Gopten to lek doustny stosowany u pacjentów dorosłych w leczeniu chorób układu krążenia: nadciśnienia tętniczego, zaburzeń czynności lewej komory serca po zawale mięśnia sercowego oraz objawowej niewydolności serca. Substancja czynna leku - trandolapryl wykazuje działanie obniżające ciśnienie tętnicze.
Nazwa | Gopten |
Nazwa międzynarodowa | Trandolaprilum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Kapsułki twarde |
Skład - substancja czynna | Tradolapryl |
Skład - substancje pomocnicze |
Otoczka kapsułki 0,5 mg i 2 mg:
Otoczka kapsułki 4 mg:
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Obniżające ciśnienie tętnicze |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Często (mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów ze 100 pacjentów):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Nie zaleca się stosowania leku Gopten w pierwszych trzech miesiącach ciąży i nie wolno leku Gopten stosować po 3 miesiącu ciąży. |
Karmienie piersią | Nie zaleca się stosowania leku Gopten w okresie karmienia piersią. |
Dzieci | Lek Gopten nie należy stosować u dzieci. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | U niektórych pacjentów lek Gopten może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, dlatego czynność ta nie jest wskazana w ciągu kilku godzin po przyjęciu pierwszej dawki leku lub po zwiększaniu dawki. |
Jak działa lek Gopten?
Lek Gopten należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensynowej i stosowany jest w leczeniu chorób układu krążenia. Trandolapryl (substancja czynna leku) ulega w organizmie przemianie do trandolaprylatu, który hamuje działanie enzymu - konwertazy angiotensynowej. Dochodzi do zmniejszenia stężenia związków chemicznych, które odgrywają istotną rolę w regulacji objętości krwi oraz ciśnienia tętniczego w organizmie pacjenta. W konsekwencji pojawia się efekt hipotensyjny leku.
Kiedy stosuje się lek Gopten?
Lek Gopten wskazany jest do stosowania u pacjentów dorosłych w leczeniu:
Jak stosować lek Gopten?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Nadciśnienie tętnicze
U pacjentów, którzy nie przyjmują leków moczopędnych, nie chorują na zastoinową niewydolność serca oraz niewydolność nerek lub wątroby, zalecana dawka początkowa wynosi od 0,5 mg do 2 mg raz na dobę. Dawka 0,5 mg jest skuteczna jedynie u niewielkiej liczby pacjentów. Dawkę należy stopniowo podwajać, co jeden do czterech tygodni, uwzględniając reakcję pacjenta na lek, aż do osiągnięcia maksymalnej dawki wynoszącej od 4 mg/dobę do 8 mg/dobę.
U pacjentów rasy czarnej dawka początkowa wynosi zazwyczaj 2 mg.
Dawka podtrzymująca wynosi najczęściej od 1 mg do 4 mg raz na dobę. Jeśli reakcja pacjenta na dawkę 4 mg do 8 mg trandolaprylu na dobę jest niezadowalająca, lekarz rozważy podawanie leku jednocześnie z lekami moczopędnymi i (lub) antagonistami wapnia.
Zaburzenia czynności lewej komory po zawale mięśnia sercowego
Podawanie leku można rozpocząć już trzeciego dnia po zawale mięśnia sercowego, podając jednorazowo dawkę od 0,5 mg do 1 mg raz na dobę. Dawkę stopniowo zwiększa się do maksymalnie 4 mg raz na dobę.
W zależności od reakcji pacjenta na lek (występowanie objawowego niedociśnienia) można czasowo zaprzestać zwiększania dawki. W przypadku niedociśnienia lekarz zaleci, jeśli to będzie możliwe, zmniejszenie dawki podawanych równocześnie leków rozszerzających naczynia krwionośne (w tym azotanów) i leków moczopędnych. Dawkę leku Gopten można zmniejszyć tylko wtedy, gdy opisane powyżej postępowanie okaże się nieskuteczne lub nie może być zastosowane.
Niewydolność serca
Leczenie należy rozpocząć od podawania trandolaprylu w dawce 0,5 mg do 1 mg raz na dobę, pod ścisłą kontrolą lekarza.
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku z prawidłową czynnością nerek i wątroby nie ma konieczności zmniejszania dawki. Należy zachować ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku leczonych równocześnie lekami moczopędnymi, z zastoinową niewydolnością serca lub zaburzeniami czynności nerek albo wątroby. Dawkę dobiera się w zależności od wartości ciśnienia tętniczego.
Pacjenci stosujący leki moczopędne
U pacjentów odwodnionych i z niedoborem sodu, na 2 - 3 dni przed rozpoczęciem stosowania leku Gopten lekarz może odstawić lek moczopędny, aby zmniejszyć ryzyko objawowego niedociśnienia. W razie konieczności można później wznowić podawanie leku moczopędnego.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z klirensem kreatyniny (wskaźnik czynności nerek oznaczany laboratoryjnie w badaniu krwi) od 30 do 70 ml/min zaleca się stosowanie dawek zalecanych. U pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 30 ml/min zaleca się podawanie zmniejszonej dawki początkowej trandolaprylu (to znaczy, dawka początkowa 0,5 mg raz na dobę), a następnie stopniowe zwiększanie dawki aż do osiągnięcia pożądanego działania. U tych pacjentów leczenie należy prowadzić pod ścisłą kontrolą lekarza.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Leczenie należy rozpocząć od dawki 0,5 mg raz na dobę i prowadzić je pod ścisłą kontrolą lekarza.
Pacjenci dializowani
U pacjentów dializowanych należy dokładnie kontrolować ciśnienie tętnicze i w razie konieczności odpowiednio dobrać dawkę leku.
Pominięcie zastosowania leku
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej kapsułki leku.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
W sytuacji zastosowania większej niż zalecana dawki leku Gopten mogą wystąpić następujące objawy:
Po przedawkowaniu pacjent powinien być dokładnie monitorowany, najlepiej w oddziale intensywnej opieki medycznej. Lekarz powinien często monitorować stężenie elektrolitów i kreatyniny w surowicy. Leczenie zależy od nasilenia się objawów. Jeśli lek został przyjęty niedawno, lekarz podejmie czynności mające na celu usunięcie leku (na przykład, prowokacja wymiotów, płukanie żołądka, podanie środków absorbujących i siarczanu sodu).
W przypadku objawowego niedociśnienia pacjent powinien zostać jak najszybciej umieszczony w pozycji jak we wstrząsie. Lekarz zastosuje najszybciej jak jest to możliwe odpowiednie leczenie.
Kiedy nie stosować leku Gopten?
Leku Gopten nie należy przyjmować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często (mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów ze 100 pacjentów):
Niezbyt często (mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów z 1000 pacjentów):
Rzadko (mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów z 10000 pacjentów):
Bardzo rzadko (dotyczy mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Przed rozpoczęciem stosowania leku Gopten należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku gdy:
Podczas stosowania leku Gopten może pojawić się hiperkaliemia (zwiększenie stężenia potasu we krwi), dlatego zaleca się regularną kontrolę tego parametru.
Lekarz może również zalecić kontrolę czynności nerek i ciśnienia tętniczego.
U pacjentów z kolagenozami, zwłaszcza powikłanymi niewydolnością nerek oraz w przypadku jednoczesnego stosowania glikokortykosteroidów i antymetabolitów lekarz zaleci regularną kontrolę liczby białych krwinek i stężenia białka w moczu. Zmniejszenie liczby granulocytów jest zjawiskiem przemijającym po odstawieniu leku Gopten.
W sytuacji, gdy po zastosowaniu leku Gopten wystąpi ostra reakcja alergiczna - obrzęk naczynioruchowy twarzy, kończyn, języka, głośni i (lub) krtani należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Natychmiast odstawić lek i monitorować stan pacjenta do czasu ustąpienia obrzęku. Obrzęk naczynioruchowy wyłącznie twarzy zwykle ustępuje samoistnie. Obrzęk naczynioruchowy twarzy i głośni może zagrażać życiu ze względu na ryzyko niedrożności dróg oddechowych. Należy zachować ostrożność u pacjentów z dziedzicznym lub idiopatycznym obrzękiem naczynioruchowym.
Jeśli u pacjenta po zastosowaniu leku Gopten wystąpi ból brzucha (również z nudnościami lub wymiotami) należy natychmiast zgłosić się do lekarza, gdyż może dojść do obrzęku naczynioruchowego jelit i będzie potrzebna szybka pomoc.
Jeśli u pacjenta stwierdzono czynniki ryzyka niedociśnienia tętniczego przed rozpoczęciem stosowania leku Gopten lekarz może zalecić odstawienie leków moczopędnych oraz uzupełnienie objętości płynów i (lub) niedoboru sodu. Podobne środki ostrożności należy zastosować u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub z zaburzeniami naczyniowo - mózgowymi, u których nadmierne zmniejszenie ciśnienia tętniczego może spowodować zawał mięśnia sercowego lub incydent mózgowo - naczyniowy.
U pacjentów stosujących leki z grupy, do której należy Gopten może wystąpić suchy, uporczywy kaszel bez odkrztuszania. Objaw ten ustępuje po przerwaniu leczenia tymi lekami.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Gopten w pierwszych trzech miesiącach ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Gopten przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Gopten w okresie karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka lekarz może zalecić stosowanie innego leku.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza jeśli pacjent przyjmuje:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Przyjmowanie leku Gopten i spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko niedośnienia.
U niektórych pacjentów lek Gopten może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, dlatego czynność ta nie jest wskazana w ciągu kilku godzin po przyjęciu pierwszej dawki leku lub po zwiększaniu dawki.
Jak przechowywać lek Gopten?
Lek Gopten należy przechowywać: