Mirzaten jest to lek, którego substancją czynną jest mirtazapina, wykazująca działanie przeciwdepresyjne.
Nazwa | Mirzaten |
Nazwa międzynarodowa | Mirtazapinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | Mirtazapina |
Skład - substancje pomocnicze | Rdzeń:
Otoczka:
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Przeciwdepresyjne |
Zastosowanie | Terapia depresji u osób dorosłych |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo częste:
Częste:
|
Możliwe interakcje z | Inhibitorami monoaminooksydazy (MAOI) |
Ciąża | Należy zachować ostrożność, stosując lek w czasie ciąży. |
Karmienie piersią | Należy zadecydować, czy przerwać stosowanie leku czy karmienie dziecka piersią. |
Dzieci | Stosowanie leku u dzieci nie jest niewskazane, chyba że lekarz uzna przewagę korzyści nad ryzykiem. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń psychomotorycznych pod postacią zmniejszenia czujności i zdolności koncentracji. |
Jak działa lek Mirzaten?
Mirtazapina wykazuje działanie przeciwdepresyjne.
Kiedy stosuje się lek Mirzaten?
Lek Mirzaten jest wskazany w leczeniu depresji u osób dorosłych.
Jak stosować lek Mirzaten?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zalecana dawka początkowa wynosi 15 mg lub 30 mg na dobę. Po kilku dniach leczenia lekarz może zlecić zwiększenie dawki do najbardziej właściwej dla pacjenta (od 15 mg do 45 mg na dobę). Zwykle tę samą dawkę leku stosuje się u pacjentów w różnym wieku. Jednak osobom w podeszłym wieku lub pacjentom z chorobami nerek lub wątroby lekarz może przepisać inną dawkę leku.
Lek należy stosować o tej samej porze każdego dnia. Najlepiej w pojedynczej dawce wieczorem. Lekarz może również zlecić przyjmowanie leku w dwóch podzielonych dawkach w ciągu dnia - jedna dawka rano i jedna wieczorem przed snem. Większą dawkę należy przyjmować wieczorem przed snem.
Tabletki stosuje się doustnie. Podczas wyjmowania ich z blistra należy zachować ostrożność ze względu na ich podatność na kruszenie się.
Efekty lecznicze są widoczne zazwyczaj po około 1-2 tygodniach leczenia a po 2-4 tygodniach może nastąpić poprawa samopoczucia. Po tym czasie warto omówić z lekarzem efekty lecznicze leku. Jeśli efekty będą niezadowalające to lekarz może zlecić zwiększenie dawki. Leczenie powinno trwać aż do ustąpienia objawów, co trwa zazwyczaj przez okres 4-6 miesięcy.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Mirzaten
W przypadku zażycia przez pacjenta większej niż zalecana dawka należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Najczęściej odnotowywanymi objawami przedawkowania leku Mirzaten (bez innych leków oraz alkoholu) są: senność, dezorientacja i przyspieszona czynność serca, zmiany rytmu serca (przyspieszenie akcji serca, nieregularny rytm serca) i (lub) omdlenia. Mogą to być objawy groźnych dla życia komorowych zaburzeń rytmu serca, znanych pod nazwą "torsade de pointes"
Pominięcie zastosowania leku Mirzaten
Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie pominięcia dawki leku, która ma być stosowana raz nad dobę:
Jeśli lek ma być stosowany dwa razy na dobę:
Przerwanie stosowania leku Mirzaten
Bez konsultacji lekarskiej nigdy nie należy samemu przerywać kuracji. Wiąże się to z ryzykiem powrotu objawów choroby podstawowej. Jeżeli pacjent odczuje poprawę, to powinien omówić to z lekarzem, który zadecyduje kiedy leczenie można zakończyć. Nagłe odstawienie leku Mirzaten, nawet jeśli objawy depresji zniknęły, może prowadzić do wystąpienia nudności, zawrotów głowy, pobudzenia lub lęków czy bóli głowy. Jeżeli lekarz będzie schodził stopniowo z dawki, to objawy te nie powinny wystąpić.
Kiedy nie stosować leku Mirzaten?
Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Mirzaten może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy zaprzestać stosowania leku Mirzaten i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej objawów.
Niezbyt częstych (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
Rzadkich (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób):
O nieznanej częstotliwości (częstość nie może być ustalona na podstawie dostępnych danych):
Rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała i powiększenie węzłów chłonnych mogą świadczyć o wystąpieniu zespołu DRESS lub zespołu nadwrażliwości na lek. Jeżeli taki objaw pojawi się u pacjenta, winien on zgłosić się do lekarza.
Inne działania niepożądane
Bardzo częste (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):
Częste (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
Niezbyt częste (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
Rzadkie (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 1000 osób):
O nieznanej częstotliwości:
W badaniach klinicznych u dzieci w wieku poniżej 18 roku życia częściej obserwowano następujące działania niepożądane:
Przed zastosowaniem leku Mirzaten należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeżeli pacjent choruje na niżej wymienione choroby:
Mogą pojawić się objawy zakażenia (takie jak gorączka o nieznanej przyczynie, ból gardła, owrzodzenie jamy ustnej). Wtedy lek Mirzaten należy odstawić i skontaktować się z lekarzem, gdyż może to zwiastować zaburzenie wytwarzania krwinek przez szpik kostny. Te objawy nie są często spotykane, ale najczęściej występują po okresie 4-6 tygodni od rozpoczęcia leczenia.
Podczas terapii lekiem Mirzaten u pacjentów spostrzeżono występowanie ciężkich reakcji skórnych (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka) oraz reakcje polekowe z towarzyszącą eozynofilią i objawami ogólnymi (DRESS). W takiej sytuacji należy odstawić lek i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Osoby, które mają depresję, mogą czasami przejawiać myśli o samookaleczeniu się bądź samobójcze. Te objawy mogą ulec nasileniu podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ działanie tych leków rozpoczyna się po okresie 2 tygodni od czasu rozpoczęcia terapii a czasami nawet później.
Wystąpienie myśli samobójczych jest najbardziej prawdopodobne u pacjentów:
W sytuacji, gdy pacjent przejawia zapędy samobójcze, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.
Dodatkowo warto poinformować krewnych i przyjaciół o ryzyko wystąpienia myśli samobójczych, którzy mogą poinformować lekarza o wystąpieniu niepokojących objawów u osoby stosującej lek Mirzaten.
U dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia lek Mirzaten nie jest zalecany, ponieważ jego skuteczność nie została wykazana w badaniach klinicznych. Dodatkowo w tej grupie wiekowej jest zdecydowanie wyższe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych takich jak:
Mimo tego lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu terapii lekiem Mirzaten, jeżeli uzna, że korzyść przewyższa ryzyko. W takim przypadku należy bacznie obserwować takiego pacjenta. Jeśli tylko pojawią się przesłanki zwiastujące wystąpienie działań niepożądanych leku Mirzaten należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i poinformować go o tym, co dzieje się z młodocianym pacjentem.
Warto także zaznaczyć, że nie do końca znany jest wpływ leku Mirzaten na bezpieczeństwo dotyczące rozowju fizykalnego dzieci i młodzieży. Na podstawie dostępnych informacji można jedynie stwierdzić, że młodzież częściej niż dorośli przybierają na wadze podczas terapii lekiem Mirzaten.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Brak wystarczającej ilości badań, które pomogłyby określić bezpieczeństwo stosowania leku w ciąży. Podczas stosowania leku u ciężarnych powinno się zachować ostrożność. Jeżeli terapia lekiem Mirzaten prowadzona jest w trakcie ciąży lub niedługo przed porodem zaleca się obserwację noworodka ze względu na możliwość wystąpienia u niego działań niepożądanych.
Przyjmowanie podczas ciąży podobnych leków (takich jak inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN), co manifestuje się przyspieszonym oddechem i sinicą. Objawy te zazwyczaj zauważane są w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy zostaną spostrzeżone u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem (lub) i z położną.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Brak dostatecznych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Mirzaten podczas laktacji. Ostateczną decyzję o przyjmowaniu leku podejmie lekarz.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę, jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Nie należy stosować leku Mirzaten w połączeniu z:
Należy zachować ostrożność stosując lek Mirzaten razem z:
Przy stosowaniu terapii skojarzonej leku Mirzaten z tymi lekami bardzo rzadko może dojść do wystąpienia zespołu serotoninowego. Niektóre z jego objawów to nagła gorączka, pocenie się, zwiększona częstość akcji serca, biegunka (niekontrolowane), skurcze mięśni, dreszcze, wzmożenie odruchów, niepokój, zmiany nastroju, utrata przytomności. Jeżeli któryś z tych objawów się pojawi, należy o tym fakcie natychmiast powiedzieć swojemu lekarzowi.
W przypadku jednoczesnego stosowania tych leków z lekiem Mirzaten stężenie mirtazapiny we krwi może wzrosnąć. Lekarz może podjąć decyzję o zmniejszeniu dawki. Natomiast po zakończeniu terapii tymi lekami, lekarz może zlecić powrót do większej dawki leku Mirzaten.
W połączeniu z tymi lekami może dojść do zmniejszenia stężenia we krwi mirtazapiny. W tym przypadku lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki Mirzaten.
W tym przypadku Mirzaten może nasilać działanie warfaryny. Lekarz może zlecić stałe monitorowanie parametrów krwi podczas leczenia skojarzonego tymi dwoma lekami.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Nie należy spożywać alkoholu podczas terapii lekiem Mirzaten ze względu na wzmożoną senność.
Podczas terapii lekiem Mirzaten nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń psychomotorycznych pod postacią zmniejszenia czujności i zdolności koncentracji. Jeśli lek został zaordynowany osobie poniżej 18 roku życia to przed jazdą rowerem bądź innym pojazdem, który jest częścią ruchu drogowego, należy sprawdzić, stan czujności i koncentracji.
Jak przechowywać lek Mirzaten?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.