Betesda to lek przeciwdepresyjny, należący do grupy leków nazywanych inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Występuje w postaci tabletek lub roztworu doustnego i przeznaczony jest do stosowania u pacjentów dorosłych w leczeniu chorób psychicznych.
Nazwa | Betesda |
Nazwa międzynarodowa | Escitalopramum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | Tabletki powlekane:
Krople doustne, roztwór:
|
Postać | Tabletki powlekane, Krople doustne, roztwór |
Skład - substancja czynna | Escytalopram |
Skład - substancje pomocnicze | Tabletki powlekane: Rdzeń tabletki:
Otoczka tabletki:
Krople doustne:
|
Dostępne opakowania | Tabletki powlekane:
Krople doustne:
|
Działanie / właściwości | Przeciwdepresyjne |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (dotyczy więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Często (dotyczy mniej niż 1 do 10 pacjentów):
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Lek Betesda może być stosowany przez kobiety w ciąży, jedynie po uprzednim omówieniu z lekarzem korzyści i zagrożeń związanych z leczeniem. |
Karmienie piersią | Lek Betesda może być stosowany przez kobiety karmiące jedynie po uprzednim omówieniu z lekarzem korzyści i zagrożeń związanych z leczeniem. Przypuszcza się, że escytalopram przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku. |
Dzieci | Lek Betesda jest przeznaczony do stosowania u pacjentów powyżej 18 roku życia. Jednak w wyjątkowych sytuacjach lekarz może zalecić stosowanie escylatopramu u młodszych pacjentów. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek Betesda może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, dlatego wymienione czynności powinny być wykonywane dopiero po upewnieniu się, że leczenie nie wpływa niekorzystnie na sprawność pacjenta. |
Jak działa lek Betesda?
Substancją czynną tabletek i kropli doustnych leku Betesda jest escytalopram. Działanie leku polega na zwiększeniu stężenie serotoniny w mózgu, neuroprzekaźnika, którego poziom u pacjentów chorujących na depresję lub zaburzenia lękowe jest niższy niż u zdrowych pacjentów. Należy mieć na uwadze, że efekt stosowania leku może pojawić się nawet po kilku tygodniach leczenia.
Kiedy stosuje się lek Betesda?
Lek Betesda wskazany jest do stosowania w leczeniu:
Jak stosować lek Betesda?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletki powlekane
Tabletki powlekane należy połykać (nie rozgryzać), popijając niewielką ilością wody. Lek Betesda można przyjmować z pokarmem lub niezależnie od jedzenia. Tabletkę można podzielić na równe dawki.
Krople doustne
Należy odliczyć wymaganą liczbę kropli do napoju (woda, sok pomarańczowy lub sok jabłkowy), szybko wymieszać, a następnie całość wypić. Nie mieszać leku Betesda z innymi płynami i nie mieszać z innymi produktami leczniczymi.
Depresja
Zazwyczaj zalecana dawka leku wynosi 10 mg (1 tabletka/ 10 kropli) i przyjmowana jest raz na dobę. Dawka może zostać zwiększona przez lekarza do dawki maksymalnej 20 mg (2 tabletki/ 20 kropli) na dobę.
Zespół lęku napadowego
Dawka początkowa leku Betesda wynosi 5 mg (0,5 tabletki/ 5 kropli) raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie zostaje zwiększana do 10 mg (1 tabletka/ 10 kropli) na dobę. Maksymalna dawka w tym schorzeniu wynosi 20 mg (2 tabletki/2 0 kropli) na dobę.
Fobia społeczna
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (1 tabletka/ 10 kropli) i przyjmowana jest raz na dobę. Dawka może następnie zostać zmniejszona przez lekarza do 5 mg (0,5 tabletki/ 5 kropli) na dobę lub zwiększona maksymalnie do 20 mg (2 tabletki/ 20 kropli) na dobę, w zależności od reakcji pacjenta na lek.
Uogólnione zaburzenia lękowe
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (1 tabletka/ 10 kropli) i przyjmowana jest raz na dobę. Dawka może następnie zostać zwiększona przez lekarza maksymalnie do 20 mg (2 tabletki/ 20 kropli) na dobę.
Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne (ZOK)
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (1 tabletka/ 10 kropli) i przyjmowana jest raz na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg (2 tabletki/ 20 kropli) na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka początkowa leku Betesda to 5 mg (0,5 tabletki/ 5 kropli) i przyjmowana jest raz na dobę. Dawka może być zwiększona przez lekarza do 10 mg (1 tabletka/ 10 kropli) na dobę.
Czas trwania leczenia
Pacjent może odczuć poprawę dopiero po paru tygodniach leczenia, dlatego należy kontynuować stosowanie leku Betesda, nawet jeśli efekty działania leku nie są zauważalne. Nie wolno zmieniać dawkowania bez zasięgnięcia porady u lekarza. Lek Betesda należy stosować tak długo, jak to zaleci lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie za wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się zatem kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po odzyskaniu dobrego samopoczucia.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Betesda powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Dotyczy to również pacjentów, którzy nie odczuwają żadnych dolegliwości. Należy zabrać ze sobą do lekarza lub do szpitala opakowanie/ pojemnik po leku Betesda. Do objawów przedawkowania należą:
Pominięcie zastosowania dawki leku
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej. Jeśli pacjent zapomniał przyjąć tabletkę lub krople doustne i przypomniał sobie o tym przed zaśnięciem, powinien natychmiast przyjąć pominiętą dawkę. Następnego dnia należy stosować lek zgodnie z zaleceniami. Jeśli pacjent przypomni sobie o pominięciu dawki w nocy lub następnego dnia, powinien zrezygnować z pominiętej dawki i przyjąć kolejną o zwykłej porze.
Przerwanie stosowania leku
Nie należy przerywać stosowania leku Betesda bez decyzji lekarza. Kiedy pacjent kończy leczenie, zazwyczaj zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki escylatopramu przez okres kilku tygodni. Po nagłym przerwaniu stosowania leku pacjent może odczuwać objawy odstawienia, do których zalicza się:
Ryzyko wystąpienia objawów odstawienia jest większe u pacjentów stosujących lek Betesda przez długi czas lub w dużych dawkach, lub gdy dawkę leku zmniejszono zbyt szybko. U większości pacjentów objawy są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu dwóch tygodni. U niektórych pacjentów mogą być jednak bardziej nasilone lub utrzymywać się dłużej (2 - 3 miesiące lub dłużej). W razie wystąpienia ciężkich objawów odstawienia po przerwaniu stosowania leku Betesda należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić powtórne rozpoczęcie przyjmowania tabletek i wolniejsze odstawianie leku.
Kiedy nie stosować leku Betesda?
Leku nie należy przyjmować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane zazwyczaj ustępują po paru tygodniach leczenia. Należy pamiętać, że niektóre z tych działań mogą być również objawami choroby i ustąpią wraz z poprawą samopoczucia.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala, jeśli podczas leczenia wystąpi jakiekolwiek następujące działanie niepożądane:
Niezbyt często (dotyczy mniej niż 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (dotyczy mniej niż 1 na 1000 pacjentów):
Częstość nieznana (częstość nie może być ustalona na podstawie dostępnych danych):
Inne możliwe działania niepożądane występujące w trakcie leczenia:
Bardzo często (dotyczy więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Często (dotyczy mniej niż 1 do 10 pacjentów):
Niezbyt często (dotyczy mniej niż 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (dotyczy mniej niż 1 na 1000 pacjentów):
Częstość nieznana (częstość nie może być ustalona na podstawie dostępnych danych):
Ponadto znane są działania niepożądane leków o podobnym mechanizmie działania, jak escytalopram (substancja czynna leku Betesda). Są to:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Betesda należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich zaburzeniach lub chorobach, które dotyczą pacjenta, ponieważ lekarz powinien uwzględnić takie informacje przed wprowadzeniem leczenia. W szczególności należy poinformować lekarza, gdy:
Należy mieć na uwadze, że lek Betesda może powodować wystąpienie objawów zaburzeń czynności seksualnych. W niektórych przypadkach objawy te utrzymywały się po przerwaniu leczenia.
U niektórych pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym wystąpić może faza maniakalna, która charakteryzuje się:
W pierwszych tygodniach leczenia może również wystąpić niepokój lub trudności w siedzeniu lub staniu w miejscu. W przypadku wystąpienia wspomnianych objawów należy zwrócić się do lekarza.
U niektórych pacjentów z depresją i (lub) zaburzeniami lękowymi mogą pojawić się myśli dotyczące samookaleczenia lub myśli samobójcze. Takie objawy, czy zachowanie, mogą nasilać się na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać zazwyczaj dopiero po upływie około 2 tygodni, czasem później. Prawdopodobieństwo, że myśli takie wystąpią, jest większe, jeśli:
• pacjent miał już poprzednio myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu
• pacjent jest osobą dorosłą w młodym wieku (poniżej 25 lat)
Jeśli kiedykolwiek pojawią się wspomniane objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Pomocne może okazać się poinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji, lub zaburzeniach lękowych. Pacjent może poprosić o informowanie go, gdy zauważą, że depresja lub lęk się nasiliły, lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Lek Betesda jest przeznaczony do stosowania u pacjentów dorosłych i zazwyczaj escylatopramu nie należy stosować u dzieci i młodzieży. Pacjenci z tej grupy stosujący lek, są szczególnie narażeni na wystąpienie działań niepożądanych takich, jak:
Mimo to lekarz może przepisać escytalopram młodszemu pacjentowi, jeżeli uzna to za korzystne w procesie leczenia. Należy poinformować lekarza w przypadku wystąpienia lub nasilenia przedstawionych wcześniej objawów.
Dotychczas nie wykazano długoterminowego wpływu leku Betesda na bezpieczeństwo dotyczące wzrostu, dojrzewania oraz rozwoju poznawczego w tej grupie wiekowej.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek Betesda może być stosowany przez kobiety ciężarne jedynie po uprzednim omówieniu z lekarzem korzyści i zagrożeń związanych z leczeniem.
Przyjmowanie podczas ciąży leku Betesda, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN), który powoduje przyspieszony oddech i sinicę u dziecka. Objawy te występują zwykle w pierwszych 24 godzinach po porodzie.
Jeśli pacjentka stosuje lek Betesda w ostatnich 3 miesiącach ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy:
W przypadku wystąpienia u noworodka któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
W okresie ciąży nie należy nagle przerywać stosowania leku Betesda.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek Betesda może być stosowany przez kobiety karmiące jedynie po uprzednim omówieniu z lekarzem korzyści i zagrożeń związanych z leczeniem. Przypuszcza się, że escytalopram przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku.
Zawsze należy poinformować swojego lekarza lub farmaceutę jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje jakikolwiek z następujących leków:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jednoczesne przyjmowanie leku Betesda i alkoholu nie jest zalecane.
Podczas leczenia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu poznania indywidualnej reakcji na lek. Escytalopram może wpływać na sprawność pacjenta.
Lek Betesda w postaci tabletek oraz kropli doustnych należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Tabletki powlekane:
Krople doustne: