Levofloxacin Genoptim tabletki powlekane z substancją czynną lewofloksayną i należy do grupy leków nazywanej antybiotykami. Lek ten wystepuje również w postaci kropli do oczu 5 mg/ ml. Działanie leku polega na zabijaniu bakterii wywołujących zakażenia w organizmie.
Nazwa | Levofloxacin Genoptim (Levoftamid) |
Nazwa międzynarodowa | Levofloxacinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki powlekane, Krople do oczu |
Skład - substancja czynna | Lewofloksacyna |
Skład - substancje pomocnicze | Tabletka powlekana: Rdzeń tabletki:
Otoczka tabletki:
Krople do oczu:
|
Dostępne opakowania | Tabletki powlekane:
Krople do oczu:
|
Działanie / właściwości | Przeciwbakteryjne |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Często (wiecej niż 1 na 100 osób):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Lek Levofloxacin Genoptim krople do oczu może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy spodziewana korzyść uzasadnia potencjalne ryzyko dla rozwijającego się dziecka. Stosowanie lewofloksacyny w tabletkach u kobiet w okresie ciąży jest przeciwwskazane. |
Karmienie piersią | Stosowanie lewofloksacyny w tabletkach jest przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią. Lewofloksacyna w bardzo małych ilościach przenika do krwi i mleka kobiecego, po podaniu kropli do oczu jest bardzo mało prawdopodobne, aby krople te miały szkodliwy wpływ na rozwijające się dziecko. |
Dzieci | Produkt leczniczy Levofloxacin Genoptim jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Lewofloksacyna w postaci kropli do oczu jest stosowana u dzieci, które ukończyły 1 rok życia, w leczeniu zakażeń bakteryjnych obejmujących przednią powierzchnię oka. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Niektóre działania niepożądane zawroty głowy, zaburzenia równowagi, senność, zaburzenia widzenia, mogą zmniejszać zdolność koncentracji i reakcji, dlatego mogą stanowić ryzyko w sytuacjach, kiedy te zdolności są szczególnie ważne podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Krople do oczu spowodują wystąpienie niewyraźnego widzenia, przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn pacjent powinien odczekać do odzyskania pełnej ostrości widzenia. |
Jak działa lek Levofloxacin Genoptim?
Lewofloksacyna jest syntetycznym lekiem przeciwbakteryjnym z grupy fluorochinolonów. Działa przeciwbakteryjnie doustnie wchłania się szybko i niemal całkowicie. Pokarm wywiera niewielki wpływ na wchłanianie a lek wiąże się z białkami osocza. Przenika do błony śluzowej oskrzeli, płynu powlekającego nabłonek dróg oddechowych, makrofagów w pęcherzykach płucnych, tkanki płuc, tkanki gruczołu krokowego i moczu. Jednak lewofloksacyna słabo przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego. W postaci kropli do oczu działa przy zakażeniach bakteryjnych obejmujących przednią powierzchnię oka.
Kiedy stosuje się lek Levofloxacin Genoptim?
Levofloxacin Genoptim jest wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu następujących zakażeń:
Produkt leczniczy Levofloxacin Genoptim należy stosować tylko wtedy, gdy użycie innych leków przeciwbakteryjnych powszechnie zalecanych do leczenia tych zakażeń uzna się za niewłaściwe:
Lek Levofloxacin Genoptim może być również stosowany w celu ukończenia leczenia u pacjentów, u których nastąpiła poprawa po początkowym leczeniu dożylnym lewofloksacyną.
Lewofloksacyna w postaci kropli do oczu jest stosowana u dzieci, które ukończyły 1 rok życia lub starszych oraz u osób dorosłych w leczeniu zakażeń bakteryjnych obejmujących przednią powierzchnię oka. Jednym z rodzajów zakażenia w tej okolicy jest bakteryjne zapalenie spojówek, które jest zakażeniem powłoki przedniej części oka (spojówki).
Jak stosować lek Levofloxacin Genoptim?
Lek Levofloxacin Genoptim podaje się raz lub dwa razy na dobę. Dawkowanie zależy od rodzaju i stopnia ciężkości zakażenia oraz wrażliwości drobnoustroju, będącego przypuszczalnie przyczyną zakażenia.
Produkt leczniczy Levofloxacin Genoptim w 2 postaci tabletek powlekanych może być również stosowany w celu ukończenia leczenia u pacjentów, u których nastąpiła poprawa po początkowym leczeniu dożylnym lewofloksacyną; ze względu na biorównoważność postaci dożylnej i doustnej, można zastosować takie same dawki.
Wskazanie:
Ostre bakteryjne zapalenie zatok:
Zaostrzenia przewlekłego bakteryjnego POChP lub zapalenia oskrzeli:
Pozaszpitalne zapalenie płuc:
Niepowikłane zakażenia pęcherza:
Powikłane zakażenia układu moczowego:
Odmiedniczkowe zapalenie nerek:
Przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego:
Powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich:
Płucna postać wąglika:
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek:
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby:
Nie jest konieczne dostosowywanie dawki, ponieważ lewofloksacyna nie jest w istotnym stopniu metabolizowana w wątrobie i jest wydalana głównie przez nerki.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest konieczne dostosowywanie dawki u osób w podeszłym wieku, inne niż wynikające z uwzględnienia czynności nerek.
Dzieci i młodzież
Produkt leczniczy Levofloxacin Genoptim tabletki jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu.
Sposób podawania:
Przedawkowanie:
W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe. Należy podjąć monitorowanie zapisu EKG. W celu zabezpieczenia błony śluzowej żołądka można podać leki zobojętniające kwas żołądkowy.
Stosowanie kropli do oczu u pacjentów powyżej 1 roku życia zalecana dawka wynosi:
DNI 1–2
DNI 3–5
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u osób w podeszłym wieku. Zwykle leczenie trwa pięć dni. Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować krople. Jeśli pacjent stosuje jakikolwiek inny lek do oczu, należy odczekać co najmniej 15 minut pomiędzy zastosowaniem różnych rodzajów kropli do oczu.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Levofloxacin Genoptim krople do oczu, roztwór
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki Levofloxacin Genoptim krople do oczu należy przepłukać oko (oczy) wodą i poinformować lekarza lub farmaceutę.
Pominięcie zastosowania leku Levofloxacin Genoptim krople do oczu, roztwór
W przypadku pominięcia zastosowania kropli do oczu należy zastosować kolejną dawkę jak tylko pacjent sobie o tym przypomni. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przypadkowe połknięcie leku Levofloxacin Genoptim krople do oczu, roztwór
Ilość lewofloksacyny zawarta w butelce jest za mała, aby mogła spowodować działania niepożądane. Jednak w przypadku wątpliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę, który zaleci niezbędne środki.
Przerwanie stosowania leku Levofloxacin Genoptim krople do oczu wcześniej niż zalecił to lekarz może wydłużyć proces gojenia
Kiedy nie stosować leku Levofloxacin Genoptim?
Leku Levofloxacin Genoptim nie należy stosować w przypadkach gdy:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Levofloxacin Genoptim może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta
Często (1 na 100 osób):
Niezbyt często (1 na 1000 osób):
Rzadko (1 na 10 000 osób):
Nieznana:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza lub farmaceutę jeśli:
Po wystąpieniu pierwszych objawów ciężkiego działania niepożądanego należy niezwłocznie przerwać stosowanie levofloksacyny, a pacjentom należy zalecić skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym w celu uzyskania porady:
Produkty lecznicze hamujące perystaltykę:
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek:
Ponieważ lewofloksacyna jest wydalana głównie przez nerki, u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek dawkę należy dostosować.
Reakcje nadwrażliwości:
Może wywoływać ciężkie, potencjalnie śmiertelne reakcje nadwrażliwości (np. obrzęk naczynioruchowy i wstrząs anafilaktyczny), czasami już po przyjęciu pierwszej dawki. Pacjenci powinni natychmiast przerwać leczenie i zgłosić się do lekarza prowadzącego lub lekarza pomocy doraźnej, który rozpocznie odpowiednie postępowanie ratunkowe.
Ciężkie skórne działania niepożądane:
W związku ze stosowaniem lewofloksacyny zaobserwowano ciężkie skórne działania niepożądane, w tym toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka znane również jako zespół Lyella, zespół Stevensa-Johnsona oraz polekową reakcję z eozynofilią i objawami ogólnymi, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub powodować zgon. Podczas przepisywania leku należy poinformować pacjenta o objawach ciężkich reakcji skórnych oraz należy ich ściśle obserwować. W razie pojawienia się objawów wskazujących na występowanie tych reakcji, należy natychmiast przerwać stosowanie lewofloksacyny i rozważyć alternatywną metodę leczenia. Nie należy nigdy ponownie rozpoczynać leczenia lewofloksacyną, jeżeli w związku ze stosowaniem lewofloksacyny u pacjenta wystąpiła ciężka reakcja.
