Bocouture to lek zawierający toksynę botulinową typu A, który działa poprzez blokowanie przewodnictwa nerwowego w mięśniach, w które zostaje wstrzyknięta, co powoduje ich czasowe zwiotczenie. Lek ten stosuje się w celu uzyskania przejściowej poprawy wyglądu zmarszczek w górnej części twarzy u dorosłych poniżej 65. roku życia, kiedy głębokość zmarszczek ma istotne znaczenie psychologiczne dla pacjenta.
Kiedy stosuje się lek Bocouture?
Lek może być stosowany w celu redukcji umiarkowanych bądź głębokich zmarszczek, takich jak: zmarszczki pionowe między brwiami, boczne zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”), poziome zmarszczki na czole.
Działanie Bocouture opiera się na toksynie botulinowej typu A, która blokuje uwalnianie acetylocholiny w połączeniach nerwowo-mięśniowych. Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni, powodując ich skurcz. Blokowanie tego procesu prowadzi do braku reakcji mięśni na sygnały nerwowe, co skutkuje ich tymczasowym zwiotczeniem.
Nazwa | Bocouture |
Nazwa międzynarodowa | Toxinum botulinicum typum A ad iniectabile |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | Proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
|
Postać | Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań |
Skład - substancja czynna | Toksyna botulinowa typu A (150 kD), wolna od białek kompleksujących |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania | 50 j. toksyny botulinowej typu A (150 kD)/ fiolkę
100 j. toksyny botulinowej typu A (150 kD)/ fiolkę
|
Działanie / właściwości | Zwiotczające mięśnie |
Zastosowanie | Lek wskazany do stosowania w celu osiągnięcia przejściowej poprawy wyglądu zmarszczek górnej części twarzy u dorosłych poniżej 65. roku życia, gdy ich nasilenie ma istotny psychologiczny wpływ na pacjenta
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Pionowe zmarszczki pomiędzy brwiami widoczne przy maksymalnym zmarszczeniu czoła (zmarszczki gładzizny czoła) Często występują:
Zmarszczki w okolicy bocznych kącików oczu widoczne przy pełnym uśmiechu ("kurze łapki") Często występują:
Zmarszczki górnej części twarzy Bardzo często występują:
Często występują:
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Leku Bocouture nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne i że oczekiwana korzyść z jego stosowania przewyższa możliwe ryzyko dla płodu. |
Karmienie piersią | Nie zaleca się stosowania leku Bocouture u kobiet karmiących piersią. |
Dzieci | Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ stosowanie leku Bocouture u dzieci i młodzieży nie jest zalecane. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Nie należy prowadzić pojazdów ani wykonywać innych potencjalnie niebezpiecznych czynności w przypadku wystąpienia opadania powiek, osłabienia (astenii), osłabienia mięśni, zawrotów głowy lub zaburzeń widzenia. W przypadku wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza. |
Jak działa lek Bocouture?
Bocouture dzięki zawartości substancji czynnej toksyny botulinowej typu A (150 kD) działa zwiotczająco na mięśnie, w które zostanie wstrzyknięty roztwór.
W jakim celu stosuje się lek Bocouture?
Bocouture wskazany jest do stosowania w celu osiągnięcia przejściowej poprawy wyglądu zmarszczek górnej części twarzy u dorosłych poniżej 65. roku życia, gdy ich nasilenie ma istotny psychologiczny wpływ na pacjenta.
Produkt przeznaczony jest do redukcji:
Lek Bocouture może być podawany jedynie przez lekarzy posiadających specjalistyczną wiedzę w zakresie leczenia toksyną botulinową typu A.
Rozpuszczony Bocouture przeznaczony jest do wstrzykiwań do mięśnia.
Odstęp między dwoma zabiegami nie powinien trwać krócej niż 3 miesiące.
Dorośli poniżej 65 roku życia
Pionowe zmarszczki pomiędzy brwiami widoczne przy maksymalnym zmarszczeniu czoła (zmarszczki gładzizny czoła)
Zmniejszenie pionowych zmarszczek pomiędzy brwiami widocznych przy maksymalnym zmarszczeniu czoła (zmarszczek gładzizny czoła)
Zmarszczki w okolicy bocznych kącików oczu widocznych przy pełnym uśmiechu ("kurze łapki")
Zmniejszenie zmarszczek w okolicy bocznych kącików oczu widocznych przy pełnym uśmiechu
Poziome zmarszczki na czole widoczne przy maksymalnym jego zmarszczeniu
Złagodzenie zmarszczek poziomych czoła widocznych przy maksymalnym jego zmarszczeniu
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Bocouture
Postępowanie w przypadku przedawkowania
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Nie należy stosować leku Bocouture w przypadku:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bocouture może wywołać reakcję alergiczną. Rzadko zgłaszano ciężkie i (lub) nagłe reakcje alergiczne (wstrząs anafilaktyczny) lub reakcje alergiczne na surowicę zawartą w produkcie (choroba posurowicza), powodujące np. zaburzenia oddychania (duszność), wysypkę (pokrzywkę) lub opuchliznę tkanek miękkich (obrzęk).
Niektóre z tych reakcji zaobserwowano po zastosowaniu konwencjonalnego kompleksu toksyny botulinowej typu A. Miały one miejsce, gdy toksyna została podana niezależnie lub w połączeniu z innymi lekami, powodującymi podobne reakcje. Działania tego rodzaju nie można całkowicie wykluczyć w przypadku stosowania leku Bocouture. Reakcja alergiczna może spowodować dowolne spośród następujących objawów:
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy niezwłocznie powiadomić o tym swojego lekarza lub poprosić o to najbliższych i zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala. Zazwyczaj działania niepożądane występują w ciągu pierwszego tygodnia po wstrzyknięciu i mają charakter przejściowy.
Działania niepożądane mogą być związane z samym lekiem, techniką wstrzyknięcia lub obydwoma czynnikami. W miejscu wstrzyknięcia toksyna botulinowa powoduje miejscowe osłabienie mięśni. Opadanie powieki może być spowodowane techniką wstrzyknięcia i działaniem leku.
W miejscu wstrzyknięcia mogą wystąpić następujące reakcje:
U pacjentów bojących się zastrzyków lub bólu podczas ukłucia igłą mogą wystąpić przemijające reakcje uogólnione, np.:
Inne możliwe działania niepożądane
Po zastosowaniu leku Bocouture zgłaszano następujące działania niepożądane:
Pionowe zmarszczki pomiędzy brwiami widoczne przy maksymalnym zmarszczeniu czoła (zmarszczki gładzizny czoła)
Często występują:
Niezbyt często występują:
Zmarszczki w okolicy bocznych kącików oczu widoczne przy pełnym uśmiechu ("kurze łapki")
Często występują:
Zmarszczki górnej części twarzy
Bardzo często występują:
Często występują:
Rzadko występują:
Podczas stosowania leku Bocouture obserwowano następujące działania niepożądane o nieznanej częstości występowania, niezależnie od leczonego obszaru:
Działania niepożądane mogą być wynikiem wstrzyknięcia neurotoksyny botulinowej typu A w niewłaściwym miejscu, skutkującym tymczasowym paraliżem pobliskich grup mięśni. Bardzo rzadko zgłaszano działania niepożądane występujące w związku z zasięgiem rozprzestrzeniania się toksyny do miejsc odległych od miejsca podania, wywołujące objawy zgodne z efektem działania toksyny botulinowej typu A (np. nadmierne osłabienie mięśni, osłabienie, zaburzenia połykania lub przypadkowe zakrztuszenie pożywieniem lub napojami). Pacjenci otrzymujący zalecane dawki mogą odczuwać nadmierne osłabienie mięśni.
Należy skontaktować się z lekarzem lub skorzystać z pomocy medycznej, jeśli pacjent zaobserwuje następujące objawy:
Jeśli dawka jest zbyt wysoka lub lek jest podawany zbyt często, ryzyko wytworzenia przeciwciał może wzrosnąć. Wytworzenie przeciwciał może skutkować niepowodzeniem terapii przy pomocy toksyny botulinowej typu A, bez względu na przyczynę podania leku.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Bocouture należy omówić to z lekarzem jeśli:
Kolejne wstrzykiwania leku Bocouture
W przypadkach powtarzania wstrzykiwania leku Bocouture efekt terapeutyczny leku może się zmieniać. Możliwe powody jego wzrostu lub spadku to:
Osoby w podeszłym wieku
Dzieci i młodzież
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Bocouture nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne i że oczekiwana korzyść z jego stosowania przewyższa możliwe ryzyko dla płodu.
Nie zaleca się stosowania leku Bocouture u kobiet karmiących piersią.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Działanie leku Bocouture może zostać zwiększone przez:
Brak informacji.
Nie należy prowadzić pojazdów ani wykonywać innych potencjalnie niebezpiecznych czynności w przypadku wystąpienia opadania powiek, osłabienia (astenii), osłabienia mięśni, zawrotów głowy lub zaburzeń widzenia.
W przypadku wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na kartoniku i etykiecie fiolki. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nieotwarta fiolka: Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Sporządzony roztwór: Wykazano stabilność chemiczną i fizyczną przez okres 24 godzin w temperaturze od 2°C do 8°C.
Z mikrobiologicznego punktu widzenia lek należy zużyć natychmiast. Jeśli nie zostanie zużyty natychmiast, za czas i warunki przechowywania przed ponownym użyciem odpowiada użytkownik, a czas ten nie powinien być dłuższy niż 24 godziny w temperaturze od 2°C do 8°C, chyba że rekonstytucja odbyła się w kontrolowanych warunkach aseptycznych.