Dexamethasone Krka jest glikokortykosteroidem syntetycznym. Glikokortykosteroidy są hormonami produkowanymi przez korę nadnerczy. Deksametazon wykazuje działanie antyalergiczne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz immunosupresyjne. Wpływa również na metabolizm, równowagę elektrolitową oraz czynność tkanek.
Nazwa | Dexamethasone Krka |
Nazwa międzynarodowa | Dexamethasonum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki |
Skład - substancja czynna | Deksametazon |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne |
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Lek Dexamethasone Krka powinien być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy lekarz zdecyduje, że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. |
Karmienie piersią | Decyzja dotycząca kontynuacji bądź zaprzestania karmienia piersią lub kontynuacji, bądź zaprzestania stosowania deksametazonu powinna zostać podjęta po rozważeniu korzyści karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści stosowania deksametazonu u matki. |
Dzieci | Lek może być stosowany tylko pod kontrolą lekarza. Lek nie powinien być stosowany rutynowo u wcześniaków z niewydolnością układu oddechowego. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Nie należy prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn po zastosowaniu leku, gdy pojawią się objawy niepożądane. |
Jak działa lek Dexamethasone Krka?
Dexamethasone Krka ma silne działanie przeciwzapalne oraz tak jak inne glikokortykosteroidy, deksametazon wykazuje działanie antyalergiczne, przeciwgorączkowe i immunosupresyjne. Wpływa również na metabolizm, równowagę elektrolitową oraz czynność tkanek.
Kiedy stosuje się lek Dexamethasone Krka?
Lek Dexamethasone Krka jest stosowany w leczeniu:
Jak stosować lek Dexamethasone Krka?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lekarz podejmuje decyzję, jak długo pacjent powinien stosować lek. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dawka leku i czas terapii powinny być ustalane w zależności od reakcji indywidualnych pacjentów oraz nasilenia choroby. Wskazane jest stosowanie najniższej skutecznej dawki, aby zminimalizować działania niepożądane. Zwykle stosuje się dawki od 0,5 mg do 10 mg na dobę, w zależności od leczonej choroby. W poważniejszych stanach chorobowych konieczne może być zastosowanie dawek powyżej 10 mg na dobę.
Lek Dexamethasone Krka występuje w postaci tabletek 4 mg, 8 mg, 20 mg i 40 mg, a tabletki można podzielić na połowy. Zapewnia to dodatkową moc 2 mg i 10 mg oraz ułatwia pacjentowi połknięcie.
Pacjent powinien przyjmować tabletki podczas lub po posiłku. Należy połknąć je w całości i popić wystarczającą ilością płynu. Dawkę dobową należy podawać w pojedynczej dawce rano. W przypadku pacjentów, u których ze względu na schorzenie wymagane jest leczenie wysoką dawką, konieczne jest przyjmowanie wielu dawek w ciągu doby w celu osiągnięcia maksymalnego działania leku. Dodatkowo, przy stosowaniu wysokich dawek, powinno się także spożywać małe i częste posiłki. Możliwe, że lekarz zaleci także stosowanie leków zobojętniających sok żołądkowy. Należy unikać alkoholu oraz kofeiny.
Dawkowanie w niektórych schorzeniach:
Zaburzenia czynności nerek:
Zaburzenia czynności wątroby:
Niedoczynność tarczycy:
Pacjenci w podeszłym wieku:
Dzieci i młodzież:
Leczenie długotrwałe:
Przerwanie leczenia:
W przypadku zbyt szybkiego odstawienia leku i wystąpienia niektórych z wymienionych objawów konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem.
Przedawkowanie:
W przypadku zażycia zbyt dużej ilości tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.
Pominięcie zastosowania leku:
Kiedy nie stosować leku Dexamethasone Krka?
Nie należy stosować leku Dexamethasone Krka w przypadku:
W trakcie leczenia dużymi dawkami desametazonu nie należy przeprowadzać szczepień szczepionkami żywymi ze względu na możliwość wystąpienia infekcji wirusowej.
Lekarz indywidualnie ustala ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Dexamethasone Krka może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy natychmiast poinformować lekarza o wystąpieniu poważnych problemów psychicznych. Mogą one wystąpić u około 5 na 100 osób przyjmujących deksametzon. Przykładowe objawy obejmują:
Należy natychmiast poinformować lekarza o występowaniu:
Inne objawy niepożądane o nieokreślonej częstotliwości:
Zakażenie COVID-19:
Depresja i choroby maniakalno-depresyjne:
Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą także wystąpić podczas przyjmowania leku Dexamethasone Krka. Mogą być one poważne. Pojawiają się w ciągu kilku dni lub tygodni od rozpoczęcia przyjmowania leku, zwłaszcza przy przyjmowaniu wysokich dawek. Większość z tych problemów znika po zmniejszeniu dawki lub zakończeniu terapii. Jednakże, jeżeli tego typu problemy się pojawią, mogą wymagać leczenia, dlatego istotne jest poinformowanie o jakichkolwiek objawach problemów ze zdrowiem psychicznym, zwłaszcza w przypadku depresji lub pojawienia się myśli samobójczych.
Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku w przypadku:
Leczenie lekiem Dexamethasone Krka powinno być wprowadzane jedynie w przypadku bardzo poważnych wskazań i gdy to konieczne z dodatkowym celowanym leczeniem przeciwinfekcyjnym w określonych schorzeniach:
Zaburzenia żołądka i jelit:
Ze względu na ryzyko perforacji jelita deksametazon musi być stosowany wyłącznie z nagłych wskazań i pod odpowiednią kontrolą w przypadku:
Oznaki podrażnienia otrzewnej po perforacji żołądka i jelit mogą nie wystąpić u pacjentów otrzymujących duże dawki glikokortykosteroidów.
Reakcja organizmu na zakażenia:
Leczenie lekiem Dexamethasone Krka może osłabić zdolność organizmu do zwalczania zakażenia. Może to niekiedy prowadzić do wystąpienia zakażeń wywołanych przez mikroorganizmy, które w zwykłych warunkach rzadko powodują zakażenie. Jeżeli w trakcie leczenia tym lekiem dojdzie do jakiegokolwiek zakażenia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Ospa i odra:
W trakcie przyjmowania leku należy unikać kontaktu z osobami chorymi na ospę wietrzną, półpasiec lub odrę. Należy poinformować lekarza o przebytych chorobach zakaźnych, takich jak odra lub ospa wietrzna oraz o szczepieniach na te choroby.
Nowotwór układu krwiotwórczego:
Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się objawy zespołu rozpadu guza, takie jak skurcze mięśni, osłabienie mięśni, splątanie, zaburzenia widzenia lub utrata wzroku oraz płytki oddech.
Nieostre widzenie lub zaburzenia widzenia:
Leczenie lekiem Dexamethasone Krka może spowodować chorioretinopatię. Jest to choroba oka powodująca pogorszenie ostrości lub zaburzenia widzenia. W razie objawów pogorszenia wzroku należy poinformować o tym fakcie lekarza.
Zapalenie ścięgna:
Leczenie lekiem Dexamethasone Krka może wywołać zapalenie ścięgna. W niezwykle rzadkich przypadkach może dojść do zerwania ścięgna. Ryzyko to wzrasta w przypadku kuracji z użyciem niektórych antybiotyków oraz problemów z nerkami. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku stwierdzenia bolesności, sztywności lub obrzęku stawów, lub ścięgien.
Miastenia:
Podczas leczenia określonego rodzaju porażenia mięśni na początku możliwe jest nasilenie się objawów.
Niedoczynność kory nadnerczy:
Terapia lekiem Dexamethasone Krka może prowadzić do niedoczynności kory nadnerczy. Może ona wpływać na skuteczność działania leku w sytuacjach stresu lub urazu, zabiegu chirurgicznego, porodu lub choroby. Organizm może nie być w stanie wtedy zareagować w naturalny dla siebie sposób na poważne obciążenia związane z wypadkiem, operacją, porodem lub chorobą. Jeżeli podczas lub po zakończeniu leczenia lekiem Dexamethasone Krka dojdzie do wypadku, choroby lub innych szczególnych okoliczności stanowiących fizyczne obciążenie dla organizmu, gdy konieczny jest zabieg, w tym też stomatologiczny lub szczepienie, należy poinformować prowadzącego leczenie lekarza o przyjmowaniu leku Dexamethasone Krka. W zależności od dawki i czasu trwania leczenia może utrzymywać się przez kilka miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet ponad rok od zakończenia leczenia lekiem Dexamethasone Krka.
Wykonywanie badań i testów:
Przyjmowanie leku Dexamethasone Krka może mieć wpływ na wyniki testów alergicznych, określających poziom hormonów, a także badań wykrywających zakażenia bakteryjne. Dlatego należy poinformować osobę wykonującą badanie o przyjmowaniu leku.
Stosowanie produktu Dekamethasone Krka może również prowadzić do dodatnich wyników w kontrolach antydopingowych.
Ograniczenie soli i suplementacja potasu:
W trakcie terapii lekiem Dexamethasone Krka lekarz może także zalecić ograniczenie ilości soli w diecie oraz suplementację potasu. Szczególnie podczas długotrwałego leczenia dużymi dawkami leku Dexamethasone Krka należy zwrócić uwagę na przyjmowanie wystarczającej ilości potasu, oraz ograniczenie spożycia sodu. Stężenie potasu we krwi powinno być kontrolowane przez lekarza.
Osoby w wieku podeszłym:
Niektóre skutki uboczne stosowania leku Dexamethasone Krka mogą być silniejsze, w szczególności zmniejszenie gęstości kości, nadciśnienie tętnicze, obniżenie stężenia potasu, cukrzyca, podatność na zakażenia i ścieńczenie skóry.
Dzieci i młodzież:
Podczas stosowania leku u dzieci istotne jest, by lekarz uważnie kontrolował wzrost i rozwój dzieci w krótkich odstępach czasu. Lek nie powinien być stosowany rutynowo u wcześniaków z niewydolnością układu oddechowego.
Praca serca:
Dexamethasone Krka stosowany w dużych dawkach może powodować zwolnienie pracy serca.
Reakcja anafilaktyczna:
Po zastosowaniu leku Dexamethasone Krka może pojawić się nadmierna reakcja układu odpornościowego.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Dexamethasone Krka powinien być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy lekarz zdecyduje, że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.
Jeśli podczas stosowania leku Dexamethasone Krka pacjentka dowie się, że jest w ciąży, nie powinna zaprzestawać stosowania leku, ale konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Deksametazon przenika przez łożysko. Badania na ciężarnych zwierzętach wykazały, że lek może powodować nieprawidłowy rozwój płodu, w tym rozszczep podniebienia, zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego oraz mieć niekorzystny wpływ na wzrost i rozwój mózgu. Nie ma jednak dowodów na to, że kortykosteroidy zwiększają częstotliwość występowania wad wrodzonych, takich jak rozszczep podniebienia lub wargi u ludzi.
U noworodków, które zostały poddane działaniu kortykosteroidów w okresie prenatalnym istnieje zwiększone ryzyko niedoczynności kory nadnerczy, która zazwyczaj samo ustępuje po porodzie i rzadko ma znaczenie kliniczne.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Decyzja dotycząca kontynuacji bądź zaprzestania karmienia piersią lub kontynuacji, bądź zaprzestania stosowania deksametazonu powinna zostać podjęta po rozważeniu korzyści karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści stosowania deksametazonu u matki.
Glikokortykosteroidy przenikają do mleka matki. Informacje na temat obecności deksametazonu w mleku matki są jednak niewystarczające. Niewykluczone jest więc zagrożenie dla dzieci pobierających pokarm. Może wystąpić u nich w pewnym stopniu upośledzenie kory nadnerczy.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są, będą lub były przyjmowane.
Nie należy stosować leku Dexamethasone Krka łącznie z:
Dexamethasone Krka z jedzeniem i piciem:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Należy unikać spożywania napojów zawierających alkohol lub kofeinę.
Lek Dexamethasone Krka może powodować stan dezorientacji, halucynacje, zawroty głowy, senność, zmęczenie, omdlenie oraz niewyraźne widzenie. Pacjenci, u których występują te objawy, nie powinni prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn w trakcie przyjmowania tego leku.
Jak przechowywać lek Dexamethasone Krka?