Dysglikemia
Podobnie jak w przypadku wszystkich chinolonów, zgłaszano zaburzenia stężenia glukozy we krwi, w tym hipoglikemię i hiperglikemię, występujące zwykle u pacjentów z cukrzycą otrzymujących jednocześnie doustne leki hipoglikemizujące lub insulinę. Zgłaszano przypadki śpiączki hipoglikemicznej. U pacjentów z cukrzycą zaleca się dokładne kontrolowanie stężenia glukozy we krwi.
Zapobieganie reakcjom nadwrażliwości na światło
W trakcie leczenia lewofloksacyną zgłaszano przypadki nadwrażliwości na światło. W celu zapobiegania nadwrażliwości na światło zaleca się, aby pacjenci unikali niepotrzebnej ekspozycji na silne promieniowanie słoneczne lub sztuczne promieniowanie ultrafioletowe (np. lampy kwarcowe, solarium) w czasie leczenia lewofloksacyną oraz przez 48 godzin po jego zaprzestaniu.
Pacjenci leczeni antagonistami witaminy K
Z powodu możliwości zwiększenia wskaźników krzepnięcia lub wystąpienia krwawienia u pacjentów leczonych produktem leczniczym Levofloxacin Genoptim jednocześnie z antagonistą witaminy K (np. warfaryną), należy wykonywać kontrolne testy krzepnięcia krwi w czasie jednoczesnego stosowania tych leków.
Reakcje psychotyczne
U pacjentów leczonych chinolonami, w tym lewofloksacyną, zgłaszano reakcje psychotyczne. W bardzo rzadkich przypadkach prowadziły one do myśli samobójczych i zachowań zagrażających życiu - czasem nawet po podaniu pojedynczej dawki lewofloksacyny. W przypadku wystąpienia tych reakcji u pacjenta, należy przerwać stosowanie lewofloksacyny i podjąć odpowiednie działania. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania lewofloksacyny u pacjentów z psychozą lub u pacjentów z chorobą psychiczną w wywiadzie.
Wydłużenie odstępu QT
Należy zachować ostrożność podczas stosowania fluorochinolonów, w tym lewofloksacyny, u pacjentów:
Dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania fluorochinolonów.
Neuropatia obwodowa
U pacjentów otrzymujących chinolony i fluorochinolony zgłaszano przypadki polineuropatii czuciowej i czuciowo-ruchowej, powodującej parestezje, niedoczulicę, zaburzenia czucia lub osłabienie. Pacjentom leczonym levofloxacyną należy doradzić, aby przed kontynuacją leczenia poinformowali lekarza, jeżeli pojawią się u nich objawy neuropatii, takie jak: ból, pieczenie, mrowienie, zdrętwienie lub osłabienie, aby zapobiec rozwojowi potencjalnie nieodwracalnej choroby.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Podczas leczenia lewofloksacyną zgłaszano przypadki marskości wątroby, aż do zakończonej zgonem niewydolności wątroby, głównie u pacjentów z ciężkimi chorobami podstawowymi, np. posocznicą. Należy zalecić pacjentom, aby w razie wystąpienia objawów przedmiotowych lub podmiotowych choroby wątroby, takich jak jadłowstręt, żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu, świąd lub tkliwy brzuch, przerwali leczenie i zgłosili się do lekarza prowadzącego.
Zaostrzenie miastenii
Lewofloksacyna blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i może nasilać osłabienie mięśni u pacjentów z miastenią. Ciężkie działania niepożądane obserwowane po wprowadzeniu do obrotu, w tym zakończone zgonem i powodujące konieczność zastosowania oddychania wspomaganego, były związane ze stosowaniem fluorochinolonów u pacjentów z miastenią. Nie zaleca się stosowania lewofloksacyny u pacjentów z miastenią w wywiadzie.
Zaburzenia widzenia
Jeśli u pacjenta wystąpią zaburzenia widzenia lub jakiekolwiek zmiany dotyczące oczu, należy niezwłocznie skonsultować się z okulistą.
Nadkażenie
Stosowanie lewofloksacyny, zwłaszcza długotrwałe, może prowadzić do nadmiernego wzrostu niewrażliwych drobnoustrojów. Jeśli podczas leczenia wystąpi nadkażenie, należy podjąć odpowiednie środki.
Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych
U pacjentów leczonych lewofloksacyną wynik testu wykrywającego opioidy w moczu może być fałszywie dodatni. Konieczne może być potwierdzenie dodatniego wyniku za pomocą bardziej swoistej metody. Lewofloksacyna może hamować wzrost Mycobacterium tuberculosis, a zatem może wystąpić fałszywie ujemny wynik w diagnostyce bakteriologicznej gruźlicy.
Rozwarstwienie aorty i tętniak oraz niedomykalność zastawki serca
Badania epidemiologiczne wskazują na zwiększone ryzyko tętniaka aorty i rozwarstwienia aorty, zwłaszcza u osób starszych, oraz niedomykalność zastawki aortalnej i mitralnej po przyjęciu fluorochinolonów. Z tego względu fluorochinolony należy stosować jedynie po uprzedniej starannej ocenie stosunku korzyści do ryzyka oraz po rozważeniu innych możliwości leczenia u pacjentów, u których w wywiadzie rodzinnym stwierdzono występowanie tętniaka albo wrodzonej choroby zastawki serca, lub u pacjentów z wcześniej rozpoznanym tętniakiem aorty lub rozwarstwieniem aorty, albo chorobą zastawki serca, lub obciążonych innymi czynnikam takie jak zespół Marfana, lub zespół Ehlersa-Danlosa, zespół Turnera, choroba Behceta, nadciśnienie tętnicze, reumatoidalne zapalenie stawów.
Należy pouczyć pacjenta, że jeśli wystąpi u niego nagły bólu brzucha, pleców lub ból w klatce piersiowej, należy natychmiast zgłosić się do lekarza w oddziale ratunkowym. Pacjentów należy poinformować o konieczności niezwłocznego zwrócenia się po pomoc medyczną w przypadku ostrych duszności, pojawienia się kołatania serca lub obrzęku jamy brzusznej czy kończyn dolnych.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Levofloxacin Genoptim krople do oczu należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jesli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza się że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Z powodu braku danych dotyczących stosowania u ludzi oraz ze względu na dane doświadczalne, świadczące o ryzyku uszkadzania przez fluorochinolony obciążonych chrząstek organizmów w okresie wzrostu, stosowanie lewofloksacyny u kobiet w okresie ciąży jest przeciwwskazane.
Lek Levofloxacin Genoptim krople do oczu może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy spodziewana korzyść uzasadnia potencjalne ryzyko dla rozwijającego się dziecka.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić sie lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Stosowanie lewofloksacyny jest przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią. Inne fluorochinolony przenikają do mleka ludzkiego. Z powodu braku danych dotyczących stosowania u ludzi oraz ze względu na dane doświadczalne, świadczące o ryzyku uszkadzania przez fluorochinolony obciążonych chrząstek organizmów w okresie wzrostu, stosowanie lewofloksacyny u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.
Mimo, że lewofloksacyna w bardzo małych ilościach przenika do krwi i mleka kobiecego, po podaniu kropli do oczu jest bardzo mało prawdopodobne, aby krople te miały szkodliwy wpływ na rozwijające się dziecko.
Należy zawsze poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Wpływ innych produktów leczniczych na produkt Levofloxacin Genoptim:
Nie występuje istotna klinicznie interakcja z pokarmem. Dlatego produkt leczniczy Levofloxacin Genoptim można przyjmować niezależnie od posiłku.
Szczególnie ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania leku Levofloxacin Genoptim krople do oczu powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o stosowaniu jakichkolwiek innych kropli lub maści do oczu. Jeśli pacjent stosuje inne krople do oczu, należy odczekać co najmniej 15 minut między zastosowaniem leku Levofloxacin Genoptim krople do oczu i innych kropli do oczu.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Brak danych.
Niektóre działania niepożądane (np. zawroty głowy, zaburzenia równowagi, senność, zaburzenia widzenia) mogą zmniejszać zdolność koncentracji i reakcji, dlatego mogą stanowić ryzyko w sytuacjach, kiedy te zdolności są szczególnie ważne (np. podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn).
Jeśli krople do oczu spowodują wystąpienie niewyraźnego widzenia, przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn pacjent powinien odczekać do odzyskania pełnej ostrości widzenia.
Jak przechowywac lek Levoxacin genoptim?
Krople do oczu:
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku w postaci tabletek: