Poradnik
a
tabletki na alergie
Dostępnych jest kilka substancji, które łagodzą objawy alergii: cetyryzyna, lewocetyryzna, loradatyna, desloratadyna, bilastyna, feksofenadyna. Są to bezpieczne leki bez recepty, które wystarczy stosować raz na dobę o dowolnej porze. Działają nawet do 24 godzin.
krople do nosa
Katar sienny jest najczęstszą chorobą alergiczną. Leki podawane do nosa działają szybko i zapewniają ulgę przez wiele godzin. Łagodzą objawy takie jak kichanie, świąd, uczucie zatkanego nosa. Bez recepty dostępne są dwa rodzaje leków: niesterydowe i sterydowe.

Niesterydowe

Produkty niesterydowe zawierają substancje przeciwalergiczne takie jak kromoglikan i azelastyna. Często podaje się również stosowane w przeziębieniu leki obkurczające śluzówkę nosa takie jak: ksylometazolina i oksymetazolina.

Sterydowe

Leki sterydowe zawierają w swoim składzie mometazon. Są dostępne bez recepty dopiero od kilku lat. Sterydy są bezpieczne w stosowaniu i mają szerokie działanie. Leczą objawy oraz zapobiegają powikłaniom alergicznego nieżytu nosa.
krople do oczu
Leki podawane do oczu poleca się osobom z łzawieniem, świądem i obrzękiem powiek. To częste objawy alergii sezonowej. Warto stosować krople z kromoglikanem, azelastyną czy olapatadyną. Łagodzą one dokuczliwe objawy, nawilżają i ograniczają dostawanie się alergenów do oka.
alergia u dzieci
W leczeniu alergii u dzieci powyżej 6 r.ż. stosuje się te same substancje co u dorosłych, lecz w mniejszych dawkach. Preparaty te występują w postaciach ułatwiających przyjmowanie, np. jako tabletki rozpadające się w ustach. U dzieci można stosować również leki miejscowe.
ziola na alergie
Fitoterapia zdobywa coraz większą popularność w leczeniu alergii. Wśród ziół na alergię wyróżnia się: czarnuszkę, tarczycę bajkalską, rumianek, wiesiołek i pokrzywę. Zioła polecane są również w profilaktyce. Regularne stosowanie może ograniczyć dokuczliwe objawy alergii.
kapiel i pranie
W sezonie pylenia alergeny osadzają się na ubraniach, dlatego nawet w pomieszczeniach mogą wywoływać objawy alergii. Po powrocie do domu warto wziąć prysznic, zmienić i wyprać ubranie. Wybieraj takie produkty, które usuną alergeny z tkanin i same nie wywołają reakcji alergicznej.

Dowiedz się więcej w poradniku

Czytaj porady naszych ekspertów

Wszystko, co musisz wiedzieć o alergiiAlergia to reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Jakie są jej objawy? Czy alergię można skutecznie leczyć? Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy o tej chorobie.
wszystko o alergii
Co teraz pyli? Kalendarz pyleń 2024Problem alergii wziewnej dotyczy dużej części naszego społeczeństwa. Znajomość kalendarza pylenia pomoże Ci w walce z alergią. Zajrzyj do naszego artykułu i sprawdź, co teraz pyli.
kalendarz pylen
Zioła w leczeniu alergiiNa alergię cierpi nawet 40% Polaków. Jakie zioła działają przeciwalergicznie? Czy możesz stosować je zamiast leków? Dowiedz się, które rośliny pomogą Ci w łagodzeniu objawów.
ziola na alergie
Alergia w ciąży. Jak ją leczyć?Nawet 30% kobiet w wieku prokreacyjnym cierpi na alergię. Obniża ona komfort życia oraz może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Jak złagodzić dolegliwości i jakie leki wybrać?
alergia w ciazy
zapytaj-farmaceute
Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki