Stres, niewłaściwa dieta, czynniki środowiskowe, codzienna stylizacja… To tylko niektóre z czynników, które mogą osłabiać kondycję włosów. Jeśli na co dzień mierzysz się z przetłuszczającą skórą głowy, brakiem objętości czy łupieżem, pomożemy Ci w doborze właściwej pielęgnacji. Sprawdź, jakie produkty warto wprowadzić do swojej rutyny, by włosy odzyskały blask.
Zdrowe włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy, dlatego regularne złuszczanie naskórka to jeden z najważniejszych kroków w prawidłowej pielęgnacji. Peeling trychologiczny odblokowuje ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu ułatwia wchłanianie preparatów przeznaczonych do skóry głowy. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum. Pamiętaj, by nie stosować samodzielnie wykonanego peelingu, np. z cukru. Jest on nie tylko nieskuteczny, ale może również podrażnić skórę, a nawet spowodować nadmierne wypadanie włosów.
Wypadanie włosów jest procesem całkowicie naturalnym – każdego dnia tracimy ich około stu. Problem pojawia się, gdy liczba ta zaczyna wzrastać. Warto wtedy sięgnąć po wzmacniające odżywki do stosowania na skórę głowy, które wzmacniają cebulki, pobudzają mikrokrążenie, hamują wypadanie i przywracają prawidłowe tempo wzrostu włosa. W składzie takiego produktu szukaj kofeiny, biotyny i roślinnych ekstraktów.
Po wcierkę do włosów może sięgnąć tak naprawdę każdy. Najważniejsze jednak jest to, by do tematu podejść holistycznie i stosować ją równolegle z innymi działaniami, w zależności od problemu. Wcierka sprawdzi się świetnie zarówno przy problemach z wypadaniem, jak i przy problemach skórnych. Może też działać wspomagająco w przypadku łysienia. Podczas aplikacji wykonuj delikatny masaż skóry głowy, który sprzyja jej lepszemu dotlenieniu, wzmacnia cebulki, a do tego może być wstępem do wieczornego relaksu.
Jednym z często powielanych mitów jest ten, że gdy skóra głowy się przetłuszcza, trzeba ograniczyć jej mycie. Niestety nie zmniejszy to przetłuszczania, a wręcz może je nasilić, powodując dodatkowo stan zapalny. Drożdżaki stanowiące naturalny mikrobiom skóry mogą się nadmiernie rozrastać, co prowadzi do chorób skóry głowy. Jeśli Twoja skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza, a fryzura szybko traci świeżość, wybierz szampon normalizujący i myj włosy tak często, jak tego potrzebują.
Przetłuszczająca się skóra głowy wymaga nie tylko oczyszczenia, ale (wbrew częstym mitom) również nawilżenia. Nowoczesne formuły odżywek, masek i serum odżywiają, balansują skórę głowy i przeciwdziałają nadmiernemu wydzielaniu sebum, jednocześnie nadając włosom lekkość, świeżość i objętość. W ich składach mogą znaleźć się np. ekstrakty z szałwii, pokrzywy lub mięty, cynk czy glinka.
Nadmierne wydzielanie sebum może przyczynić się do wypadania włosów. Zbyt duża ilość łoju może zatykać mieszki włosowe, utrudniając prawidłowy wzrost włosów i prowadząc do ich osłabienia. Z tego względu produkty przeznaczone do przetłuszczającej się skóry głowy bardzo często zawierają również składniki wzmacniające i stymulujące wzrost włosów, np. ekstrakty z czarnej rzepy, skrzypu polnego, argininę.
Oczyszczanie skóry głowy to istotny krok w walce z łupieżem. Skuteczny szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać takie składniki, jak np. dwusiarczek selenu i kwas salicylowy, które skutecznie eliminują przyczyny łupieżu. Do pielęgnacji warto włączyć peeling trychologiczny, który pomaga usunąć martwy naskórek, oczyszcza pory i poprawia krążenie, co wspomaga regenerację skóry.
W przypadku łupieżu odżywki do włosów mają za zadanie nie tylko nawilżać, ale także wspomagać skórę głowy. Produkty te często zawierają te same składniki, co szampony przeciwłupieżowe, by zwalczać grzyby odpowiedzialne za chorobę. Dodatkowo łagodzą podrażnienia, redukują świąd i poprawiają kondycję włosów. Preparaty w formie emulsji pomagają eliminować objawy swędzenia, dlatego mogą być stosowane również na całe ciało.
Łupież bywa trudny do zwalczenia, dlatego warto podejść do problemu kompleksowo. Prócz szamponów przeciwłupieżowych i odżywek, na rynku dostępne są innowacyjne produkty do codziennej pielęgnacji łuszczącej się i podrażnionej skóry głowy. Mogą zawierać np. łagodzące probiotyki, oczyszczającą wodę termalną czy kwas mlekowy przywracający naturalne pH skóry głowy. Wcierki, żele i esencje są wygodne w użyciu, często nie wymagają spłukiwania, ułatwiając stosowanie.
Olejowanie włosów ma pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niektórzy uważają, że olej zbytnio obciąża włosy i pozostawia na nich nieestetyczny „film”. Jednak lista zalet jest znacznie dłuższa. Odpowiednio dobrany olej zmniejszy podatność na uszkodzenia, nawilży pasma, ułatwi rozczesywanie, a nawet… ograniczy przetłuszczanie. Aby dokładnie go zmyć, zastosuj tzw. technikę emulgowania. Wypłucz włosy ciepłą wodą, nałóż odżywkę lub maskę na około 15 minut, a następnie umyj włosy szamponem.
Podczas rozjaśniania, farbowania lub pod wpływem ciepła z urządzeń do stylizacji, wiązania dwusiarczkowe we włosach ulegają zniszczeniu. Aby zapewnić włosom kompleksową, profesjonalną pielęgnację w domowym zaciszu, sięgnij po produkty odbudowujące, takie jak intensywnie regenerujące kuracje, maski olejowe czy keratyna w płynie. Tworzą one osłonę wokół włosa, wygładzając je, regenerując i zapobiegając dalszym uszkodzeniom.
Istotnym elementem w pielęgnacji suchych i matowych włosów jest ich mycie. Szampon do przesuszonych pasm powinien zawierać składniki nawilżające, np. glicerynę, kwas hialuronowy, pantenol czy aloes, oraz ochronne, np. prowitaminę B5. Włosy myj w letniej wodzie, kończąc chłodnym strumieniem, który domknie łuski i wygładzi włosy. Nadmiar wody delikatnie wyciskaj w ręcznik, unikając pocierania i wysusz głowę chłodnym nadmuchem.
Wysoka temperatura jest bardzo szkodliwa dla włosów. Niszczy wewnętrzne wiązania ceramidowe, co może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów, ich kruszeniem i łamaniem. Produkt termoochronny tworzy na powierzchni włosa powłokę, która zapobiega utracie wody, a w efekcie ich przesuszeniu. Nawilżone pasma nie puszą się i nie elektryzują. Pamiętaj jednak, że żaden kosmetyk nie ochroni włosów w 100%. Na co dzień staraj się unikać wysokiej temperatury.
Farbowanie może osłabić strukturę włosów i sprawić, że staną się cieńsze i bardziej łamliwe. Włosy farbowane są też często nadmiernie przesuszone, co może pozbawić je zdrowej objętości. Wybierając szampon, warto sięgać po formuły bez siarczanów i silikonów, które pielęgnują włosy bez obciążania. Pożądanymi składnikami są natomiast pielęgnujące wyciągi roślinne (np. z aloesu, ryżu) oraz kofeina.
Odżywka do włosów pozbawionych objętości powinna mieć lekką formułę, by nie obciążać pasm, a jednocześnie odżywiać je i nawilżać. Składniki takie jak proteiny jedwabiu, keratyna czy biotyna, wzmocnią strukturę włosa, poprawią jego elastyczność i dodadzą objętości. Dzięki tym właściwościom włosy staną się bardziej podatne na stylizację, bez efektu przyklapnięcia.
Stylizacja włosów cienkich i pozbawionych objętości wymaga odpowiednich produktów i technik. Lekkie pianki, spraye i lakiery optycznie zagęszczą pasma, sprawiając, że zyskają naturalną objętość. Do suszenia najlepiej używaj suszarki z dyfuzorem. Kieruj głowę w dół lub unoś pasmo po paśmie do góry, susząc je od nasady. Nie masz czasu umyć włosów? Sięgnij po suchy szampon, który ekspresowo odświeży fryzurę.
Pielęgnacja od zewnątrz jest ważna, ale często niewystarczająca. Nasze włosy, by zdrowo rosnąć, potrzebują składników odżywczych. Problemy z włosami i skórą głowy mogą być też spowodowane zmianami hormonalnymi i chorobami przewlekłymi. Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić np. badanie poziomu żelaza we krwi. Konsultacja ze specjalistą jest wskazana zwłaszcza w sytuacji, gdy obserwujesz u siebie wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy problemy ze skórą.
Nawet najlepsza pielęgnacja nie sprawi, że włosy będą zdrowe i w dobrej kondycji, jeśli będzie im brakować substancji odżywczych. Za prawidłowy wzrost włosa i mocne cebulki odpowiadają m.in. biotyna, cynk, krzem, żelazo i witaminy z grupy B. Warto wprowadzić do diety pestki dyni, jajka, orzechy i produkty pełnoziarniste, a w razie stwierdzonych niedoborów – ukierunkowaną suplementację.
Kolagen ma istotny wpływ na kondycję włosów, ponieważ jest głównym białkiem budującym ich strukturę. Regularne spożywanie kolagenu może poprawić elastyczność, wytrzymałość i nawilżenie pasm, a także zapobiegać ich łamliwości. Dodatkowo wspiera regenerację skóry głowy, co pozytywnie wpływa na kondycję cebulek i wzrost nowych włosów. Pamiętaj, że wchłanianie kolagenu zależy od witaminy C. Zwróć uwagę na jej dodatek w suplementach diety lub przyjmuj ją oddzielnie.