Arketis należy do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i stosowany jest w leczeniu chorób psychicznych takich jak depresja i zaburzenia lękowe.
Nazwa | Arketis |
Nazwa międzynarodowa | Paroxetinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 20 mg |
Postać | Tabletki |
Skład - substancja czynna | Paroksetyna |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Przeciwdepresyjne |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Często (mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Zasadność stosowania leku Arketis w okresie ciąży określa lekarz. |
Karmienie piersią | Paroksetyna w niewielkich ilościach przenika do mleka kobiecego, dlatego pacjentka przed rozpoczęciem karmienia piersią powinna skontaktować się z lekarzem. Dotychczas nie obserwowano u niemowląt objawów działania leku. |
Dzieci | Leku Arketis nie należy stosować u dzieci i młodzieży. Jest przeznaczony dla pacjentów powyżej 18 roku życia. Jednak w wyjątkowych sytuacjach lekarz może zalecić stosowanie paroksetyny u młodszych pacjentów. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Podczas stosowania leku Arketis należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą pojawić się takie objawy jak: senność, zawroty głowy, splątanie i zaburzenia widzenia. Nie należy prowadzić pojazdów bez upewnienia się, że lek nie działa na pacjenta niekorzystnie. |
Jak działa lek Arketis?
Lek Arketis wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Substancja czynna leku - paroksetyna zwiększa stężenie serotoniny w mózgu, neuroprzekaźnika, którego poziom u pacjentów chorujących na depresję lub zaburzenia lękowe jest niższy niż u zdrowych pacjentów.
Kiedy stosuje się lek Arketis?
Lek Arketis wskazany jest do stosowania u pacjentów dorosłych w leczeniu:
Jak stosować lek Arketis?
Ten lek należy zawsze stosować z zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Paroksetynę należy przyjmować codziennie o tej samej porze, najlepiej rano podczas posiłku (pokarm może zmniejszać ryzyko wystąpienia nudności, które mogą wystąpić podczas stosowania leku). Tabletkę powinno się połknąć w całości, popijając przynajmniej 1 szklanką (150 ml) wody. Leku nie należy ssać, żuć oraz trzymać w jamie ustnej, ponieważ mogą pojawić się nieprzyjemne odczucia takie jak gorzki smak, pieczenie w gardle, drażniący kaszel lub uczucie zadławienia.
Należy pamiętać, że paroksetyna nie łagodzi objawów choroby natychmiast, zdarza się że efekty leczenia pojawiają się po kilku tygodniach, u innych pacjentów może trwać to trochę dłużej. Niektórzy pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne czują się gorzej, zanim zaczną czuć się lepiej. Należy poinformować lekarza jeśli pacjent po kilku tygodniach prawidłowo stosowanej terapii lekiem nie zauważył żadnej poprawy.
Depresja
Zalecana dawka leku to 20 mg na dobę. Lekarz może zdecydować o stopniowym zwiększeniu dawki o 10 mg jednorazowo, aż do osiągnięcia dobowej dawki maksymalnej wynoszącej 50 mg. Poprawa stanu pacjenta rozpoczyna się po pierwszym tygodniu terapii, natomiast zauważalna staje się po dwóch tygodniach leczenia.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
Zalecana dawka leku to 40 mg na dobę. Terapia paroksetyną powinna rozpocząć się od 20 mg. U niektórych pacjentów lekarz może stopniowo zwiększyć dawkę o 10 mg w odniesieniu do dawki zalecanej, aż do dawki dobowej maksymalnej wynoszącej dla tego zaburzenia 60 mg.
Zaburzenia lękowe z napadami lęku
Zalecana dawka leku to 40 mg na dobę. Leczenie należy rozpoczynać od dawki 10 mg i zwiększać ją stopniowo o 10 mg aż do dawki zalecanej. Maksymalna dawka dobowa dla tego wskazania wynosi 60 mg.
Fobie społeczne, zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia lękowe poourazowe
Zalecana dawka leku w wymienionych wskazaniach wynosi 20 mg na dobę. Lekarz może zalecić stopniowe zwiększanie dawki o 10 mg, aż do dobowej dawki maksymalnej wynoszącej 50 mg.
Niezależnie od wskazania, terapia lekiem Arketis może trwać kilka miesięcy lub dłużej. Lekarz decyduje o tym jaki czas pacjent powinien przyjmować lek.
Pacjenci w podeszłym wieku
Maksymalna dawka dla pacjentów powyżej 65 roku życia wynosi 40 mg na dobę.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Lekarz może zalecić stosowanie niższej dawki leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
W żadnym wypadku nie należy przyjmować wyższej dawki leku niż dawka zlecona przez lekarza. W sytuacji zastosowania większej dawki paroksetyny należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala, zabierając ze sobą opakowanie leku. Po przyjęciu zbyt dużej dawki oprócz działań niepożądanych może pojawić się gorączka i niekontrolowane skurcze mięśni.
Pominięcie zastosowania leku
W przypadku pominięcia dawki leku i przypomnienia sobie o tym wieczorem przed snem należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę. Następnego dnia powinno się kontynuować terapię tak jak zwykle. Natomiast jeśli o pominiętej dawce leku pacjent przypomni sobie w nocy lub następnego dnia, nie należy stosować opuszczonej tabetki. Kolejnego dnia powinno się kontynuować leczenie według ustalonego schematu dawkowania.
Przerwanie stosowania leku
W żadnym wypadku nie powinno się odstawiać leku Arketis samodzielnie. Lekarz decyduje o zakończeniu terapii lekiem. W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia objawów odstawienia lekarz może zalecić powolne zmniejszanie dawki leku (np. o 10 mg co tydzień). Objawy odstawienne w większości przypadków są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu 2 tygodni, natomiast jeśli będą bardzo uciążliwe dla pacjenta, lekarz może zalecić, aby lek wycofywać jeszcze wolniej. Nawet w przypadku wystąpienia objawów odstawienia możliwe jest przerwanie stosowania paroksetyny.
W razie obawy przed objawami odstawienia, należy skonsultować się z lekarzem.
Częste objawy odstawienia (dotyczą 1 na 10 pacjentów):
Rzadkie objawy odstawienia (dotyczą 1 na 1000 pacjentów):
Kiedy nie stosować leku Arketis?
Leku nie należy przyjmować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Arketis może wywołać skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta.
Jeśli pacjent podczas stosowania paroksetyny poczuje lęk, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli u pacjenta podczas leczenia wystąpi którekolwiek z przedstawionych poniżej działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem. W niektórych przypadkach konieczne może być udanie się do szpitala.
Niezbyt często (mogą dotyczyć 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (mogą dotyczyć 1 na 1000 pacjentów):
Bardzo rzadko (mogą dotyczyć 1 na 10000 pacjentów):
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Inne możliwe działania niepożądane występujące w trakcie leczenia:
Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Często (mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często (mogą dotyczyć 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (mogą dotyczyć 1 na 1000 pacjentów):
Bardzo rzadko (1 na 10000 pacjentów):
Częstość nieznana:
U pacjentów stosujących paroksetynę zaoobserwowno zwiększone ryzyko złamań kości.
Jeśli pacjent podczas stosowania paroksetyny czuje lęk, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Arketis należy omówić to z lekarzem jeśli pacjent:
Jeśli którekolwiek z przedstawionych ostrzeżeń dotyczą pacjenta, a nie zostało to omówione wcześniej z lekarzem, należy skontaktować się z nim ponownie.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat
Zazwyczaj paroksetyny nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Pacjenci z tej grupy stosujący lek Arketis są szczególnie narażeni na wystąpienia działań niepożądanych takich, jak:
Mimo to, lekarz może przepisać paroksetynę młodszemu pacjentowi, jeżeli uzna to za korzystne w procesie leczenia. Należy poinformować lekarza w przypadku wystąpienia lub nasilenia przedstawionych wcześniej objawów.
W badaniach klinicznych dotyczących pacjentów poniżej 18 lat stosujących paroksetynę, częstymi działaniami niepożądanymi występującymi u mniej niż 1 na 10 pacjentów były:
Badania wykazały, że takie same objawy, chociaż rzadziej, występowały także u dzieci i młodzieży, które otrzymywały placebo (nieaktywną substancję) zamiast paroksetyny.
U niektórych pacjentów poniżej 18 lat biorących udział w badaniach występowały objawy odstawienia po zaprzestaniu stosowania paroksetyny. Objawy te były w większości podobne do tych obserwowanych u osób dorosłych po odstawieniu leku. Ponadto u pacjentów poniżej 18 lat często (u mniej niż 1 na 10 pacjentów) występowały:
Dotychczas nie wykazano długoterminowego bezpieczeństwa dotyczącego wpływu na wzrost, dojrzewanie oraz rozwój funkcji poznawczych i behawioralnych w tej grupie wiekowej.
Myśli samobójcze, pogłębienie depresji lub zaburzeń lękowych
U pacjentów chorujących na depresję lub zaburzenia lękowe, mogą czasami pojawiać się myśli o samookaleczeniu lub o popełnieniu samobójstwa. Zdarza się, że takie zaburzenia nasilają się na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać zazwyczaj po upływie 2 tygodni, czasem później. Wystąpienie takich stanów jest bardziej prawdopodobne, jeżeli:
Pomocne może okazać się poinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji lub zaburzeniach lękowych. Pacjent może poprosić o poinformowanie go, gdy zauważą, że depresja lub zaburzenia lękowe się nasiliły lub też wystąpiły niepokojące zmiany w jego zachowaniu.
Jeśli w jakimkolwiek czasie u pacjenta wystąpią myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.
Ważne działania niepożądane, które obserwowano podczas stosowania paroksetyny
U niektórych pacjentów przyjmujących paroksetynę może pojawić się:
Objawy mogą się nasilać, prowadząc do utraty przytomności. Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Pacjentka i lekarz mogą zdecydować o zmianie leczenia lub stopniowym zaprzestaniu przyjmowania paroksetyny. Jednak w zależności od stanu pacjentki, lekarz może zasugerować, że lepsze dla niej będzie kontynuowanie przyjmowania leku Arketis.
Przyjmowanie leku Arketis przez kobiety w pierwszych miesiącach ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci, szczególnie wad serca. Stosowanie leku (zwłaszcza w 3 ostatnich miesiącach ciąży) może rówież zwiększać ryzyko wystąpienia u niemowląt zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków (PPHN), powodującego przyspieszony oddech i sinicę skóry. Objawy te występują zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną, jeśli u noworodka wystąpią poniższe objawy:
Jeśli po urodzeniu u dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów lub istnieją obawy o jego zdrowie, należy skontaktować się z lekarzem lub położną.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Pacjentka wraz z lekarzem wspólnie zdecydują, czy karmić piersią podczas przyjmowania leku, ponieważ substancja czynna leku w niewielkim stopniu przenika do mleka kobiecego.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Niektóre substancje zawarte w stosowanych preparatach mogą wpływać na działanie paroksetyny lub zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Paroksetyna może także wpływać na działanie innych leków. Lek Arketis wykazuje interakcje z:
W niektórych przypadkach jednoczesnego stosowania leku Arketis z innymi lekami lub suplementami rozwija się zespół serotoninowy lub złośliwy zespół neuroleptyczny, w przebiegu których obserwuje się: uczucie pobudzenia, silne rozdrażnienie, splątanie, niepokój, uczucie gorąca, pocenie się, drżenie, dreszcze, halucynacje, sztywność mięśni, nagłe skurcze mięśni, szybkie bicie serca. Objawy mogą się nasilać i prowadzić do utraty przytomności.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku Arketis, ponieważ alkohol może nasilać działania niepożądane.
Podczas stosowania leku Arketis należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą pojawić się takie objawy jak: senność, zawroty głowy, splątanie i zaburzenia widzenia. Nie należy prowadzić pojazdów bez upewnienia się, że lek nie działa na pacjenta niekorzystnie.
Jak przechowywać lek Arketis?