Lek OC - 35 zawiera octan cyproteronu i etynyloestradiol oraz stosowany jest w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, bardzo tłusta skóra i nadmierne owłosienie u kobiet w wieku rozrodczym.
Nazwa | OC - 35 |
Nazwa międzynarodowa | Cyproteroni acetas + Ethinylestradiolum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 2 mg + 0,035 mg |
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie | Leczenie chorób skóry:
oraz jako hormonalny środek antykoncepcyjny. |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Rzadkie działania niepożądane:
Ciężkie działania niepożądane:
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Nie należy przyjmować leku OC - 35 podczas ciąży lub w razie podejrzewania ciąży. |
Karmienie piersią | Nie należy stosować leku OC - 35 w okresie karmienia piersią. |
Dzieci | Brak danych. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek nie wywiera wpływu na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. |
Jak działa lek OC - 35?
Lek OC - 35 wykazuje działanie antykoncepcyjne i przeciwtrądzikowe.
Kiedy stosuje się lek OC - 35?
Lek OC - 35 stosuje się w leczeniu chorób skóry:
oraz jako hormonalny środek antykoncepcyjny.
Jak stosować lek OC - 35?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zalecana dawka to jedna tabletka powlekana na dobę, o stałej porze dnia, przez okres 21 dni. Następnie należy zrobić 7 dni przerwy przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. Lek OC - 35 regularnie przyjmowany zapewnia skuteczne działanie terapeutyczne oraz zapobiega ciąży.
Stosowanie leku OC - 35 po raz pierwszy
Po raz pierwszy rozpoczyna się przyjmowanie leku w pierwszym dniu miesiączki, co zapewnia ochronę przed niepożądaną ciążą już w pierwszym cyklu prowadzonego leczenia. Przyjmując pierwszą tabletkę w 5. dniu cyklu, należy przez cały pierwszy cykl stosować dodatkową metodę antykoncepcji lub powstrzymać się od stosunków seksualnych, ponieważ cykl ten może być płodny. Po 21 dniach następuje 7 dni przerwy w przyjmowaniu leku, przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. W okresie przerwy powinno nastąpić krwawienie miesiączkowe. Nawet jeśli krwawienie nie zakończyło się, po 7 dniach koniecznie należy przyjąć pierwszą tabletkę z następnego opakowania.
Przyjmowanie leku OC - 35 należy rozpocząć następnego dnia po 7 - dniowej przerwie wynikającej ze schematu stosowania dotychczasowego leku lub następnego dnia po przyjęciu ostatniej nieaktywnej tabletki (bez hormonów) z aktualnego opakowania (w razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą).
Można przerwać przyjmowanie minipigułki w dowolnym dniu i zamiast niej, o tej samej porze, przyjmować lek OC - 35. W ciągu pierwszych 7 dni należy stosować jednocześnie mechaniczne metody antykoncepcji.
Przyjmowanie leku rozpoczyna się w dniu, w którym miał być wykonany następny zastrzyk lub w dniu usunięcia implantu lub systemu terapeutycznego domacicznego. Jeżeli w ciągu pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek utrzymuje się stosunki seksualne, należy stosować inne metody antykoncepcji.
Stosowanie leku OC - 35 należy rozpocząć 21 do 28 dni po porodzie. Jeśli przed rozpoczęciem podawania leku pacjentka odbyła stosunek, nie powinna przyjmować leku do czasu wystąpienia pierwszej naturalnej miesiączki, w celu upewnienia się, że nie jest w ciąży. Przez pierwsze 7 dni przyjmowania leku należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji. Nie wolno stosować leku w trakcie karmienia piersią.
Jak długo stosować lek OC - 35
Długość okresu stosowania leku OC - 35 zależy od nasilenia choroby i trwa najczęściej kilka miesięcy. Zaleca się stosowanie leku jeszcze co najmniej przez 3 - 4 cykle po ustąpieniu objawów. W przypadku gdy po kilku tygodniach lub miesiącach po odstawieniu tabletek nastąpi nawrót choroby, można wznowić leczenie lekiem OC - 35. Lekarz prowadzący poinformuje pacjentkę jak długo powinna przyjmować lek OC - 35
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku OC - 35
Mogą wystąpić:
W przypadku zażycia zbyt dużej dawki leku należy zwrócić się do lekarza, który w razie konieczności zastosuje odpowiednie leczenie objawowe.
Pominięcie zastosowania leku OC - 35
Gdy minęło mniej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, skuteczność antykoncepcyjna leku OC - 35 nie jest zmniejszona. Należy przyjąć tabletkę tak szybko, jak to możliwe i zażyć następną o zwykłej porze.
Jeśli minęło więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, skuteczność działania leku OC - 35 może być mniejsza. Powinno się dlatego stosować dodatkowe metody antykoncepcji przez 7 kolejnych dni (czas przyjęcia 7 kolejnych tabletek). W przypadku gdy pacjentka zapomniała o zażyciu tabletek i w czasie pierwszej przerwy w ich przyjmowaniu nie wystąpiło spodziewane krwawienie, mogło dojść do zajścia w ciążę. W razie wątpliwości dotyczących pominięcia dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.
Należy skontaktować się z lekarzem.
Należy przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko, jak to tylko możliwe (nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek), a kolejne zażywać o stałej porze. Przez następne 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji. Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki utrzymywano stosunki seksualne, możliwe jest zajście w ciążę.
Należy przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko, jak to tylko możliwe (nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek), a kolejne zażywać o stałej porze. Skuteczność antykoncepcyjna leku OC - 35 jest zachowana i nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
Można wybrać jedną z następujących możliwości:
Jeśli zapomni się o zażyciu tabletek i podczas pierwszej przerwy w przyjmowaniu tabletek nie wystąpi spodziewane krwawienie, możliwe, że jest się w ciąży. Przed rozpoczęciem następnego opakowania leku należy skonsultować się z lekarzem.
Postępowanie w przypadku:
wystąpienia wymiotów lub ostrej biegunki
Jeśli występują wymioty lub ostra biegunka, substancje czynne mogą nie wchłonąć się całkowicie. Jeśli wymioty lub ostra biegunka wystąpiły w ciągu 3 do 4 godzin od zażycia tabletki, należy postępować zgodnie z podanymi wyżej zaleceniami dotyczącymi pominięcia tabletek.
zamiaru opóźnienia terminu wystąpienia krwawienia miesiączkowego
Można opóźnić wystąpienie krwawienia, gdy po skończeniu obecnego opakowania rozpocznie się przyjmowanie tabletek z następnego, bez 7 - dniowej przerwy. Można zażywać tabletki nawet do wyczerpania tego opakowania. W czasie stosowania tabletek z kolejnego opakowania może pojawić się niewielkie krwawienie lub plamienie. Następne opakowanie należy rozpocząć po 7 - dniowej przerwie.
zamiaru zmiany dnia rozpoczęcia krwawienia miesiączkowego
Aby przesunąć termin wystąpienia krwawienia na inny dzień tygodnia, niż wynikający ze schematu przyjmowania leku, należy skrócić kolejną przerwę w przyjmowaniu tabletek o tyle dni, o ile zamierza się przesunąć termin pojawienia się krwawienia. Im krótsza przerwa w przyjmowaniu tabletek, tym większe ryzyko, że nie wystąpi krwawienie z odstawienia. Niewielkie krwawienie lub plamienie może pojawić się w czasie stosowania następnego opakowania leku.
wystąpienia nieoczekiwanego krwawienia
U niektórych kobiet w czasie przyjmowania leku OC - 35, podobnie jak podczas stosowania innych środków hormonalnych, w pierwszych kilku miesiącach mogą występować nieregularne krwawienia (plamienia bądź krwawienia śródcykliczne). Pomimo tego należy kontynuować przyjmowanie tabletek. Problemy zazwyczaj ustępują po 3 cyklach stosowania leku OC - 35. Jeśli krwawienia utrzymują się, stają się obfite lub nawracają, należy skontaktować się z lekarzem.
niewystąpienia krwawienia
Jeśli pacjentka przyjmowała wszystkie tabletki we właściwym czasie, nie miała ostrej biegunki ani wymiotów, ani nie stosowała innych leków, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest małe. Należy kontynuować przyjmowanie leku. Brak krwawień przez kolejne dwa miesiące może świadczyć o zajściu w ciążę. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Pacjentka nie powinna rozpoczynać kolejnego opakowania do czasu upewnienia się, że nie jest w ciąży.
Kiedy nie stosować leku OC - 35?
Leku OC - 35 nie powinno się stosować:
Jeśli którakolwiek z wymienionych wyżej chorób wystąpi po raz pierwszy w czasie przyjmowania leku OC - 35, należy go bezzwłocznie odstawić.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek OC - 35 może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy zaprzestać stosowania leku OC - 35 i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych:
Rzadkie działania niepożądane:
Ciężkie działania niepożądane:
Inne działania niepożądane
Lżejsze objawy niepożądane, występujące głównie w trakcie pierwszych kilku miesięcy przyjmowania leku OC - 35:
Przed rozpoczęciem stosowania leku OC - 35 należy omówić to z lekarzem bądź farmaceutą. Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek OC - 35, jeśli u pacjenta występuje:
W przypadku gdy jakikolwiek z wymienionych objawów wystąpi po raz pierwszy, nawraca bądź nasila się w czasie przyjmowania leku OC - 35, należy skontaktować się z lekarzem.
Zaburzenia krążenia krwi
Przyjmowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej bądź tętniczej i chorób zakrzepowo - zatorowych, takich jak: zawał mięśnia sercowego, incydenty mózgowo - naczyniowe, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna. Przypadki te odnotowywane są rzadko.
Nowotwory
W badaniach epidemiologicznych wykazano wzrost ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy podczas długotrwałego przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Jednakże ryzyko to może nie mieć bezpośredniego związku ze stosowaniem tych leków.
Wykazano nieznaczne zwiększenie względnego ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet przymujących antykoncepcję hormonalną. Ryzyko to stopniowo zanika w ciągu 10 lat po odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Obserwowane jest także niewielkie zwiększenie ryzyka występowania raka sutka, co może być efektem wcześniejszego jego rozpoznania, działania hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub współistnienia obu tych czynników.
Rzadko dochodzi do wystąpienia zagrażających życiu krwawień do jamy brzusznej u chorych, u których stwierdzono łagodne lub złośliwe guzy wątroby.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, gdy:
Zakrzep krwi (zakrzepica)
Stosowanie leku OC - 35 może nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi u pacjentki.
Zaburzenia psychiczne
Niektóre kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, w tym lek OC - 35, zgłaszały depresję lub spadek nastroju. Depresja może mieć ciężki przebieg, a czasami prowadzić do występowania myśli samobójczych. Gdy wystąpią zmiany nastroju i objawy depresji, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy przyjmować leku OC - 35 podczas ciąży lub w razie podejrzewania ciąży.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku OC - 35 w okresie karmienia piersią.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Niektóre leki mogą powodować, że działanie leku OC - 35 będzie mniej skuteczne. Dotyczy to leków stosowanych w leczeniu:
Jeżeli leki wymienione powyżej lub inne przyjmuje się jednocześnie z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi nie dłużej niż tydzień, należy zarówno w czasie ich przyjmowania, a także przez 7 dni po odstawieniu, stosować dodatkowe metody antykoncepcji. Kobiety leczone jednocześnie ryfampicyną lub innymi lekami indukującymi enzymy wątrobowe powinny stosować dodatkowe metody antykoncepcji w czasie przyjmowania antybiotyku oraz przez 28 dni po jego odstawieniu. Nie należy stosować preparatów z zielem dziurawca podczas terapii lekiem OC - 35.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Brak danych.
Lek nie wywiera wpływu na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jak przechowywać lek OC - 35?