Contix ZRD to lek w postaci tabletek dojelitowych, zawierających substancję czynną pantoprazol. Przeznaczony jest do krótkotrwałego leczenia objawów choroby refleksowej żołądka u osób dorosłych, w tym bolesnego pieczenia w klatce piersiowej sięgającego aż do gardła (zgaga) i kwaśnego smaku w ustach (kwaśne odbijanie). Działanie leku polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie kwasu żołądkowego, co prowadzi do zmniejszenia jego ilości w żołądku. Contix ZRD pomaga usuwać dolegliwości związane z chorobą refluksową już po pierwszym dniu stosowania, nie jest jednak lekiem przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów refluksu, który polega na cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku, co może skutkować pojawienie, się stanu zapalnego przełyku i bólem. Ustąpienie objawów refluksu obserwuje się zwykle po 2-3 dniach stosowania leku.
Zaleca się, aby poza stosowaniem leku wprowadzić zmiany w diecie i stylu życia w celu łagodzenia zgagi oraz objawów uzależnionych od kwasu solnego w żołądku:
Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej żołądka, w tym zgagi i kwaśnego odbijania.
1 tabletka dojelitowa zawiera:
Zmniejszenie ilości kwasu żołądkowego.
Lek należy przyjmować przynajmniej przez 2–3 kolejne dni, a jego stosowanie zakończyć po całkowitym ustąpieniu objawów. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną, zaplanowaną dawkę kolejnego dnia o zwykłej porze. Możliwe jest złagodzenie objawów refluksu i zgagi już po jednym dniu stosowania leku Contix ZRD, lecz należy pamiętać, że lek ten nie jest przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów. W przypadku, gdy w ciągu 2 tygodni nie pojawia się poprawa lub gdy pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem. Leku Contix ZRD nie należy stosować dłużej niż 4 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25°C, w suchym miejscu.
Contix ZRD jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Ciężkie reakcje uczuleniowe występujące rzadko (nie częściej niż u 1 na 1000 osób):
Ciężkie reakcje skórne o nieznanej częstości (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Inne ciężkie reakcje (częstość nieznana):
W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy zaprzestać stosowania leku i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Często (nie częściej niż 1 na 10 osób):
Niezbyt często (nie częściej niż 1 na 100 osób):
Rzadko (nie częściej niż 1 na 1000 osób):
Bardzo rzadko (nie częściej niż 1 na 10000 osób):
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio przez pacjenta, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
ul. Ostrzykowizna 14A
05-170 Zakroczym
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.