Glizclazide Zentiva jest doustnym lekiem, zawierającym substancję czynną gliklazyd o działaniu zmniejszającym stężenie cukru we krwi.
Nazwa | Gliclazide Zentiva |
Nazwa międzynarodowa | Gliclazidum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu |
Skład - substancja czynna | Gliklazyd |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania | 30 mg
60 mg
|
Działanie / właściwości | Zmniejszające stężenie cukru we krwi |
Zastosowanie | Cukrzyca insulinozależna (typ 2) |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne |
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Zaleca się unikanie stosowania leku w czasie ciąży. |
Karmienie piersią | Nie należy stosować leku w czasie karmienia piersią. |
Dzieci | Nie jest zalecane stosowanie leku u dzieci i młodzieży. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Na początku leczenia należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na ryzyko wystąpienia hipoglikemii lub hiperglikemii lub zaburzeń widzenia. |
Jak działa lek Gliclazide Zentiva?
Lek Gliclazide Zentiva zawiera gliklazyd, należący do leków z grupy pochodnych sulfonylomocznika. Działanie leku polega na zwiększeniu ilości insuliny wytwarzanej przez trzustkę. Insulina zmniejsza stężenie cukru we krwi.
Kiedy stosuje się lek Gliclazide Zentiva?
Lek Gliclazide Zentiva stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych, kiedy przestrzeganie diety, ćwiczenia fizyczne oraz zmniejszenie masy działa nie wystarczają do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Jak stosować lek Gliclazide Zentiva?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Gliclazide Zentiva
W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala. Objawem przedawkowania jest hipoglikemia i wszystkie objawy z nią związane. Jeśli pacjent jest przytomny, powinien zjeść 4 do 6 kostek cukru lub wypić słodki napój, a następnie zjeść przekąskę lub posiłek. Jeśli pacjent jest nieprzytomny, należy natychmiast poinformować lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Tak samo należy postąpić, jeśli lek został przypadkowo spożyty przez dziecko lub inną osobę. Nieprzytomnym pacjentom nie należy podawać jedzenia ani picia.
Pominięcie zastosowania dawki leku Gliclazide Zentiva
Nie należy przyjmować podwójnej dawki, w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze.
Przerwanie stosowania leku Gliclazide Zentiva
Ponieważ leczenie cukrzycy trwa zwykle przez całe życie, należy skonsultować się z lekarzem przed przerwaniem stosowania tego leku. Przerwanie stosowania może spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi, co może zwiększać ryzyko powikłań cukrzycy.
Kiedy nie stosować leku Gliclazide Zentiva?
Leku Glizclazide Zentiva nie należy stosować:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Gliclazide Zentiva może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Najczęściej występującym objawem niepożądanym jest małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) dające objawy takie jak:
Jeśli objawy te zostaną pozostawione bez leczenia, mogą spowodować senność, utratę przytomności lub śpiączkę. Jeśli zmniejszenie stężenia we krwi jest znaczne lub przedłuża się, nawet jeśli jest tymczasowo kontrolowane przez podanie cukru, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Zaburzenia krwi
Odnotowywano zmniejszenie liczby krwinek we krwi (np. płytek krwi, erytrocytów i białych krwinek), co może spowodować:
Objawy te ustępują po przerwaniu leczenia.
Zaburzenia wątroby
Obserwowano pojedyncze przypadki zaburzeń czynności wątroby, które mogą powodować zażółcenie skóry i oczu. W razie wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawy zazwyczaj ustępują po odstawieniu leku. Lekarz zadecyduje, kiedy przerwać leczenie.
Zaburzenia skóry
Obserwowano reakcje skóry, takie jak:
Zaburzenia pokarmowe
Objawy te można zmniejszyć, przyjmując lek z posiłkiem.
Zaburzenia oka
Na początku leczenia może wystąpić zaburzone widzenie, związane ze zmianami stężenia cukru we krwi.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Gliclazide Zentiva należy omówić to z lekarzem.
Należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących leczenia, aby osiągnąć właściwe stężenie cukru we krwi. Oprócz prawidłowego przyjmowania tabletek należy przestrzegać regularnego przyjmowania posiłków zawierających węglowodany, wykonywać ćwiczenia fizyczne oraz, jeśli to konieczne, zmniejszyć masę ciała.
Podczas leczenia gliklazydem konieczne jest regularne oznaczanie stężenia cukru we krwi, ewentualnie w moczu oraz oznaczanie hemoglobiny glikozylowanej.
Ryzyko hipoglikemii może być zwiększone podczas pierwszych tygodni leczenia. Z tego względu szczególnie istotna jest kontrola lekarska.
Małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) może wystąpić, jeżeli:
Jeśli pacjent ma małe stężenie cukru we krwi, mogą wystąpić następujące objawy:
Mogą także wystąpić takie objawy, jak:
Jeżeli stężenie cukru we krwi dalej się zmniejsza, może wystąpić:
Jeśli pacjent spożyje słodki posiłek lub wypije słodki napój objawy niskiego stężenia cukru we krwi, powinny szybko ustąpić. Z tego względu zawsze należy nosić przy sobie produkty zawierające cukier. Należy pamiętać, że sztuczne słodziki nie są w tej sytuacji skuteczne. Należy skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli objawy po spożyciu cukru nie ustąpią lub będą powracać.
Należy przestrzegać zaleceń dietetycznch, regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne oraz regularnie oznaczać stężenie cukru we krwi.
W stresujących sytuacjach lekarz tymczasowo może zmienić leczenie na terapię insuliną.
Jeżeli gliklazyd nie zaczął jeszcze działać w organizmie, pacjent nie stosował się do planu leczenia, przyjmował preparaty zawierające ziele dziurawca lub w stresujących sytuacjach może rozwinąć się hiperglikemia. Objawy to pragnienie, częste oddawanie moczu, suchość w jamie ustnej, sucha, swędząca skóra, zakażenia skóry i zmniejszona aktywność.
Jeżeli pacjent stosuje jednocześnie fluorochinolony może dojść do zaburzeń stężenia glukozy we krwi.
Jeżeli u pacjenta lub członka rodziny stwierdzono wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo - 6 - fosforanowej, może wystąpić zmniejszenie stężenia hemoglobiny i niedokrwistość hemolityczna.
U pacjentów z porfirią występowały przypadki zaostrzenia choroby po przyjęciu innych leków pochodnych sulfonylomocznika.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie są dostępne dane lub jest ich niewiele, związanych ze stosowaniem gliklazydu w ciąży, istnieją jednak nieliczne dane dotyczące innych pochodnych sulfonylomocznika.
Zaleca się unikanie stosowania gliklazydu w ciąży jako środek ostrożności.
Aby zmniejszyć ryzyko wrodzonych nieprawidłowości, należy uzyskać odpowiednią kontrolę stężenia glukozy we krwi przed zajściem w ciążę.
Doustne leki przeciwcukrzycowe nie są odpowiednie do stosowania w okresie ciąży, lekiem z wyboru stosowanym w leczeniu ciąży jest insulina.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie ustalono, czy gliklazyd i jego metabolity przenikają do mleka kobiecego. Zważywszy na ryzyko hipoglikemii u noworodka, stosowanie leku jest przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią.
Zagrożenie dla noworodków i (lub) niemowląt nie może być wykluczone.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są przyjmowane.
Działanie gliklazydu może być nasilone, a objawy małego stężenia cukru we krwi mogą wystąpić, kiedy pacjent dodatkowo stosuje:
Następujące leki mogą zmniejszać działanie gliklazydu i powodować zwiększone stężenie cukru we krwi:
W przypadku stosowanie leku Gliclazide Zentiva w tym samym czasie z lekami należącymi do grupy antybiotyków zwanych fluorochinolonami mogą wystąpić zaburzenia stężenia glukozy we krwi, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku.
Lek Gliclazide Zentiva może zwiększyć działanie leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny).
Gliclazide Zentiva z jedzeniem i piciem
Lek można przyjmować z jedzeniem i napojami bezalkoholowymi.
Jeśli pacjent idzie do szpitala, powinien poinformować personel medyczny, że przyjmuje lek Gliclazide Zentiva.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Nie zaleca się picia alkoholu, ponieważ alkohol nasila działanie hipoglikemizujące, co może prowadzić do wystąpienia śpiączki hipoglikemicznej.
Nie jest znany lub jest nieistotny wpływ produktu leczniczego Gliclazide Zentiva na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza na początku leczenia ze względu na ryzyko wystąpienia hipoglikemii lub zaburzeń widzenia.
Jak przechowywać lek Gliclazide Zentiva?