Krótka data ważności a bezpieczeństwo stosowania
W ofercie aptek internetowych dostępne są produkty oznaczone jako krótkie daty. Co to oznacza dla pacjenta? Produkty, które mają krótki termin przydatności, są to produkty w pełni wartościowe. Data ważności, określona przez producenta mówi o tym, do jakiego czasu preparat zachowuje trwałość substancji czynnych oraz czystość mikrobiologiczną. Uwarunkowane jest to również odpowiednim przechowywaniem poszczególnych produktów. Preparaty takie można bezpiecznie spożywać czy używać do końca terminu ważności.
Krótki termin przydatności – na co zwrócić uwagę?
Decydując się na produkty z krótką datą ważności, należy zastanowić się oraz przeanalizować na ile potrzebujemy danego preparatu i czy zdążymy zużyć opakowanie do momentu upływu jego terminu przydatności. Główne kryteria, jakimi należy się kierować to:
- objętość lub zawartość opakowania,
- jak często/w jakiej ilości używany jest preparat,
- jaki czas pozostał do końca daty ważności.
Po upewnieniu się, że produkt zostanie wykorzystany przed końcem upływu daty ważności, można bez obaw dokonać zakupu. Działanie preparatów z krótkim terminem przydatności, jest takie samo jak tych z długim. Różnica polega jedynie na czasie, jaki pozostał do bezpiecznego stosowania produktów.
Data ważności – jak odczytać?
Producenci mają obowiązek umieszczenia na opakowaniu bądź bezpośrednio na produkcie daty ważności. Znaleźć ją można na przykład na zgrzewce lub jest wybita na blistrze. Format daty jest określony przez dzień, miesiąc i rok. Jeśli na opakowaniu widnieje tylko miesiąc i rok oznacza to, że produkt można stosować do ostatniego dnia wskazanego miesiąca.
Co w sytuacji, gdy nie można odczytać daty ważności na opakowaniu? Na niektórych kosmetykach można znaleźć oznakowanie w kształcie otwartego słoiczka z cyfrą. Jest to znak PAO (ang. Period After Opening), który określa termin przydatności, przez jaki można stosować produkt. Cyfra na słoiczku oznacza liczbę miesięcy, przez które kosmetyk zachowuje swoje właściwości i można bez obaw go używać. Oznaczenie PAO stosuje się dla kosmetyków, których minimalny termin przydatności przekracza 30 miesięcy. Podany czas należy liczyć od momentu otwarcia opakowania.
„Należy spożyć do” a „Najlepiej spożyć/zużyć przed”
Wszyscy producenci środków spożywczych mają obowiązek podawania trwałości określonego produktu. Na produktach można dopatrzyć się różnych oznaczeń dotyczących terminu przydatności:
- Należy spożyć do …
- Najlepiej spożyć/zużyć przed …
Rozbieżność pomiędzy tymi dwoma sposobami podawania daty na opakowaniu jest znacząca. Sformułowanie „Należy spożyć do” określa termin przydatności do spożycia. Umieszczane jest na produktach nietrwałych. Po przekroczeniu terminu przydatności producent nie daje już gwarancji bezpieczeństwa stosowania, tym samym produkt nie nadaje się do spożycia. Określenie „Najlepiej spożyć/zużyć przed” odnosi się do daty minimalnej trwałości. Oznacza ona, że przy odpowiednim przechowywaniu preparatów, zachowują one swoje właściwości. Po upływie terminu minimalnej trwałości produkty nadal można spożywać/używać, jednak mogą, tracić swoje walory, takie jak zapach, smak czy konsystencję.
Krótka data – korzyści zakupu
Gemini oferuje różnego rodzaju produkty, których termin ważności niedługo się skończy. Mogą to być między innymi środki spożywcze, suplementy diety, leki czy kosmetyki. Zaletą produktów z krótką datą ważności jest ich cena. Jest ona obniżona względem preparatów z długą datą, przy czym oba produkty są w pełni wartościowe. Można więc je bez obaw stosować do momentu utraty ważności. Cena jest umieszczona, a termin ważności dokładnie wyszczególniony przy każdym produkcie.