PolaRing to dopochwowy system terapeutyczny uwalniający do krwiobiegu dwa żeńskie hormony płciowe - etonogestrel i etynyloestradiol. Substancje te stosowane są w celu zapobiegania ciąży.
Nazwa | PolaRing |
Nazwa międzynarodowa | Ethinylestradiolum + Etonogestrelum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 0,120 mg + 0,015 mg / 24h |
Postać | System terapeutyczny dopochwowy |
Skład - substancja czynna |
|
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Antykoncepcyjne. |
Zastosowanie | Środek antykoncepcyjny składający się z dwóch żeńskich hormonów płciowych, uwalniających się powoli do krwioobiegu. Stosowany w celu zapobiegania ciąży u kobiet w wieku rozrodczym. |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Częste (nie częściej niż 1 na 10 kobiet):
|
Możliwe interakcje z | Lekami stosowanymi w leczeniu:
oraz:
Dodatkowo leku PolaRing nie można stosować z niektórymi metodami antykoncepcji mechanicznej dla kobiet np: diafragmą, kapturkiem naszyjkowym, prezerwatywą dla kobiet. |
Ciąża | Nie należy stosować leku PolaRing podczas ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że pacjentka jest w ciąży. |
Karmienie piersią | Nie zaleca się stosowania leku PolaRing w okresie karmienia piersią. |
Dzieci | Leku nie wolno stosować u kobiet poniżej 18 roku życia. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek PolaRing nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn. |
Jak działa lek PolaRing?
Lek PolaRing zawiera dwa różne hormony: etonogestrel i etynyloestradiol. Uwalniają się one w niewiewielich dawkach przez okres 3 tygodni powodując przede wszystkim hamowanie owulacji.
Kiedy stosuje się lek PolaRing?
Lek Polaring stosuje się jako środek antykoncepcyjny u kobiet w wieku rozrodczym. Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność produktu oceniono w grupie kobiet w wieku od 18 do 40 lat.
Jak stosować lek PolaRing?
Ten lek należy zawsze stosować z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
PolaRing można zakładać i usuwać samodzielnie. System terapeutyczny musi być założony we właściwym dniu cyklu i pozostawiony przez 3 tygodnie z rzędu. Należy regulanie sprawdzać, czy system znajduje się w pochwie (np. przed stosunkiem płciowym), aby upewnić się, że pacjentka jest zabezpieczona przed ciążą. Po upływie trzech tygodni należy samodzielnie usunać PolaRing i zrobić tygodniową przerwę. Zwykle w tym czasie pojawia się krwawienie miesięczne.
Stosowanie systemu terapeutycznego dopochwowego PolaRing:
PolaRing powinien być założony pierwszego dnia naturalnego cyklu miesiączkowego. Stosowanie można również rozpocząć od między 2 a 5 dniem miesiączki, ale w takim przypadku, w ciągu pierwszych 7 dni stosowania należy jednocześnie korzystać z dodatkowej metody antykoncepcji np. prezerwatywy.
Należy rozpocząć stosowanie leku PolaRing najpóźniej w dniu następującym po przerwie w przyjmowaniu dotychczasowo stosowanej antykoncepcji. Jeśli lek zawierał tabletki (placebo), czyli pozbawione hormonu, to stosowanie systemu PolaRing należy ropocząć najpóźniej dzień po przyjęciu takiej tabletki. Jeśli pacjentka stosowała dotychczasową antykoncepcję regularnie, to może przejść na lek PolaRing w dowolnym dniu.
PolaRing należy założyć najpóźniej w dniu następującym po przerwie w stosowaniu systemu transdermalnego. Jeżeli dotychczas używany system transdermalny był stosowany regularnie i w sposób prawidłowy, a pacjentka wie że nie jest w ciąży, może w dowolnym momencie zakończyć stosowanie systemu transdermalnego i rozpocząć stosowanie systemu dopochwowego PolaRing w dowolnym dniu cyklu.
Można przerwać stosowanie minitabletki w dowolnym dniu i następnego dnia o tej samej porze, o której była przyjmowana minitabletka, rozpocząć stosowanie systemu PolaRing. Należy zastosować równolegle dodatkową metodę antykoncepcji (np. mechaniczną taką jak prezerwatywa) przez pierwsze 7 dni stosowania leku PolaRing.
