Lek Fostimon zawiera substancję czynną urofolitropinę (ludzki hormon folikulotropowy, FSH). Stosowany jest w celu stymulacji owulacji u kobiet, które nie reagowały na leczenie cytrynianem klomifenu.
Nazwa | Fostimon |
Nazwa międzynarodowa | Urofollitropinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 75 j.m. |
Postać | Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań |
Skład - substancja czynna | Urofolitropina |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Stymulacja owulacji u kobiet. |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
Jeśli odpowiednia reakcja na leczenie nie może być osiągnięta z powodu:
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
U pacjentek leczonych lekiem Fostimon:
Lek ten jest uzyskany z moczu ludzkiego. |
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10, ale więcej niż 1 na 100 pacjentów): |
Możliwe interakcje z | Nie przeprowadzono badań interakcji produktu leczniczego Fostimon z innymi produktami leczniczymi. |
Ciąża | Lek Fostimon nie powinien być stosowany w okresie ciąży. |
Karmienie piersią | Lek Fostimon nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią. |
Dzieci | Lek Fostimon nie jest przeznaczony dla dzieci. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Brak danych. |
Jak działa lek Fostimon?
Główne działanie FSH polega na pobudzaniu rozwoju i dojrzewania pęcherzyków Graafa.
Kiedy stosuje się lek Fostimon?
Lek Fostimon stosuje się w:
Jak stosować lek Fostimon?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Brak owulacji (włączając zespół policystycznych jajników, PCOS) u kobiet, które nie odpowiadały na leczenie cytrynianem klomifenu
Zazwyczaj dawka początkowa wynosi od 75 j.m. do 150 j.m. FSH (Fostimon) każdego dnia.
Dawka ta może być zwiększona, jeśli jest to konieczne, o 37,5 j.m. do 75 j.m. w odstępach 7 lub najlepiej 14 - dniowych, w celu uzyskania właściwej reakcji.
Maksymalna dawka dobowa FSH zazwyczaj nie przewyższa 225 j.m.
Jeśli po 4 tygodniach leczenia, lekarz nie stwierdzi odpowiedniej reakcji, leczenie należy przerwać.
W następnym cyklu leczenia, lekarz przepisze większą dawkę początkową.
Jeśli odpowiedź na leczenie jest zadowalająca (odpowiedni rozwój pęcherzyka), zostanie podane pojedyncze wstrzyknięcie innego leku (hCG), który stosowany jest w celu doprowadzenia do ostatecznego dojrzewania pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej. Wstrzyknięcie to należy wykonać od 24 do 48 godzin po ostatnim
wstrzyknięciu leku Fostimon. W dniu wstrzyknięcia hCG oraz w dniu następnym należy odbyć stosunek płciowy.
Jeśli odpowiedź na leczenie jest zbyt silna, leczenie zostanie przerwane i nie zostanie podane hCG. W następnym cyklu leczenia, lekarz zaleci mniejszą dawkę początkową.
Stymulacja wielopęcherzykowa u pacjentek poddawanych wspomaganiu rozrodu (ART.) jak np. zapłodnienie in vitro (IVF), transfer gamety do jajowodu (GIFT) i transfer zygoty do jajowodu (ZIFT)
O doborze dawki i sposobie podawania zadecyduje lekarz.
Podawanie leku Fostimon
Fostimon podawany jest w czasie wstrzyknięcia podskórnego lub domięśniowego.
Każda fiolka jest do jednorazowego użycia.
Roztwór należy wstrzyknąć zaraz po przygotowaniu.
Po przekazaniu stosownych wskazówek przez lekarza i po przeszkoleniu pacjentka może samodzielnie dokonywać wstrzyknięć leku.
Najpierw lekarz powinien:
Przed samodzielnym wstrzyknięciem leku Fostimon należy dokładnie przeczytać poniższe wskazówki.
Jak przygotować i wstrzyknąć lek Fostimon
Roztwór musi być przygotowany bezpośrednio przed wstrzyknięciem przy użyciu rozpuszczalnika (roztwór 0,9% chlorku sodu w wodzie do wstrzykiwań) dołączonego do każdego opakowania leku Fostimon.
