Olejki eteryczne (znane również jako olejki zapachowe), to częsty składnik kosmetyków, świec zapachowych i leków. Ze względu na swoje właściwości znalazły zastosowanie w medycynie naturalnej, dając początek nowej dziedzinie - aromaterapii. Na czym polega terapia olejkami i jak można korzystać z olejków eterycznych w domu, by poprawić swoje samopoczucie?
Olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin olejkodajnych, metodą destylacji parowej, tłoczenia na zimno lub ekstrakcji. W efekcie uzyskuje się naturalny wyciąg o jednej, dominującej nucie zapachowej. Ludzkość wykorzystuje olejki eteryczne od czasów starożytnego Egiptu. Wówczas najczęściej były one stosowane do wyrobu perfum, z czasem zaczęto korzystać z nich podczas masażu, dodawać je do leków i kosmetyków. Tak powstała aromaterapia.
Przez aromaterapię najczęściej rozumie się wszystkie sposoby wykorzystywania olejków eterycznych do poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego. Może to być więc inhalacja, masaż, kąpiel z ich dodatkiem czy kompresy na skórę. Każdemu z olejków przypisuje się nieco inne działanie, można stosować je wspomagająco przy różnego rodzaju schorzeniach i dolegliwościach. Aromaterapia jest szeroką dziedziną wiedzy, która stale się rozwija. Badane są właściwości kolejnych roślin i odkrywane nowe zastosowania już poznanych olejków.
Oto kilka najpopularniejszych rodzajów olejków eterycznych i ich właściwości, które opisuje aromaterapia:
Aromaterapia może przynieść korzyści niemal każdej osobie, nic dziwnego więc, że stale rośnie zainteresowanie naturalnymi olejkami eterycznymi. Sprzyja temu łatwość stosowania aromaterapii w domu. Do przeprowadzania inhalacji wystarczy niewielki kominek do aromaterapii, wykonany np. z ceramiki. Odpowiednia mieszanka aromaterapeutyczna może pomóc przywołać sen, złagodzić skutki przeziębienia czy dolegliwości bólowe.
Najpopularniejszym olejkiem do stosowania przy problemach z zaśnięciem jest lawendowy. Aromaterapia na bezsenność obejmuje jednak zastosowanie kilku innych olejków, m.in. mandarynkowego, które pomaga zmniejszyć napięcie i uspokaja. Do mieszanki olejków na sen warto dodać też olejek różany i geraniowy, które łagodzą skutki stresu i rozluźniają.
W przypadku przeziębienia, kataru i kaszlu warto wdychać olejki o działaniu antybakteryjnym i udrażniającym nos, takie jak olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, herbaciany, lawendowy i miętowy. Można stosować bezpośrednią inhalację albo umieścić kilka kropel każdego olejku w kominku.
Olejki eteryczne można stosować również u dzieci, jednak w przypadku stosowania na skórę dopuszczalne są jeszcze mniejsze stężenia olejków niż u dorosłych. W domu, w którym jest chore dziecko, bezpieczniej jest po prostu używać kominka do aromaterapii, w którym znajdzie się mieszanka olejków, np. lawendowego, cytrynowego i z drzewa herbacianego, działających antybakteryjnie i poprawiających nastrój.
Mimo pozytywnych efektów, jakie przynosi aromaterapia, zastosowanie się do zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z olejków eterycznych jest kluczowe.
Zdarzają się uczulenia na niektóre rodzaje olejków, dlatego przed ich zastosowaniem do kąpieli czy masażu, warto najpierw zaaplikować odrobinę na nadgarstek lub wewnętrzną stronę łokcia i obserwować, czy na skórze nie pojawi się zaczerwienienie i swędzenie. Szczególnie ostrożnym należy być przy stosowaniu na skórę olejków cytrusowych, ponieważ są mocno skoncentrowane.
Olejków nie można spożywać, w żadnej ilości, nawet po rozcieńczeniu ich wodą. Niezależnie od rodzaju olejku, nie powinno się też dopuszczać do jego kontaktu z oczami, ustami i nosem. Należy zadbać o to, by dzieci i zwierzęta nie miały do nich dostępu.