietom karmiącym piersią tylko w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy w jego opinii korzyść dla matki przeważa nad ryzykiem dla dziecka.
Jeśli pacjent stosuje którykolwiek z wymienionych poniżej leków, powinien o tym powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie przed rozpoczęciem przyjmowania leku:
Tego leku nie należy stosować z alkaloidami sporyszu: ergotaminą, dihydroergotaminą (stosowane w leczeniu migreny), ponieważ może wystąpić zatrucie sporyszem (objawiające się swędzeniem kończyn, skurczami mięśni oraz martwicą tkanek rąk i stóp spowodowaną słabym krążeniem krwi).
Jeśli pacjent stosuje którykolwiek z następujących leków, należy powiedzieć o tym lekarzowi, gdyż może być konieczne zachowanie szczególnej ostrożności:
Azitrox z jedzeniem i piciem
Lek należy przyjmować doustnie raz na dobę, na pusty żołądek, minimum 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Brak danych.
W razie wystąpienia takich działań niepożądanych, jak zawroty głowy lub drgawki należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Jak przechowywać lek Azitrox?