Lek Cerazette stosowany jest w celu zapobiegania ciąży. Zawiera małą ilość żeńskiego hormonu płciowego, progestagenu o nazwie dezogestrel. W przeciwieństwie do złożonych tabletek antykoncepcyjnych, tabletki zawierające tylko progestagen nie zawierają estrogenu, drugiego żeńskiego hormonu płciowego. Możliwość zajścia w ciążę w trakcie prawidłowego stosowania leku Cerazette (o ile nie zapomniano przyjąć tabletki) jest bardzo niewielka.
Nazwa | Cerazette |
Nazwa międzynarodowa | Dezogestrelum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 75 mcg |
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | dezogestrel |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości | Lek Cerazette zatrzymuje migrację plemników przez kanał szyjki macicy. Tak jak tabletki złożone zwykle hamuje dojrzewanie komórki jajowej. W odróżnieniu od produktów złożonych może być stosowany u kobiet nietolerujących estrogenów i u kobiet karmiących piersią. Lek Cerazette, tak jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne nie zapobiega zakażeniu HIV (AIDS) i innym chorobom przenoszonym drogą płciową. |
Zastosowanie | Zapobieganie ciąży. |
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności | Przed rozpoczęciem stosowania leku Cerazette należy poinformować lekarza o:
Lek Cerazette zawiera laktozę. W przypadku stwierdzonej nietolerancji niektórych cukrów pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. |
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Często:
Do rzadkich działań niepożądanych należą także objawy obrzęku naczynioruchowego takie jak: obrzęk twarzy, języka i gardła, trudności w połykaniu, pokrzywka i trudności w oddychaniu – niezbędny jest wtedy pilny kontakt z lekarzem. |
Możliwe interakcje z | Nie należy łączyć leku Cerazette z lekami stosowanymi w leczeniu:
|
Ciąża | Nie należy stosować leku Cerazette w ciąży. |
Karmienie piersią | Lek Cerazette może być stosowany podczas karmienia piersią. Nie wpływa on na ilość lub jakość wydzielanego mleka. Małe ilości substancji czynnej leku przenikają do mleka matki. |
Dzieci | Brak dostępnych danych klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u młodzieży w wieku poniżej 18 lat. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Brak wpływu lub nieistotny wpływ. |
Cerazette jest to produkt zawierający tylko progestagen, dezogestrel. Może być stosowany w czasie karmienia piersią i przez kobiety, które nie mogą bądź nie chcą stosować estrogenów.
Skuteczność antykoncepcyjna produktu Cerazette polega przede wszystkim na:
Antykoncepcja hormonalna.
Opakowanie leku Cerazette zawiera 28 tabletek. Na blistrze przy każdej tabletce z jednej strony znajduje się symbol dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć, a po drugiej stronie znajdują się strzałki pokazujące kierunek przyjmowanych tabletek. Za każdym razem przyjmowanie tabletek z nowego opakowania leku Cerazette należy rozpoczynać od górnego rzędu w blistrze, przyjmując tabletki zgodnie z kierunkiem strzałek, jedną na dobę, aż do wyczerpania zawartości opakowania. Pozwala to łatwo sprawdzić, czy tabletka oznaczona danym dniem tygodnia została przyjęta w tym właśnie dniu.
Tabletki należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia.
Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. Podczas przyjmowania leku Cerazette może wystąpić niewielkie krwawienie, należy jednak kontynuować przyjmowanie tabletek. Po wyczerpaniu tabletek z opakowania należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego
opakowania następnego dnia, bez robienia przerwy i nie czekając na wystąpienie krwawienia.
Przyjmowanie tabletek leku Cerazette można przerwać w dowolnej chwili. Skuteczność antykoncepcyjna kończy się w dniu zaprzestania przyjmowania tabletek.
Rozpoczęcie pierwszego opakowania leku Cerazette
Jeżeli obecnie nie stosuje się żadnych tabletek antykoncepcyjnych:
Należy odczekać do najbliższej miesiączki i rozpocząć przyjmowanie tabletek leku Cerazette w pierwszym dniu miesiączki. Nie trzeba wtedy stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
Przyjmowanie tabletek można również rozpocząć między 2 a 5 dniem cyklu, jednak w tym przypadku należy zastosować dodatkową, mechaniczną metodę antykoncepcji (prezerwatywę) przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek w pierwszym cyklu.
Jeżeli wcześniej przyjmowano złożony środek antykoncepcyjny (złożone tabletki antykoncepcyjne, antykoncepcyjny system terapeutyczny dopochwowy, plaster antykoncepcyjny):
Można rozpocząć przyjmowanie tabletek leku Cerazette następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki obecnie przyjmowanego leku lub w dniu usunięcia antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego, plastra antykoncepcyjnego (bez robienia przerwy na dni wolne od przyjmowania tabletek, stosowania antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego, plastra antykoncepcyjnego).
Jeżeli obecnie stosowany lek zawiera również tabletki niezawierające substancji czynnej, można rozpocząć przyjmowanie leku Cerazette następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej hormony (aktywnej). Nie ma wtedy konieczności stosowania dodatkowej metody antykoncepcji.
Można także rozpocząć stosowanie leku Cerazette najpóźniej w pierwszym dniu następującym po przerwie w przyjmowaniu tabletek obecnie stosowanego leku, w dniu założenia następnego antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego, plastra antykoncepcyjnego lub w dniu następującym po przyjęciu ostatniej tabletki placebo obecnie stosowanego leku. W tych przypadkach należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji (mechaniczną) przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek Cerazette.
Jeżeli wcześniej przyjmowano inny lek zawierający tylko progestagen:
Można przerwać przyjmowanie tabletek dowolnego dnia i następnego dnia rozpocząć przyjmowanie tabletek leku Cerazette. Nie trzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
Jeżeli wcześniej stosowano antykoncepcję w postaci iniekcji, implantu lub systemu terapeutycznego domacicznego uwalniającego progestagen):
Należy rozpocząć przyjmowanie tabletek leku Cerazette w dniu, w którym należałoby wykonać następne wstrzyknięcie lub w dniu usunięcia implantu, lub systemu. Nie trzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
Po porodzie:
Należy rozpocząć stosowanie tabletek między 21. a 28. dniem po porodzie. W przypadku późniejszego rozpoczęcia przyjmowania tabletek należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji (mechaniczne środki antykoncepcyjne) przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek.
Po odbytym stosunku przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek należy sprawdzić, czy pacjentka nie jest w ciąży lub należy poczekać do pierwszej miesiączki.
Po poronieniu:
Zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Cerazette
Nie zaobserwowano szkodliwego, ciężkiego działania po jednorazowym przyjęciu więcej niż jednej tabletki leku Cerazette. Mogą wystąpić nudności, wymioty oraz nieznaczne krwawienie z pochwy.
Pominięcie zastosowania leku Cerazette
Jeżeli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin skuteczność tabletki jest zachowana. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a pozostałe przyjmować jak zazwyczaj.
Jeżeli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi więcej niż 12 godzin skuteczność tabletki może być zmniejszona. Ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej tabletki zwiększa się wraz z ilością zapomnianych tabletek. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a pozostałe przyjmować jak zazwyczaj. Przez następne 7 dni należy zastosować dodatkowo mechaniczną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywa). Istnieje możliwość zajścia w ciążę w przypadku pominięcia przyjęcia jednej lub więcej tabletek w pierwszym tygodniu rozpoczęcia stosowania tabletek, jeżeli w tygodniu poprzedzającym zapomnienie doszło do współżycia.
Postępowanie w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych (np. wymioty, silna biegunka)
Należy postąpić tak jak w przypadku pominięcia tabletki. Jeżeli wymioty lub silna biegunka wystąpią w ciągu 3 - 4 godzin po przyjęciu tabletki leku Cerazette, wchłanianie substancji czynnej może być zmniejszone. W przypadku silnej, przedłużającej się biegunki należy skontaktować się z lekarzem.
Przerwanie stosowania leku Cerazette
Można przerwać przyjmowanie leku Cerazette w dowolnym momencie. W przypadku nieplanowania zajścia w ciążę należy poprosić lekarza o inną metodę antykoncepcji.
W przypadku planowania ciąży zaleca się odczekać do pierwszej naturalnej miesiączki. To ułatwi określenie spodziewanego terminu urodzenia dziecka w chwili zajścia w ciążę.
Nie należy stosować leku Cerazette w przypadku występowania któregokolwiek z wymienionych poniżej czynników. W przypadku ich występowania należy poinformować o tym fakcie lekarza przed rozpoczęciem stosowania leku Cerazette, wtedy lekarz rozważy stosowanie niehormonalnej metody antykoncepcji.
Jeżeli którykolwiek z podanych powyżej objawów wystąpi po raz pierwszy w czasie stosowania leku Cerazette, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Jak każdy lek, Cerazette może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy poinformować lekarza o wystąpieniu wszystkich zmian w stanie zdrowia, szczególnie jeżeli są one nasilone i długotrwałe oraz wydają się być spowodowane przyjmowaniem leku Cerazette.
Często (występujące u więcej niż 1 na 100, ale mniej niż u 1 na 10 stosujących)
Niezbyt często (występujące u więcej niż 1 na 1000, ale mniej niż 1 na 100 stosujących)
Rzadko (występujące u więcej niż 1 na 10 000, ale mniej niż 1 na 1000 stosujących)
Poza wyżej wymienionymi działaniami niepożądanymi może pojawić się wydzielina z piersi.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpiły objawy obrzęku naczynioruchowego takie jak obrzęk twarzy, języka i gardła, trudności w połykaniu, lub pokrzywka i trudności w oddychaniu.
Ciężkie działania niepożądane
Rak piersi
Każda kobieta narażona jest na występowanie raka piersi. U kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne nowotwór ten występuje nieznacznie częściej niż u kobiet w tym samym wieku, które ich nie stosują. Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych ryzyko to stopniowo maleje, a po 10 latach od zaprzestania przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest takie samo jak dla kobiet, które nigdy nie stosowały tabletek antykoncepcyjnych.
Rak piersi występuje rzadziej u kobiet w wieku poniżej 40 lat, ale ryzyko wzrasta z wiekiem. Dlatego też większa liczba przypadków raka piersi występuje u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne w starszym wieku. Nie ma tak dużego znaczenia jak długo przyjmuje się tabletki antykoncepcyjne.
Występowanie raka piersi u kobiet stosujących tabletki zawierające tylko progestagen, jak Cerazette, jest podobne do ryzyka wystąpienia raka piersi u kobiet stosujących tabletki złożone, jednak dowody nie są ostateczne.
Przypadki raka piersi rozpoznane u pacjentek przyjmujących tabletki antykoncepcyjne wydają się być mniej zaawansowane niż te stwierdzane u kobiet ich niestosujących. Nie wiadomo, czy różnica ta ma związek ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Może to być związane z częstszą kontrolą pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną i tym samym wcześniejszym rozpoznaniem raka piersi.
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa objawia się zakrzepem, który może blokować naczynie krwionośne. Czasami może ona występować w żyłach głębokich kończyn dolnych (zakrzepica żył głębokich). Jeżeli zakrzep oderwie się od miejsca, w którym powstał, może on dotrzeć do płuc i zablokować tętnicę płucną tworząc zator płucny, co może prowadzić do śmierci.
Zakrzepica żył głębokich występuje bardzo rzadko i może rozwinąć się również, jeżeli nie stosuje się tabletek antykoncepcyjnych. Może wystąpić również w czasie ciąży. Ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej jest większe u stosujących tabletki antykoncepcyjne niż u niestosujących ich.
Możliwe, że ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen (tak jak Cerazette), jest mniejsze niż przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych zawierających w swoim składzie również estrogeny (tzw. tabletki „złożone”). W przypadku wystąpienia objawów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Są to objawy takie jak:
Jeśli pacjentka nie jest pewna, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ niektóre z tych objawów, takie jak kaszel lub spłycenie oddechu mogą zostać pomylone z łagodniejszymi stanami, takimi jak zakażenie układu oddechowego (np. przeziębienie).
Zaburzenia psychiczne
Niektóre kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, w tym lek Cerazette, zgłaszały depresję lub obniżenie nastroju. Taki stan może czasami prowadzić do myśli samobójczych. Jeśli wystąpią zmiany nastroju i objawy depresji, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Cerazette należy poinformować lekarza o:
Stosowanie leku Cerazette jest przeciwwskazane w ciąży lub gdy istnieje podejrzenie zajścia w ciążę.
Zawsze należy informować lekarza o wszystkich aktualnie stosowanych lekach lub produktach ziołowych stosowanych obecnie (zarówno na receptę jak i bez recepty), również o fakcie stosowania leku Cerazette.
Inni lekarze mogą poinformować o ewentualnej konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji (np. prezerwatyw) oraz czasu ich stosowania, a także czy konieczna jest modyfikacja stosowania przepisanego przez nich leku, przy stosowaniu Cerazette.
Niektóre leki:
Dotyczy to leków stosowanych w leczeniu:
Jeśli pacjentka przyjmuje leki lub leki ziołowe, które mogą zmniejszać skuteczność leku Cerazette, należy stosować także antykoncepcję mechaniczną.
Ze względu na fakt, że wpływ innego leku na Cerazette może utrzymywać się do 28 dni po przerwaniu stosowania leku, konieczne jest stosowanie w tym czasie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.
Lekarz poinformuje pacjentkę o ewentualnej potrzebie zastosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych i o czasie ich stosowania.
Cerazette może także zaburzać działanie innych leków, co powoduje zwiększenie (np. leki zawierające cyklosporynę) lub zmniejszenie ich działania (np. lamotrygina).
Brak danych.
Brak wpływu lub nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C. Blister należy przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.