Lek Clindamycin - MIP zawiera klindamycynę, która jest antybiotykiem z grupy linkozamidów. W zależności od wrażliwości danego drobnoustroju i stężenia antybiotyku klindamycyna działa bakteriostatycznie lub bakteriobójczo. Występuje w postaci tabletek powlekanych lub roztworu do wstrzykiwań i infuzji.

Clindamycin - MIP (Clindamycinum)
Lek jest dostępny tylko na receptę, dlatego został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej i może być sprzedawany jedynie w aptekach stacjonarnych.
Kliknij i sprawdź aptekę w Twojej okolicy, w której wygodnie zrealizujesz receptę.
Co to jest Clindamycin - MIP?
Podstawowe informacje
Nazwa | Clindamycin - MIP |
Nazwa międzynarodowa | Clindamycinum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka |
|
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | Klindamycyna |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania | Tabletki powlekane 300 mg:
Tabletki powlekane 600 mg:
|
Działanie / właściwości | Przeciwbakteryjne |
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania | Uczulenie na klindamycynę lub linkomycynę, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku |
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
oraz inne (patrz: poniżej). |
Działania niepożądane / Skutki uboczne |
|
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | W badaniach przeprowadzonych u ludzi nie potwierdzono działania teratogennego leku. Lekarz powinien jednak starannie rozważyć korzyści i ryzyko wynikające ze stosowania klindamycyny podczas ciąży. |
Karmienie piersią | Lekarz powinien starannie rozważyć korzyści i ryzyko wynikające ze stosowania klindamycyny podczas karmienia piersią. |
Dzieci | Tabletki powlekane nie są odpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 5 - 6 lat, które mogą mieć trudności z połknięciem leku, a roztwór do wstrzykiwań i infuzji może być podawany od 4. tygodnia życia. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Ten lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. |
Działanie i właściwości
Jak działa lek Clindamycin - MIP?
Lek Clindamycin - MIP zawiera klindamycynę, która jest antybiotykiem z grupy linkozamidów. W zależności od wrażliwości danego drobnoustroju i stężenia antybiotyku działa ona bakteriostatycznie lub bakteriobójczo. Stosowana jest w zakażeniach wywołanych przez bakterie wrażliwe na klindamycynę. Występuje w postaci tabletek powlekanych lub roztworu do wstrzykiwań i infuzji.
Zastosowanie / wskazania
Kiedy stosuje się lek Clindamycin - MIP?
- w zakażeniach kości i stawów
- w zakażeniach ucha, nosa oraz gardła
- w zakażeniach w obrębie zębów i odzębowe zapalenia kości szczęki i żuchwy
- w zakażeniach dolnych dróg oddechowych
- w zakażeniach w obrębie jamy brzusznej
- w zakażeniach w obrębie miednicy oraz żeńskich narządów płciowych
- w zakażeniach skóry i tkanek miękkich
- w płonicy
Dawkowanie
Jak stosować lek Clindamycin - MIP?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Tabletki powlekane:
Dzieci
W zależności od stopnia ciężkości i lokalizacji zakażenia u dzieci w wieku powyżej 5 lat stosuje się od 8 mg do 25 mg klindamycyny na kilogram masy ciała.
Dawkę dobową podaje się w 3 lub 4 dawkach podzielonych.
Tabletki powlekane nie są odpowiednie do stosowania u dzieci w wieku poniżej 5 - 6 lat, które mogą mieć trudności z połknięciem leku. W przypadku podawania dzieciom klindamycyny w postaci tabletek powlekanych występuje problem precyzyjnego dawkowania.
Dorośli
W zależności od stopnia ciężkości i lokalizacji zakażenia u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat stosuje się od 600 mg do 1,8 g klindamycyny na dobę.
Dawkę dobową podaje się w 3 lub 4 dawkach podzielonych.
W razie konieczności zastosowania dawki mniejszej niż 1,2 g na dobę oraz u dzieci poniżej 14 lat należy zastosować lek z mniejszą ilością substancji czynnej.
Sposób podawania
Tabletki powlekane Clindamycin - MIP należy połknąć bez ich rozgryzania, popijając odpowiednią ilością płynu, np. szklanką wody. Lek można przyjmować niezależnie od posiłku.
Lek Clindamycin - MIP należy zażywać za każdym razem o tej samej porze.
Lekarz zleci, jak długo należy stosować Clindamycin - MIP. Nie należy przerywać leczenia przed zakończeniem terapii, ponieważ wówczas działanie leku może być nieskuteczne.
Dawkowanie leku Clindamycin - MIP u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby
U pacjentów ze średnio ciężką lub ciężką niewydolnością wątroby zmniejszenie dawki nie jest zazwyczaj konieczne, jeśli klindamycyna podawana jest co 8 godzin. U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lekarz zleci kontrolowanie stężenia leku w osoczu krwi. W zależności od wyników badań może być konieczne zmniejszenie dawki lub wydłużenie odstępu pomiędzy kolejnymi dawkami.
U pacjentów z lekką lub średnio ciężką niewydolnością nerek zmniejszenie dawki nie jest konieczne, jednak u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub bezmoczem, lekarz zleci kontrolowanie stężenia leku w osoczu krwi. W zależności od wyników badań może być konieczne zmniejszenie dawki lub wydłużenie odstępu pomiędzy kolejnymi dawkami od 8 do 12 godzin.
Dawkowanie leku Clindamycin - MIP u pacjentów poddawanych hemodializie
Hemodializa nie usuwa klindamycyny z krwi, dlatego też dodatkowe dawki przed rozpoczęciem dializy lub po dializie nie są konieczne.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Clindamycin - MIP
Nieznane są objawy przedawkowania i zatrucia klindamycyną. W przypadku przedawkowania leku w tabletkach powlekanych zalecane jest płukanie żołądka. Klindamycyny nie można usunąć z krwi poprzez dializę bądź dializę otrzewnową. Nie poznano również specyficznego antidotum.
W razie przyjęcia dawki leku większej niż zalecana należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Clindamycin - MIP
Zazwyczaj jednorazowe opuszczenie pojedynczej dawki leku nie powoduje objawów chorobowych. Leczenie należy kontynuować bez zmian w schemacie leczenia. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Lek Clindamycin - MIP działa jednak skutecznie tylko wtedy, gdy przyjmowany jest regularnie.
Przerwanie stosowania leku Clindamycin - MIP
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Clindamycin - MIP?
Leku Clindamycin - MIP nie powinno się stosować w przypadku:
- uczulenia na klindamycynę lub linkomycynę, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Działania niepożądane / skutki uboczne
Jak każdy lek, lek Clindamycin - MIP może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Niezbyt często występują (u 1 do 10 na 1000 pacjentów):
- ból brzucha
- nudności
- wymioty
- biegunka o lekkim przebiegu
Rzadko występują (u 1 do 10 na 10000 pacjentów):
- odropodobna wysypka
- swędzenie
- pokrzywka
- małopłytkowość
- eozynofilia, neutropenia, granulocytopenia
- przemijające niewielkie podwyższenie aminoptransferaz w surowicy
- blokada nerwowo-mięśniowa
Bardzo rzadko występują (rzadziej niż u 1 na 10000 pacjentów):
- rzekomobłoniaste zapalenie jelit
- obrzęki, gorączka polekowa, rumień wielopostaciowy, zespół Lyella, wstrząs anafilaktyczny
- przemijające zapalenie wątroby z żółtaczką cholestatyczną
- świąd, złuszczające i pęcherzowe zapalenie skóry
- zapalenie pochwy
- zapalenie wielostawowe
- zmiany smaku i zapachu
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed stosowaniem leku Clindamycin - MIP należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, gdy:
- u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby
- u pacjenta występują zaburzenia przewodnictwa nerwowo - mięśniowego, np. myasthenia gravis i choroba Parkinsona
- pacjent wcześniej chorował na choroby żołądka i jelit, np. zapalenie jelita grubego
Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe sytuacje dotyczą przypadków występujących w przeszłości.
W trakcie długotrwałego (powyżej 3 tygodni) przyjmowania leku wskazana jest okresowa kontrola obrazu krwi, czynności nerek oraz wątroby.
Długotrwałe i wielokrotne przyjmowanie klindamycyny może prowadzić do zakażenia i nadmiernego rozwoju opornych bakterii lub drożdżaków, szczególnie w obrębie skóry lub błon śluzowych.
Jeśli w okresie stosowania leku pojawi się biegunka, zwłaszcza ciężka lub uporczywa, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Może być ona objawem rzekomobłoniastego zapalenia jelit, wywołanego toksynami nadmiernie namnożonych w jelicie bakterii Clostridium difficile. Lekarz zleci odpowiednie leczenie. W lżejszych przypadkach wystarczy odstawić lek Clindamycin - MIP, w cięższych może być konieczne wprowadzenie antybiotyku lub chemioterapeutyku oraz w razie konieczności odpowiednie leczenie objawowe. Przeciwwskazane są natomiast leki hamujące perystaltykę jelit.
W przypadku wstrząsu anafilaktycznego należy zaprzestać przyjmowania leku i zapewnić odpowiednią pomoc medyczną, np. adrenomimetyki, leki antyhistaminowe, kortykosteroidy lub w razie konieczności zastosować oddech kontrolowany.
Klindamycynę zazwyczaj można stosować u pacjentów uczulonych na penicylinę. Występowanie reakcji alergicznych na klindamycynę u osób, które są uczulone na penicylinę (alergia krzyżowa), zwykle nie występuje z powodu strukturalnych różnic między obiema substancjami. W niektórych jednak przypadkach obserwowano anafilaksję podczas leczenia klindamycyną pacjentów z uczuleniem na penicylinę. Pacjent z alergią na penicylinę powinien powiedzieć o tym lekarzowi przed rozpoczęciem leczenia klindamycyną.
Klindamycyny nie należy przyjmować w ostrych wirusowych zakażeniach dróg oddechowych.
Klindamycyna nie osiąga stężenia terapeutycznego w płynie mózgowo - rdzeniowym, dlatego leku nie należy stosować w leczeniu zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Clindamycin - MIP a ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
W badaniach przeprowadzonych u ludzi nie potwierdzono działania teratogennego leku. Lekarz powinien jednak starannie rozważyć korzyści i ryzyko wynikające ze stosowania klindamycyny podczas ciąży.
Clindamycin - MIP a karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lekarz powinien starannie rozważyć korzyści i ryzyko wynikające ze stosowania klindamycyny podczas karmienia piersią.
Klindamycyna przenika do mleka kobiecego. U noworodka karmionego piersią może dojść do nadwrażliwości, biegunki, a także zakażenia drożdżakami.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio oraz o lekach, które pacjent planuje zażywać
- klindamycyny nie należy przyjmować jednocześnie z antybiotykami makrolidowymi, np. erytromycyną z powodu antagonistycznego działania obserwowanego in vitro. Drobnoustroje oporne na linkomycynę wykazują również oporność na klindamycynę, czyli tak zwaną oporność krzyżową
- klindamycyna wykazuje właściwości hamowania przewodnictwa nerwowo - mięśniowego, co może wzmacniać działanie środków zwiotczających (np. eteru, tubokuraryny czy halogenku pankuroniowego). Podczas operacji wykonywanych z zastosowaniem takich środków może dojść do sytuacji zagrożenia życia pacjenta
- skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych (hormonalnych) podczas równoczesnego przyjmowania klindamycyny nie jest potwierdzona, dlatego w czasie leczenia klindamycyną należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji
Clindamycin - MIP a alkohol
Brak danych.
Clindamycin - MIP a prowadzenie pojazdów
Ten lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przechowywanie
Jak przechowywać lek Clindamycin - MIP?
Tabletki powlekane:
- należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C
- nie stosować tego leku jeśli zauważy się, że tabletki ulegną przebarwieniu na kolor żółtobrązowy