Lek Evra to preparat antykoncepcyjny, zawierający dwa rodzaje hormonów żeńskich: progestagen o nazwie norelgestromin i estrogen o nazwie etynyloestradiol. Lek ma postać systemu transdermalnego - kilkuwarstwowego plastra uwalniającego substancję leczniczą z zaprogramowaną szybkością przez określony czas.
Nazwa | Evra |
Nazwa międzynarodowa | Norelgestrominum + Ethinylestradiolum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 6 mg + 600 mcg (203 mikrogramy + 33,9 mikrogramów)/ 24 godziny |
Postać | System transdermalny, plaster |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze | Warstwa tylna
Warstwa środkowa
Warstwa trzecia
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Złożony środek antykoncepcyjny, zawierający dwa żeńskie hormony płciowe. |
Zastosowanie | Zapobieganie ciąży. |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
Należy natychmiast zgłosić się do lekarza jeśli pacjentka zauważy możliwe objawy wystąpienia zakrzepów krwi (zakrzepica żył głębokich w nogach), zakrzepy krwi w płucach (zatorowość płucna), zawał serca lub udar. Lek Evra, podobnie jak inne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Lek Evra, podobnie jak inne środki antykoncepcyjne, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów. Przed wykonaniem badań krwi lub moczu należy poinformować lekarza lub personel medyczny o stosowaniu leku Evra. |
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 kobiet):
Często (mogą wystąpić u mniej niz 1 na 10 kobiet):
|
Możliwe interakcje z |
Leki wpływające na nieskuteczność działania leku Evra:
Lek Evra może zmniejszać skuteczność działaniatakich leków jak:
|
Ciąża | Nie należy stosować leku Evra w czasie ciąży lub gdy istnieje podejrzenie zajścia w ciążę. Po zajściu w ciążę należy niezwłocznie przerwać stosowanie tego leku. |
Karmienie piersią | Nie należy stosować leku Evra podczas karmienia piersią lub planowania karmienia. |
Dzieci | Leku Evra nie wolno stosować u dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem mięsiączkowania. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Podczas stosowania tego leku można prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny. |
Jak działa lek Evra?
Lek Evra zawiera dwa żeńskie hormony płciowe: norelgestromin i etynyloestradiol. Lek hamuje jajeczkowanie, przyczynia się do zmiany składu śluzu szyjkowego oraz zmiany właściwości śluzówki macicy, przez co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.
Kiedy stosuje się lek Evra?
Lek Evra stosuje się w zapobieganiu ciąży.
Jak stosować lek Evra?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Plaster Evra uwalnia substancje czynne przez 7 dni. Należy nosić tylko 1 plaster przez 7 dni i zmieniać go zawsze w ten sam dzień każdego tygodnia. Plaster Evra należy przyklejać w pierwszym, drugim i trzecim tygodniu cyklu. Nie stosuje się żadnego plastra w czwartym tygodniu. Przerwa pomiędzy okresami stosowania plastrów nie możę wynosić więcej niż 7 kolejnych dni.
Rozpoczęcie stosowania leku Evra
Pierwszy plaster antykoncepcyjny należy przykleić w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia miesiączki. Jeżeli plaster został przyklejony po pierwszej dobie miesiączki, należy stosować niehormonalny środek antykoncepcyjny aż do 8 dnia cyklu, kiedy należy zmienić plaster. Zmiany plastra musi przypadać zawsze w ten sam dzień każdego tygodnia. Dzień, w którym przykleja się pierwszy plaster stanowi "Dzień 1."
Naklejanie plastra Evra
Plastry należy naklejać na czystą, suchą, zdrową i nieowłosioną skórę. Nie należy ciąć plastra na mniejsze kawałki ani naruszać go w jakikolwiek sposób. Plastry można naklejać na jedno z wybranych miejsc:
Plastra nigdy nie wolno umieszczać na piersiach. Aby uniknąć podrażnienia skóy, nie należy przklejać nowego plastra dokładnie na to samo miejsce, w którym przyklejony był poprzedni plaster.
Lek Evra ma postać plastrów z tworzywa sztucznego przylepianych na skórę. Każdy plaster znajduje się w szczelnie zamkniętej saszetce ochronnej. Należy otworzyć saszetkę rozdzierając ją wzdłuż brzegu (nie wolno używać nożyczek) a następnie uchwycić mocno róg plastra i wyjąć go z saszetki. Plastry mogą przyklejać się do wewnętrznej strony saszetki - należy zachować ostrożność, by przypadkowo nie usunąć przezroczystej folii podczas wyjmowania plastra. Należy odkleić połowę przezroczystej folii ochronnej, uważając prz tym aby nie dotykać powierzchni klejącej plastra. Plaster należy przyłożyć do skóry a następnie usunąć pozostałą połowę folii ochronnej. Przycisnąć plaster mocno dłonią przez 10 sekund, upewniając się, że jego brzegi dobrze przylegają do skóry. Plaster musi ściśle przylegać do skóry, żeby prawidłowo działał. Należy codziennie sprawdzać, czy plaster nie odpadł.
Zmiana plastra Evra
Każdy plaster należy nosić stale przez 7 dni, aż do czasu jego zmiany na nowy. Przed naklejeniem nowego plastra, należy usunąć poprzedni. Nowy plaster należy nakleić 8 dnia, a kolejny 15 dnia cylku. Od 22 do 28 dnia cylku nie należy nosić plastra. W tym okresie powinno wystąpić krwawienie. Podczas tego tygodnia kobieta jest zabezpieczona przed zajściem w ciążę tylko w przypadku, gdy w zalecanym czasie przyklei następny plaster. Kolejny czterotygodniowy cykl rozpoczynamy przyklejając nowy plaster w normalnie przypadającym "Dniu zmiany plastra", to znaczy następnego dnia po Dniu 28. Należy to zrobić niezależnie od momentu, kiedy krwawienie rozpoczyna się lub kończy.
Jeżeli pacjentka chce zmienić "Dzień zmiany plastra" na inny dzień tygodnia, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Codzienne czynności podczas stosowania plastrów:
Pominięcie zmiany plastra
Na początku każdego cyklu (Tydzień pierwszy (Dzień 1.):
W środku cyklu (Tydzień 2. lub 3.):
Przez więcej niż 2 dni (48 godzin lub więcej):
Przy końcu cyklu (Tydzień 4.):
Zastosowanie więcej niż jednego plastra Evra
Konieczne jest usunięcie plastrów i natychmiastowy kontakt z lekarzem. Mogą pojawić się objawy:
Przerwanie stosowania leku Evra
Mogą wystąpić nieregularne lub skąpe krwawienia mięsięczne lub ich brak. Dzieje się tak zwykle w ciągu pierwszych 3 miesięcy, szczególnie w przypadkach, kiedy przed stosowaniem leku Evra krwawienia miesiączkowe były nieregularne. Nie należy przerywać stosowania plastrów nawet wtedy, gdy kontakty seksualne są rzadkie.
Kiedy nie stosować leku Evra?
Leku Evra nie należy stosować gdy u pacjenta występuje lub wystąpiła:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Evra może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy zaprzestać stosowania leku Evra i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych.
U wszystkich kobiet stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne zwiększone jest ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub zakrzepów krwi w tętnicach (tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe).
Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 kobiet):
Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 kobiet):
Niezbyt często (mogą wystapić u mniej niż 1 na 100 kobiet):
Rzadkie (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1000 kobiet):
Podczas pierwszych 3 cylki moga wystapić plamienia, delikatne krwawienia, tkliwośc piersi oraz nudności. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie.
W przypadku wystąpienia rozstroju żołądka objawiajacego się biegunką lub wymiotami, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Evra należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badań.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza lub farmaceutę jeżeli u pacjenta występuje:
Jeśli podczas stosowania leku Evra wystąpi lub pogorszy się jakiegokolwiek spośród następujących stanów, należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką:
Zakrzepy krwi
Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak Evra, jest związane ze zwiększeniem ryzyka powstania zakrzepów krwi, mogących tworzyć się:
Należy natychmiast zgłosić się do lekarza jeśli pacjentka zauważy możliwe objawy wystąpienia zakrzepów krwi (zakrzepica żył głębokich w nogach), zakrzepy krwi w płucach (zatorowość płucna), zawał serca lub udar takie jak:
Ryzyko wystąpienia szkodliwych zakrzepów krwi wywołanych stosowaniem leku Evra jest większe:
Po pierwszym roku ryzyko zmniejsza się, a jeśli pacjentka przestanie stosować lek Evra i wraca do normalnego poziomu w ciągu kilku tygodni.
Czynniki zwiększające ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach:
Czynniki zwiększające ryzyko powstania zakrzepów krwi w tętnicach:
Jeśli u pacjentki występuje więcej niż jeden z powyższych stanów lub jeżeli jakikolwiek z nich jest szczególnie ciężki, ryzyko powstania zakrzepów krwi może być jeszcze bardziej zwiększone. Należy poinformować lekarza jeśli jakikolwiek z powyższych stanów ulegnie zmianie w czasie stosowania leku Evra, np. pacjentka zacznie palić, u kogoś z najbliższej rodziny zostanie stwierdzona zakrzepica bez znanej przyczyny lub jeśli pacjentka znacznie przytyje.
Choroby przenoszone drogą płciową
Lek Evra nie chroni przed zakażeniem HIV (AIDS) ani żadnymi innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. chlamydiami, opryszczką narządów płciowych, brodawkami narządów płciowych, rzeżączką, wirusowym zapaleniem wątroby typu B oraz kiłą). W celu zabezpieczenia się przed tymi chorobami konieczne jest stosowanie prezerwatywy.
Ryzyko wystąpienia nowotworów
Lek Evra, podobnie jak inne środki antykoncepcyjne, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów takich jak:
Badania laboratoryjne
Przed wykonaniem badań krwi lub moczu należy poinformować lekarza lub personel medyczny o stosowaniu leku Evra. Lek może wpływać na wyniki kiektórych testów.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jesli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Evra w czasie ciąży lub gdy istnieje podejrzenie zajścia w ciążę. Po zajściu w ciążę należy niezwłocznie przerwać stosowanie tego leku.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Evra podczas karmienia piersią lub planowania karmienia.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Leki wpływające na nieskuteczność działania leku Evra:
Podczas stosowania leku Evra nie należy przyjmować ziołowych preperatów przeciwdepresyjnych zawieracjących w swoim składzie ziele dziurawca.
Lek Evra może zmniejszać skuteczność działaniania takich leków jak:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
brak informacji
Podczas stosowania tego leku można prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny.
Jak przechowywać lek Evra?