Do przygotowania roztworu należy zapewnić czyste miejsce. Przed rozpoczęciem przygotowania roztworu należy dokładnie umyć ręce. Bardzo istotne jest, aby ręce i wszystkie elementy potrzebne do przygotowania roztworu były czyste.
Wszystkie potrzebne do przygotowania roztworu elementy należy ułożyć na czystej powierzchni:
Przygotowanie roztworu do wstrzyknięcia, z zastosowaniem strzykawki zawierającej rozpuszczalnik
1) Zdjąć osłonę z ampułko - strzykawki napełnionej rozpuszczalnikiem i nałożyć igłę przeznaczoną do sporządzenia roztworu (dłuższa igła). Odłożyć ostrożnie ampułko - strzykawkę nie dotykając igły.
2) Zdjąć aluminiowy kapsel z fiolki zawierającej proszek, a następnie zdezynfekować gumowy korek wacikiem nasączonym alkoholem.
3) Wstrzyknąć powoli zawartość ampułko - strzykawki do fiolki z proszkiem przez gumowy korek. Na ampułko - strzykawce znajduje się urządzenie zabezpieczające przed przypadkowym wyjęciem tłoka, jednocześnie ułatwiające obsługę ampułko - strzykawki.
4) Gdy proszek rozpuści się zupełnie (najczęściej następuje to natychmiast), ponownie nabrać roztwór do ampułko - strzykawki.
Roztwór musi być przejrzysty bez osadu.
Jeśli lekarz zalecił podskórne wstrzyknięcie więcej niż jednej fiolki leku Fostimon za jednym razem, należy powoli wstrzyknąć otrzymany roztwór z pierwszej fiolki do następnej fiolki zawierającej proszek i powtarzać wyżej opisane czynności aż do otrzymania zalecanej dawki. W 1 ml rozpuszczalnika można rozpuścić 3 fiolki leku Fostimon.
Wstrzyknięcie podskórne
Lekarz zaleci, w jaką część ciała należy wstrzykiwać lek (brzuch lub udo).
1) Usunąć igłę stosowaną do sporządzenia roztworu i nałożyć cieńszą i krótszą igłę stosowaną do wstrzykiwań podskórnych.
Uwaga: należy usunąć z ampułko - strzykawki z roztworem wszystkie pęcherzyki powietrza; w tym celu należy postukać lekko w ampułko - strzykawkę ustawioną igłą do góry (wtedy wszystkie pęcherzyki powietrza uniosą się w górę strzykawki), a następnie bardzo powoli przesuwać tłok strzykawki, aż niewielka kropla roztworu pojawi się na czubku igły.
2) Przetrzeć skórę około 4 - 5 cm wokół miejsca wstrzyknięcia wacikiem nasączonym płynem do dezynfekcji.
3) Uchwycić skórę palcami i wbić igłę pod kątem 45°.
4) W celu sprawdzenia, czy igła jest dobrze wbita należy delikatnie spróbować wyciągnąć tłok ampułko - strzykawki. Jeśli igła jest w dobrej pozycji, tłok będzie poruszał się z trudnością. Jeśli w ampułko - strzykawce pojawi się krew, oznacza to, że igła przebiła małe naczynie krwionośne. W takim przypadku należy wyjąć igłę i przycisnąć w to miejsce wacik z płynem dezynfekującym. Ampułko - strzykawkę należy usunąć i rozpocząć wszystkie czynności od początku z użyciem nowej fiolki leku Fostimon i nowej sterylnej strzykawki.
5) Jeśli igła jest prawidłowo wbita, należy wstrzykiwać zawartość ampułko - strzykawki powoli, regularnie naciskając na tłok.
6) Wyciągnąć igłę szybkim ruchem i przycisnąć miejsce wstrzyknięcia wacikiem. Delikatnie pocierać miejsce wstrzyknięcia w celu ułatwienia wchłonięcia leku w tkance podskórnej. Zaleca się nie zmieniać miejsca wstrzykiwania. Jednak nie należy wbijać igły w to samo miejsce więcej niż raz w miesiącu.
Usuwanie wszystkich zużytych elementów
Każdy niezużyty lek i wszystkie odpadki powinny być usunięte zgodnie z lokalnymi przepisami (po zakończeniu wstrzyknięcia, igły i puste ampułko - strzykawki powinny być usunięte do odpowiedniego pojemnika).
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Fostimon
Skutki przedawkowania leku Fostimon są nieznane, jednak można spodziewać się zespołu hiperstymulacji jajników. W przypadku zastosowania większej dawki leku Fostimon niż przepisana należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pominięcie zastosowania leku Fostimon
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Kiedy nie stosować leku Fostimon?
Nie należy stosować leku Fostimon w następujących u pacjentek:
Lek Fostimon jest przeciwwskazany również, jeśli odpowiednia reakcja na leczenie nie może być osiągnięta z powodu:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Fostimon może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):
Występowanie poronień w czasie leczenia gonadotropinami porównywalne jest z występowaniem poronień u kobiet z innymi zaburzeniami płodności. Zaobserwowano nieznacznie częstsze występowanie ciąży pozamacicznej i ciąży mnogiej.
W przypadku wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników, którego pierwszą oznaką jest ból w dolnych partiach brzucha oraz nudności, wymioty i przybranie na wadze, pacjentka powinna być zbadana przez lekarza tak szybko jak to możliwe.
Leczenie zwiększa ryzyko rozwoju zespołu hiperstymulacji jajników (ang. OHSS).
Nie zaleca się stosowania hCG w przypadkach, gdy pojawia się OHSS, w tym przypadku należy unikać stosunków płciowych, nawet z użyciem mechanicznych środków antykoncepcyjnych, przez co najmniej 4 dni.
U pacjentek leczonych lekiem Fostimon w celu wspomożenia owulacji we wspomaganiu rozrodu (ART), występowanie ciąż mnogich jest częste w porównaniu z naturalnymi metodami zapłodnienia.
U kobiet leczonych FSH, współczynnik występowania poronień jest wyższy niż u całej populacji. Częściej też występuje ciąża pozamaciczna.
Przed zastosowaniem leku Fostimon należy:
Szczególnie należy wykluczyć:
Należy uwzględnić występowanie wrodzonych wad rozwojowych, które może być nieznacznie częstsze po ART niż po naturalnym zapłodnieniu. Jest to prawdopodobnie spowodowane różnicami w cechach charakterystycznych dla obydwojga rodziców (np. wiek matki, cechy spermy) i ciążą mnogą.
U kobiet z rozpoznanymi czynnikami ryzyka zakrzepów z zatorami, jak wywiad rodzinny, znaczna otyłość lub skłonność do zakrzepicy, może występować zwiększone ryzyko żylnego lub tętniczego zakrzepu z zatorami podczas leczenia z zastosowaniem gonadotropin. U tych kobiet należy porównać korzyści i ryzyko podawania gonadotropin.
Lek ten jest uzyskany z moczu ludzkiego. Ryzyko przeniesienia do organizmu czynników zakaźnych, które mogą wywołać infekcję lub chorobę, nie może być zupełnie wykluczone, jednak jest bardzo ograniczone poprzez zastosowanie w procesie produkcji metod, które usuwają wirusy, szczególnie HIV, Herpesvirus i Papillomavirus.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Fostimon nie jest zalecany w okresie ciąży, choć brak dowodów działań teratogennych tego leku podczas kontrolowanej stymulacji jajników gonadotropinami uzyskanymi z moczu.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Fostimon nie jest zalecany w okresie laktacji. W czasie laktacji wydzielanie prolaktyny może spowodować osłabienie odpowiedzi na stymulację jajników.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Nie przeprowadzono badań interakcji produktu leczniczego Fostimon z innymi produktami leczniczymi u ludzi. Jednak należy spodziewać się, że jednoczesne podawanie produktu leczniczego Fostimon i cytrynianu klomifenu, może zwiększać liczbę powstających pęcherzyków.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Brak informacji na temat interakcji leku Fostimon z alkoholem.
Nie ma badań nad wpływem na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak jest mało prawdopodobne, że Fostimon ma wpływ na zdolność pacjentów do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Jak przechowywać lek Fostimon?