Glibetic to lek doustny obniżający poziom cukru we krwi, który stosowany jest u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 (insulinoniezależną), gdy dieta, ćwiczenia fizyczne oraz zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne. Substancja czynna leku - glimepiryd należy do grupy pochodnych sulfonylomocznika.
Nazwa | Glibetic |
Nazwa międzynarodowa | Glimepiridum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki |
Skład - substancja czynna | Glimepiryd |
Skład - substancje pomocnicze | |
Dostępne opakowania | 30 tabletek |
Działanie / właściwości | Przeciwcukrzycowe |
Zastosowanie | Leczenie cukrzycy typu 2 |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności | Nasilona glikemia może występować w sytuacji, gdy pacjent:
Podwyższone stężenie cukru we krwi może wystąpić, jeśli pacjent:
Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy-6-fosforanowej. |
Działania niepożądane / Skutki uboczne |
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Lek Glibetic jest przeciwwskazany w okresie ciąży. |
Karmienie piersią | Lek Glibetic jest przeciwwskazany u kobiet karmiących piersią. |
Dzieci | Nie zaleca się stosowania glimepirydu u dzieci. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | U pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 stosujących glimepiryd istnieje ryzyko wystąpienia hipo- lub hiperglikemii, w wyniku których może dojść do zaburzenia widzenia, koncentracji i szybkości reagowania, które upośledzają zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Należy rozważyć, czy w tych okolicznościach możliwe jest wykonywanie wymienionych czynności. |
Jak działa lek Glibetic?
Lek Glibetic wykazuje działanie przeciwcukrzycowe i stosowany jest u pacjentów w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w cukrzycy typu 2 (insuliną lub metforminą). Substancja czynna leku - glimepiryd stymuluje komórki trzustki do wydzielana insuliny, hormonu obniżającego stężenie cukru we krwi oraz zwiększa wrażliwość komórek trzustki na glukozę.
Kiedy stosuje się lek Glibetic?
Lek Glibetic stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2, gdy dieta, ćwiczenia fizyczne oraz zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne. Należy pamiętać, że podstawą skutecznego leczenia cukrzycy, oprócz leków, jest właściwa dieta, regularne ćwiczenia fizyczne jak również regularne badania krwi i moczu.
Jak stosować lek Glibetic?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dawki leku mogą być różne dla różnych pacjentów, ponieważ lekarz na podstawie wyników badań stężenia glukozy we krwi i moczu ustala indywidulane dawkowanie. Zmiana czynników zewnętrznych, dieta, ćwiczenia fizyczne, stres mogą wymagać zmiany dawkowania leku.
Lek Glibetic może być stosowany razem z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (metforminą lub insuliną), a terapię skojarzoną należy rozpoczynać pod ścisłą kontrolą lekarza.
U pacjentów, u których po zastosowaniu maksymalnej dawki dobowej metforminy nie uzyskano zadowalającej skuteczności, lekarz może wprowadzić dodatkowo gimepiryd do terapii. Utrzymując dawkę metforminy, leczenie lekiem Glibetic należy rozpocząć od małych dawek, które w zależności od skuteczności kontroli stężenia glukozy zwiększa się, aż do maksymalnej dawki dobowej. Z kolei u pacjentów, u których po zastosowaniu maksymalnej dawki dobowej leku Glibetic nie uzyskano zadowalającej skuteczności, lekarz może w razie konieczności, rozpocząć jednoczesne leczenie insuliną. Analogicznie utrzymując dawkę leku Glibetic, należy rozpocząć leczenie insuliną od małych dawek, stopniowo zwiększanych do wartości odpowiednich dla pacjenta.
W czasie leczenia, gdy na skutek poprawy kontroli cukrzycy wzrasta wrażliwość na insulinę, zapotrzebowanie na glimepiryd może się zmniejszyć. Z tego względu w celu uniknięcia hipoglikemii należy rozważyć zmniejszenie dawki lub całkowite odstawienie leku. Lekarz rozważy zmianę dawkowania także w przypadku wystąpienia zmiany masy ciała lub trybu życia pacjenta oraz wystąpienia innych czynników zwiększających ryzyko hipo- lub hiperglikemii.
Możliwa jest zamiana z innego leku przeciwcukrzycowego na lek Glibetic. Zalecana dawka początkowa to 1 mg na dobę, którą lekarz (zależnie od potrzeb pacjenta) może zwiększać.
Zastąpienie insuliny lekiem Glibetic
W wyjątkowych przypadkach, u pacjentów z cukrzycą typu 2 leczonych insuliną, wskazana może być zmiana leczenia na lek Glibetic. Zmiana sposobu leczenia powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.
Stosowanie leku u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby wskazana jest zmiana leku na insulinę.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie leczenie.
Pominięcie zastosowania leku
W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko jak jest to możliwe. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania leku.
Kiedy nie stosować leku Glibetic?
Leku Glibetic nie należy stosować w przypadku, gdy pacjent:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Glibetic może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Rzadko (dotyczy mniej niż 1 na 1000 pacjentów):
Bardzo rzadko (dotyczy mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Należy poinformować lekarza jeśli pacjent:
Podczas terapii lekiem Glibetic pacjent powinien zastosować się do planu leczenia zaleconego przez lekarza, ponieważ tylko wtedy jest w stanie osiągnąć właściwe stężenie cukru we krwi. Oznacza to, że poza regularnym zażywaniem tabletek, pacjent powinien przestrzegać diety, wykonywać ćwiczenia fizyczne i, jeśli konieczne, zmniejszyć masę ciała. Należy również zadbać o regularne, zgodne z zaleceniami lekarza, badanie stężenia cukru we krwi (i ewentualnie w moczu).
Lekarz może również zalecić badania kontrolujące liczbę komórek krwi i czynność wątroby chorego.
Zarówno za wysokie jak i zbyt niskie stężenie cukru we krwi stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego bardzo istotna jest świadomość chorego na cukrzycę typu 2 w zakresie objawów, jakie niesie za sobą hiper- oraz hipoglikemia.
Podczas kilku pierwszych tygodni leczenia glimepirydem istnieje zwiększone ryzyko hipoglikemii (obniżenia stężenia cukru we krwi), dlatego pacjent powinien być pod ścisłą kontrolą lekarza. Obniżenie stężenia cukru we krwi może wystąpić, jeśli pacjent:
Jeśli występuje takie ryzyko, należy poinformować o nim lekarza, aby w razie konieczności mógł dostosować dawkę glimepirydu lub zmienić cały plan leczenia.
Objawami hipoglikemii są:
W większości przypadków objawy zmniejszonego stężenia cukru we krwi ustępują bardzo szybko, jeśli pacjent spożyje cukier, np. cukier w kostkach, słodki sok, posłodzoną herbatę, natomiast sztuczne środki słodzące są nieskuteczne.
Jednak w niektórych przypadkach objawy zmniejszonego stężenia cukru we krwi mogą nie występować, być mniej nasilone lub rozwijać się powoli. Pacjent nie będzie świadomy, że stężenie cukru we krwi uległo zmniejszeniu. Może się to zdarzyć u pacjentów:
Podwyższone stężenie cukru we krwi może wystąpić, jeśli pacjent:
Objawami hiperglikemii są:
W takim przypadku należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.
W sytuacjach stresowych (np. wypadki, nagłe operacje, zakażenia z gorączką, itp.) może być wskazana okresowa zamiana leczenia na insulinę.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Glibetic jest przeciwwskazany w okresie ciąży i w tym czasie należy stosować insulinę.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie ustalono, czy lek Glibetic przenika do mleka matki, natomiast ze względu na ryzyko wystąpienia hipoglikemii u noworodków, nie należy podawać glimepirydu podczas karmienia piersią.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Jednoczesne przyjmowanie leku Glibetic z niektórymi lekami może powodować zarówno nasilenie, jak i osłabienie działania hipoglikemizującego glimepirydu. Działanie innych leków może być również zaburzone, jeśli są stosowane jednocześnie z lekiem Glibetic. Dlatego też inne leki można przyjmować tylko za zgodą (lub z przepisu) lekarza.
Niektóre leki stosowane razem z glmepirydem mogą nasilić działanie obniżające stężenie cukru we krwi, co zwiększa ryzyko hipoglikemii, są to:
Niektóre leki stosowane razem z glmepirydem mogą zmniejszać działanie obniżające stężenie cukru we krwi, co zwiększa ryzyko hiperglikemii, są to:
Dodatkowo:
Glibetic z jedzeniem i piciem
Lek przyjmuje się bezpośrednio przed lub podczas śniadania, lub innego głównego posiłku.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Alkohol może nasilać lub osłabiać hipoglikemizujące działanie glimepirydu w sposób nieprzewidywalny.
U pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 stosujących glimepiryd istnieje ryzyko wystąpienia hipo- lub hiperglikemii, w wyniku których może dojść do zaburzenia widzenia, koncentracji i szybkości reagowania, które upośledzają zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Należy rozważyć, czy w tych okolicznościach możliwe jest wykonywanie wymienionych czynności.
Jak przechowywać lek Glibetic?