Należy rozpocząć stosowanie leku PolaRing w dniu następnej zaplanowanej iniekcji lub w dniu usunięcia implantu lub systemu terapeutycznego domacicznego uwalniającego progestagen Należy zastosować równolegle dodatkową metodę antykoncepcji (np: mechaniczną taką jak prezerwatywa) przez pierwsze 7 dni stosowania leku Polaring.
Lekarz może zalecić rozpoczęcie stosowania leku PolaRing po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Czasami jest możliwość rozpoczęcia stosowania leku PolaRing wcześniej, ale jest to uzależnione od decyzji lekarza.
Zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jak zakładać i usuwać lek PolaRing?
Zastosowanie więcej niż jednego systemu terapeutycznego PolaRing
Na chwilę obecną brak doniesień o ciężkich i szkodliwych działaniach związanych z przedawkowaniem hormonów zawartych w leku PolaRing. W razie przypadkowego założenia więcej niż jednego systemu terapeutycznego mogą wystąpić nudności, wymioty lub krwawienie z pochwy. Należy usunąć dodatkowy system oraz skontakować się lekarzem, jeśli objawy nie ustąpią.
Pominięcie zastosowania nowego systemu PolaRing po tygodniowej przerwie w jego stosowaniu
Jeżeli przerwa była dłuższa niż 7 dni należy jak najszybciej założyć nowy system Polaring, a w ciągu kolejnych 7 dni zastosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę dla mężczyzn). Jeżeli pacjentka odbyła stosunek w czasie przerwy w stosowaniu leku Polaring istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, które jest tym większe im dłuższa była przerwa w stosowaniu leku PolaRing. Pacjentka powinna niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem.
Przerwanie stosowania leku PolaRing
Można przerwać stosowanie systemu Polaring w dowolnym momencie. Jeżeli pacjentka przerwie stosowanie systemu PolaRing, ponieważ chce zajść w ciążę, powinna zaczekać do pierwszej miesiączki zanim rozpocznie starania o zajście w ciążę.
Co zrobić jeśli PolaRing znajdował się przez pewien czas poza pochwą (wypadł)?
Kiedy nie stosować leku PolaRing?
Leku PolaRing nie powinno się stosować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek PolaRing może powodować skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Należy zaprzestać stosowania leku PolaRing i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którekolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych:
Często występują (nie częściej niż 1 na 10 kobiet):
Niezbyt często występują (nie częściej niż 1 na 100 kobiet):
Rzadko występują (nie częściej niż 1 na 1000 kobiet):
Częstość nieznana:
Przed zastosowaniem leku PolaRing należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych związane jest ze zwiększonym ryzykiem powstawania zakrzepów krwi.
Pacjentka powinna natychmiast zgłosić się do lekarza jeśli zauważy u siebie prawdopodobne objawy wystąpienia zakrzepów krwi jak:
Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo - zatorowej jest największe w pierwszym roku stosowania leku, a także może być większe w przypadku wznowienia stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych po co najmniej 4 - tygodniowej przerwie.
Czynniki zwiększające powstanie zakrzepów krwi w żyłach lub tętnicach:
Ponadto należy poinformować lekarza jeżeli pacjentka choruje na:
Dodatkowo należy przekazać informacje lekarzowi na temat raka piersi, na którego pacjentka może chorować w chwili obecnej lub występował u członków jej najbliższej rodziny. Jeśli wymienione objawy pojawią się lub nasilą w trakcje stosowania leku PolaRing, to należy poinformować o tym lekarza.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Nie wolno stosować leku PolaRing w ciąży lub gdy istnieje podejrzenia, że kobieta jest w ciąży. Jeśli w okresie stosowania PolaRing pacjentka zajdzie w ciążę, należy usunąć system terapeutyczny i skontaktować się z lekarzem.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku PolaRing w okresie karmienia piersią.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku w okresie karmienia piersią.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Niektóre leki mogą wpływać na stężenie leku PolaRing we krwi przez co mogą zmniejszać jego skuteczność antykoncepcyjną lub też powodować nieoczekiwane krwawienie. Dotyczy to leków stosowanych w terapii:
Leku PolaRing nie wolno również łączyć z niektórymi metodami antykoncepcji mechanicznej dla kobiet np: diafragmą, kapturkiem naszyjkowym, prezerwatywą dla kobiet.
PolaRing może także wpływać na działanie takich leków jak:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stososowania leku u pacjenta.
Brak danych.
System terapeutyczny dopochwowy PolaRing nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.
Jak przechowywać lek PolaRing?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w oryginalnym opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem słonecznym.