Cital to lek, który zawiera substancję czynną cytalopram. Należy on do grupy leków nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Stosowany jest w leczeniu depresji i/lub zaburzeń lękowych.
Nazwa | Cital |
Nazwa międzynarodowa | Citalopramum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 20 mg |
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | Cytalopram |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
|
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (u więcej niż 1 osoby na 10):
oraz inne działania niepożądane (patrz poniżej). |
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Leku Cital nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. |
Karmienie piersią | Nie należy karmić dziecka piersią w trakcie przyjmowania leku Cital, ponieważ niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka matki. |
Dzieci | Leku Cital nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Cital zazwyczaj nie powoduje senności. Jednak w przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub senności po rozpoczęciu stosowania leku Cital, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, do czasu ustąpienia tych objawów. |
Jak działa lek Cital?
Cital to lek, który zawiera substancję czynną cytalopram. Należy on do grupy leków nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększenie stężenia serotoniny.
Kiedy stosuje się lek Cital?
Jak stosować lek Cital?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dorośli
Leczenie depresji
20 mg raz na dobę.
W razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 40 mg na dobę, w zależności od nasilenia objawów depresji i reakcji pacjenta na leczenie.
Leczenie zaburzenia lękowego z napadami lęku
10 mg na dobę przez pierwszy tydzień, a następnie dawka zwiększana jest do 20 - 30 mg na dobę.
W razie potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 40 mg na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
10 - 20 mg jeden raz na dobę.
Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Leku Cital nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 20 mg.
Sposób stosowania
Cital przyjmuje się w pojedynczej dawce raz na dobę.
Lek można przyjmować o każdej porze dnia, z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.
Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.
Czas trwania leczenia
Poprawę uzyskuje się po paru tygodniach. Należy kontynuować stosowanie leku Cital, nawet jeśli upłynie trochę czasu, zanim nastąpi poprawa samopoczucia. Nie wolno zmieniać dawkowania bez konsultacji z lekarzem.
Terapia zazwyczaj trwa co najmniej 6 miesięcy.
Leczenie należy kontynuować tak długo, jak zaleci lekarz, nawet jeśli nastąpi poprawa samopoczucia. Choroba może utrzymywać się przez długi czas i jeśli leczenie zostanie przerwane za wcześnie, objawy mogą wrócić. U pacjentów z nawracającą depresją, leczenie podtrzymujące może trwać nawet kilka lat, aby zapobiec nowym epizodom depresyjnym.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Cital
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Cital należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. Objawy przedawkowania:
Pominięcie przyjęcia leku Cital
Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę, powinien przyjąć kolejną o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Cital
Nagłe przerwanie stosowania leku Cital może powodować łagodne i przemijające objawy odstawienia, takie jak zawroty głowy, uczucie kłucia, zaburzenia snu, niepokój, ból głowy, nudności, wymioty, pocenie się, niepokój psychoruchowy lub pobudzenie, drżenia, dezorientacja, chwiejność emocjonalna lub drażliwość, biegunka (luźne stolce), zaburzenia widzenia, trzepotanie lub wzmożona czynność serca (kołatanie serca). W razie zakończenia leczenia zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku Cital przez parę tygodni.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy nie stosować leku Cital?
Leku Cital nie powinno się stosować w przypadku:
W razie zakończenia stosowania inhibitorów MAO należy zaczekać 2 tygodnie przed rozpoczęciem terapii lekiem Cital. W razie zakończenia przyjmowania moklobemidu musi upłynąć 1 dzień przed rozpoczęciem stosowania leku Cital. Po zakończeniu przyjmowania leku Cital musi upłynąć 1 tydzień (7 dni), zanim zacznie się stosować jakiekolwiek inhibitory MAO.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Cital może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane zazwyczaj przemijają po paru tygodniach leczenia. Należy pamiętać, że niektóre z tych działań mogą być również objawami choroby i ustępują wraz z poprawą samopoczucia.
Niektórzy pacjenci zgłaszali następujące poważne działania niepożądane.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych poniżej objawów należy natychmiast odstawić lek Cital i powiadomić lekarza prowadzącego:
Rzadkie, ale poważne działania niepożądane (u nie więcej niż 1 osoby na 1000):
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy zaprzestać stosowania leku Cital i natychmiast powiadomić lekarza prowadzącego:
Wymienione poniżej działania niepożądane są często łagodne i zazwyczaj ustępują po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia. Należy pamiętać, że niektóre z wymienionych poniżej objawów mogą być również charakterystyczne dla choroby i ustąpią wraz z osiągnięciem poprawy.
Jeśli działania niepożądane są szczególnie uciążliwe i utrzymują się dłużej niż kilka dni, należy o tym poinformować lekarza.
Bardzo często (u więcej niż 1 osoby na 10):
Często (u nie więcej niż 1 osoby na 10):
Niezbyt często (u nie więcej niż 1 osoby na 100):
Rzadko (u nie więcej niż 1 osoby na 1000):
Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Cital należy poinformować lekarza o następujących obecnych lub występujących w przeszłości sytuacjach:
Leki takie, jak Cital (SSRI) mogą spowodować wystąpienie objawów zaburzeń czynności seksualnych. W niektórych przypadkach objawy te utrzymywały się po przerwaniu leczenia.
U niektórych pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym wystąpić może faza maniakalna. Charakteryzuje się ona niezwykłymi i szybko zmieniającymi się pomysłami, nieuzasadnionym poczuciem szczęścia i nadmierną aktywnością ruchową. Jeśli wystąpią te objawy, należy zwrócić się do lekarza.
W pierwszych tygodniach leczenia mogą również wystąpić takie objawy jak niepokój, trudności w spokojnym siedzeniu lub staniu w miejscu, czyli akatyzja. W razie pojawienia się takich objawów należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.
Myśli samobójcze oraz pogorszenie depresji lub zaburzeń lękowych
U pacjentów z depresją i/lub zaburzeniami lękowymi mogą czasami występować myśli samookaleczenia, lub samobójcze. Mogą się nasilić po rozpoczęciu stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać dopiero po pewnym czasie – zazwyczaj po dwóch tygodniach, a nawet później.
Większa skłonność do takich myśli może wystąpić:
Jeśli u pacjenta występują myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.
Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji, lub zaburzeniach lękowych, a także poproszenie ich o przeczytanie ulotki tego leku. Pacjent może zwrócić się z prośbą o pomoc do krewnych lub przyjaciół i prosić o informowanie go, gdy zauważą, że objawy depresji lub lęku nasiliły się, lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu.
Dzieci i młodzież
Zasadniczo leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. U pacjentów w wieku poniżej 18. roku życia podczas stosowania leków z omawianej grupy, stwierdza się zwiększoną możliwość wystąpienia:
Jednak lekarz może zdecydować o przepisaniu leku Cital pacjentowi w wieku poniżej 18 lat, jeśli będzie to w interesie pacjenta. Jeśli lekarz przepisze lek Cital pacjentowi w wieku poniżej 18. roku życia i opiekun dziecka będzie chciał to przedyskutować, należy się skontaktować z lekarzem. Jeśli podczas stosowania leku Cital pojawi się lub nasili którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, należy powiadomić lekarza. Dodatkowo nie potwierdzono bezpieczeństwa długotrwałego przyjmowania leku Cital pod względem jego wpływu na wzrost, dojrzewanie, uczenie się (funkcje poznawcze) oraz zachowanie w tej grupie wiekowej.
Dodatkowe informacje dotyczące choroby
Tak jak w przypadku innych leków stosowanych w leczeniu depresji lub związanych z nią zaburzeń, poprawa nie nastąpi natychmiast. Pacjent może ją odczuć dopiero kilka tygodni po rozpoczęciu leczenia lekiem Cital. W leczeniu zaburzenia lękowego z napadami lęku poprawę zwykle obserwuje się po 2 - 4 tygodniach. W początkowym okresie leczenia u niektórych pacjentów występuje nasilenie lęku, który ustępuje podczas leczenia. Jest zatem bardzo ważne, aby pacjent dokładnie stosował się do zaleceń lekarza oraz nie przerywał leczenia, ani nie zmieniał dawki bez zasięgnięcia porady u lekarza.
Lek zawiera laktozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Należy poinformować lekarza i/lub położną o przyjmowaniu leku Cital. Stosowanie takich leków podczas ciąży zwłaszcza w ostatnim trymestrze może zwiększać ryzyko ciężkich powikłań u noworodka, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Stan ten objawia się przyspieszonym oddechem i sinicą oraz występuje zwykle w pierwszych 24 godzinach po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i/lub położną.
Pacjentki stosujące Cital w ostatnich 3 miesiącach ciąży aż do porodu powinny zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić objawy takie jak:
Jeśli u noworodka wystąpił którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i/lub położną.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy karmić dziecka piersią w trakcie przyjmowania leku Cital, ponieważ niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka matki.
Niektóre leki mogą wpływać na działanie innych leków i to może czasami powodować występowanie poważnych działań niepożądanych.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków:
Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu.
Cital zazwyczaj nie powoduje senności. Jednak w przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub senności po rozpoczęciu stosowania leku Cital, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, do czasu ustąpienia tych objawów.
Jak przechowywać lek Cital?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 25°C.