Lek Frisium 10 zawiera klobazam, należący do grupy leków zwanych benzodiazepinami. Wykazuje działanie przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe, dlatego stosowany jest m.in. w leczeniu lęku oraz wspomagająco w padaczce.
Nazwa | Frisium 10 |
Nazwa międzynarodowa | Clobasamum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 10 mg |
Postać | Tabletki |
Skład - substancja czynna | Klobazam |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo częste:
Częste:
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży, ani u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują antykoncepcji. |
Karmienie piersią | Stosowanie leku podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane. |
Dzieci | Powyżej 6 roku życia. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Działania niepożądane takie jak sedacja, niepamięć, osłabienie siły mięśniowej mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. |
Jak działa lek Frisium 10?
Klobazam to pochodna benzodiazepiny o działaniu przeciwlękowym i przeciwpadaczkowym.
Kiedy stosuje się lek Frisium 10?
Wskazaniem do stosowania leku jest:
Jak stosować lek Frisium 10?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Tabletki można przyjmować w całości, podzielone lub pokruszone i wymieszane z musem jabłkowym.
Lek można podawać niezależnie od posiłków.
Stany lękowe
Dorośli
Zalecana dawka początkowa wynosi zwykle 20 mg na dobę, w razie konieczności można ją zwiększyć do 30 mg
Pacjenci w podeszłym wieku
W tej grupie pacjentów lek może mocniej działać i częściej wywoływać działania niepożądane. Dlatego zaleca się stosowanie niskich dawek początkowych oraz stopniowego zwiększania dawki pod ścisłą kontrolą lekarza. Zazwyczaj dobowa dawka podtrzymująca 10 - 15 mg jest wystarczająca. Po uzyskaniu poprawy dawkę leku można zmniejszyć. Jeżeli dawka dobowa jest podzielona, większą jej część należy przyjmować wieczorem.
Rekomenduje się, aby czas trwania leczenia był możliwie najkrótszy, nie dłuższy niż 8 - 12 tygodni, z uwzględnieniem czasu stopniowej redukcji dawki. Maksymalnie po 4 tygodniach leczenia, a następnie w regularnych odstępach, należy dokonać ponownej oceny stanu pacjenta. Ma to na celu ustalenie zasadności dalszego stosowania leku.
W przypadku konieczności przedłużenia leczenia, specjalista powinien uwzględnić przerwy, aby nie dopuścić do rozwoju uzależnienia.
Padaczka w skojarzeniu z innymi lekami
Dorośli
Dawka początkowa to 5 - 15 mg na dobę, która może być stopniowo zwiększana do maksymalnie około 80 mg.
Dzieci powyżej 6 roku życia
Zalecana dawka początkowa to 5 mg na dobę. Dawka podtrzymująca 0,3 - 1 mg/ kg mc. jest zwykle wystarczająca.
Pacjenci w podeszłym wieku
Ze względu na zwiększoną podatność na działania niepożądane, zaleca się stosowanie niższych dawek początkowych i stopniowe zwiększanie dawki pod kontrolą lekarza.
Dawki nieprzekraczające 30 mg mogą być przyjmowane jednorazowo wieczorem. Jeżeli dawka dobowa jest podzielona, większą część należy przyjmować wieczorem.
Stan pacjenta powinien zostać skontrolowany po maksymalnie 4 tygodniach leczenia, a następnie w regularnych odstępach czasu. Lekarz oceni konieczność dalszego stosowania leku.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby
Lekarz zadecyduje o zastosowaniu niższych dawek początkowych i stopniowym ich zwiększaniu w związku z możliwym nasileniem działania leku oraz większą częstotliwością działań niepożądanych.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Frisium 10
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego oddziału ratunkowego, zabierając ze sobą opakowanie leku.
Objawy przedawkowania to:
Leczenie obejmuje płukanie żołądka, dożylne podawanie płynów oraz ogólne leczenie podtrzymujące poza kontrolowaniem świadomości, czynności oddechowej, tętna i ciśnienia krwi.
Pominięcie zastosowania leku Frisium 10
Pominiętą dawkę należy przyjąć możliwie najszybciej poza sytuacją, gdy zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia tej pominiętej.
Przerwanie stosowania leku Frisium 10
Nie należy samodzielnie przerywać leczenia lub zmniejszać dawki leku, ze względu na możliwość wystąpienia napadów drgawkowych lub innych objawów odstawienia.
Kiedy nie stosować leku Frisium 10?
Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Frisium 10 może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Bardzo częste (częściej niż u 1 na 10 osób):
Działanie te obserwowane są szczególnie na początku leczenia oraz podczas stosowania większych dawek.
Częste (rzadziej niż u 1 na 10 osób):
Niezbyt częste (rzadziej niż u 1 na 100 osób):
O nieznanej częstości:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Frisium 10 należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, zwłaszcza jeśli u pacjenta występuje:
Samobójstwo
Frisium 10 oraz inne leki uspokajające i nasenne zwiększają ryzyko wystąpienia myśli i prób samobójczych. W przypadku zaobserwowania takiej tendencji należy pilnie skontaktować się z lekarzem.
Jednoczesne stosowanie benzodiazepin i opioidów
Ze względu na ryzyko wystąpienia uspokojenia, depresji oddechowej, śpiączki, a nawet śmierci połączenie tych leków może być stosowane wyłącznie w ostateczności. Leki zostaną przepisane w najmniejszej skutecznej dawce i na możliwie najkrótszy czas równoczesnego stosowania.
Amnezja następcza
Zarówno po zastosowaniu standardowych jak i wyższych dawek może wystąpić niepamięć zdarzeń, które miały miejsce po przyjęciu leku.
Tolerancja na lek
Istnieje możliwość zmniejszenia działania przeciwdrgawkowego podczas leczenia padaczki w wyniku rozwoju tolerancji.
Uzależnienie fizyczne i psychiczne
Ryzyko wystąpienia uzależnienia jest proporcjonalne do zastosowanej dawki oraz czasu trwania leczenia. Ponadto osoby z tendencją do uzależnienia od alkoholu lub leków są obarczone większym ryzykiem jego rozwoju.
Objawy odstawienia
W przypadku uzależnienia fizycznego lub gwałtownego zakończenia leczenia klobazamem mogą wystąpić objawy odstawienia takie jak:
Może także wystąpić tzw. zjawisko odbicia, czyli ponowne wystąpienie nasilonych objawów, które lek miał eliminować. Mogą towarzyszyć temu nagłe zmiany nastroju, lęki, zaburzenia snu oraz niepokój.
Pacjenci w podeszłym wieku
Zalecane jest zmniejszenie dawki leku ze względu na zwiększoną podatność na działania niepożądane takie jak:
Ciężkie choroby skóry
Zarówno u dzieci jak i u dorosłych obserwowano ciężkie choroby skóry, takie jak zespół Stevensa - Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Zazwyczaj miało to miejsce podczas jednoczesnego stosowania innych leków np. przeciwpadaczkowych. Należy monitorować pacjenta pod kątem ciężkich chorób skóry, szczególnie przez pierwszych 8 tygodni leczenia. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów sugerujących te schorzenia lekarz natychmiast zleci przerwanie kuracji, a także zaproponuje inne metody leczenia.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży ani kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej antykoncepcji. W przypadku zajścia w ciążę lub chęci posiadania dziecka należy skontaktować się z lekarzem, nie przerywając samodzielnie leczenia.
Niektóre badania wskazywały na podwyższone ryzyko wystąpienia rozszczepu wargi i podniebienia u noworodków matek stosujących beznodiazepiny.
Stosowanie leku w II i III trymestrze ciąży może wpływać na zmniejszenie ruchów płodu i zmienność jego rytmu serca. Ponadto u dziecka może wystąpić senność, osłabienie mięśni (hipotonia lub „zespół wiotkiego dziecka”), obniżona temperatura ciała, trudność z karmieniem i problemy z oddychaniem. U noworodka można także zaobserwować objawy odstawienia np. pobudzenie lub drżenie.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Klobazam przenika do mleka, dlatego stosowanie leku podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Dotyczy to zwłaszcza:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Podczas leczenia klobazamem należy unikać picia alkoholu w związku ze zwiększonym ryzykiem nadmiernego uspokojenia i innych działań niepożądanych. Uzależnienie od alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia od leku.
Działania niepożądane leku takie jak uspokojenie, niepamięć czy osłabienie siły mięśniowej, mogą zaburzać koncentrację i refleks. Może to niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jak przechowywać lek Frisium 10?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.